Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τον ζαλισες τον άνθρωπο :laugh: Θα παρει ιδιο σάκο με το δικό σου στο τελος :roflmao:
Όχι ρε συ....ειναι παλιό μοντέλο ο δικός μου, σαν το μηχανάκι μου και δεν χαλάει και αυτος:p
Έχει κάτι καινούργιους σούπερ ντουπερ!
Βγαίνουν και σε πορτ μπε μπε :D
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Και μια φώτο...


Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σούπερ φαίνονται.....απο την Φωτο!
Επίσης...πετα όσο γίνεται πιο γρήγορα το μπαούλο από την ουρά της κουκλας:(
Pfffffff................ γεροντο-παραξενιές. :p:p:p
Μην ακους τιποτα φιλε. Σημασια εχει να ειναι πρακτικο και να σε εξηπηρετει.

Τα ακουγα αυτα απο πολλους, αλλα δεν εδινα σημασια, ακομα και στον πυραυλο ειχα τοπ κεις :hungry::hungry::hungry::cool::cool:



 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Pfffffff................ γεροντο-παραξενιές. :p:p:p
Μην ακους τιποτα φιλε. Σημασια εχει να ειναι πρακτικο και να σε εξηπηρετει.

Τα ακουγα αυτα απο πολλους, αλλα δεν εδινα σημασια, ακομα και στον πυραυλο ειχα τοπ κεις :hungry::hungry::hungry::cool::cool:



Αφού δεν έχετε γούστο λοιπόν....:p
Πάμε στο θέμα ασφάλειας και αφήστε τα κουτιά για τα delivery boy!!
Φίλος και μέλος του φόρουμ είχε πτώση με λίγα χλμ και το γυναικακι του μαζι.
Αυτός κατέληξε μακρια και η γυναίκα του αγκαλιά με την μηχανή λόγω της βαλίτσας, η οποία δεν την άφησε να απομακρυνθεί
Αυτά...:)
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Αφού δεν έχετε γούστο λοιπόν....:p
Πάμε στο θέμα ασφάλειας και αφήστε τα κουτιά για τα delivery boy!!
Φίλος και μέλος του φόρουμ είχε πτώση με λίγα χλμ και το γυναικακι του μαζι.
Αυτός κατέληξε μακρια και η γυναίκα του αγκαλιά με την μηχανή λόγω της βαλίτσας, η οποία δεν την άφησε να απομακρυνθεί
Αυτά...:)

Το γούστο είναι κάτι το υποκειμενικό.
Μπορεί και εμένα να μην μ'αρέσει εμφανισιακά, Ή μπορεί και να μ'αρέσει. Δεν έχω εκφράσει άποψη, για χρηστικότητα και πρακτικοτητα μίλησα

Τώρα περί ασφαλείας νομίζω το παράδειγμα είναι ένα τυχαίο περιστατικό, δεν έχω ακουσει κάτι αντίστοιχο. Και δεν νομίζω να ήταν καλύτερα με λουκάνικο. Μπορεί και να ήταν. Δε ξέρω.

Σίγουρα πάντως δε νομίζω πως θεωρούνται επικίνδυνα τα τοπ κεις.

Μπορεί αντίστοιχα να σε σώσει η βαλίτσα αν όπως λες σε κρατήσει κοντά στην μηχανή.

Με αυτό το σκεπτικό να μην καβαλάμε μηχανές γιατι ειμαστε εκτεθειμένοι και να οδηγαμε μόνο αυτοκίνητα που είμαστε μέσα σε ένα κουτί που θα μας προστατεύσει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το γούστο είναι κάτι το υποκειμενικό.
Μπορεί και εμένα να μην μ'αρέσει εμφανισιακά, Ή μπορεί και να μ'αρέσει. Δεν έχω εκφράσει άποψη, για χρηστικότητα και πρακτικοτητα μίλησα

Τώρα περί ασφαλείας νομίζω το παράδειγμα είναι ένα τυχαίο περιστατικό, δεν έχω ακουσει κάτι αντίστοιχο. Και δεν νομίζω να ήταν καλύτερα με λουκάνικο. Μπορεί και να ήταν. Δε ξέρω.

Σίγουρα πάντως δε νομίζω πως θεωρούνται επικίνδυνα τα τοπ κεις.

Μπορεί αντίστοιχα να σε σώσει η βαλίτσα αν όπως λες σε κρατήσει κοντά στην μηχανή.

Με αυτό το σκεπτικό να μην καβαλάμε μηχανές γιατι ειμαστε εκτεθειμένοι και να οδηγαμε μόνο αυτοκίνητα που είμαστε μέσα σε ένα κουτί που θα μας προστατεύσει.
Το περιστατικό είναι συγκεκριμένο.....και αν το σκεφτείς είναι πρακτικά εφαρμόσιμο σε δύσκολη φάση!

Το παράδειγμα με το κουτί είναι εντελώς λάθος....με το θέμα μας.
Προσωπικές γνώμες και εμπειρίες λέμε...δεν είναι ανάγκη να είναι σεβαστές κιόλας!
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Το περιστατικό είναι συγκεκριμένο.....και αν το σκεφτείς είναι πρακτικά εφαρμόσιμο σε δύσκολη φάση!

Το παράδειγμα με το κουτί είναι εντελώς λάθος....με το θέμα μας.
Προσωπικές γνώμες και εμπειρίες λέμε...δεν είναι ανάγκη να είναι σεβαστές κιόλας!
"Οι προσωπικές γνώμες και εμπειρίες που λεμε εδω μεσα ειναι απολητως σεβαστες. Δεν ειναι αναγκη να συμφωνουμε κιολας."

Μαλλον αυτη ειναι η σωστη διατυπωση αυτου που θες να πεις!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
"Οι προσωπικές γνώμες και εμπειρίες που λεμε εδω μεσα ειναι απολητως σεβαστες. Δεν ειναι αναγκη να συμφωνουμε κιολας."

Μαλλον αυτη ειναι η σωστη διατυπωση αυτου που θες να πεις!!
Πες το όπως θες.....αλλα πετάξτε τα μπαούλα απο τις ουρες:p
Τι δεν καταλαβαίνεις??:D
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πρώτη φορά ταξίδεψα αυτό το ΣΚ δικάβαλος με σάκο αντί topcase. Πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα (50 λίτρα αντί των 38) και ίδια άνεση για τη Βασούλα που θέλει ψυχολογικά να ακουμπάει κάπου. Μάλιστα πάνω του είχα δέσει κι άλλον έναν μικρότερο με τα τρόφιμα που στην επιστροφή ήταν άδειος.
Αλλά στην πόλη μέσα δεν αλλάζω το τετράγωνο μπαούλο μου (Trax) με τίποτα!

@yns τις είδα τις Κινέζικες, οικονομικές, αλλά σαν ποιότητα δεν ξέρω τι θα είναι..
Βασικά αυτές που έδειξε ο @Smias είναι πολύ στενές και έχουν ένα μεντεσέ μόνο..
Πάντως 2mm αλουμίνιο δεν είναι με τίποτα...
Και με προβλημάτισαν οι πλαστικές βάσεις που έχει για να στηριχτούν στα κάγκελα..
Τις έχουν γεμάτο τρύπες για να γλιτώσουν υλικό? βάρος? και αν το υλικό δεν είναι τόσο ανθεκτικό σε κραδασμούς κτλ.
θα κυνηγάμε τις βαλίτσες??
Την άποψή μου λέω επειδή ασχολήθηκα και έφτιαξα..



Κι εμένα δεν μου αρέσουν οι τρύπες και οι κάτω βάσεις με τρομάζουν. Αυτές που είχα φτιάξει στον τόρνο με ερταλόν και ανοξείδωτο ήταν ανθεκτικότατες και άντεξαν πολλά χωμάτινα χιλιόμετρα και πτώσεις.
Κάπως έτσι φαντάζομαι θα φτιάξεις κι εσύ τις δικές σου (έστω σαν επιλογή) για να μπορούν να ταιριάζουν στα διάφορα κάγκελα της αγοράς όταν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τις βγάλεις στην παραγωγή!! :D :D
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Και οι touratech τρύπιες βάσεις έχουν


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Ναι αλλά οι Κινέζοι για το χρήμα κάνουν τα πάντα..!! ;) ποιότητα υλικού..
Αλλά πολλές φορές βγαίνουν και καλά δικά τους πράγματα..

Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
spam on-
Καποτε -2001- επεσα με το ΤΕΝΡΕ με 20χιλ/ω στην πλατεια Αττικης απο λαδια στον δρομο.
δεν επαθα τπτ τοσο γιατι ηταν μικρη η ταχυτητα αλλα κ γιατι η μπαγκαζιερα σε συνδιασμο με το μεγαλο τιμονι δημιουργησαν ενα κενο/αποσταση μεταξυ μοτο κ δρομου κ η μοτο δεν με πλακωσε.
spam off-
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μερικα σχολια για αλουμινενιες και πλαστικες βαλιτσες σε adventure καταστασεις, παιρνοντας αφορμη απο την τελευταια παραγραφο στο επομενο ποστ του Μανωλη @Manouel650:
http://advride.gr/threads/Προς-τη-λίμνη-van.8054/page-4#post-219740

Οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ σ'αυτο το τεραστιο νημα, δεν μπορω να βρω αλουμινενιες βαλιτσες για το CRF1000 που να μην ενοχλουν στα ποδια την συνεπιβατηδα και, ως εκ τουτου, επιστρατευσα τις πλαστικες Kappa Κ40 που ειναι καμπυλες στο πανω μερος τους ωστε δεν υπαρχει προβλημα. Πηγα λοιπον μ'αυτες στο ταξιδι στην Ασια τον περασμενο Ιουλη καθως θα γυρναγα με την συνεπιβατηδα απο Βαρσοβια. Πηρα και δυο ιμαντες με καστανια μαζι ωστε να μπορω να τις δεσω αν σπαγανε σε καμια πτωση.

Η δεξια βαλιτσα εφαγε δυο πτωσεις, την πρωτη με μικρη ταχυτητα (10-15χμω) σε επικλινες εδαφος σε τσιμεντο οπου κρατησε ολο το βαρος της - καραφορτωμενης - μηχανης με μενα πανω. Αλλα η δευτερη ητανε πολυ χειροτερη, επεσα σε ενα χαλασμα ενος παναθλιου χωματοδρομου στην ουδετερη ζωνη μεταξυ Τατζικισταν και Κυργισταν ενω οδηγουσα την ομηγυρη με ομιχλη, ψιλοβροχο και 2'C μεσα στη νυχτα. Πρεπει να πηγαινα με 30+χμω και δεν προλαβα καν να φρεναρω καθως ειδα το χασιμο του δρομου στα 2 μετρα λογω ομιχλης. Επεσα και συρθηκα απο δεξια και το χτυπημα ητανε τετοιο που τα Motech καγκελα βγηκανε απο τη "φωλια" τους πανω στο μηχανακι ("ξεθηλυκωσανε"), κατι που για να γινει θελει πολυ δυναμη. Ε λοιπον, η βαλιτσα δεν επαθε απολυτως μα απολυτως τιποτα!!

Το μονο θεμα που εχουν τετοιες βαλιτσες για adventure καταστασεις ειναι οτι δεν ανοιγουν απο πανω, υπαρχουν ομως οι - επισης πλαστικες - Givi Trekker που εχουν αυτη τη δυνατοτητα. Μετα απο αυτα, δεν ειμαι σιγουρος σχετικα με το τι ειναι καλυτερο για adventure εξορμησεις δηλ. πλαστικες ή αλουμινενιες βαλιτσες. Η τελευταιες εχουνε βεβαια πιο πολυ "μοστρα" αλλα δεν νομιζω οτι θα τη βγαζανε τελειως αλωβητες σε τετοιες πτωσεις..
 
Τελευταία επεξεργασία:

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Μετα απο αυτα, δεν ειμαι σιγουρος σχετικα με το τι ειναι καλυτερο για adventure εξορμησεις δηλ. πλαστικες ή αλουμινενιες βαλιτσες...
Η απάντηση είναι μια και δεν χωράει συζήτηση. Για adventure εξορμήσεις καλύτερα είναι τα καλά σαμάρια.

Δεν αναφέρεις βέβαια ότι στις πλαστικές του Κώστα η μία βαλίτσα δεν έβγαινε με τίποτα και ότι προς το τέλος του ταξιδιού ο Χριστόφορος μάζευε τις δικές του από τα χαντάκια...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σίγουρα οι πλαστικες θα είναι γερές, για να το λέτε!
Έχουν σίγουρα όμως ένα μεγάλο μειονέκτημα....αυτο του εξωτερικού φορτωματος!
Λόγω κατασκευής οι αλουμινένιες αντέχουν τρομερά φορτία και είναι πολύ βολικές!

P.s....Νομιζω ότι η πλαστική δεν έσπασε στην περίπτωση του Γιώργη @XLGeorge, γιατί έφυγαν τα κάγκελα!
Περιμένουμε το roadstory!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Σίγουρα οι πλαστικες θα είναι γερές, για να το λέτε!
Έχουν σίγουρα όμως ένα μεγάλο μειονέκτημα....αυτο του εξωτερικού φορτωματος!
Λόγω κατασκευής οι αλουμινένιες αντέχουν τρομερά φορτία και είναι πολύ βολικές!

P.s....Νομιζω ότι η πλαστική δεν έσπασε στην περίπτωση του Γιώργη @XLGeorge, γιατί έφυγαν τα κάγκελα!
Περιμένουμε το roadstory!
είναι κωστα....
βαλιτσες givi....
επεσα με 90 χλμ....
δεν εσπασε και δεν ξεκουμπωσε..
μονο βαθιες χαρακιες δημιουργηθηκαν...
ελιωσα μαυρο abs και γεμισα τις αυλακιες...
στη συνεχεια την ετριψα με διαφορα νουμερα γυαλόχαρτου...
και την εβαψα με θερμοπιστολο...
 
Top Bottom