Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλα σιγουρα θα εχει χαοτικη διαφορα η 3400 απο μια 7Χ00.
Λογικα η 3400 ειναι το επομενο βημα μετα το ''κινητο''.

Απλα τον προβληματισμο τον εχω γιατι σιγουρα ενας 70-300 θα δωσει νεα ενδιαφεροντα, αρα θα με εξελιξει επιπλεον σαν ''φωτογραφο''.

Ισως το μονο κοινο απο αυτα τα δυο που παραθετω να ειναι το οικονομικο κοστος αποκτησης αυτων, και τιποτα αλλο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλα σιγουρα θα εχει χαοτικη διαφορα η 3400 απο μια 7Χ00.
Λογικα η 3400 ειναι το επομενο βημα μετα το ''κινητο''.

Απλα τον προβληματισμο τον εχω γιατι σιγουρα ενας 70-300 θα δωσει νεα ενδιαφεροντα, αρα θα με εξελιξει επιπλεον σαν ''φωτογραφο''.

Ισως το μονο κοινο απο αυτα τα δυο που παραθετω να ειναι το οικονομικο κοστος αποκτησης αυτων, και τιποτα αλλο.
Ο 70_300 είναι πολύ οικονομικός φακός και θα σου κοστίσει πιο φθηνά από αλλαγή σώματος.
Εγώ πάντως σταματάω την αγορά φακων, γιατί όπως πέφτουν οι τιμές, σύντομα με βλέπω με ff συστημα
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ο 70_300 είναι πολύ οικονομικός φακός και θα σου κοστίσει πιο φθηνά από αλλαγή σώματος.
Εγώ πάντως σταματάω την αγορά φακων, γιατί όπως πέφτουν οι τιμές, σύντομα με βλέπω με ff συστημα
Noμιζω μια η αλλη ειναι οικονομικα μιας και κοιταω εναν tamron 70-300vc, o oποιος ειναι ff.

Αυτο που λες το σκεφτομουν και εγω προσφατα. Aλλα εχω μια εντυπωση οτι τις ff παιζεις με πολυ ακριβους φακους μετα.

Δηλαδη πχ, ενας 35mm ff f1,4 με εναν 35mm dx f1.8 εχουν χαοτικη διαφορα στην τιμη. (βεβαια και στην ποιοτητα φανταζομαι)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Noμιζω μια η αλλη ειναι οικονομικα μιας και κοιταω εναν tamron 70-300vc, o oποιος ειναι ff.

Αυτο που λες το σκεφτομουν και εγω προσφατα. Aλλα εχω μια εντυπωση οτι τις ff παιζεις με πολυ ακριβους φακους μετα.

Δηλαδη πχ, ενας 35mm ff f1,4 με εναν 35mm dx f1.8 εχουν χαοτικη διαφορα στην τιμη. (βεβαια και στην ποιοτητα φανταζομαι)
Δεν είναι μια η άλλη η αγορά ενός τέτοιου φακού είναι αρκετά φθηνη

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όσο για τους ακριβούς φακούς... Όπως είπα παραπάνω σε λίγο καιρό θα δίνονται πολύ φθηνά αυτά τα συστήματα, γιατι ο κόσμος πάει σε mirrorless
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Όσο για τους ακριβούς φακούς... Όπως είπα παραπάνω σε λίγο καιρό θα δίνονται πολύ φθηνά αυτά τα συστήματα, γιατι ο κόσμος πάει σε mirrorless
Ισχυει,αλλα ποσο να πεσει αυτος?:p

Η αυτος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατι εχω διαβασει πολυ καλυτερα λογια...
Επισης ο αντστοιχος nikon εχει 600 σχεδον
Σε τι ακριβώς αντίστοιχος?
Ίδια f βλέπω, με αυτόν που σου εδειξα
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Και γιατί ψάχνεις ff φακούς, ενώ έχεις την 3200dx format?
Αυτους κοιταω για τα f τους και τον tamron για την σταθεροποιηση που διαβαζω καλα λογια.( δεν ψανω ff φακους συγκεκριμενα, τυχαινει να εχει καλα χαρακτηριστικα.)


Αυτος ειναι αλλος φακος για dx, και πιο σκοτεινος.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτους κοιταω για τα f τους και τον tamron για την σταθεροποιηση που διαβαζω καλα λογια.( δεν ψανω ff φακους συγκεκριμενα, τυχαινει να εχει καλα χαρακτηριστικα.)


Αυτος ειναι αλλος φακος για dx, και πιο σκοτεινος.
Δεν υπάρχει φωτεινός φακός πάνω από τα 2.8.
Επειδη εχω τον 70_300..δεν με έχει ενθουσιάσει καθόλου και έχει αποτελέσματα μόνο σε καλή ηλιοφάνεια.
Γενικα σε περιορίζει αυτό το εύρος.
Είχα και τον 18-300, ο οποίος ήταν λίγο πιο φωτεινός, αλλά και εκεί όταν ζουμάρεις δεν έχεις καλά αποτελέσματα.
Προτείνω να πάρεις ότι πιο φθηνό υπάρχει, αν αποφασίσεις να πάρεις τόσο μεγάλο ζουμ
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αν το βάρος δεν παίζει ρόλο στο τι κάνεις θα έλεγα το εξής : Πήγαινε σε μεταχειρα δ7200 (Πάρε του gsmaniac που θα πάει σε δ750 :D ). Με αυτό τον τρόπο θα έχεις μεγαλύτερη επιλογή σε φακούς. Διότι η δ7200 μπορεί να οδηγήσει τους af και af-d της νικον που είναι μια χαρα και τους βρίσκεις μεταχείρα πολυ φτηνά.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Φυσικά μπορώ να στον δανείσω να τον δοκιμάσεις.. Οποτε θελεις
Σε ευχαριστω Κωστα, μονο και μονο που το πρότεινες.
Αν καταλαβα καλα, εχεις τον 70-300 f4.5-6.3?
Στο μονο που σκεφτομαι στο να παρω κατι φτηνο όπως ειπες ειναι επειδή σκεφτομαι ποσο μπορει να τον χρησιμοποιήσω ώστε να αξίζει τα «παραπανω» χρήματα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όσο για τους ακριβούς φακούς... Όπως είπα παραπάνω σε λίγο καιρό θα δίνονται πολύ φθηνά αυτά τα συστήματα, γιατι ο κόσμος πάει σε mirrorless
Δεν είναι όπως τα λες ακριβώς. Είχα δει μιά στατιστική της CIPA, η αγορά παγκοσμίως είναι 45-55 υπέρ των mirrorless, δεν είναι τρελή διαφορά. Αν θυμάμαι καλά η Ευρώπη τις κρατάει περισσότερο.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν το βάρος δεν παίζει ρόλο στο τι κάνεις θα έλεγα το εξής : Πήγαινε σε μεταχειρα δ7200 (Πάρε του gsmaniac που θα πάει σε δ750 :D ). Με αυτό τον τρόπο θα έχεις μεγαλύτερη επιλογή σε φακούς. Διότι η δ7200 μπορεί να οδηγήσει τους af και af-d της νικον που είναι μια χαρα και τους βρίσκεις μεταχείρα πολυ φτηνά.
Κανε ενα καλο ντιλ με τον μανιακ για πώληση.
Αυτος μονο την δανείζει!χαχα
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Τον έχω Κωνσταντίνε.
Βέβαια τον πήρα κοψοχρονιά μέσω δημοπρασίας...
Έχει πολύ καλό σταθεροποιητή αλλά δεν είναι τόσο οξύς όσο θα ήθελα...
Ε Ενταξει ειναι πολυ το zoom και πολλα τα κρύσταλλα φανταζομαι όποτε γι αυτο και δεν ειναι οξύς.
Παντως οι σταθεροί πιστευω ειναι μονόδρομος αν σε ενδιαφέρει πραγματικά η φωτογραφία σαν τέχνη.
 
Top Bottom