Πεζοπορία

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να γιατί ηλεκτρικό πατίνι... Πόσα ηλίθια γκάτζετ θα μαζέψουμε.

Πλάκα είναι ότι στα ανάκτορα βγαίνω με τα πόδια σχετικά εύκολα 1:40 λέει το γκουγκλ, βλακεία που δεν το είχα προσέξει νωρίτερα
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το πιο λογικο. Αλλα στην πεζοπορια να το σερνω διπλα μου?
Πες ότι το έβγαλες βόλτα...:laugh:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Σόρι που άργησα να απαντήσω αλλά έμπλεξα με δουλειά και μετά κόλλησα με τα επεισόδιά και δεν μου έμεινε χρόνος εχθές για χάρτες.

Σήμερα κοιτάζω με ενδιαφέρον μια διαδρομή που δεν έχω ξανάκανει. Ξεκινάει στο τέλος της ευθείας όπως ανεβαίνουμε στις ταβέρνες της Πάρνηθας, ακριβώς πριν την πρώτη στροφή δεξιά για το τελεφερίκ έχει ένα μικρό δρόμο που φεύγει αριστερά. Από εκεί ξεκινάει μονοπάτι που πηγαίνει ανατολικά και μετά κατεβαίνει προς Χασιά μέχρι την Μονή Κυπριανού και μετά επιστρέφει από άλλο δρόμο στο σημείο εκκίνησης.
Είναι σηματοδοτημένο αλλά δυστυχώς δεν έχω κάποιο αρχείο οπότε θα πρέπει να βασιστούμε στα σημάδια και τον χάρτη της Ανάβασης.
Πολύ χονδρικά το υπολογίζω στα 12χλμ.
Επίσης το σημείο εκκίνησης βολεύει γιατί είναι μέσα στον οικιστικό ιστό όπου μπορεί να είσαι για ένα σωρό λόγους, αλλά και μόνο που κάνουμε αυτή την κουβέντα θυμώνω με τον παραλογισμό του πράγματος.

Σκέφτομαι λοιπόν το Σάββατο να μην είμαι κατά τις 10:30 στο σημείο εκκίνησης. amyroukai τι λες να μην έρθεις και εσύ να δοκιμάσεις τα καινούργια παπούτσια, τόσο μελέτη έκανες, έλα να δεις τι κάνουν και στην πράξη :wacky::laugh:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Σόρι που άργησα να απαντήσω αλλά έμπλεξα με δουλειά και μετά κόλλησα με τα επεισόδιά και δεν μου έμεινε χρόνος εχθές για χάρτες.

Σήμερα κοιτάζω με ενδιαφέρον μια διαδρομή που δεν έχω ξανάκανει. Ξεκινάει στο τέλος της ευθείας όπως ανεβαίνουμε στις ταβέρνες της Πάρνηθας, ακριβώς πριν την πρώτη στροφή δεξιά για το τελεφερίκ έχει ένα μικρό δρόμο που φεύγει αριστερά. Από εκεί ξεκινάει μονοπάτι που πηγαίνει ανατολικά και μετά κατεβαίνει προς Χασιά μέχρι την Μονή Κυπριανού και μετά επιστρέφει από άλλο δρόμο στο σημείο εκκίνησης.
Είναι σηματοδοτημένο αλλά δυστυχώς δεν έχω κάποιο αρχείο οπότε θα πρέπει να βασιστούμε στα σημάδια και τον χάρτη της Ανάβασης.
Πολύ χονδρικά το υπολογίζω στα 12χλμ.
Επίσης το σημείο εκκίνησης βολεύει γιατί είναι μέσα στον οικιστικό ιστό όπου μπορεί να είσαι για ένα σωρό λόγους, αλλά και μόνο που κάνουμε αυτή την κουβέντα θυμώνω με τον παραλογισμό του πράγματος.

Σκέφτομαι λοιπόν το Σάββατο να μην είμαι κατά τις 10:30 στο σημείο εκκίνησης. amyroukai τι λες να μην έρθεις και εσύ να δοκιμάσεις τα καινούργια παπούτσια, τόσο μελέτη έκανες, έλα να δεις τι κάνουν και στην πράξη :wacky::laugh:
Εννοεις στον Αγ Νικολαο αριστερα?
Ή μετα τον Αγ Νικολαο στο κιοσκι αριστερα?
Και τα δυο δεν ειναι μονοπατια, ειδικα το δευτερο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σόρι που άργησα να απαντήσω αλλά έμπλεξα με δουλειά και μετά κόλλησα με τα επεισόδιά και δεν μου έμεινε χρόνος εχθές για χάρτες.

Σήμερα κοιτάζω με ενδιαφέρον μια διαδρομή που δεν έχω ξανάκανει. Ξεκινάει στο τέλος της ευθείας όπως ανεβαίνουμε στις ταβέρνες της Πάρνηθας, ακριβώς πριν την πρώτη στροφή δεξιά για το τελεφερίκ έχει ένα μικρό δρόμο που φεύγει αριστερά. Από εκεί ξεκινάει μονοπάτι που πηγαίνει ανατολικά και μετά κατεβαίνει προς Χασιά μέχρι την Μονή Κυπριανού και μετά επιστρέφει από άλλο δρόμο στο σημείο εκκίνησης.
Είναι σηματοδοτημένο αλλά δυστυχώς δεν έχω κάποιο αρχείο οπότε θα πρέπει να βασιστούμε στα σημάδια και τον χάρτη της Ανάβασης.
Πολύ χονδρικά το υπολογίζω στα 12χλμ.
Επίσης το σημείο εκκίνησης βολεύει γιατί είναι μέσα στον οικιστικό ιστό όπου μπορεί να είσαι για ένα σωρό λόγους, αλλά και μόνο που κάνουμε αυτή την κουβέντα θυμώνω με τον παραλογισμό του πράγματος.

Σκέφτομαι λοιπόν το Σάββατο να μην είμαι κατά τις 10:30 στο σημείο εκκίνησης. amyroukai τι λες να μην έρθεις και εσύ να δοκιμάσεις τα καινούργια παπούτσια, τόσο μελέτη έκανες, έλα να δεις τι κάνουν και στην πράξη :wacky::laugh:
Εκεί δεν έκλεινε τον δρόμο η αστυνομία τις προάλλες;
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πρόχειρη φωτογραφία από το χάρτη της Ανάβασης, δεν ξέρω αν βοηθάει. Αν κάποιος το έχει περάσει ας μας πει


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εκεί δεν έκλεινε τον δρόμο η αστυνομία τις προάλλες;
Ο δρόμος συνήθως κλείνει πιο πάνω στο τελεφερικ
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Πρόχειρη φωτογραφία από το χάρτη της Ανάβασης, δεν ξέρω αν βοηθάει. Αν κάποιος το έχει περάσει ας μας πει


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Υπολόγισε το λιγότερο 6 ώρες για όλο αυτό. Ίσως και περισσοτερο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Πρόχειρη φωτογραφία από το χάρτη της Ανάβασης, δεν ξέρω αν βοηθάει. Αν κάποιος το έχει περάσει ας μας πει


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το 1/3 αξιζει στην αρχη σαν ομορφια νομιζω.
Εγω θα πρότεινα εκει που κανουμε εντουρο, πανω απ τα Βασιλικα και δεξια.
Γινεται και αγωνας τρεκκινγκ εκει.
Μονο που εγω μπορω κανα 3ωρο.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Τι πιθανότητες έχω να φτάσω από Γλυφάδα εκεί χωρίς πρόστιμο αν αποφασίσω να ΜΗΝ έρθω?

:secret:
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Τι πιθανότητες έχω να φτάσω από Γλυφάδα εκεί χωρίς πρόστιμο αν αποφασίσω να ΜΗΝ έρθω?

:secret:
Σου κάνω πάσα το χαρτί του γιατρού της πεθεράς μου (άνοια) και πας όπου θες για βοήθεια ηλικιωμένου. Αλλά ΔΕΝ στο είπα.... :secret:
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Από τις πάνω αριστερά ταβέρνες αρχίζει το μονοπάτι στο φαραγγι για Αι Γιώργο Κεραμίδι και προς ρμτην κορυφή της Κυρας. Ομορφη διαδρομή. Μπορείς να συνεχίσεις προς τα πάνω και να φτάσεις στο δάσος των Γιγάντων και τις εγκαταστάσεις του ΣΕΓΑΣ. Επίσης μπορείς να πέσεις προς Χασια.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Υπολόγισε το λιγότερο 6 ώρες για όλο αυτό. Ίσως και περισσοτερο.
Αν πράγματι είναι 12χλμ αυτό σημαίνει 2χλμ την ώρα. Είχα την εντύπωση ότι στην πεζοπορία υπολογίζεις χονδρικά 5χλμ στην ώρα.
Το 1/3 αξιζει στην αρχη σαν ομορφια νομιζω.
Εγω θα πρότεινα εκει που κανουμε εντουρο, πανω απ τα Βασιλικα και δεξια.
Γινεται και αγωνας τρεκκινγκ εκει.
Μονο που εγω μπορω κανα 3ωρο.
Η παρέα μετράει περισσότερο, και το 3ωρο καλό είναι, προσαρμόζουμε την διαδρομή που ΔΕΝ θα κάνουμε και επί τόπου. Επίσης αν βοηθάει μπορούμε να ΜΗΝ ξεκινήσουμε και στις 10:00 για να ΜΗΝ κερδίσουμε ένα μισάωρο.

Τι πιθανότητες έχω να φτάσω από Γλυφάδα εκεί χωρίς πρόστιμο αν αποφασίσω να ΜΗΝ έρθω?

:secret:
Θα χαρώ πάρα πολύ να ΜΗΝ έρθεις και να ΜΗΝ τα πούμε από κοντά, αλλά δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. :wacky::roflmao:
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Αν πράγματι είναι 12χλμ αυτό σημαίνει 2χλμ την ώρα. Είχα την εντύπωση ότι στην πεζοπορία υπολογίζεις χονδρικά 5χλμ στην ώρα.


Η παρέα μετράει περισσότερο, και το 3ωρο καλό είναι, προσαρμόζουμε την διαδρομή που ΔΕΝ θα κάνουμε και επί τόπου. Επίσης αν βοηθάει μπορούμε να ΜΗΝ ξεκινήσουμε και στις 10:00 για να ΜΗΝ κερδίσουμε ένα μισάωρο.



Θα χαρώ πάρα πολύ να ΜΗΝ έρθεις και να ΜΗΝ τα πούμε από κοντά, αλλά δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. :wacky::roflmao:
Είναι πανω απο 12 χλμ.
Την έχω κάνει πριν πολλα χρονια. Θα έλεγα 18 με 19 χλμ. Με 5 χλμ την ώρα πηγαινουν οι πεζοποροι με σταθερό ρυθμό. Οι μηχανοβιοι πεζοποροι μάλλον κατά κάτι λιγότερο. Καταπληκτική διαδρομή σε αυτή την πλευρα της Πάρνηθας, ίσως η ωραιότερη, είναι ανάβαση της κόψης του Φλαμπουριου. Η διαδρομή ξεκινάει από την οδό Καστοριάς στους Θρακομακεδόνες και κυκλικά καταλήγει στο ίδιο σημείο. Έχει την ωραιότερη θέα στο λεκανοπέδιο. Είναι πολυ καλα σηματοδοτημενη και με αργό τέμπο την κάνω για 4 ώρες. Εάν υπάρχει ενδιαφέρον, σας λέω λεπτομέρειες
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Είναι πανω απο 12 χλμ.
Την έχω κάνει πριν πολλα χρονια. Θα έλεγα 18 με 19 χλμ. Με 5 χλμ την ώρα πηγαινουν οι πεζοποροι με σταθερό ρυθμό. Οι μηχανοβιοι πεζοποροι μάλλον κατά κάτι λιγότερο. Καταπληκτική διαδρομή σε αυτή την πλευρα της Πάρνηθας, ίσως η ωραιότερη, είναι ανάβαση της κόψης του Φλαμπουριου. Η διαδρομή ξεκινάει από την οδό Καστοριάς στους Θρακομακεδόνες και κυκλικά καταλήγει στο ίδιο σημείο. Έχει την ωραιότερη θέα στο λεκανοπέδιο. Είναι πολυ καλα σηματοδοτημενη και με αργό τέμπο την κάνω για 4 ώρες. Εάν υπάρχει ενδιαφέρον, σας λέω λεπτομέρειες
Πάντως σε αυτό που έβαλα δεν εννοώ να φτάσουμε μέχρι πίσω στη Μονή Κλειστών, αλλά να κατέβουμε από "Κιάφα Πίνη" προς τα κάτω. Έχει και κάποιες καβάτζες που μικραίνουν την διαδρομή.
Αυτό που λες υποθέτω ξεκινάει από την Πέτρα Βαρυμπόμπης στο αναρριχητικό πεδίο.
 
Top Bottom