Ποιό ΚΤΜ λέτε;;

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
......
Σκεφτόμουν το S λόγω 265mm ανάρτησης, αλλά με την χαμηλή σέλα (ιδανικά την Gel). Οπότε να κατέβει λίγο.
Το χειρότερο είναι αυτό που λέει ο Nick_990 σε κανα σπρώξιμο πίσω ή σε λακούβα - φράιο - χάσιμο μη τσακίζομαι εύκολα!
......
αυτό σου λέω, ότι δεν είναι όλα τα S 265mm. Για παράδειγμα, το 950 S του 2005 που έβαλε αγγελία ο φίλος είναι 245, όπως επίσης και τα R του 11, 12.....

Για μας τους 1,80 άρηδες νομίζω είναι καλά το 245....τα χαμηλά 990 είναι 210....

Για απλές διελεύσεις χωμάτινες μια χαρά είναι τα 210.

Αν δεις ότι δε σε καλύπτει, το ψηλώνεις....

Επίσης, υπάρχει χαμηλή σέλα;;;
Ξέρω υπάρχει η εντουράδικη (χωρίς σκαλοπάτι) και με σκαλοπάτι (μαμά και gel)
 
Τελευταία επεξεργασία:

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
αυτό σου λέω, ότι δεν είναι όλα τα S 265mm. Για παράδειγμα, το 950 S του 2005 που έβαλε αγγελία ο φίλος είναι 245, όπως επίσης και τα R του 11, 12.....

Για μας τους 1,80 άρηδες νομίζω είναι καλά το 245....τα χαμηλά 990 είναι 210....

Για απλές διελεύσεις χωμάτινες μια χαρά είναι τα 210.

Αν δεις ότι δε σε καλύπτει, το ψηλώνεις....

Επειδή κοιτάω για 990 σκέφτομαι τα εξής


Με νοιάζει το ύψος σέλας πιο πολύ.
Αν πάρω S θα έχω μεγάλη απόσταση μοτοσυκλέτας απο το έδαφος 316mm αντί για 261mm και 245mm διαδρομή αναρτ'ησεων--> καλό για το χώμα
και θα βάλω, επειδή δεν έιμαι πρώτο ύψος, χαμηλή σέλα για να κατέβει κάτω απο 900mm.( S=915mm Απλό=860mm ) -->καλό για τις ξάπλες
Παλιότερα υπήρχαν και απο την ΚΤΜ και απλές και gel χαμηλές σέλες. Τώρα δεν ξέρω.

Αν το έχει κάνει κάποιος ας μας πει.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
...μάλιστα,Βαγγέλη όταν με το καλο πουλήσεις τις μοτό και έχεις το σύνολο του χρηματικού ποσού που μπορείς να διαθέσεις τότε ξεκίνα τα τηλεφωνήματα(απότι κατάλαβα το 1190 R το ξεχνάμε λόγο budget)άποψη μου αν μπορείς χτύπα 990 2ής γεννιάς(2009-2012)χαμηλό ή R όποιο βρείς σε καλύτερη κατάσταση και τιμή στην τελική.
Άντε με το καλό:ok::friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
με το υψος σελας δεν μπορεις να παιξεις και πολυ.. αν την χαμηλωσεις πολυ θα γινει κουτσουρο!
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Όταν πήρα το S για να μην κουβαλάω σκάλα :) πήρα μια σέλα πιο χαμηλή. Δυστυχώς ούτε με αυτή γίνεται κάτι, αφού ναι μεν είναι πιο χαμηλή αλλά είναι πιο πλατιά και περιορίζει στο να καταβάσεις ίσια το πόδι κάτω. Μην σου πώ ότι η ψηλή βόλευε περισσότερο.
Η διαφορά τελικά είναι ελάχιστη. Οπότε μην ποντάρετε στη χαμηλότερη σέλα.
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
Μερικές ερωτήξεις...
Θα ταξιδεύεις συχνα;
Μοναχός η δικαβαλος;
Ποσοστό χρήσης (επιθυμητό) χώμα-άσφαλτο;
Ποσα κιλα εισαι;
Βάση των σημερινών δεδομένων, περίπου δύο ΣΚ βόλτες Χ 600 χλμ το μήνα η κάθε μία + καθημερινή χρήση (απο επιλογή, όχι απο ανάγκη) + κανα ταξιδάκι το καλοκαίρι. Φέτος είχα έρθει και απ΄το νησί σου πάντως:friendship:
Προτιμώ μονοκάβαλος
10 - 90 (30-70)
82

Όμως με το Africa όλα αυτά που το έχω σκυλοβαρεθεί πλέον.:wacky::wacky:
Μετά απο τα σχόλια και των έτερων ΚΤΜάδων @lmb990 και @freco όλο και προς το χαμηλό κοιτάω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Βάση των σημερινών δεδομένων, περίπου δύο ΣΚ βόλτες Χ 600 χλμ το μήνα η κάθε μία + καθημερινή χρήση (απο επιλογή, όχι απο ανάγκη) + κανα ταξιδάκι το καλοκαίρι. Φέτος είχα έρθει και απ΄το νησί σου πάντως:friendship:
Προτιμώ μονοκάβαλος
10 - 90 (30-70)
82

Όμως με το Africa όλα αυτά που το έχω σκυλοβαρεθεί πλέον.:wacky::wacky:
Μετά απο τα σχόλια και των έτερων ΚΤΜάδων @lmb990 και @freco όλο και προς το χαμηλό κοιτάω...
Τα δεδομένα μιλάνε απο μόνα τους.
Αφου θες ΚΤΜ και βολτάρεις περισσοτερο άσφαλτο και θα κανεις καθημερινή χρήση και κυριως μονοκαβαλος, ειναι πεπρωμένο φυγείν αδύνατο να ψάξεις για "κανονικό" 950-990 και οχι ψηλό,Το "χαμηλό" αλλωστε παιζει και λιγο καλυτερα στις στροφές και στον χειρισμό γενικότερα λογω χαμηλότερου κέντρου βάρους.
Το ktm adventure ειναι διάολος οπως ξανα ειπώθηκε και δεν το βαριεσαι ποτέ, απο την αλλη ομως θελει και τριπλάσια προσοχή να μην υπέρ-ενθουσιαστεις με το γκάζι...κακο να μην εχουμε...
Στη θέση σου θα πήγαινα σε κάποιο 950 βασικά, (οπως εκανα και στο παρελθόν) που θα μου έκανε τα ιδια κέφια και θα μπορεις να το βρεις με υπομονη σε αρκετα καλυτερη τιμη, καθώς και τα λεφτα που θα "χάσεις" στην μεταπώληση (οταν και όποτε) θα ειναι αρκετα λιγοτερα.
Τωρα κατι για τριπλοβαλιτσες που είπες και τέτοιου είδους εξτρας..
Αν εισαι μοναχός, με ενα σάκο δεμένο με χταπόδι στο πισω κάθισμα η τη σχάρα εισαι πιο ευέλικτος, πιο αεροδυναμικός, και με 6-7 κατοστάρικα στα σιγουρα περισσοτερα στην τσέπη. Εκτος να θες να τις βλέπεις, (υπάρχουν και αυτα) που εκεί παω πάσο.
Με το καλό λοιπον και καλα μυαλά!
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
το ξερω. μενω στο διπλα χωριο. το ξερω το παλικαρι... εδω και 1,5 χρονο το κυκλοφορει σπανια γιατι εχει παρει παπι για εδω γυρο και τον βολεψε... θα μαθω λεπτομεριες για τυχων τεχνικα θεματα και τα ξαναλεμε...
επιστρεφω στο 990 της αγγελιας... τα τελευταια 2 χρονια εχει γραψει λιγο πανω απο 1000χλμ σε ασφαλτο σε κοντινες αποστασεις. ποτε δεν πηγε βουνο(τουλαχιστον οχι στα δικα του χερια). πριν απο αυτο ειχε ZX636. απο την κατασταση του και γνωριζοντας τον ιδιοκτητη πιστευω οτι αξιζει να ασχοληθει κανεις μαζι του. απο τεχνικης αποψης δεν τον εχει απασχολησει καθολου (με οτι αυτο μπορει να σημαινει)...
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
επιστρεφω στο 990 της αγγελιας... τα τελευταια 2 χρονια εχει γραψει λιγο πανω απο 1000χλμ σε ασφαλτο σε κοντινες αποστασεις. ποτε δεν πηγε βουνο(τουλαχιστον οχι στα δικα του χερια). πριν απο αυτο ειχε ZX636. απο την κατασταση του και γνωριζοντας τον ιδιοκτητη πιστευω οτι αξιζει να ασχοληθει κανεις μαζι του. απο τεχνικης αποψης δεν τον εχει απασχολησει καθολου (με οτι αυτο μπορει να σημαινει)...

Στέργιο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
:po_O
οδηγησε 990 χαμηλο -πορτοκαλι;););););)
ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια:yew::yew:
Να ξέρετε ο @πυξιδας990 είναι παλιοχαρακτήρας...

Αντί να σου πεί άστα τώρα τα μηχανάκια τι τα θες... Πάρε κάνα τάβλι κλπ σχετικά, τι κάνει;;;

Πάει και σου δίνει μια με το μπρελόκ και λέει: πάρτ ο

πάλι άυπνος ο Βαγγελάκης...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Βάση των σημερινών δεδομένων, περίπου δύο ΣΚ βόλτες Χ 600 χλμ το μήνα η κάθε μία + καθημερινή χρήση (απο επιλογή, όχι απο ανάγκη) + κανα ταξιδάκι το καλοκαίρι. Φέτος είχα έρθει και απ΄το νησί σου πάντως:friendship:
Προτιμώ μονοκάβαλος
10 - 90 (30-70)
82

Όμως με το Africa όλα αυτά που το έχω σκυλοβαρεθεί πλέον.:wacky::wacky:
Μετά απο τα σχόλια και των έτερων ΚΤΜάδων @lmb990 και @freco όλο και προς το χαμηλό κοιτάω...
Το χαμηλο το ψηλωνεις πιο ευκολα απο οτι να χαμηλωσεις ενα ψηλο :p
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Το μπροστά κατεβαίνει απλά κατεβάζοντας την τιμονοπλακα . Μηδέν κόστος και χρόνο. Το πίσω θέλει ένα κοντό ελατήριο. Κόστος 80€ και εργασία βάλε βγάλε.
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
το ψηλό κατεβαίνει εύκολα, γιατί είναι πιο πολλοί αυτοί με τα χαμηλά που θέλουν να τα ψηλώσουν...
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Το μπροστά κατεβαίνει απλά κατεβάζοντας την τιμονοπλακα . Μηδέν κόστος και χρόνο. Το πίσω θέλει ένα κοντό ελατήριο. Κόστος 80€ και εργασία βάλε βγάλε.
αυτό αλλάζει τη γεωμετρία της μηχανής; Δε το έχω ξανακούσει.

Δηλ. η σέλα δε θα κάθεται πιο χαμηλά, μόνο επειδή χαμήλωσε πίσω;

Επισης, δεν έχεις άλλη διαδρομή αναρτήσεων μπροστά και άλλη πίσω;

Με τα stand τι γίνεται;
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
αυτό αλλάζει τη γεωμετρία της μηχανής; Δε το έχω ξανακούσει.

Δηλ. η σέλα δε θα κάθεται πιο χαμηλά, μόνο επειδή χαμήλωσε πίσω;

Επισης, δεν έχεις άλλη διαδρομή αναρτήσεων μπροστά και άλλη πίσω;

Με τα stand τι γίνεται;
Αν χαμηλωσεις μόνο το πίσω τότε αλλάζει η γεωμετρία της μηχανής. Αν χαμηλωσεις αντίστοιχα και το μπροστά τότε επανέρχεται στα ίσια της. Διαδρομή όντως θα έχεις μεγαλύτερη μπροστά αλλά δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό. Σταντ θες άλλα ή κοντεμα τα υπάρχοντα.
 
Top Bottom