Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
ρε παιδες τι ειναι αυτα που λετε :wacky:

Ιδιο μηκος εχουν με τις αλλες και φτανουν πριν το πισω πατακι του συνοδηγου, ο τιραμολα ειστε ??:ha

Στο 690 που καθεσαι αρκετα πισω και ειναι και κοντο λογικο να συμβαινει αυτο με οποιαδηποτε μεταλλικη βαλιτσα, μη λεμε ομως υπερβολες...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
ΒΤW αν καποιος εχει την παλια Touratech Ζega (τις πρωτες) στη μικρη διασταση (29-31λιτρα) σε απλα ανεκτη κατασταση και θελει να την αποχωριστει, ευχαριστως να τον απαλλαξω... :p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επισης οι bmw πανω στο gs, δε σου χτυπανε το ποδι ποτε.
Οι touratech στο ιδιο μηχανακι μου το χτυπουσαν ευκολα, ειδικα στο χωμα ακομα και με απλωμα του ποδιου ετρωγες μία ετσι για να μαθεις να βαζεις ποδι κατω:D:laugh:
ρε παιδες τι ειναι αυτα που λετε :wacky:

Ιδιο μηκος εχουν με τις αλλες και φτανουν πριν το πισω πατακι του συνοδηγου, ο τιραμολα ειστε ??:ha

Στο 690 που καθεσαι αρκετα πισω και ειναι και κοντο λογικο να συμβαινει αυτο με οποιαδηποτε μεταλλικη βαλιτσα, μη λεμε ομως υπερβολες...


Επειδή προαφνώς το γράφεις για το απο πάνου που έγραψα, είσαι σίγουρος ότι μόνο αμα είμαι ο Τιραμόλα γίνεται ότι είπα;:D:D:D:D
Γιατί οι touratech είναι 5 πόντους πιο έξω σε κάθε πλευρά σε σχέση με τις BMW και δεν έχουν το φάλτσο στην εξωτερική κάτω ακμη. Επίσης είναι και λίγο πιο μακριές στο συνολικό τους ύψος (προς τα κάτω πάντα, πάνω έρχονται όπου και οι BMW).
Ότι γράφω το γράφω με απόλυτη βεβαιότητα μιας και τις είχα 5,5 χρόνια τις touratech πάνω! Και πριν βγουν, έγιναν όλες οι μετρήσεις που είπα, για να ξέρω τις διαφορές (για κάτι άπιστους Θωμάδες...., ονόματα δε λέω:laugh: ).
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Hepco Becker cobi.

Ικανοποιημένος με το χώρο που παρέχουν

Μετά απο ένα φιλάκι με τις βαλίτσες του Αλέξανδρου με 5 χλμ κονόμησα μια σπασμένη κλειδαριά της βαλίτσας που χτύπησα και μια σχισμή στη βαλίτσα που συρθηκε. Δεν βάζει νερά λόγω του διπλού τοιχώματος.
Αφθαρτες λοιπόν δεν είναι όπως είχε αναφερθεί.
Του Αλέξανδρου του Χαλατση πάλι δεν πήραν χαμπάρι.

 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
καλες οι gobi αλλα το διπλο τοιχωμα που προοριζεται για νερο(δινει κατι βρυσακια η hepco),αυξανει πολυ το πλατος.ειδικα στα 990.το αυξανει πολυ...εχω σφηνωσει στην αλβανια σε 2 μερσεντες αλλα εχει ξαπλωσει το μηχανακι πανω στη βαλιτσα αλλα αυτη μπετο.μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι αν βρουν μετωπικα φευγουν απο το μηχανακι και δεν σε ριχνουν.μικρο μειονεκτημα το ευκαπτο πλαστικο απο πανω που ξερενεται.κοβεις μια σαμπρελα και το αντικαθιστας.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ότι γράφω το γράφω με απόλυτη βεβαιότητα μιας και τις είχα 5,5 χρόνια τις touratech πάνω! Και πριν βγουν, έγιναν όλες οι μετρήσεις που είπα, για να ξέρω τις διαφορές (για κάτι άπιστους Θωμάδες...., ονόματα δε λέω:laugh: ).
Ναι ξερω.....ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ :friend:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι ξερω.....ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ :friend:
Μην κοροϊδεύεις.... Γιατί πραγματικά οι μουρατεκ είναι στις διαστάσεις που λέει το κομάντο!
Γνωρίζεις και εσύ ότι η BMW στο θέμα βαλιτσες τα έχει υπολογίσει όλα.
Όσο για το πιο "κοντό" 690.....εισαι σίγουρος ότι είναι πιο κοντό?
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μην κοροϊδεύεις.... Γιατί πραγματικά οι μουρατεκ είναι στις διαστάσεις που λέει το κομάντο!
Γνωρίζεις και εσύ ότι η BMW στο θέμα βαλιτσες τα έχει υπολογίσει όλα.
Όσο για το πιο "κοντό" 690.....εισαι σίγουρος ότι είναι πιο κοντό?
Δεν θα βγαλουμε ακρη, οποτε.... ναι σε ολα :wacky:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/ktm/ktm_690_lc4_enduro_r 09.htm

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/bmw_r1200gs 08.htm

Το μονο ευκολο ειναι να βγαλουμε ακρη
Ανοιξε τα λινκ να δεις οτι το 690 ειναι αρκετα πιο ψηλο απο mega on-off και δεν ειχες δικιο σε αυτο
Οπως και οι τουρατεκ βαλιτσες που εχει ο @Miouos , δεν ειναι σωστα μελετημενες για μικρο on-off και για αυτο γινονται επικινδυνες για τα ποδια, που πολλες φορες στο χωμα αναγκαζομαστε και πρεπει να τα βαζουμε κατω.

Το θεμα πλαινες βαλιτσες ειναι μπελας για πολλους και οι πληροφοριες ειναι σημαντικη βοηθεια για οσους ψαχνονται, οποτε "ακρη" εδω μεσα θα βρισκουμε!
Εγω νομιζω οτι στα "μικρα" on-off πρεπει να μπαινουν σαμαρια με τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα που εχουν!
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εγω νομιζω οτι στα "μικρα" on-off πρεπει να μπαινουν σαμαρια με τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα που εχουν!
E με αυτο βγαζουμε ακρη φιλος! ;)
προηγουμένως ο τεο συγκρινε τις βαλιτσες πχ bmw με τις touratech. Δεν ειναι λοιπον αυτο το θεμα οτι πχ οι τουρατεκ δεν κανουν στο 690 και κανουν καποιες αλλες!
Το καλυτερο ειναι ειδικα σαμαρια που αντεχουν στις πτωσεις λοιπον (κανουν σχεδον οσο οι βαλιτσες αν ψαξει κανεις)

Παραπανω μου λεγατε οτι βγαινουν 5 ποντους πιο εξω κλπ, καμια σχεση με το τι συζητησαμε και το προβλημα που ειχε ο καρολος...τεσπα βγαλαμε ακρη προχωραμε :p
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ακουσα οτι Motech Trax Adv μπαινουν με καποιο ανταπτορα και σε υπαρχοντα καγκελα Givi Monokey, μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει ή να το "ακυρωσει" αυτο; Tnx.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
καλημερα σε αυτο το τεραστιο νημα....
το λοιπον για να μην μακρυγορω..οταν αγορασα το honda crosstourer πηρα μαζι και μια top case givi trekker 52lt. γρηγορα ομως καταλαβα οτι με χαλαει κ οπτικα (ειμαι τετοιος τυπος) κ οδηγικα (λιγο κουνημα μιας κ κατα κυριο λογο ταξιδευω μονος). μαζι με την βαλιτσα ειχα βαλει και τα πλαινα καγκελα της για την συγκεκριμενη τριπλετα και ετσι απο το δευτερο κιολας ταξιδι μου χρησιμοποιουσα μονο σαμαρια τα οποια ακουμπουσα πανω στα πλαινα καγκελα, ειχε 3 ιμαντες για δεσιμο (2 αυτοκολητους και 1 με εγκραφα ή οπως λεγεται αυτο) kai 2 χταποδια που τα αγκαλιαζα.ετσι καθε πρωι εβγαζα σελα περνουσα τον ενα ιμαντα, κουμπωνα σελα και εβαζα απο πανω τους 2 αυτοκολλητους και τα χταποδια .πιο ομορφη εννοειται αλλα χρονοβορα η διαδικασια. τωρα λεω επιτελους να παραγγειλω τα πλαινα givi trekker 33lt .
ερωτησεις:
το δεξι που ειναι πανω απο την εξατμιση θα εχει θεμα?
υπαρχει κατι αλλο να μου προτεινει καποιος?
μηπως θελει κανενας τα σαμαρια ??????????
Υ.Γ. σε θεμα θερμοτητας τα σαμαρια δεν ειχαν θεμα και οπως θα δειτε στις φωτο ειναι κ λιγο πιο χαμηλα νομιζω απ οτι θα ειναι η βαλιτσα


 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
καλημερα σε αυτο το τεραστιο νημα....
το λοιπον για να μην μακρυγορω..οταν αγορασα το honda crosstourer πηρα μαζι και μια top case givi trekker 52lt. γρηγορα ομως καταλαβα οτι με χαλαει κ οπτικα (ειμαι τετοιος τυπος) κ οδηγικα (λιγο κουνημα μιας κ κατα κυριο λογο ταξιδευω μονος). μαζι με την βαλιτσα ειχα βαλει και τα πλαινα καγκελα της για την συγκεκριμενη τριπλετα και ετσι απο το δευτερο κιολας ταξιδι μου χρησιμοποιουσα μονο σαμαρια τα οποια ακουμπουσα πανω στα πλαινα καγκελα, ειχε 3 ιμαντες για δεσιμο (2 αυτοκολητους και 1 με εγκραφα ή οπως λεγεται αυτο) kai 2 χταποδια που τα αγκαλιαζα.ετσι καθε πρωι εβγαζα σελα περνουσα τον ενα ιμαντα, κουμπωνα σελα και εβαζα απο πανω τους 2 αυτοκολλητους και τα χταποδια .πιο ομορφη εννοειται αλλα χρονοβορα η διαδικασια. τωρα λεω επιτελους να παραγγειλω τα πλαινα givi trekker 33lt .
ερωτησεις:
το δεξι που ειναι πανω απο την εξατμιση θα εχει θεμα?
υπαρχει κατι αλλο να μου προτεινει καποιος?
μηπως θελει κανενας τα σαμαρια ??????????
Υ.Γ. σε θεμα θερμοτητας τα σαμαρια δεν ειχαν θεμα και οπως θα δειτε στις φωτο ειναι κ λιγο πιο χαμηλα νομιζω απ οτι θα ειναι η βαλιτσα


έχω τα givi 33 , με προέτρεψε ο @christof40 να τα πάρω , παρα πολύ καλη αγορα ,υπερβολικα εύχρηστα και πολύ μαζεμένα σε όγκο .
Τώρα που άλλαξα μηχανάκι , παίζει να αλλάξω βαλίτσες και να πάω σε σαμάρια μεγάλα (δεν το έχω αποφασίσει ακόμα )

Παίζουμε αντίστροφα ,χαχαχα.
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
έχω τα givi 33 , με προέτρεψε ο @christof40 να τα πάρω , παρα πολύ καλη αγορα ,υπερβολικα εύχρηστα και πολύ μαζεμένα σε όγκο .
Τώρα που άλλαξα μηχανάκι , παίζει να αλλάξω βαλίτσες και να πάω σε σαμάρια μεγάλα (δεν το έχω αποφασίσει ακόμα )

Παίζουμε αντίστροφα ,χαχαχα.
το κουβεντιαζουμε....ο χριστοφορος ρισπεκτ τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια...τα μαυρα εχεις?
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ακουσα οτι Motech Trax Adv μπαινουν με καποιο ανταπτορα και σε υπαρχοντα καγκελα Givi Monokey, μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει ή να το "ακυρωσει" αυτο; Tnx.
Το επιβεβαιώνω εγώ. Σήμερα μπήκαν οι ανταπτορες που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω και κουμπωσαν οι sw motech Trax evo σε κάγκελα givi pl monkey. Φωτο από την τοποθέτηση με τον μαστροκλούνι.

Η εφαρμογή πάντως δεν είναι απόλυτη οπότε θέλει λίγο ζόρισμα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Φέτος που έφτιαξα και σχάρα το δέσιμο θα είναι αρκετά καλύτερο και πιο σταθερό...Οχι ότι ομορφότερο αλλά σιγουρα πρακτικό και θα την κανει την δουλειά της...


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε απλές βόλτες να την βγάζεις, σε μια καλή τούμπα δεν θα ηθελα να πέσει πανω μου η ακμή της σχάρας.

Επισης σφίξε προφορτιση και επαναφορα στο αμορτισερ.



Προσωπικα προτιμώ τη λυση των σαμαριών. Κατεβάζουν το βαρος χαμηλά και μπορώ να οδηγήσω (σχεδόν) όπως οταν είναι ξεφόρτωτο το CCM. Ο σάκος πίσω θα σε δυσκολέψει στα φρεναρίσματα σε ορθια θεση οδηγησης.
 
Top Bottom