Περί βενζίνης ο λόγος

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οχι δεν το πα ειρωνικα καθολου.
Δε το εξέλαβα ως ειρωνικό.
Απλά καταλαβαίνω πως καμιά φορά είναι δύσκολο να πιστέψουμε ή να διανοηθούμε τι έχει συμβεί σε αυτή τη χώρα. Περισσότερο για τη νεολαία μας. Υπήρξα υπεύθυνος προσωπικού σε μεγάλη κατασκευαστική. Έχω βιώσει στο πετσί μου πως μετατρέπεσαι από "δεξί χέρι" σε ένα απλό νούμερο. Και όμως συνεχίζω να εκπλήσσομαι με αυτά που μαθαίνω γύρω μου.

Να 'σαι καλά!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ερώτηση... ο knocksensor αυτή τη δουλειά δε κάνει; Δηλαδή δεν ενημερώνει την ECU για την κρουστική καύση. Άρα ότι και του βάλεις δεν διορθώνει το αβάνς. Εγώ θα νόμιζα πως όταν ΔΕΝ υπάρχει knocksensor καλύτερα να βάζεις σούπερ βενζίνη για να σταματάς να ακούς πηράκια!

Έχω λάθος;
Ναι, οσον αφορα στις συγχρονες ecu και μοτερ που βγαζουν 100% της αποδοσης με κατοσταρα (βασει manual)
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Αν οι υπαλλοι εχουν μπει σε αυτο το παιχνιδι ειναι υπευθυνοι για οτι τραβουν!
Αυτα κανουν αρκετοι και εχουμε φτασει σε μεσαιωνικες συνθηκες κ ορους εργασιας...
Οσο δεν αντιδρουμε αυτα θα αυξανονται δυστυχως.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Αν οι υπαλλοι εχουν μπει σε αυτο το παιχνιδι ειναι υπευθυνοι για οτι τραβουν!
Αυτα κανουν αρκετοι και εχουμε φτασει σε μεσαιωνικες συνθηκες κ ορους εργασιας...
Οσο δεν αντιδρουμε αυτα θα αυξανονται δυστυχως.
Καλα τα λες απο μία πλευρα,από την άλλη όμως υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν για 5- 6 κατοστάρικα και με αυτά πρέπει να βοηθήσουν και το σπίτι για να μην πεινανε!!!και κυριολεκτώ σε αυτο!πως να αντιδράσεις οταν ξερεις οτι θα πεινασεις;;Τροφη για σκεψη δίνω και τπτ περισσοτερο
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Αν οι υπαλλοι εχουν μπει σε αυτο το παιχνιδι ειναι υπευθυνοι για οτι τραβουν!
Αυτα κανουν αρκετοι και εχουμε φτασει σε μεσαιωνικες συνθηκες κ ορους εργασιας...
Οσο δεν αντιδρουμε αυτα θα αυξανονται δυστυχως.
Ενδιαφέρουσα συζήτηση έχετε πιάσει εδώ.

Η ιστορία έχει δηξει ότι την αντίδραση και κατ'επέκταση (να το πάω λίγο παραπερα) την επανάσταση δεν την ξεκινούν οι πεινασμένοι Αλλά οι χορτάτοι. Ο πεινασμένος φοβάτε μη χάσει το αυριανό ψωμί του παιδιού του. (Ο Τσε δεν ήταν δούλος, γιατρός γόνος πλούσιας οικογένειας ήταν)
Ολόκληρη ήπειρος (Αφρικη) ζει σε συνθήκες ζω-πεθαίνω και δεν αντιδράει ενώ είναι πάμπλουτη και δυνατή.

Σήμερα όμως ο χορτάτος έχει γαλουχηθεί να κοιτά μόνο την βολή του και δεν ευαισθητοποίητε βλέποντας τον συνάνθρωπο να πειναει και να δουλεύει υπό συνθήκες τριτοκοσμικές (αδυνατώντας να αντιδρασει) και να αντιδράσει αυτός για εκείνον.

Πριν λοιπόν κρίνει κάποιος έναν υπάλληλο για το ότι δεν αντιδράει, ας αναλογιστεί ποτε ήταν η τελευταία φορά που ο ίδιος διεκδίκησε ένα καλύτερο μέλλον για τον εαυτό του ΑΛΛΆ και για τον συνάνθρωπο του!

ΥΓ Η τοποθέτηση μου δεν ειναι επί προσωπικού. Καταπιάστηκα από το ποστ του kostasra για να δώσω κι εγώ τροφή για σκέψη όπως είπε και ο Σωτήρης.
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Αν και η πολιτική, και μάλιστα στις μέρες που διανύουμε, βρίσκετε παντού σε όποια συζήτηση και να ξεκινησεις, και μάλιστα αποφεύγοντας την, απλά εθελοτυφλούμε, σεβαστή η απόφαση του φόρουμ να αποφεύγεται. :ok:
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Μια υγιει συζητηση κανουμε με αποψεις!
Σαφως δεν θα αντιδρασουν οι "οικογενειαρχες" αλλα οι πιτσιρικαδες!
Δεν καναμε οικογενεια και μετα αρχισαμε να ψαχνουμε δουλεια.
Για αυτο ολοι απο την πλευρα μας μπορουμε να διορθωνουμε καποιες καταστασεις.
Σε προσωπικο επιπεδο, φετος μετα απο καιρο ενα μλκς "συναδελφος" στη δουλεια αποφασισε
για ενα αλλο παλικαρακι (ο μαυρος o_O) να μην παρει αδεια συνεχομενη αλλα 3βδομαδες μεμονωμενες!
Μολις το εμαθα εγινα ΤΟΥΡΚΟΣ! και δεχτηκα να μην "παρω" την αδεια που ακουγοταν να τσιμπησω
και προτιμησα να εξυπηρετησω τον συναδελφο μου που ζω μαζι του την μιση εργασιακη ζωη για να παει διακοπες
οπως επρεπε.
Το αποτελεσμα, να μου κατσει μια περιοδος διακοπων οπου θα παω και το road trip μου και σε νησι και ολα ΤΕΛΕΙΑ!
Οσο για το παλικαρι στο ονομα μου πινει νερο!
Τα λεω μια και ολοι απο καπου ξεκιναμε κ ριχνουμε το λαθος νερο στο κρασι μας.
Σε ενα μηνα θα ειμαι 30 και εχω αλλαξει 2 εργοδοτες μονο και οι λογοι ηταν ηλιθιοι που ζητησαν για να τους δεχτω.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ενδιαφέρουσα συζήτηση έχετε πιάσει εδώ.

Η ιστορία έχει δηξει ότι την αντίδραση και κατ'επέκταση (να το πάω λίγο παραπερα) την επανάσταση δεν την ξεκινούν οι πεινασμένοι Αλλά οι χορτάτοι. Ο πεινασμένος φοβάτε μη χάσει το αυριανό ψωμί του παιδιού του. (Ο Τσε δεν ήταν δούλος, γιατρός γόνος πλούσιας οικογένειας ήταν)
Ολόκληρη ήπειρος (Αφρικη) ζει σε συνθήκες ζω-πεθαίνω και δεν αντιδράει ενώ είναι πάμπλουτη και δυνατή.

Σήμερα όμως ο χορτάτος έχει γαλουχηθεί να κοιτά μόνο την βολή του και δεν ευαισθητοποίητε βλέποντας τον συνάνθρωπο να πειναει και να δουλεύει υπό συνθήκες τριτοκοσμικές (αδυνατώντας να αντιδρασει) και να αντιδράσει αυτός για εκείνον.

Πριν λοιπόν κρίνει κάποιος έναν υπάλληλο για το ότι δεν αντιδράει, ας αναλογιστεί ποτε ήταν η τελευταία φορά που ο ίδιος διεκδίκησε ένα καλύτερο μέλλον για τον εαυτό του ΑΛΛΆ και για τον συνάνθρωπο του!

ΥΓ Η τοποθέτηση μου δεν ειναι επί προσωπικού. Καταπιάστηκα από το ποστ του kostasra για να δώσω κι εγώ τροφή για σκέψη όπως είπε και ο Σωτήρης.
Μητσάρα... πραγματικά με εντυπωσίασες! Μπράβο ρε φίλε! Μπράβο!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μην παμε σε πολιτικα και "χαλαστουμε" μονο....:rolleyes:
Πανσοφε γέροντα δικιο εχεις αλλα και πως να μαζέψεις τόσα γρήγορα!!! μυαλά που εχουν μαζευτεί εδω μεσα
Τεσπα ας παει παραπέρα το θεμα
Και ηθελα να πω οτι ειναι κρίμα που η κατεμ 1190 κλπ δεν εχει αυτον τον κνορ σενζορ και ξαφνιάστηκα!!καινουργιο εργαλείο !!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πανσοφε γέροντα δικιο εχεις αλλα και πως να μαζέψεις τόσα γρήγορα!!! μυαλά που εχουν μαζευτεί εδω μεσα
Τεσπα ας παει παραπέρα το θεμα
Και ηθελα να πω οτι ειναι κρίμα που η κατεμ 1190 κλπ δεν εχει αυτον τον κνορ σενζορ και ξαφνιάστηκα!!καινουργιο εργαλείο !!!
Φήλαι Πουλή :p
η ΚΤΜ απευθύνεται σε έξυπνους ανθρώπους ,που δεν τα θέλουν όλα έτοιμα ,κ τους αρέσει να βάζουν την δικιά τους πινελιά γεύσης στις μοτοσυκλέτες τους.
Αυτά τα Κνορ που λες ,τα βρίσκει κανείς εύκολα ,παντού ,πάμφθηνα ,κ μάλλιστα σε διάφορες γευσεις.



Μπορεί λοιπόν ο κάθε ΚΤΜάκιας ,να ρίχνει κάθε τόσο 1 κύβο στο ρεζερβουάρ του ,κ το ΚΤΜ του ν'αλλάζει μυρουδιές ,έτσι ώστε ,
εκτός από τις επιδόσεις που σε κρατάνε νέο ,να μην πλήτεις ποτέ ,ούτε με την μυρουδιά που βγάΝει η εξάτμιση.:yew:

Αλλά που να τις καταλάβετε εσείς τα παππούδια με τα ΜπεμΜπέ αυτές τις καινοτομίες. :UH:
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Και ηθελα να πω οτι ειναι κρίμα που η κατεμ 1190 κλπ δεν εχει αυτον τον κνορ σενζορ και ξαφνιάστηκα!!καινουργιο εργαλείο !!!
Απ' όσο διαβάζω σε μηχανάκια δεν πολυπαίζουν, με μερικές εξαιρέσεις όπου λόγω διάταξης μοτέρ είναι ευαίσθητα (boxer - ΒΜW, L - Ducati).
Χαζεύοντας τώρα δεν βρίσκω ιδιαίτερες αναφορές για χρήση σε μηχανάκια με μοτέρ με κυλίνδρους σε σειρά ή v-σε-φυσιολογικές-μοίρες, λίγα έχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Εγώ πάντως όταν βάζω 100άρα σταματούν τα πειρακια και η μότο πετάει.....Μετά από 1-2γεμισματα με απλή, πάλι τα ίδια...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πάντως όταν βάζω 100άρα σταματούν τα πειρακια και η μότο πετάει.....Μετά από 1-2γεμισματα με απλή, πάλι τα ίδια...
Πειρακια......δεν εχω ακούσει ποτέ!!
Μήπως έχεις άλλο θεμα και βαράνε?
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Πειρακια......δεν εχω ακούσει ποτέ!!
Μήπως έχεις άλλο θεμα και βαράνε?
Τα Πειρακια είναι πάντα θέμα βενζίνης...ειδικά στους πιο αργοστροφους κινητήρες, για αυτό για να το τσεκάρεις πριν κάνεις οτιδήποτε, βάζεις ένα καθαριστικό η μια ανώτερη βενζίνη....Εάν εξακολουθεί, ψάχνεις θέματα ανάφλεξης...
 
Τελευταία επεξεργασία:

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Υπ όψιν ότι στα 1200άρια που είχα, δεν είχα ακούσει ποτέ...Και πάντα με απλή...
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Εν ολίγοις, επειδή ο πιο συνήθης λόγος είναι ότι για τα πειρακια οφείλονται τα κατάλοιπα βενζίνης στον θάλαμο καύσης, ώστε σε υψηλή θερμοκρασία αυταναφλέγονται κατά την συμπίεση πριν την καύση,.... καλό θα είναι λοιπόν, ένα καθαριστικό που και που η 100άρα για κάποιο συνεχόμενο διάστημα....ειδικά στους κινητήρες με πολλά χιλιόμετρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom