Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
αλλα σκεφτομαι επισης και τις Trekker Outback, ειδικα αν μπορω να τις βαλω στα υπαρχοντα καγκελα Givi/Kappa για τις πλαστικες βαλιτσες. Το τελευταιο δεν τοχει απαντησει κανεις αλλα δε νομιζω να παιζει, θα παρω ενα τηλεφωνο την Givi UK να ρωτησω.
Γιώργο δεν γίνεται αυτό το πάντρεμα που έχεις κατά νου.
Οι Trekker Outback έχουν δικά τους κάγκελα / άλλες βάσεις από τις πλαστικές monokey.

Μια άλλη πρόταση που σου προτείνω (επειδή φαίνεται ότι θέλεις να κρατήσεις τις Givi βάσεις σου στα άλλα μηχανάκια) είναι οι αλουμινένιες βαλίτσες της KAPPA.
Model: K-VENTURE

Οι οποίες είναι σαν τις Trekker Outback, αλλά μπορείς με ένα ΚΙΤ να μετατρέψεις τα υπάρχοντα κάγκελά σου (που κουμπώνουν οι πλαστικές) και να κουμπώνουν πλέον οι μεταλλικές KAPPA.

Το ΚΙΤ είναι αυτό:


Και ένα βίντεο από εγκατάσταση κάγκελων και βαλιτσών στο επόμενο μοντέλο τρανσάλπ σου:

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γιαννη ευχαριστω, το ειχα ψυλιαστει γιατι ειδα καγκελα με διαφορετικους κωδικους μεταξυ monokey και trekker outback.

Μιας και σε βλεπω ψαγμενο στο θεμα, να ρωτησω και κατι αλλο. Οι Touratech Zega Pro2 εχουν χερουλι στη μεση για να τις κουβαλησει κανεις οταν τις βγαζει, οι Trekker Outback δεν εχουν αλλα παιρνουν δυο χερουλια επιπλεον αλλα οχι στη μεση, που σημαινει οτι χρειαζεται κανεις δυο χερια να τις κουβαλησει. Or am I missing something??
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γιώργο δεν γίνεται αυτό το πάντρεμα που έχεις κατά νου.
Οι Trekker Outback έχουν δικά τους κάγκελα / άλλες βάσεις από τις πλαστικές monokey.

Μια άλλη πρόταση που σου προτείνω (επειδή φαίνεται ότι θέλεις να κρατήσεις τις Givi βάσεις σου στα άλλα μηχανάκια) είναι οι αλουμινένιες βαλίτσες της KAPPA.
Model: K-VENTURE

Οι οποίες είναι σαν τις Trekker Outback, αλλά μπορείς με ένα ΚΙΤ να μετατρέψεις τα υπάρχοντα κάγκελά σου (που κουμπώνουν οι πλαστικές) και να κουμπώνουν πλέον οι μεταλλικές KAPPA.
Ευχαριστω, καλη ιδεα και οι K-Venture φαινονται ενδιαφερουσα λυση (με μονο θεμα οτι βγαινουν μονο σε 37λτ και μονο αλουμινι - οχι μαυρες) :ok: Παντως το να κρατησω τις υπαρχουσες βασεις καγκελα δεν ειναι και το πιο σημαντικο, απλα σκεφτηκα οτι αν γινοτανε τοτε οι Trekker Outback θα ητανε πρωτη προτιμηση καθως μπορω να τις παρω σε τιμη κοστους (το ιδιο και τις K-Venture). Βεβαια και οι δυο αυτες δεν εχουν κεντρικο χερουλι για να κουβαλιουνται ευκολα, οπως εγραψα απο πανω, και αυτο με χαλαει καθως συνηθως κουβαλαω τις βαλιτσες στο ξενοδοχειο/καταλυμα και εξερευνω τη γυρω περιοχη χωρις βαλιτσες (απλα αποφορτιζοντας το πισω αμορτισερ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
οι Trekker Outback δεν εχουν αλλα παιρνουν δυο χερουλια επιπλεον αλλα οχι στη μεση, που σημαινει οτι χρειαζεται κανεις δυο χερια να τις κουβαλησει. Or am I missing something??
Χρειάζεσαι τα χερουλια της givi με κωδικό Ε143.

Χρησιμεύουν σαν χερουλια αλλά και σαν ιμάντες για να δενεις κάποιον σάκο.

Κοίτα εδώ:
http://www.twistedthrottle.com/soft-handle-for-givi-trekker-outback-cases

Sent from my D5803 using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Χρειάζεσαι τα χερουλια της givi με κωδικό Ε143.

Χρησιμεύουν σαν χερουλια αλλά και σαν ιμάντες για να δενεις κάποιον σάκο.

Κοίτα εδώ:
http://www.twistedthrottle.com/soft-handle-for-givi-trekker-outback-cases
Τελεια, και παιζουν και στις K-Venture :ok:

EDIT: Κατι τετοιο σκεφτομουνα να φτιαξω μονος μου αν τις επαιρνα, και ειναι ευχης εργο οτι υπαρχουν ετοιμα τετοια χερουλια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Γιαννη ευχαριστω, το ειχα ψυλιαστει γιατι ειδα καγκελα με διαφορετικους κωδικους μεταξυ monokey και trekker outback.

Μιας και σε βλεπω ψαγμενο στο θεμα, να ρωτησω και κατι αλλο. Οι Touratech Zega Pro2 εχουν χερουλι στη μεση για να τις κουβαλησει κανεις οταν τις βγαζει, οι Trekker Outback δεν εχουν αλλα παιρνουν δυο χερουλια επιπλεον αλλα οχι στη μεση, που σημαινει οτι χρειαζεται κανεις δυο χερια να τις κουβαλησει. Or am I missing something??
Όπως λέει ο Γιώργος παραπάνω... Βασικά όλοι οι ιμάντες τέτοιου τύπου κάνουν, στις δικές μου είχα βάλει της Holan που είχε το Motoraid.
Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να φτιάξεις κιόλας όπως έκαναν οι συμφορουμίτες εδώ:
http://www.advride.gr/threads/Ιμαντες-μεταφορας-βαλιτσας-gs-adventure.577/
και εδώ: http://www.advride.gr/threads/Κατασκευή-Ιμάντων-για-την-κεντρική-μεταλλική-βαλίτσα-ή-παρομοιο-τυπου.5417/
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Ίδιες με τις Kappa Είναι και οι Givi Trekker Dolimiti, 37l κι αυτές

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Να ενημερωσω οτι ο Φωτης της Atlas Panniers δεν τις φτιαχνει πια, δυστυχως λογω προβληματος υγειας που χρειαζεται τρεξιμο :(, και δεν ξερει ποτε θα μπορεσει να ξαναφτιαξει. Περαστικα Φωτη!
 

nik800

Μέλος
Να ρωτησω κ γω κατι..επειδη ενδιαφερομαι για πλαινα καγκελα(βασεις) βαλιτσων,ποια ειναι τα πιο γερα οσον αφορα το παχος τους;;
& πρεπει πρωτα να καταληξω σε βαλιτσες για να ξερω κ ποια καγκελα θα βαλω στη μηχανη;;
Μιλαω για f800



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Να ρωτησω κ γω κατι..επειδη ενδιαφερομαι για πλαινα καγκελα(βασεις) βαλιτσων,ποια ειναι τα πιο γερα οσον αφορα το παχος τους;;
& πρεπει πρωτα να καταληξω σε βαλιτσες για να ξερω κ ποια καγκελα θα βαλω στη μηχανη;;
Μιλαω για f800



Sent from my iPhone using Tapatalk
Δες στη σελ. 11 ο @yns αναφέρει το πάχος! Τώρα για τα κάγκελα αν δεις και πιο πάνω αναφέρεται ότι οι givi θέλουν τα κάγκελα της givi, οι bmw τα κάγκελα της bmw κοκ. Έχω την εντύπωση πως μπορείς να παίξεις με τις βαλίτσες στυλ touratech (αυτές που έχουν ίδιο πιάσιμο-δέστρα) με κάγκελα πχ heavy duties αλλιώς πας στα touratech. Εγώ θα σου πρότεινα να αποφασίσεις πρώτα ποια βαλίτσα θες.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ακομη μια ερωτηση απο μενα γι'αυτους που ταξιδευουν με συνεπιβατηδα: ειναι χωρητικοτητα 2 χ 37λτ αρκετη + ενα σακο 30 λιτρων στην πισω σχαρα, ιδιως αν προκειται για αλουμινινιες βαλιτσες που μπορει κανεις να δεσει και κατι επανω τους? Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τις πλαστικες K40 της Kappa και δεν ειχα θεμα, αλλα χωραγα τα πραγματα οριακα. Ποια ειναι η γνωμη αυτων που εχουν 37αρες βαλιτσες αλουμινιου?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ακομη μια ερωτηση απο μενα γι'αυτους που ταξιδευουν με συνεπιβατηδα: ειναι χωρητικοτητα 2 χ 37λτ αρκετη + ενα σακο 30 λιτρων στην πισω σχαρα, ιδιως αν προκειται για αλουμινινιες βαλιτσες που μπορει κανεις να δεσει και κατι επανω τους? Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τις πλαστικες K40 της Kappa και δεν ειχα θεμα, αλλα χωραγα τα πραγματα οριακα. Ποια ειναι η γνωμη αυτων που εχουν 37αρες βαλιτσες αλουμινιου?


advφον
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κωστα, ποσα λιτρα ειναι αυτες οι BMW-touratech?? Γιατι μου φαινονται μεγαλυτερες απο 37.. :rolleyes:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κωστα, ποσα λιτρα ειναι αυτες οι BMW-touratech?? Γιατι μου φαινονται μεγαλυτερες απο 37.. :rolleyes:
Λογικα ειναι 37 η αριστερη με το κοψιμο και 45 η δεξια
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Λογικα ειναι 37 η αριστερη με το κοψιμο και 45 η δεξια
Ετσι, εγω σκεφτομαι δυο 37αρες και νομιζω οτι θα ειμαι οριακα, κανονικα θελει δεξια (που ειναι η εξατμιση) 37 και αριστερα 45+, αλλα ετσι "χοντραινει" το μηχανακι - μιλαω για CRF1000 ή ΚΤΜ1190.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ετσι, εγω σκεφτομαι δυο 37αρες και νομιζω οτι θα ειμαι οριακα, κανονικα θελει δεξια (που ειναι η εξατμιση) 37 και αριστερα 45+, αλλα ετσι "χοντραινει" το μηχανακι - μιλαω για CRF1000 ή ΚΤΜ1190.
Να αγαπάτε τα χοντρα μηχανάκια!:D:p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ακομη μια ερωτηση απο μενα γι'αυτους που ταξιδευουν με συνεπιβατηδα: ειναι χωρητικοτητα 2 χ 37λτ αρκετη + ενα σακο 30 λιτρων στην πισω σχαρα, ιδιως αν προκειται για αλουμινινιες βαλιτσες που μπορει κανεις να δεσει και κατι επανω τους? Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τις πλαστικες K40 της Kappa και δεν ειχα θεμα, αλλα χωραγα τα πραγματα οριακα. Ποια ειναι η γνωμη αυτων που εχουν 37αρες βαλιτσες αλουμινιου?
Ο Κώστας σου έδειξε την πραμάτεια του ;) Η οποία είναι ΄,οτι χρειάστηκαν για 2 εβδομάδες και με αρκετό ελεύθερο κάμπινκγ. Αν μένεις σε κατάλυμα πάντα, τα πράγματα είναι πολύ πιο λίγα!
Εσύ μπορείς να βολευτείς, παίρνοντας μαζί σου όσα χωράς κι όχι όσα θα ήθελες (ή όσα θα ήθελε η γυναίκα....). Μπορείς να την πείσεις γι αυτό?:D:D:D:wacky::hungover::hungover::hungover::hungover:
Εκεί είναι το θέμα κι όχι στις βαλίτσες:cool:
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Ετσι, εγω σκεφτομαι δυο 37αρες και νομιζω οτι θα ειμαι οριακα, κανονικα θελει δεξια (που ειναι η εξατμιση) 37 και αριστερα 45+, αλλα ετσι "χοντραινει" το μηχανακι - μιλαω για CRF1000 ή ΚΤΜ1190.
Καλοτάξιδο!!!το νέο σου Χόντα!!!:biker:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Καλοτάξιδο!!!το νέο σου Χόντα!!!:biker:
Πηρα μηχανακι και δεν το ξερω?! :D :wacky: Παντως ευχαριστω εκ των προτερων ..γι'αυτο που θα παρω :)

ΥΓ Οι αλουμινο-βαλιτσες ειναι για το ταξιδι στο Μαροκο την επομενη ανοιξη (γιατι πλαστικες και αντβεντσουρ ..δε λεει :D), θα δειξει με ποιο μηχανακι..
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πηρα μηχανακι και δεν το ξερω?! :D :wacky: Παντως ευχαριστω εκ των προτερων ..γι'αυτο που θα παρω :)

ΥΓ Οι αλουμινο-βαλιτσες ειναι για το ταξιδι στο Μαροκο την επομενη ανοιξη (γιατι πλαστικες και αντβεντσουρ ..δε λεει :D), θα δειξει με ποιο μηχανακι..
Το φορτωμα πρεπει να ειναι παντα σε σχεση με το βαρος που μπορει η μηχανη να ειναι ασφαλη στο δρομο.
Με το φορτωμα που βλεπεις παραπανω το gs....με οχι τερμα προφορτιση και λογω ιδιαιτερης αναρτησης...δεν παιρνει χαμπαρι
Σε ακραιες συνθηκες και ανηφορικα χωματινα κομματια μονο θελει προσοχη.
 
Top Bottom