Ο "μύθος" του Nordkaapp!

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ερώτηση για όσους έχουν πάει.

Τι καιρός παίζει (θερμοκρασία/αέρας/βροχή) πάνω από τον αρκτικό κύκλο μεταξύ 15 Ιουλίου και 15 Αυγούστου;
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Ερώτηση για όσους έχουν πάει.

Τι καιρός παίζει (θερμοκρασία/αέρας/βροχή) πάνω από τον αρκτικό κύκλο μεταξύ 15 Ιουλίου και 15 Αυγούστου;

6-10 βαθμους

παρα παρα παρα πολλη βροχη κ πιθανον κ ομιχλη.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Ερώτηση για όσους έχουν πάει.

Τι καιρός παίζει (θερμοκρασία/αέρας/βροχή) πάνω από τον αρκτικό κύκλο μεταξύ 15 Ιουλίου και 15 Αυγούστου;

Νατάσσα εγώ το 2019 πέτυχα λιακάδες και ανοιξιάτικο καιρό για ελληνικά δεδομένα. Βασικά στο Ροβανιέμι είχε 30 βαθμούς και ψοφουσαν (κυριολεκτω) οι τάρανδοι. Είναι λαχείο το τι θα σου κάτσει απ' ότι καταλαβαίνω.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ερώτηση για όσους έχουν πάει.

Τι καιρός παίζει (θερμοκρασία/αέρας/βροχή) πάνω από τον αρκτικό κύκλο μεταξύ 15 Ιουλίου και 15 Αυγούστου;
Επίσης εξαρτάται σε ποια περιοχή/χώρα εισαι. Πχ τα Bodø, Gällivare, Rovaniemi είναι σχεδόν στον ίδιο παράλληλο αλλά δεν έχουν τον ίδιο καιρό.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Επίσης εξαρτάται σε ποια περιοχή/χώρα εισαι. Πχ τα Bodø, Gällivare, Rovaniemi είναι σχεδόν στον ίδιο παράλληλο αλλά δεν έχουν τον ίδιο καιρό.
για Νορβηγία ρωτάω. Πόσο ξύλο τρως για να φτάσεις Νορντκαπ?
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ερώτηση για όσους έχουν πάει.

Τι καιρός παίζει (θερμοκρασία/αέρας/βροχή) πάνω από τον αρκτικό κύκλο μεταξύ 15 Ιουλίου και 15 Αυγούστου;
Δεν έχω παει τόσο ψηλά, αλλά μπορω να σου απαντήσω περί καιρού εδω πάνω.
Δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει και να σου δώσει πρόβλεψη. Συγκεκριμένα στη Νορβηγία και όσο πιο βόρεια πας τόσο πιο απρόβλεπτο καιρό έχει. Μέσα σε μια μέρα μπορείς να ζήσεις όλες τις καιρικές συνθήκες (χωρίς υπερβολή αυτό).

Και με παράδειγμα τι εννοώ:
Είχα πάει 2 φορές Νορβηγία. Τη 1η φορά για 7 ημέρες. 5 Ιουνίου και έπειτα. Μόνο μια φορά με πέτυχε μια ψιχάλα και ο καιρός ήταν φανταστικός.
Την επόμενη χρονιά πάλι ίδια περίοδο για 3 ημέρες και περίπου ίδιες περιοχές. Με δυο λέξεις: χάλια μαύρα.

Παρ΄ολα αυτά, η περίοδος που αναφέρεις είναι καλή.
Για εμένα η καλύτερη περίοδος είναι μέσα Ιουνίου. Δεν έχει την κίνηση του Ιουλίου και Αυγούστου και ο καιρός είναι σχετικά καλός (ή τουλάχιστον το ίδιο καλός με Ιούλιο κ Αύγουστο).
 

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
Natassa ειναι σχετικη η απαντηση που μπορεις να παρεις. Δεν εχω φτασει νορντκαπ αλλα φετος νοτια δυτικη νορβηγια μια μερα ειχε καλο καιρο και την αλλη μερα ειχε 9 βαθμους με ακριαο αερα και βροχη , μετα απο 2 μερες παλι καλο καιρο για τα δεδομενα τους.Επισης στο καραβι πετυχα 2 ελληνες που γυρνουσαν απο πανω και ειχαν καλο καιρο αλλα την τελευταια μερα τους ισα ισα προλαβαν και περασαν απο κατολισθήσεις. Ολα αυτα αρχες αυγουστου.
γενικως αλλαζουν τα δεδομενα γρηγορα! + οτι ειναι πολυ σπαστικα τα ορια ταχυτητας που εχουν.
Αλλα αμα δεν εχεις σφιχτο προγραμμα μπορεις να το προσαρμοσεις με τον καιρο και να πρατεις αναλογα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
για Νορβηγία ρωτάω. Πόσο ξύλο τρως για να φτάσεις Νορντκαπ?
Από Νότο στο Βορρά στη Νορβηγία περνάς από διάφορες κλιματικές ζώνες. Οι ακτές που λόγο ρεύματος του κόλπου έχουν ποιο υγρό κλίμα οπότε περιμένεις ποιο πολλές βροχές. Όσο πας προς τα ηπειρωτικά οι βροχές είναι λιγότερες. Μέσες θερμοκρασίες από 10-15. Και θα έλεγα να υπολογίζεις 10-12 μέρες βροχή μέσα στον μήνα. Το YR.No εχει πολύ καλά προγνωστικά μοντέλα και καλή εφαρμογή για android. Θα σου φανεί πολύ χρήσιμο.
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
για Νορβηγία ρωτάω. Πόσο ξύλο τρως για να φτάσεις Νορντκαπ?

Πηγα το 2008


μεχρι Μπεργκεν αρκετη βροχη και κρυο-ουτε μια μερα καλη

απο Μπεργκεν και πανω τοσο νερο που ουτε τα αδιαβροχα, ουτε οι κορντουρες προλαβαιναν να στεγνωσουν το βραδυ...

φαγητο εξωφρενικα ακριβο, ορια ταχυτητας χαμηλα και αστυνομευση υπερβολικη.....1 χλμ παραπανω και την εφαγες...

γνωμη μου-ξοδεψε χρηματα-ενεργεια και χρονο για καποιο αλλο μερος πιο ομορφο...

ειναι κατι που το κανεις και λες ¨Ουαου" αλλα μπορει να πας και να μην βλεπεις τιποτα απο την ομιχλη που εχει εκει.

Γνωμη μου part II-δεν αξιζει τον κοπο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Ερώτηση για όσους έχουν πάει.

Τι καιρός παίζει (θερμοκρασία/αέρας/βροχή) πάνω από τον αρκτικό κύκλο μεταξύ 15 Ιουλίου και 15 Αυγούστου;
Γενικά είναι λαχείο ο καιρός εκεί πάνω.. Έγω ήμουν από τους άτυχους χάλια καιρό με ομίχλη. Βέβαια βρισκόμουν εκεί λάθος μήνα.. Μπορεί να ζήσεις καί τίς τέσσερις εποχές μέσα σέ μία μέρα!! Λόγο γεωγραφικής θέσης τής χώρας οι καλοκαιρινοί μήνες είναι κατάλληλοι για μία μότο εξόρμηση εκεί στόν βορά.. Αλλά ακόμα και οι έντονες καιρικές εναλλαγές εκεί πάνω έχουν την μαγεία τους!!! Στο εύχομαι νά τό ζήσεις!! :friendship:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Προσωπικά μιλώντας πάντα, αν πήγαινα ποτέ Νορβηγία θα νοίκιαζα τροχόσπιτο.

Με τα όρια ταχύτητας και τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν η μοτοσυκλέτα κρίνεται ακατάλληλη.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χωράνε τα τροχόσπιτα στο χώρο μας ?
Και εκδρομή παντός καιρού και στούντιο για το... κανάλι if you know what I mean γιατί το ταξίδι είναι ακριβό.

Μπορείς να πάρεις αυτά τα campervan με το GS στην ράμπα πίσω για να βγει η σωστή φωτογραφία στην σφαίρα χωρίς κόπο και απώλεια αξίας.

Μέσα Ιουνίου η καλύτερη εποχή ε; Μά'στα.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Ιουλιος(10) - Αυγουστος(12) 2023....

Από Ελσίνκι για Ροβανιέμι και Alta... γενικά καλός καιρός με 16-20 βαθμούς και ήλιο.....

Από κει για Nordkape... συνεφιά, έως καταχνιά με 12-14 βαθμούς και λίγο ψιλόβροχο κατα τόπους...

Καθοδος Lofoten μεχρι Bergen... γενικά καλός καιρός 16-18 βαθμοί και ήλιο... μόνο σε κάτι ψιλά μέρη
(κοιλάδα Βικινγκ, Trolstigen) είχε λίγο ψιλόβροχο.

Γενικά όπως είπαν τα παιδια είναι lotto...

Γενικά λεει.... όχι τόσο σαν προορισμός (Nordkape) αλλά γενικά σαν ταξίδι
 
Τελευταία επεξεργασία:

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Εγώ άσχετα με τον Nordkap και αυτά τα κρύα λιμέρια που θέλετε να ταξιδέψετε, από το βίντεο της κορασίδος αποκόμισα πως
α) όσο πιο πολλά μπιμπλίκια έχεις, τόσο πιο πολύ δεν έχεις τον νου σου στο οδήγημα και
β) και βασικότερο, ο εξοπλισμός που θα έχεις πρέπει να είναι τεχνικός. Και αυτό σημαίνει μαζεμένος και κατάλληλος. Η τύπισσα έχει γάντια με usb για να ζεσταίνεται, μονωτική ταινία για να μην κρυώνει και βάζει νερά και καλώδια να κρέμονται από παντού.
*Ακόμα να πάρω αδιάβροχα εγώ :rolleyes::laugh::laugh::laugh:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ άσχετα με τον Nordkap και αυτά τα κρύα λιμέρια που θέλετε να ταξιδέψετε, από το βίντεο της κορασίδος αποκόμισα πως
α) όσο πιο πολλά μπιμπλίκια έχεις, τόσο πιο πολύ δεν έχεις τον νου σου στο οδήγημα και
β) και βασικότερο, ο εξοπλισμός που θα έχεις πρέπει να είναι τεχνικός. Και αυτό σημαίνει μαζεμένος και κατάλληλος. Η τύπισσα έχει γάντια με usb για να ζεσταίνεται, μονωτική ταινία για να μην κρυώνει και βάζει νερά και καλώδια να κρέμονται από παντού.
*Ακόμα να πάρω αδιάβροχα εγώ :rolleyes::laugh::laugh::laugh:
Για το α) δεν συμφωνώ, πλέον όλοι οι ταξιδιώτες κουβαλάνε την Άρτα και τα Γιάννενα για την δημιουργία περιεχομένου και γιατί η κάθε συσκευή έχει τα θετικά της (garmin για την χαραγμένη διαδρομή, κινητό για ξενοδοχεία και εστιατόρια βλέπω να παίζει αρκετά, όπως επίσης και για πιο σωστές συνθήκες κίνησης/εμποδίων)
Για το β)... Το πρόβλημα δεν είναι ο μή τεχνικός εξοπλισμός. Είναι ότι πιθανότατα δεν διάλεξε τα σωστά κομμάτια ρουχισμού που να ταιριάζουν και μεταξύ τους ή δεν ξέρει να τα φορέσει σωστά ή... ακολούθησε συμβουλές από παλαίουρες έμπειρους που ξέρουν. 2024 έχει ό,τι μλκια μπορείς να σκεφτείς, η ταινία πρέπει να είναι μέσον για το χειρότερο σενάριο/επιδιόρθωση και όχι καθημερινός εξοπλισμός. Γενικότερα καλή φάση το "δηλώνω γκοθού μηχανόβια και τα λιγούρια τρέχουν από πίσω μου" και το κάνουν πολλές, λίγο βυζί λίγο κολάν και οι follwers βροχή (τεράστιο μπράβο στον Ιάπωνα μεσήλικα που γλέντησε την κοινότητα με φίλτρα μεταμόρφωσης στο ίνσταγκραμ αποδεικνύοντας ότι το κοινό είναι απλά λιγούρια), παραμένει καλή φάση μέχρι να φύγεις στο χαντάκι από τον αέρα με το μηχανάκι περικεφαλαία γιατί ΔΕΝ ΠΑΤΑΣ ΚΑΤΩ και να γίνεις κομμάτια. Και τι να κάνει θα μου πεις, ξέρω γω, να πάρει άλλο μηχανάκι για το ταξίδι ίσως, λέει ότι έχει πολλά (δεν ενδιαφέρομαι τόσο για να ψάξω τι είναι τα άλλα). Η στραβή πάντα μπορεί να γίνει και παντού, το θέμα είναι να μην την βοηθάς να γίνει.

Αδιάβροχα να πάρεις αν σκοπεύεις να βγεις παραέξω γιατί βρεγμένος ειδικά χειμώνα δεν θα πας μακριά ή θα πας υποφέροντας και με τραγικά μειωμένη ασφάλεια (αυτά στα 20-30 δεν τα σκεφτόμουν :p )
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Ερώτηση για όσους έχουν πάει.

Τι καιρός παίζει (θερμοκρασία/αέρας/βροχή) πάνω από τον αρκτικό κύκλο μεταξύ 15 Ιουλίου και 15 Αυγούστου;
Νατάσσα εγώ το 2019 πέτυχα λιακάδες και ανοιξιάτικο καιρό για ελληνικά δεδομένα. Βασικά στο Ροβανιέμι είχε 30 βαθμούς και ψοφουσαν (κυριολεκτω) οι τάρανδοι. Είναι λαχείο το τι θα σου κάτσει απ' ότι καταλαβαίνω.

Natassa το 2019 τον ιδιο καιρο πετυχα κι εγω , απο 13/7-1/8 μια μερα βροχη . Ο καιρος ειναι καθαρη τυχη παντα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Για το α) δεν συμφωνώ, πλέον όλοι οι ταξιδιώτες κουβαλάνε την Άρτα και τα Γιάννενα για την δημιουργία περιεχομένου και γιατί η κάθε συσκευή έχει τα θετικά της (garmin για την χαραγμένη διαδρομή, κινητό για ξενοδοχεία και εστιατόρια βλέπω να παίζει αρκετά, όπως επίσης και για πιο σωστές συνθήκες κίνησης/εμποδίων)
Για το β)... Το πρόβλημα δεν είναι ο μή τεχνικός εξοπλισμός. Είναι ότι πιθανότατα δεν διάλεξε τα σωστά κομμάτια ρουχισμού που να ταιριάζουν και μεταξύ τους ή δεν ξέρει να τα φορέσει σωστά ή... ακολούθησε συμβουλές από παλαίουρες έμπειρους που ξέρουν. 2024 έχει ό,τι μλκια μπορείς να σκεφτείς, η ταινία πρέπει να είναι μέσον για το χειρότερο σενάριο/επιδιόρθωση και όχι καθημερινός εξοπλισμός. Γενικότερα καλή φάση το "δηλώνω γκοθού μηχανόβια και τα λιγούρια τρέχουν από πίσω μου" και το κάνουν πολλές, λίγο βυζί λίγο κολάν και οι follwers βροχή (τεράστιο μπράβο στον Ιάπωνα μεσήλικα που γλέντησε την κοινότητα με φίλτρα μεταμόρφωσης στο ίνσταγκραμ αποδεικνύοντας ότι το κοινό είναι απλά λιγούρια), παραμένει καλή φάση μέχρι να φύγεις στο χαντάκι από τον αέρα με το μηχανάκι περικεφαλαία γιατί ΔΕΝ ΠΑΤΑΣ ΚΑΤΩ και να γίνεις κομμάτια. Και τι να κάνει θα μου πεις, ξέρω γω, να πάρει άλλο μηχανάκι για το ταξίδι ίσως, λέει ότι έχει πολλά (δεν ενδιαφέρομαι τόσο για να ψάξω τι είναι τα άλλα). Η στραβή πάντα μπορεί να γίνει και παντού, το θέμα είναι να μην την βοηθάς να γίνει.

Αδιάβροχα να πάρεις αν σκοπεύεις να βγεις παραέξω γιατί βρεγμένος ειδικά χειμώνα δεν θα πας μακριά ή θα πας υποφέροντας και με τραγικά μειωμένη ασφάλεια (αυτά στα 20-30 δεν τα σκεφτόμουν )
Γιάννη προσπάθησα να βρω τον Ιάπωνα που λες αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Σε παρακαλώ να είσαι πιο ακριβής στις πληροφορίες σου, σταματά να σπέρνεις fake news!



Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Top Bottom