Περί βενζίνης ο λόγος

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ αυτό με τα καθαριστικά το κάνω από καινούργιο
Κάθε 10000 χλμ ένα with ή ένα lipui τελευταία και ο χώρος καύσης στα 190000 ήταν αριστος.
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Καλα τα λες απο μία πλευρα,από την άλλη όμως υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν για 5- 6 κατοστάρικα και με αυτά πρέπει να βοηθήσουν και το σπίτι για να μην πεινανε!!!και κυριολεκτώ σε αυτο!πως να αντιδράσεις οταν ξερεις οτι θα πεινασεις;;Τροφη για σκεψη δίνω και τπτ περισσοτερο
Ολα γίνονται επειδή κοιτάει ο καθένας τον κώλο του πολλά χρόνια τώρα... ΑΝ όλοι μαζί ένα όμορφο πρωί δεν πάμε στη δουλειά μας.. Σε 5 ώρες θα μας πάρουν τηλ εναν-εναν να μας παρακαλανε να πάμε με 30%αύξηση και εμείς θα λέμε όχι ρε 60 θέλω και άμα γουστάρεις... Αλλά...

Αν κάτι με στεναχωρεί πολύ είναι ότι μιλάμε για την Ελλάδα που είμαστε από της ΠΟΛΎ ΛΙΓΕΣ χώρες που θα μπορούσαμε να είμαστε 300% αυτόνομοι και ΑΝΕΞΆΡΤΗΤΟΙ...

Κάποτε ένας ξένος είπε:
- Δυο Έλληνες δεν τους φοβάμαι έναν τον τρέμω..
-Μα πως γίνεται αυτό?
-Αφού δεν μπορούν να συνεννοηθούν..!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Εδώ είμαστε



advphone
Στην Ελλάδα σίγουρα χρειάζονται ακόμα και οι 100αρες βενζινες από δαυτο.. Να έχεις υπόψιν σου όμως πως αν βάλεις παραπάνω από καλό που ήταν να κάνει, κάνει κακό. Γίνεται η βενζίνη "πετρέλαιο" βραδύκαυστο τέλος πάντων.. Και γνώμη μου να βάζετε 95 και να προσθέτετε οκτάνια γτ οι 100αρες μένουν καιρό στο καζάνι(μάντεψε γτ) και αλλοιώνονται..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην Ελλάδα σίγουρα χρειάζονται ακόμα και οι 100αρες βενζινες από δαυτο.. Να έχεις υπόψιν σου όμως πως αν βάλεις παραπάνω από καλό που ήταν να κάνει, κάνει κακό. Γίνεται η βενζίνη "πετρέλαιο" βραδύκαυστο τέλος πάντων.. Και γνώμη μου να βάζετε 95 και να προσθέτετε οκτάνια γτ οι 100αρες μένουν καιρό στο καζάνι(μάντεψε γτ) και αλλοιώνονται..
Εγώ βάζω μισό από αυτά δε 33 λίτρα που χωράει η χοντρή!!
Θα βρω φωτο από τον χώρο καύσης.....στο μέλλον!
Γιατί όπως γνωρίζουμε το φωτομπουκετο κάνει σεξ με τα ψαρια:mad:
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Εγώ βάζω μισό από αυτά δε 33 λίτρα που χωράει η χοντρή!!
Θα βρω φωτο από τον χώρο καύσης.....στο μέλλον!
Γιατί όπως γνωρίζουμε το φωτομπουκετο κάνει σεξ με τα ψαρια:mad:
Δεν αντιλέγω ότι καθαρίζει άλλο είπα εγώ. Τεσπα πίσω μεριά γράφει για πόσα λίτρα βενζίνη είναι. Αν θυμάμαι καλά στην Ελλάδα που τα χρησιμοποιούσα κάπου τόσο πρέπει να βάλεις.. Για το booster μιλάω.. Για το άλλο δεν έχω ιδέα..
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Στην Ελλάδα 95άρα δεν υπάρχει, 93 και αν.....τα οχήματα που το manual τους γράφει 95+ κανονικά πρέπει να βάζουν 100άρα...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα... :friend::friendship:
Θα σε σινιαρω και εσενα .......και εκτος έδρας μου !!!!!!
Διότι ειμαι ΠΑΓΚΟΖΜΙΟΣ !!!!!!!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Η ολη η ιστορια περι επαναστασης μου θυμηζει την φαση με τα διοδια και το κινημα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ.

Τελος παντων για γελια και για κλαματα...

Καποτε τους ρωτησα γιατι δεν κανουν το ιδιο και με την ΔΕΗ... ακομα περιμενω απαντηση.

Για να το κλεισω... εγω βαζω απλη παντα. Την πιο φτηνη μαλιστα. Με κλεβουν που με κλεβουν...δεν θα τους πληρωνω και καπελο για δηθεν οκτανια.

Το μυστικο ειναι στους κυβους κνοR...
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
13
Technical Data R 1150 GS
Fuel grade Super (premium), unleaded. 95 octane (RON)
Mixture preparation Motronic MA 2.4
Throttle stub pipe intl. dia. mm (in) 45 (1.771)
Throttle angle in rest position ° 5
Air filter Round paper element
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Για να χρησιμοποιήσεις 100άρα και να δεις διαφορά θα πρέπει ο κινητήρας σου να είναι ρυθμισμένος για αυτή, σε όσες μοτο δεν ρυθμίζεται χρησιμοποιείται power commander καθώς και την προπορία ανάφλεξης (πόσο νωρίς ή πόσο αργά δίνει σπινθήρα ανάλογα με την θέση του εμβόλου). Αν όμως ρυθμίσεις για 100άρα και βάλες RON 95 τότε θα χτυπάει πειράκια.
Δοκιμασμένο στο παρελθόν με Z750s.
Φυσικά αν είναι ρυθμισμένο για 100 έχεις καλύτερη απόδοση της τάξης μέγιστο του 5%... όχι παραπάνω

Αυτός είναι ο λόγος που δεν βλέπετε οι περισσότεροι διαφορά. Επίσης δεν ξέρω αν είναι καλό σε ένα κινητήρα που είναι ρυθμισμένος για 95 να βάλεις 100...

Για εμένα δεν αξίζει.

Όσοι κινητήρες είναι ρυθμισμένοι για 100άρα το γράφουν στην τάπα βενζίνης και δεν μπορείς να βάλεις απλή για τους παραπάνω λόγους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγώ αυτό με τα καθαριστικά το κάνω από καινούργιο
Κάθε 10000 χλμ ένα with ή ένα lipui τελευταία και ο χώρος καύσης στα 190000 ήταν αριστος.
Ναι.
Μονο εγω δεν ειμουν μεσα !!!!!!!!!
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Για να χρησιμοποιήσεις 100άρα και να δεις διαφορά θα πρέπει ο κινητήρας σου να είναι ρυθμισμένος για αυτή, σε όσες μοτο δεν ρυθμίζεται χρησιμοποιείται power commander καθώς και την προπορία ανάφλεξης (πόσο νωρίς ή πόσο αργά δίνει σπινθήρα ανάλογα με την θέση του εμβόλου). Αν όμως ρυθμίσεις για 100άρα και βάλες RON 95 τότε θα χτυπάει πειράκια.
Δοκιμασμένο στο παρελθόν με Z750s.
Φυσικά αν είναι ρυθμισμένο για 100 έχεις καλύτερη απόδοση της τάξης μέγιστο του 5%... όχι παραπάνω

Αυτός είναι ο λόγος που δεν βλέπετε οι περισσότεροι διαφορά. Επίσης δεν ξέρω αν είναι καλό σε ένα κινητήρα που είναι ρυθμισμένος για 95 να βάλεις 100...

Για εμένα δεν αξίζει.

Όσοι κινητήρες είναι ρυθμισμένοι για 100άρα το γράφουν στην τάπα βενζίνης και δεν μπορείς να βάλεις απλή για τους παραπάνω λόγους.

 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
η ταπεινη μου γνωμη (επειδη ειμαι στον χωρο του καυσιμου) ειναι οτι η 100αρα δεν εχει καλυτερη αποδοση στον κινητηρα , ουτε παραπανω

χιλιομετρικη εκτος απο ορισμενες περιπτωσεις (σε κινητηρες πιστολια δηλαδη ):eek:.

εχει ενισχυτικα τα οποια πεφτουν στα βυτια μαζι με το προιον !

αν θελει καποιος να εχει τον κινητηρα καθαρο να χρησιμοποιει καθαριστικα προιοντα κυκλωματος βενζινης ;)

δοκιμασμενο liqui moly , οχι καθαριστικο βαλβιδων Η ενισχυτικο βενζινης αλλα αυτο ακριβως που γραφω παραπανω!

ετσι οπου και αν βαζουμε βενζινη (εμεις οι παγκοσμιοι:happy:) δεν θα εχουμε προβλημα

fuel system cleaner :ltsg:
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Μην ξεχνάμε ότι στην Ελλαδάρα μας η 100αρα είναι 98αρα
Η 98αρα είναι 95αρα
Και η 95αρα είναι 92.
Το έχουν πει πολλοί φίλοι από εδώ που έχουν ταξιδέψει στο εξωτερικό με τη εκεί βενζίνη εχουν καλύτερη απόδοση και λιγότερη κατανάλωση.
Εγώ έχω σταματήσει πλέον να βάζω κατοστάρα. και λόγω του κόστους αλλά πιστεύω ότι είναι η πιο νοθευμένη από όλες.
Από πρόσθετα στο ρεζερβουάρ έχω βάλει τα πάντα.
Και καθαριστικά και βελτιωτικά.

Στάλθηκε από το M5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ναι.
Μονο εγω δεν ειμουν μεσα !!!!!!!!!
τα boxer δεν εχουν θεμα δουλευουν σαν τρακτερ !:muted:

οποτε ριξτε και diesel avio ομως οχι το απλο δεν θα πηγαινουν γληγορα:)
 
Top Bottom