Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Ωραία είναι όλα αυτά και πολύ ρομαντικά αλλά θα σου πω μια ιστορία.
Πάλευα με τη σονυ α55 να φέρω τις φωτογραφίες εκεί που έπρεπε
(προσοχή στο κλικ ιστογράμμα, ρυθμίσεις κόλπα χαμός)
κι ένας φίλος μου έδωσε μια νικον D800.
Κάνω μια κλακ με Ρ και η φωτoγραφία ήταν μια από τις ππιο καλές που έβγλαλα ποτέ.
Ούτε φωτοσοπ, ούτε τίποτα έτσι απλά.
Η διαφορά μεταξύ ΦΦ και κροπ είναι χάος.
Δυστυχώς. Η ποιότητα θέλει λεφτά.
(αν τώρα οι φωτογραφίες είναι για να τις βλέπουμε στο ιντερνετ και να τα λέμε μεταξύ μας αλλάζει το θέμα)
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ωραία είναι όλα αυτά και πολύ ρομαντικά αλλά θα σου πω μια ιστορία.
Πάλευα με τη σονυ α55 να φέρω τις φωτογραφίες εκεί που έπρεπε
(προσοχή στο κλικ ιστογράμμα, ρυθμίσεις κόλπα χαμός)
κι ένας φίλος μου έδωσε μια νικον D800.
Κάνω μια κλακ με Ρ και η φωτoγραφία ήταν μια από τις ππιο καλές που έβγλαλα ποτέ.
Ούτε φωτοσοπ, ούτε τίποτα έτσι απλά.
Η διαφορά μεταξύ ΦΦ και κροπ είναι χάος.
Δυστυχώς. Η ποιότητα θέλει λεφτά.
(αν τώρα οι φωτογραφίες είναι για να τις βλέπουμε στο ιντερνετ και να τα λέμε μεταξύ μας αλλάζει το θέμα)
Ακούω για χαοτική διαφορά μεταξύ FF και crop αλλά βλέποντας τις φωτογραφίες ενός φίλου που είχε τραβήξει και με τους δύο τρόπους δεν μπορούσα να ξεχωρίσω ποια ήταν FF και ποια crop. Είχε εξαιρετικά κλικ πριν και μετά. Δεν μιλάω για το ίδιο θέμα με τις ίδιες συνθήκες κλπ αλλά για διαφορετικά θέματα. Ναι τεχνικά η FF σου δίνει μεγαλύτερο εύρος επιλογών για να βγάλεις καλή φωτογραφία αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να βγάλεις καλή φωτογραφία (ίσως και την καλύτερη της ζωής σου) με μια crop.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Ωραία είναι όλα αυτά και πολύ ρομαντικά αλλά θα σου πω μια ιστορία.
Ωραίες είναι κι οι ιστορίες...ειδικά αν έχουν και "δράκους"...

Η διαφορά μεταξύ ΦΦ και κροπ είναι χάος.
-Σε οικονομικό επίπεδο, μια FF από μια crop μπορεί να έχουν διαφορά μόνο 100€ (κ πάνω εννοείται)...παρακάτω συγκρίνονται δύο δημοφιλείς Sony mirrorless κάτω από 1000€...



- και σε επίπεδο ποιότητας εικόνας (εδώ είναι το ζουμί)...


Δυστυχώς. Η ποιότητα θέλει λεφτά.
(αν τώρα οι φωτογραφίες είναι για να τις βλέπουμε στο ιντερνετ και να τα λέμε μεταξύ μας αλλάζει το θέμα)
Εδώ -αν δε κάνω λάθος- συζητάμε κυρίως για χομπίστικη φωτογραφία και ανάλογες φωτογραφικές μηχανές...:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Προερχόμενος από τη παλιά καλή εποχή των φιλμάτων μηχανών -τότε που η Minolta και Pentax χωνόντουσαν στη μύτη της Nikon και της Canon- έχω εγκλωβιστεί στο δικό μου στερεότυπο που αφορά τη σύλληψη της στιγμής. Καλά είναι και τα χρώματα και η καθαρότητα της εστίασης αλλά μια πραγματικά καλή φωτογραφική στιγμή μου δίνει πάντα άλλη χαρά και αυτήν μπορείς να την έχεις και με μια κόμπακτ μηχανή της πλάκας. Φυσικά ένα full frame φορμά σου δίνει μπόνους απεικονιστικά, αφού συνήθως έχεις στη διάθεση σου περισσότερη φωτεινότητα το οποίο είναι ένα από τα πλεονεκτήματα που σου δίνουν οι ολοένα και πιο σύγχρονες φωτογραφικές μηχανές (βλ. ταχύτητα εστίασης, πολλαπλά σημεία εστίασης, αριθμός φωτό ανά sec κτλ...).

Το πραγματικό πλεονέκτημα που έχουν οι FF μηχανές είναι ότι συνήθως έχεις στη διάθεση σου μεγαλύτερη γκάμα φακών να διαλέξεις, αλλά κι εκεί αν θες να έχεις ποιοτική απεικόνιση θα τα στάξεις. Άρα το σώμα μόνο του δε μπορεί να κάνει και πολλά αν οι φακοί είναι της πλάκας. Γιατί το βλέπω και αυτό, πολλοί αγοράζουν καλά σώματα αλλά μετά δε περισσεύουν φράγκα να πάρουν ένα φακό της προκοπής. Συνήθως σε αυτούς συμβουλεύω να πάρουν έναν πενηντάρη. Είναι ο καλύτερος τρόπος να δει κάποιος αν τον ενδιαφέρει ουσιαστικά η φωτογραφία πριν πετάξει κι άλλα χρήματα.

Μετά την εμβληματική D700 απέκτησα το 2013 τη ταπεινή NEX-6 και μέχρι σήμερα έχω μόνο τρεις φακούς. Έναν pancake ζουμ 16-50 (24-75), έναν macro 50άρη (75) που τυγχάνει να είναι για σώμα FF, ενώ το περασμένο καλοκαίρι αγόρασα τον 16άρη f/1.4 της SIGMA και νομίζω πως δύσκολα θα σταθούν δίπλα του φωτό από full frame μηχανές με αντίστοιχο 24mm υπερευρυγώνιο φακό. Η επόμενη μηχανή μου πάντως θα είναι και πάλι mirrorless και μάλλον και πάλι APS-C γιατί βλέπω πως σιγά-σιγά το θέμα της διαθέσιμης γκάμας φακών τείνει να λυθεί και το μικρό μέγεθος του σώματος παραμένει σημαντικό για εμένα. Όπως είπα με ενδιαφέρει το στιγμιότυπο, αυτό το ένα ανάμεσα από 1000 κλικ και καλό είναι να έχω τη μηχανή κοντά μου όσο πιο συχνά γίνεται.

Υπάρχουν κανόνες στη φωτογραφία αν την αντιμετωπίσεις ως ένα τεχνολογικό αποτέλεσμα. Το καλύτερο FF σώμα με τον καλύτερο φακό θα τα καταφέρει σίγουρα καλύτερα από το κορυφαίο DX σώμα με τον αντίστοιχο κορυφαίο φακό. Η αποτύπωση σε μεγαλύτερη επιφάνεια όπως και να το κάνεις είναι πλεονέκτημα, λιγότερα συνωστισμένα pixels και περισσότερο φως. Όμως εγώ είμαι εραστής της τέχνης...

Δεν υποτιμάω κανενός είδους φωτογραφικό ενδιαφέρον, ούτε καν αυτούς που βλέπω που ασχολούνται με πρισματικά χρώματα και αναλύσεις επιδόσεων των φακών υπό πολύ αυστηρές συνθήκες και γενικότερα με τεχνικά χαρακτηριστικά και αριθμούς. Κι εμένα με ενδιαφέρουν αυτά αλλά πάντοτε στη λογική της παλιάς φωτογραφικής εποχής, μια καλή συμπεριφορά στο ανοιχτό διάφραγμα, μια όσο το δυνατό καλύτερη ταχύτητα κλείστρου, μια σχετικά γρήγορη εστίαση και φακοί άνω του μετρίου όταν αυτό είναι οικονομικά εφικτό... μέχρι εκεί, τα υπόλοιπα είναι δική μου υπόθεση με αυτά τα "εργαλεία" που διαθέτω. Θέλω να έχω τη ψευδαίσθηση ότι είμαι καλλιτέχνης χωρίς απαραίτητα να είμαι ιδιόρρυθμος* (μου αρέσει πάντα να το λέω αυτό). :)

*θα σας γράψω μια μέρα πως μου προέκυψε αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Βολικό... ;)
Ναι φίλε είναι βολικό να κόβεις την κουβέντα όταν οι απαντήσεις που παίρνεις εμπεριέχουν αγένεια.
Ειδικά όταν δεν έχεις μαγαζί πουλάει φωτογραφικές μηχανές ή μετοχές στη σόνι.
Η ενασχόληση μου με τα χόμπι είναι για να περνάω καλά και όχι για να διαπληκτιστώ με αγνώστους

Αν θες απάντηση επί του θέματος σβήνεις το σχόλιο ζητάς συγνώμη και συνεχίζουμε (οπότε μπορεί να μάθεις και κάτι)
αλλιώς να σε καλά και χάρηκα για τη γνωριμία.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Για πες... :secret:

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@STF

Ωραία, εμπεριστατωμένη τοποθέτηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reactions: STF

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αν δεν πάτε σε κάποια σχολη καλό είναι να κάνετε κάποια μαθήματα ,η ένα σεμινάριο ,υπάρχουν πολλοί δήμοι που έχουν τέτοια προγράμματα ή πχ το ελληνικό κέντρο φωτογραφίας.


Follow me, I'm lost too
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν δεν πάτε σε κάποια σχολη καλό είναι να κάνετε κάποια μαθήματα ,η ένα σεμινάριο ,υπάρχουν πολλοί δήμοι που έχουν τέτοια προγράμματα ή πχ το ελληνικό κέντρο φωτογραφίας.


Follow me, I'm lost too
Με αφορμή αυτό που λέει ο Κώστας @onroad θα συμπληρώσω κάτι... έτσι και αλλιώς πιστεύω πως ότι λέμε χρήσιμο είναι αλλά ακόμη και αν δε μας αρέσει κάτι μπορούμε να το πετάξουμε.
Εκθέσεις φωτογραφίας, είναι μια συγκλονιστική εμπειρία αν πέσεις στη περίπτωση να δεις μια έκθεση ενός παγκόσμια αναγνωρισμένου φωτογράφου. Και μιας και φαντάζομαι πως στους περισσότερους από εμάς αρέσει η φωτογραφία τοπίου (ή έστω ΚΑΙ η φωτογραφία τοπίου), συστήνω αν σας τύχει ποτέ να δείτε μια έκθεση του Ansel Adams. Είχα τη μεγάλη τύχη το 2010 να επισκεφθώ στο Μουσείο Μπενάκη μια έκθεση φωτογραφίας του Ansel Adams (1902-1984) ο οποίος είναι φημισμένος για τη φωτογραφία τοπίου. Δυο πράγματα μου έκαναν έκπληξη, ο χρόνος που αφιέρωνα σε κάθε φωτό και ότι μετά από λίγο είχα την αίσθηση πως βλέποντας μια φωτογραφία καταλάβαινα πως είναι του συγκεκριμένου φωτογράφου, είχα εξοικειωθεί με τις λήψεις του. Ο Ansel Adams είχε εφαρμόσει μια ειδική τεχνική στην εκτύπωση των ασπρόμαυρων φωτογραφιών η οποία έγινε γνωστή ως θεωρία του Ζωνικού Συστήματος, η οποία επηρέασε πολλές γενεές φωτογράφων. Επίσης του άρεσε πολύ να φωτογραφίζει σπίτια, από καλύβες ιθαγενών μέχρι αγροτικές οικείες της Αμερικής. Έβλεπες λοιπόν τόσο διαφορετικές εικόνες με τόσο οικεία μεταξύ τους χαρακτηριστικά αλλά ήταν αδύνατο να εξηγήσεις πως μπορεί να γίνει αυτό. Ελπίζω να θυμάμαι καλά -δεν είμαι απολύτως σίγουρος- πως κάπου είχα διαβάσει πως όταν φωτογράφιζε οικίες το έκανε από ένα συγκεκριμένο ύψος, είχε μια σκάλα μαζί του και ανέβαινε πάνω σε αυτήν και φωτογράφιζε, πράγμα που με τον ίδιο πάντα φακό έδινε μια συγκεκριμένη προοπτική. Ενδιαφέροντα πράγματα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
παίδες ολα καλα ειναι
για να ανοίξει η αντίληψη μας .
Όπου μπορειται να πάτε ... πάτε!!
Σεμινάρια .. εκθέσεις και κυρίος να βαράτε -βαράμε -κλικ..
τι να τα κανεις τα σωματα και τους φακούς και τις θεωριες αν τα έχεις στα ράφια !!

Όπως ξαναείπα ποιο πάνω δεν υπάρχει
λόγος αντιπαράθεσης..
άλλος γουστάρει να τραβα με φθηνό εξοπλισμό και άλλος κανει οικονομίες ενα χρονο για να πάρει την φακουδαρα που νομίζει ότι θα τον απογειώσει ..
πρέπει να σεβόμαστε τις απόψεις όλων
ο καθένας λέει τις απόψεις του απο τις εμπειριες του,
και διαλέγει τον δικό του δρόμο στην όμορφη τέχνη της φωτογραφίας..

Κάποτε λέγανε αποκλείετε οι DSLR
να πιάσουν την ποιότητα των SLR ..
όλοι οι επαγγελματιες και σοβαροί χομπίστες παίζαν στον σκοτεινό θάλαμο με τα φιλμ και τα χημικά ..- είχε και εχει ακόμη την μαγεία του-
μετα απο μερικά χρόνια η πλειοψηφία έπεζε με DSLR..
τώρα ειμαςτε στην φαση των mirrorless ..ο καιρος θα διξει
..
προσωπικά καθότι έμαθα ετσι τα τελευταία 30 χρόνια που ασχολούμαι με το σπορ με αρέσει να κοιτώ μέσα απο το ματι τις μηχανης για να βγάλω φωτο .. να μπορώ να στρώσω το κάδρο απο κει να ελέγξω τις ρυθμισεις μου μια δεύτερη φορα κτλ κτλ .,
η φαση των τελευταίων τάσεων με χαλάει αλλα η τεχνολογια προχωρά θα δούμε ..

make art not war!!
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Όπως ξαναείπα ποιο πάνω δεν υπάρχει
λόγος αντιπαράθεσης..
άλλος γουστάρει να τραβα με φθηνό εξοπλισμό και άλλος κανει οικονομίες ενα χρονο για να πάρει την φακουδαρα που νομίζει ότι θα τον απογειώσει ..
πρέπει να σεβόμαστε τις απόψεις όλων
ο καθένας λέει τις απόψεις του απο τις εμπειριες του,
και διαλέγει τον δικό του δρόμο στην όμορφη τέχνη της φωτογραφίας..

......

make art not war!!
Η νόμοι τις φυσικής δεν είναι άποψη και η αγένεια ουδεμία σχέση με ανθρώπους της τέχνης ….
Αυτά κατάλαβα εγώ τουλάχιστον μετά από 37 χρόνια ενασχόλησης :p
Σόρι δηλαδή

Το ηλεκτρονικό σκόπευτρο δεν είναι μεγάλο πρόβλημα (εκτός από φωτογραφίες κίνησης)
Στην οθόνη έχω θέμα κι εγώ αλλά είναι πρακτική όταν δεν μπορείς –ή δεν θέλεις- να βγάλεις κράνος
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Η νόμοι τις φυσικής δεν είναι άποψη και η αγένεια ουδεμία σχέση με ανθρώπους της τέχνης ….
Αυτά κατάλαβα εγώ τουλάχιστον μετά από 37 χρόνια ενασχόλησης :p
Σόρι δηλαδή

Το ηλεκτρονικό σκόπευτρο δεν είναι μεγάλο πρόβλημα (εκτός από φωτογραφίες κίνησης)
Στην οθόνη έχω θέμα κι εγώ αλλά είναι πρακτική όταν δεν μπορείς –ή δεν θέλεις- να βγάλεις κράνος
Συμφωνώ μαζι σου
απλα ο γραπτός λογος ειναι εύκολα παρεξηγήσημος .,
αν τα λέγαμε όλοι σε μια παρεα τετ-α-τετ αλιως θα ήταν ..
:)

εγω εχω κράνος ανοιγόμενο
όποτε δεν με ενδιανφερει
και παλι η οθόνη των «ακάθρεπτων» φωτογραφικών μηχανών ..
( γενικά με χαλά σα να βγάζω φωτο απο κινητό )

για την olympus τί να πω ..
αν σε αρέσει ορμά ..
προσωπικά
τόσα χρόνια σε διάφορες αντίξοες συνθήκες ( και ηταν παρα πολλες ) με σεβασμό και λιγο προσοχή κυρίος με βροχες .,
με τις nikon δεν είχα κάποιο θέμα
που να χρειαστεί να πάρω κάποια ποιο «αλεξίσφαιρη»
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Η νόμοι τις φυσικής δεν είναι άποψη και η αγένεια ουδεμία σχέση με ανθρώπους της τέχνης ….
Αυτά κατάλαβα εγώ τουλάχιστον μετά από 37 χρόνια ενασχόλησης :p
Σόρι δηλαδή
...
Έλα βρε ευαίσθητο και πληγωμένο (από την αγένειά μου!) κτηνάκι... δε σ' είπα και καμπούρη... απλώς, είπα ότι δε μ' αρέσει η ιστορία σου γιατί δεν έχει "δράκο"...

Ωραία είναι όλα αυτά και πολύ ρομαντικά αλλά θα σου πω μια ιστορία.
Ωραίες είναι κι οι ιστορίες...ειδικά αν έχουν και "δράκους"...
:friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σ
για την olympus τί να πω ..
αν σε αρέσει ορμά ..
προσωπικά
τόσα χρόνια σε διάφορες αντίξοες συνθήκες ( και ηταν παρα πολλες ) με σεβασμό και λιγο προσοχή κυρίος με βροχες .,
με τις nikon δεν είχα κάποιο θέμα
που να χρειαστεί να πάρω κάποια ποιο «αλεξίσφαιρη»
Αυτή κάνει και για νερό (μέχρι 15 μέτρα!!! ) Χρήστο. Πιο ειδική (από άποψη συνθηκών) χρήση ;)

Τις Νικον σου δεν τις βουτάς σε θάλασσες και ποτάμια για κανένα λόγο....:p
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Αυτή κάνει και για νερό (μέχρι 15 μέτρα!!! ) Χρήστο. Πιο ειδική (από άποψη συνθηκών) χρήση ;)

Τις Νικον σου δεν τις βουτάς σε θάλασσες και ποτάμια για κανένα λόγο....:p
ε ναι για τέτοιες δουλειες
πέρνεις μια gopro και καθάρισες :)
 
Top Bottom