Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καλησπερα παιδες...πριν λιγο καιρο εδωσα το στρομ με τριπλετα sw motech trax επειδη τις ηθελε ο νεος ιδιοκτητης και επειδη δεν μου αρεσε το οπτικο αποτελεσμα διοτι ηταν 45-45 δεξια αριστερα και ηταν ντουλαπα στο δρομο(αν ηταν οι μικρες εννοειται θα τις κρατουσα)...τωρα που πηρα το 990 σκεφτομουν καποια στιγμη να χτυπησω το ιδιο ακριβως σετ αλλα με 37lt-37lt.......10-15cm περιπου στο συνολο ειναι μεγαλο θεμα, αλλη αεροδυναμικη η μηχανη στο δρομο..προσωπικα ενοιωθα οτι μου εκοβαν πολυ στο στρομ συν οτι οι 45αρες γεματες δεν μπορουσα να το στριψω και να το ευχαριστηθω,καλη ασφαλτο κατω,λεω εδω ειμαστε...τι εδω ειμαστε που μολις πλαγιαζα το εχανα τελειως,ετρεμε πολυ ο κωλος και γενικα ξενερωσα και ηταν και ο λογος που δεν ευχαριστηθηκα το ταξιδι...Y.Γ. το top case ηταν αδειο, ειχε μονο κολατσιο και νερο και στις στασεις κλειδωνα το κρανος..anyway...
Καποιος που να μας πει τη γνωμη του με sw motech trax 37 σε 990? η γενικα γνωμες για trax σε offroad use γιατι αυτες οι ψευτοκλειδαριες εδω μου καθονται, ειναι το μονο που δεν μου αρεσει ουτε τις εμπιστευτηκα ποτε μου..στο τσακ προλαβα μια φορα που μου ξεκουμπωσε κλειδωμενη βαλιτσα και δεν την εψαχνα στο δρομο...
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Έχω trax μόνο το top case και δεν μπορώ να πω πως είμαι ενθουσιασμένος με την ποιότητα κατασκευής, ειδικά αν την συγκρίνω με τις πλαϊνές τις BMW...
Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε άλλες εταιρίες με παρόμοιο οπτικό αποτέλεσμα:
http://www.atlaspanniersofficial.com/
http://www.earthexplorer.gr/990.html
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Πριν παρω τις trax ειχα ψαξει ολες τις εταιριες....εχω δει και τις ελληνικες αλλα κατι δεν μου κανει το κλικ...δεν λεω οτι δεν ειναι καλες απλα εμενα προσωπικα δεν..!! :p ημουν ενδιαμεσα σε givi obk και σε trax.. και μια μερα σκαει μυτη μια ευκαιρια στο car.gr ολο το πακετο και το χτυπησα μεταχειρισμενο σε αριστη τιμη!! αν δεν ηταν αυτο μπορει και να κατεληγα αλλου...και τωρα πιο πολυ σε trax με βλεπω παλι αν δεν βρεθει καποιος να με ταρακουνησει με κατι αλλο πιο σωστο και ταυτοχρονα ομορφα εμφανισιακο αποτελεσμα!! γιατι σκετο αλουμινενιο κουτι πανω στη μηχανη δεν βαζω με τιποτα ομως!! ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πριν παρω τις trax ειχα ψαξει ολες τις εταιριες....εχω δει και τις ελληνικες αλλα κατι δεν μου κανει το κλικ...δεν λεω οτι δεν ειναι καλες απλα εμενα προσωπικα δεν..!! :p ημουν ενδιαμεσα σε givi obk και σε trax.. και μια μερα σκαει μυτη μια ευκαιρια στο car.gr ολο το πακετο και το χτυπησα μεταχειρισμενο σε αριστη τιμη!! αν δεν ηταν αυτο μπορει και να κατεληγα αλλου...και τωρα πιο πολυ σε trax με βλεπω παλι αν δεν βρεθει καποιος να με ταρακουνησει με κατι αλλο πιο σωστο και ταυτοχρονα ομορφα εμφανισιακο αποτελεσμα!! γιατι σκετο αλουμινενιο κουτι πανω στη μηχανη δεν βαζω με τιποτα ομως!! ;)
Καλησπερα παιδες...πριν λιγο καιρο εδωσα το στρομ με τριπλετα sw motech trax επειδη τις ηθελε ο νεος ιδιοκτητης και επειδη δεν μου αρεσε το οπτικο αποτελεσμα διοτι ηταν 45-45 δεξια αριστερα και ηταν ντουλαπα στο δρομο(αν ηταν οι μικρες εννοειται θα τις κρατουσα)...τωρα που πηρα το 990 σκεφτομουν καποια στιγμη να χτυπησω το ιδιο ακριβως σετ αλλα με 37lt-37lt.......10-15cm περιπου στο συνολο ειναι μεγαλο θεμα, αλλη αεροδυναμικη η μηχανη στο δρομο..προσωπικα ενοιωθα οτι μου εκοβαν πολυ στο στρομ συν οτι οι 45αρες γεματες δεν μπορουσα να το στριψω και να το ευχαριστηθω,καλη ασφαλτο κατω,λεω εδω ειμαστε...τι εδω ειμαστε που μολις πλαγιαζα το εχανα τελειως,ετρεμε πολυ ο κωλος και γενικα ξενερωσα και ηταν και ο λογος που δεν ευχαριστηθηκα το ταξιδι...Y.Γ. το top case ηταν αδειο, ειχε μονο κολατσιο και νερο και στις στασεις κλειδωνα το κρανος..anyway...
Καποιος που να μας πει τη γνωμη του με sw motech trax 37 σε 990? η γενικα γνωμες για trax σε offroad use γιατι αυτες οι ψευτοκλειδαριες εδω μου καθονται, ειναι το μονο που δεν μου αρεσει ουτε τις εμπιστευτηκα ποτε μου..στο τσακ προλαβα μια φορα που μου ξεκουμπωσε κλειδωμενη βαλιτσα και δεν την εψαχνα στο δρομο...

Αντιφατικές οι ανησυχίες σου.....
1ον Με οτιδήποτε πλην μεταλλικών, πάντα θα έχεις το νου σου -και το άγχος..- μη σου φύγει τίποτα στο δρόμο, κούμπωσε καλά κλπ..... Επίσης, σε κάθε χαζοπέσιμο έστω και σταματημένος, τις πλαστικές τις κλαις.
2ον Αλλο το να περάσεις κάποια χλμ χώμα για να φτάσεις κάπου κι άλλο το off road τριβάλιτσος! Με πλαϊνές, απαγορεύεται το πόδι κάτω! Σπάει για πλάκα από τη βαλίτσα. Επίσης, αν πέσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να στο σπάσει η βαλίτσα.

Συνυπολόγισε τα παραπάνω σε σχέση με τις ανάγκες και τις συνήθειές σου, καθώς επίσης και τις αισθητικές σου προτιμίσεις κι αποφάσισε...
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Οι τις καινουριες τις trax η τουρατεκ!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

AlxT

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
990 Adv '09
Καλησπερα παιδες...πριν λιγο καιρο εδωσα το στρομ με τριπλετα sw motech trax επειδη τις ηθελε ο νεος ιδιοκτητης και επειδη δεν μου αρεσε το οπτικο αποτελεσμα διοτι ηταν 45-45 δεξια αριστερα και ηταν ντουλαπα στο δρομο(αν ηταν οι μικρες εννοειται θα τις κρατουσα)...τωρα που πηρα το 990 σκεφτομουν καποια στιγμη να χτυπησω το ιδιο ακριβως σετ αλλα με 37lt-37lt.......10-15cm περιπου στο συνολο ειναι μεγαλο θεμα, αλλη αεροδυναμικη η μηχανη στο δρομο..προσωπικα ενοιωθα οτι μου εκοβαν πολυ στο στρομ συν οτι οι 45αρες γεματες δεν μπορουσα να το στριψω και να το ευχαριστηθω,καλη ασφαλτο κατω,λεω εδω ειμαστε...τι εδω ειμαστε που μολις πλαγιαζα το εχανα τελειως,ετρεμε πολυ ο κωλος και γενικα ξενερωσα και ηταν και ο λογος που δεν ευχαριστηθηκα το ταξιδι...Y.Γ. το top case ηταν αδειο, ειχε μονο κολατσιο και νερο και στις στασεις κλειδωνα το κρανος..anyway...
Καποιος που να μας πει τη γνωμη του με sw motech trax 37 σε 990? η γενικα γνωμες για trax σε offroad use γιατι αυτες οι ψευτοκλειδαριες εδω μου καθονται, ειναι το μονο που δεν μου αρεσει ουτε τις εμπιστευτηκα ποτε μου..στο τσακ προλαβα μια φορα που μου ξεκουμπωσε κλειδωμενη βαλιτσα και δεν την εψαχνα στο δρομο...

Ταξιδεψα ετσι (συν το top case) περισυ το καλοκαιρι δικαβαλος. Σε γενικες γραμμες οι βαλιτσες δεν μου διμηουργησαν προβλημα μεχρι τα 150 αλλα ουτε και σε στυψιμο σε καλη ασφαλτο, με την προυποθεση βεβαια οτι ειχα τις αναρτησεις τερμα (το σεταρισμα που δινει η κτμ για φορτωμενος και 2 κλικ προφορτιση ακομα που εγιναν πανω στο ταξιδι) γιατι σε δοκιμη με το κανονικο μου σεταρισμα δεν πηγαινα ουτε ευθεια σε εθνικη (πολυ επαφρυ μπροστινο, τρεμουλο στο πισω).
Σε οτι αφορα στο κλειδωμα πανω στα καγκελα εγω το αισθανομαι πολυ στιβαρο και σε πεσιμο σχεδον στατικο κρατησε η βαλιτσα το μηχανακι ανετα. Δοκιμασα αμεσως μετα να δω μηπως εχει κουνησει/λασκαρει/στραβωσει τπτ αλλα ειναι οκ.
Γνωμη μου ειναι οτι αν αντιμετωπισεις θεμα (μετα το σωστο σεταριμα των αναρτησεων) αυτο θα ξεκιναει απο το top case και οχι τις βαλιτσες. Το ιδανικο φορτωμα ειναι πλαινες και σακο καπακι αντι για top case αν θες να πας γρηγορη στριφτερη βολτα με μπαγκαζια. Βεβαια εκει δεν μπορεις να φυλαξεις κρανος και να εισαι ανετος, οποτε καπου κερδιζεις καπου χανεις.


[/URL]
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...
Για το 1 που ειπα, οχι δεν ειναι απολυτο, αλλα πολλοι αντιμετωπισαν θεματα. Γνωστο....
Για το 2, πρωτη φορα με βαλιτσες στο χωμα στην Ευβοια την Κυριακη, οχι τιποτα hard core...., και γλιτωσα το αριστερο ποδι παρα τριχα.
Γι αυτο ποτε ξανα σε χωμα με τους τενεκεδες, πλην μονο σε απλη διελευση καμια 10αρια χλμ. Οταν πας για χωμα ενα ΣΚ, καλυτερα με σακο και πιο λιγα πραγματα.
Προσωπικο αυτο κι επειδη το εζησα. Μπορει να μην ισχυει για ολους.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Γιατί δε σκέφτεσαι και τις μανισιες πλαστικές;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Σκέφτομαι για τις μαμά BMW πάνω
στο 1150 κ απο ότι είπαν κάποιοι
φίλοι είναι πολύ ευχαριστημένοι.
Γνώμες;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σκέφτομαι για τις μαμά BMW πάνω
στο 1150 κ απο ότι είπαν κάποιοι
φίλοι είναι πολύ ευχαριστημένοι.
Γνώμες;
Οι μαμα βαλιτσες ειναι...μαμα.
Η μηχανη περναει απο παντου και το οβαλ σχημα επιτρεπει πληρη εκμεταλλευση των χωρων.
Η δε ποιοτητα ειναι απο την ''αλλη'' εποχη BMW


spam on
Υπαρχει ενα ζευγαρι διαθεσιμο με ενα μικρο ''μπαλωμα'' στον ενα γαντζο της αριστερης και ανηκουν σε φιλο που τις δινει 150 ευρω.
(Με το μπαλωμα τις ταξιδευα επι 4 χρονια κι αν δεν μου το εδειχναν δεν θα το ηξερα).
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Οι μαμα βαλιτσες ειναι...μαμα.
Η μηχανη περναει απο παντου και το οβαλ σχημα επιτρεπει πληρη εκμεταλλευση των χωρων.
Η δε ποιοτητα ειναι απο την ''αλλη'' εποχη BMW


spam on
Υπαρχει ενα ζευγαρι διαθεσιμο με ενα μικρο ''μπαλωμα'' στον ενα γαντζο της αριστερης και ανηκουν σε φιλο που τις δινει 150 ευρω.
(Με το μπαλωμα τις ταξιδευα επι 4 χρονια κι αν δεν μου το εδειχναν δεν θα το ηξερα).
Έχεις δίκιο δεν εξήγησα αναλυτικά.
Ταξίδευα 4 χρόνια με τις πλαστικές μαμά
που πάνε κ στα 850-1100-1150 είναι εκπληκτικές.
Όμως άλλαξαν οι ανάγκες κ σκέφτομαι για τις αλουμινίου
που φορά το 1200 (όχι Lc) κ γιατί όχι κ το top case.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Έχεις δίκιο δεν εξήγησα αναλυτικά.
Ταξίδευα 4 χρόνια με τις πλαστικές μαμά
που πάνε κ στα 850-1100-1150 είναι εκπληκτικές.
Όμως άλλαξαν οι ανάγκες κ σκέφτομαι για τις αλουμινίου
που φορά το 1200 (όχι Lc) κ γιατί όχι κ το top case.
Αυτες τις εχω και περιμενω την ευκαιρια να τις γεμισω και να παμε καπου με δροσιά.
Το κουμπωμα ειναι απιθανο, γινονται ενα με τη μοτοσυκλετα ενω ανοιγουν απο πανω
και βαζεις βγαζεις οτι θες χωρις να σκορπιζουν τα υπολοιπα στο δρομο.
Το μονο τρομακτικο ειναι πως το υλικο τους-αβαφο αλουμινιο- χαραζει μονο που το κοιτας.
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Αυτες τις εχω και περιμενω την ευκαιρια να τις γεμισω και να παμε καπου με δροσιά.
Το κουμπωμα ειναι απιθανο, γινονται ενα με τη μοτοσυκλετα ενω ανοιγουν απο πανω
και βαζεις βγαζεις οτι θες χωρις να σκορπιζουν τα υπολοιπα στο δρομο.
Το μονο τρομακτικο ειναι πως το υλικο τους-αβαφο αλουμινιο- χαραζει μονο που το κοιτας.
Καλά δεν τρελαίνομαι κιόλας με τις γρατζουνιές,
σημάδια πολέμου είναι.Αξίζει δηλαδή περισσότερο απο
κάθε άλλη λύση;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλά δεν τρελαίνομαι κιόλας με τις γρατζουνιές,
σημάδια πολέμου είναι.Αξίζει δηλαδή περισσότερο απο
κάθε άλλη λύση;
Παυλο με τις εξελιξεις στα κλεισιματα που εκαναν τα παιδια στις Ελληνικες βαλιτσες
αν αγοραζα σημερα πιθανοτατα να αγοραζα απο αυτους!
Και μαλιστα μαυρες.
Παντα με δεδομενο οτι θα ειχε για το δικο μου μοντελο την επιλογη της μικρης αριστερης που ακολουθει την εξατμιση(Δεν το ξερω αυτο).

Y.Γ.
Μην με ρωτησεις τωρα ποιες Ελληνικες γιατι δεν θα σου πω!!!!!!!!!!!
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Παυλο με τις εξελιξεις στα κλεισιματα που εκαναν τα παιδια στις Ελληνικες βαλιτσες
αν αγοραζα σημερα πιθανοτατα να αγοραζα απο αυτους!
Και μαλιστα μαυρες.
Παντα με δεδομενο οτι θα ειχε για το δικο μου μοντελο την επιλογη της μικρης αριστερης που ακολουθει την εξατμιση(Δεν το ξερω αυτο).

Y.Γ.
Μην με ρωτησεις τωρα ποιες Ελληνικες γιατι δεν θα σου πω!!!!!!!!!!!
Σαφέστατος κ ευχαριστώ πολύ.
 

chria

Μέλος
Μια λιγο off topic ερωτηση. Εχω 3 κλειδαριες απο την triumph οι οποιες μπαινουν σε βαλιτσες triumph και ανοιγουν ολες και ο κεντρικος διακοπτης της μηχανης με το ιδιο κλειδι. Εαν προτιμησω atlas ή earth explorer μπορει ο κατασκευαστης να βαλει τις κλειδαριες αυτες στις βαλιτσες?


Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!
 
Top Bottom