Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Στην βροχή αντέχουν όλες... Στον κατακλυσμό θα έχεις πρόβλημα.
Εγώ προσωπικά με τις dslr τραβάω στην βροχή και δεν είχα πρόβλημα ποτέ.
Αυτό ήθελα να ακούσω!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στην βροχή αντέχουν όλες... Στον κατακλυσμό θα έχεις πρόβλημα.
Εγώ προσωπικά με τις dslr τραβάω στην βροχή και δεν είχα πρόβλημα ποτέ.
Η 7500 είναι weather shielded βέβαια
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλημέρα στην παρέα! Μετά το πρόσφατο ταξίδι μου Βαλκάνια και Αυστροουγγαρία, συνειδητοποίησα ότι δεν γίνεται πλέον, για πρακτικους λόγους, να χρησιμοποιώ το κινητό τόσο για πλοήγηση, όσο κ για φωτόγραφηση! Κοιτώντας μάλιστα ποσό υποβαθμισμένες βγήκαν οι φωτογραφίες μου λόγω της αδιαβροχης θήκης που αναγκαστικά είχα τοποθετήσει το κινητό, η πεποίθηση μου αυτή ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο! Η πρακτικότητα κ η ευχρηστία παραμένουν κορυφαίες προτεραιότητες, αρα οποιαδήποτε λύση συνοδεύεται από όγκο, βαρος ή λύσε/δεσε, απορρίπτεται! Το ερώτημα είναι, να στραφώ σε κάποια καλή κόμπακτ ή σε παρόμοιου μεγέθους mirrorless, στην περιοχή των 300 €; Επίσης, θεωρώ ότι για χρήση σε μοτο, ένα καλό χαρακτηριστικό είναι η αντοχή στη βροχή! Ψάχνωντας όμως, διαπίστωσα ότι οι συσκευές που πωλούνται, είτε δεν έχουν καθόλου προστασία, είτε προορίζονται για υποβρύχιες λήψεις το οποίο δε με ενδιαφέρει (εγώ θέλω απλά να είναι ανθεκτικές στο νερό της βροχής, που αναπόφευκτα θα αντιμετωπίσεις σε κάποιο μοτοταξιδι, όπως ήταν η παλιά μου Olympus μ7000, που μάλλον δεν επισκευάζεται κ είχε πολύ μεγάλο οπτικό zoom κ έβγαζε συμπαθητικες φωτό)! Διάβασα σχεδόν όλο το νήμα, αλλά δε συνάντησα παρόμοιο προβληματισμό κ αντίστοιχη προταση! Μηπως ολες έχουν κάποια προστασία από νερά, απλά δεν αναφέρεται; Υπάρχει κάτι να μου προτείνετε κ να με ξεστραβωσετε; Ευχαριστώ προκαταβολικα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Φοβερή compact είναι και η olympus tg-6...Αρκετά τα λεφτά αλλά παίρνεις μια καλή φωτογραφική εντελώς αδιάβροχη και shockproof...
Θα τσεκάρω! Απλά, σκέφτομαι ότι στις εντελώς αδιαβροχες, ψωνίζω αρα κ πληρώνω για κάτι που δεν χρειάζομαι, μιας κ δεν ενδιαφέρομαι για υποβρύχιες λήψεις (έχω κ την action γι’αυτο το σκοπό)! Καμία που να είναι απλώς ανθεκτική στη βροχή δεν υπάρχει;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ναι αλλά σκέψου ότι με την Olympus Θα βγάζεις όπου και οπότε θες φωτογραφίες χωρίς να σε νοιάζει αν βρέχει η οχι,χωρίς να σε νοιάζει αν πέσει η χτυπηθεί κάπου...Επίσης δεν προορίζεται για υποβρύχια χρήση αν και μπορείς άνετα να την χρησιμοποιήσεις για κάτι τέτοιο...Δλδ νομίζω για χρήση μοτοσυκλέτας ακόμα και σε βουνό είναι ιδανική....
Παραπάνω υπάρχουν όλες οι απαντήσεις στις "αναζητήσεις" του christoslazy από τον ztakisg16 ....

Οι αδιάβροχες φωτογραφικές μηχανές -και ειδικά η σειρά tough της Olympus- ΔΕΝ είναι υποβρύχιες μηχανές. Είναι μηχανές για σκληρή χρήση, δηλαδή περιγράφουν ακριβώς τις ανάγκες σου. Βροχή με το τσουβάλι, σκόνη και μια φυσιολογική πτώση δε θα τη πειράξουν.

Οι υποβρύχιες φωτογραφικές μηχανές -για να ξέρουμε για τι μιλάμε- έχουν σκάφανδρο (κυριολεκτικά).

Φωτογραφικές μηχανές σαν τις tough αντέχουν κάτω από το νερό σε διάφορα βάθη για ορισμένο χρονικό διάστημα και απλώς έχουν μια διαβάθμιση στην αδιαβροχοποίηση. Αν θέλεις να βγάζεις φωτογραφίες σε μια δυνατή βροχή τέτοια χρειάζεσαι.
Κατά τα λοιπά ισχύουν αυτά που έγραψε ο gsmaniac

Θέλω να συμπληρώσω μόνο πως πολύ καλές κομπακτ μηχανές βγάζουν εξίσου καλές φωτογραφίες συγκριτικά με mirrorles που φορούν κιτ μικρούς σε όγκο φακούς (όπως π.χ. η SONY), επομένως για τέτοια χρήση ίσως η κόμπακτ είναι περισσότερο ενδεδειγμένες αφού περιλαμβάνουν κι έναν σκασμό φίλτρα και προστασίες που μπορούν να φανούν χρήσιμα σε ένα μοτόταξίδι.

Θα έβλεπα και Panasonic Lumix σειρά TZ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
OK! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Παραπάνω υπάρχουν όλες οι απαντήσεις στις "αναζητήσεις" του christoslazy από τον ztakisg16 ....

Οι αδιάβροχες φωτογραφικές μηχανές -και ειδικά η σειρά tough της Olympus- ΔΕΝ είναι υποβρύχιες μηχανές. Είναι μηχανές για σκληρή χρήση, δηλαδή περιγράφουν ακριβώς τις ανάγκες σου. Βροχή με το τσουβάλι, σκόνη και μια φυσιολογική πτώση δε θα τη πειράξουν.

Οι υποβρύχιες φωτογραφικές μηχανές -για να ξέρουμε για τι μιλάμε- έχουν σκάφανδρο (κυριολεκτικά).

Φωτογραφικές μηχανές σαν τις tough αντέχουν κάτω από το νερό σε διάφορα βάθη για ορισμένο χρονικό διάστημα και απλώς έχουν μια διαβάθμιση στην αδιαβροχοποίηση. Αν θέλεις να βγάζεις φωτογραφίες σε μια δυνατή βροχή τέτοια χρειάζεσαι.
Κατά τα λοιπά ισχύουν αυτά που έγραψε ο gsmaniac

Θέλω να συμπληρώσω μόνο πως πολύ καλές κομπακτ μηχανές βγάζουν εξίσου καλές φωτογραφίες συγκριτικά με mirrorles που φορούν κιτ μικρούς σε όγκο φακούς (όπως π.χ. η SONY), επομένως για τέτοια χρήση ίσως η κόμπακτ είναι περισσότερο ενδεδειγμένες αφού περιλαμβάνουν κι έναν σκασμό φίλτρα και προστασίες που μπορούν να φανούν χρήσιμα σε ένα μοτόταξίδι.

Θα έβλεπα και Panasonic Lumix σειρά TZ.
Η lumix Tz είδα ότι δεν έχει προστασία σαν την tg της Olympus! Κατατάσσεται στις συμβατικές compact από πλευράς αδιαβροχοποίησης! Σωστά;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η lumix Tz είδα ότι δεν έχει προστασία σαν την tg της Olympus! Κατατάσσεται στις συμβατικές compact από πλευράς αδιαβροχοποίησης! Σωστά;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Σωστά! Μου φαίνεται περίεργο κάποιος να φωτογραφίζει μουντά σε βροχή αλλά ΟΚ, πάντα μπορεί να προκύψει μια στιγμή. Γενικά σε οποιαδήποτε βροχή δε χρειάζεσαι ομπρέλα μια χαρά είναι οι συμβατικές.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ερώτηξις γιατί εκτός από μηχανάκια κοιτάζω και μηχανές, δεν μπορεί, κάποια στιγμή κάτι θα πάρω....

Φακοί κιτ VS φακοί standalone το ερώτημα.

πιο... "χρήσιμο" να πάρει κανείς κιτ φακό τύπου 18-135/15-150 κάτι τέτοιο που δίνουν από SONY, Canon, Nikon κλπ σαν βασικό και έναν 30/50 με διάφραγμα όσο πιο φωτεινό γίνεται;
Να πάρει κανείς το βασικό κιτ 15-45 (κάτι παρόμοιο δίνουν όλοι τέλος πάντων) και να συμπληρώσει με μεγάλο ζουμ αν χρειαστεί;
Να πάρει σκέτο σώμα και έναν 30/50 κάτι τις;

Διαβάζοντας τα τεστ της νέας Canon και τις εξαιρετικές κριτικές του αισθητήρα της, κοιτάω τον ανταγωνισμό και η Sony a6400 έχει πέσει αρκετά χαμηλά (έξω) μάλλον λόγω έλευσης της α6600 σε λίγες ημέρες. Είναι δελεαστικό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δύσκολο πράγμα η επιλογή φακών.
Είναι κάτι σαν τα λάστιχα στην μηχανή και τις ανάγκες που έχεις.
Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο φωτεινός ο φακός τόσο καλύτερα αποτελέσματα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Οπως τα λεει ο gsmaniac .
Απο την μικρη εμπειρια μου εχω καταλαβει οτι οι φακοι ειναι προσωπικο ζητημα.

Αλλος θελει μεγιστη ευελιξια ωστε να μην χανει κλικ, αλλος δουλευει μονο με σταθερους ωστε να εχει υψηλη ποιοτητα.
Επισης παιζει ρολο που την χρησιμοποιεις την μηχανη.
Ταξιδια?Θα βγαινεις μονος εξω για φωτο στην Αθηνα?

Ειναι απο τα αθληματα που αν δεν πληρωσεις δεν θα καταλληξεις...
Καλη η θεωρια αλλα οτι και να λεμε εμεις το θεμα ειναι τι θες εσυ.

Θυμαμαι να ρωταω αριστερα και δεξια τι φακο να παρω, και τι φακο να παρω.
Ολοι ειναι καλοι,εμεις τι κανουμε...


ΥΓ: Αστα και ψαχνω σωμα σιγα σιγα!
Μην μπλεξεις καλυτερα!!!:p
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
η τιμή είναι κάτω λόγο stock.
το μονο που με χάλασε ηταν ο κιτ φακός είχετην αίσθηση πλαστικού αλλά φουλ αδιαβροχος,επισης είναι αρκετά μικρή αλλα σίγουρα δεν χωρά στην τσέπη.


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ΥΓ: Αστα και ψαχνω σωμα σιγα σιγα!
Μην μπλεξεις καλυτερα!!!:p
αν έχεις ήδη σετάκι φακών, το τι σώμα θα επιλέξεις περιορίζεται σε μία εταιρία και τεχνολογία (όσο δεν μπλέκεις με προσαρμογείς), άρα είναι και λίγο πιο εύκολο.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Σε ευχαριστώ Λεωνίδα για τις πληροφορίες! Τσέκαρα ήδη, αλλά μάλλον δεν το βρίσκεις εύκολα πλέον λόγω παλαιότητας! Σε αυτά τα χρήματα πάντως, μάλλον θα προτιμούσα την TG-6 Olympus, που τα κάνει όλα στο auto, γιατί δεν έχω γνώσεις, αλλά ούτε και χρόνο να ασχοληθώ και με αυτό! Τίθεται σύγκριση σε επίπεδο ποιότητας φωτογραφίας μεταξύ των δυο;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σε ευχαριστώ Λεωνίδα για τις πληροφορίες! Τσέκαρα ήδη, αλλά μάλλον δεν το βρίσκεις εύκολα πλέον λόγω παλαιότητας! Σε αυτά τα χρήματα πάντως, μάλλον θα προτιμούσα την TG-6 Olympus, που τα κάνει όλα στο auto, γιατί δεν έχω γνώσεις, αλλά ούτε και χρόνο να ασχοληθώ και με αυτό! Τίθεται σύγκριση σε επίπεδο ποιότητας φωτογραφίας μεταξύ των δυο;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Έχω φίλο που έχει την TG-5, μου έχει πει πολύ καλά λόγια. Έχει σταθεί ιδιαίτερα στο Macro της που είναι όπως λέει καταπληκτικό. Θέλω να πιστεύω πως και η TG-6 θα είναι στα ίδια επίπεδα αν όχι καλύτερη.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Έχω φίλο που έχει την TG-5, μου έχει πει πολύ καλά λόγια. Έχει σταθεί ιδιαίτερα στο Macro της που είναι όπως λέει καταπληκτικό. Θέλω να πιστεύω πως και η TG-6 θα είναι στα ίδια επίπεδα αν όχι καλύτερη.
Ενδιαφέρουσα πληροφορία! Ευχαριστώ!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
αν έχεις ήδη σετάκι φακών, το τι σώμα θα επιλέξεις περιορίζεται σε μία εταιρία και τεχνολογία (όσο δεν μπλέκεις με προσαρμογείς), άρα είναι και λίγο πιο εύκολο.
Ενω να αγορασεις ενα entry-level πακετο ειναι πιο δυσκολο?Δεν ειναι και κανενα οικοπεδο...

Πηγαινε πιαστες και οτι σου κατσει εκεινη την ημερα καλυτερα αγορασε το.
Και εγω για mirrorless πηγαινα με d3400 βγηκα.
Στην τελικη μπορει να μην σου αρεσει καν το σπορ
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ενω να αγορασεις ενα entry-level πακετο ειναι πιο δυσκολο?Δεν ειναι και κανενα οικοπεδο...

Πηγαινε πιαστες και οτι σου κατσει εκεινη την ημερα καλυτερα αγορασε το.
Και εγω για mirrorless πηγαινα με d3400 βγηκα.
Στην τελικη μπορει να μην σου αρεσει καν το σπορ
Δες τώρα διαφορά σκέψης.

Το σπορ το έχω δοκιμάσει. Ωραίο είναι.

Το entry level είναι εύκολο γιατί πάνω κάτω όλες ίδιες είναι.

Μόλις πας σε πόρτα εισόδου παραπάνω, που ίσως είναι πιο φθηνό να πας παραπάνω, μπλέκει το πράγμα. Γιατί στα ίδια λεφτά έχεις "enthusiast level", "semi-Pro", έχεις παλιές full frame και το ζήτημα είναι σε ποιον θα τα δώσεις γιατί δύσκολα/ακριβά αλλάζεις εταιρεία.

Εσύ ξεκίνησες με 3400, οι ίδιοι φακοί θα μπουν και στην 5600 και στην 7500 οπότε έχεις εύκολο δρόμο στο σώμα αναλόγως το πορτοφόλι.

Αυτός που θα πάρει z50, που θα πάει μετά;

Αυτός με την canon m series;

Με μια α7-ΙΙ ας πούμε έχει ανέλιξη, με μια 6300;

Οπότε το που θα μπεις έχει σημασία, ανάλογα με το που θα συνεχίσεις.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Δες τώρα διαφορά σκέψης.

Το σπορ το έχω δοκιμάσει. Ωραίο είναι.

Το entry level είναι εύκολο γιατί πάνω κάτω όλες ίδιες είναι.

Μόλις πας σε πόρτα εισόδου παραπάνω, που ίσως είναι πιο φθηνό να πας παραπάνω, μπλέκει το πράγμα. Γιατί στα ίδια λεφτά έχεις "enthusiast level", "semi-Pro", έχεις παλιές full frame και το ζήτημα είναι σε ποιον θα τα δώσεις γιατί δύσκολα/ακριβά αλλάζεις εταιρεία.

Εσύ ξεκίνησες με 3400, οι ίδιοι φακοί θα μπουν και στην 5600 και στην 7500 οπότε έχεις εύκολο δρόμο στο σώμα αναλόγως το πορτοφόλι.

Αυτός που θα πάρει z50, που θα πάει μετά;

Αυτός με την canon m series;

Με μια α7-ΙΙ ας πούμε έχει ανέλιξη, με μια 6300;

Οπότε το που θα μπεις έχει σημασία, ανάλογα με το που θα συνεχίσεις.
Νομιζω πως εχεις διαβάσει πολυ και γι αυτο εχεις μπερδευτεί.
Για εμενα αν θες να παίξεις με dslr πήγαινε δεν σε Nikon μιας και θα εχεις πληθώρα μεταχειρισμένων φακών να διαλέξεις ειδικά τωρα που έσκασαν οι mirrorless.
Αν θες mirrorless που ίσως ειναι το μέλλον, πραγμα που δεν με νοιαζει προσωπικά, πας σε Sony.
Ακομα λιγουρευομαι εναν sigma 14αρι φακό που συζητούσα με τον STF και δυστυχώς δεν τον έβγαζε για Nikon.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σήμερα πήγα μια βόλτα από το Media Markt Αμαρουσίου για να χαζέψω, κυρίως με ενδιαφέραν οι φωτογραφικές μηχανές και δευτερευόντως κινητό και laptop αφού και τα δυο έχουν παλιώσει αρκετά (πενταετία και επταετία αντίστοιχα). Η συζήτηση σας κουμπώνει αρκετά με τις προσωπικές μου σκέψεις - ανησυχίες...

Εγώ έχω -όπως ξέρετε- τη SONY NEX-6. Παρουσιάστηκε τον Νοέμβριο του 2012 κι εγώ την αγόρασα ένα χρόνο μετά, τον Δεκέμβριο του 2013. Λίγους μήνες μετά, τον Μάρτιο του 2014 πρωτοεμφανίστηκε η σειρά αxxxx με τις α3500 και α5000. Τον επόμενο μήνα (Απρίλιο 2014) ήρθε και ο αντικαταστάτης της NEX-6, ήταν η α6000.

Στο κατάστημα οι πρώτες μηχανές που είδα αρκετά πρόχειρα, ήταν αυτές της SONY. Μετά άρχιζα να κοιτάω λίγο πιο επίμονα μοντέλα άλλων εταιρειών που έχουν ενδιαφέρον και κοίταξα μηχανές που ήταν "mirrorless", "compact" και τις μέχρι σήμερα αδιάφορες "bridge".

Έτσι με τη σειρά είδα:

Canon την mirrorless EOS M50 και την compact PowerShot G1X MK-III (εξαιρετική compact με aps-c αισθητήρα).

EOS MD-50 (Mirrorless)


G1X MK-III (Compact APS-C)




Μετά είδα την mirrorless της FUJIFILM XT-30 οποία είχε εξαιρετική ποιότητα κατασκευής.

XT-30 (Mirrorless)




Τέλος είδα από την PANASONIC την bridge Lumix DMC-FZ2000 η οποία αν και μετράει αρκετά χρόνια στη παραγωγή ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, κυρίως για το ευανάγνωστο και φωτεινό της σκόπευτρο όπως και για το τεράστιο hyerzoom φακό της. Δυστυχώς δεν υπήρχε η DMC-FZ1000 MARK-II που είναι πιο σύγχρονη.

DMC-FZ2000


DMC-FZ1000 MK-II


Όλες πολύ καλές επιλογές και αρκετά ποιοτικές κατασκευές. Ίσως το τολμούσα για μια bridge κάποτε.

Λοιπόν αφού έπαιξα, περιεργάστηκα επέστρεψα στα μοντέλα της SONY. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό πόσο μπορεί να σε φρενάρει μια επόμενη επιλογή για λόγους συνήθειας των χειριστηρίων αλλά κυρίως λόγω της οικειότητας στο μενού. Έχω και 3 φακούς για τη NEX-6 μου, εκ των οποίων ο ένας είναι 50ρης macro για τη full frame σειρά Α7. Και κάθε επόμενος φακός μου θα είναι Full Frame γιατί δουλεύουν μια χαρά με την APS-C σειρά και γιατί είναι ποιοτικά ανώτερη και αν κάποτε θελήσω να μεταβώ σε κάποια από τις Full Frame δε θα έχω εμπόδια. Η τιμή της Α7 ΜΚ-ΙΙ πολλές φορές πέφτει στα 1100 ευρώ (μόνο σώμα) και λόγω του Full Frame αισθητήρα και του σταθεροποιητή 5 αξόνων εντός του σώματος φαίνεται να έχει τη καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης, σήμερα. Βέβαια και η APS-C α6400 έχει σε παρόμοια τιμή εξωγήινα specs...

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom