Ρούχα για ψηλούς αναβάτες

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να σου πω την δική μου εμπειρία.


Όντως δεν είναι πολύ βολικές για εκτός μηχανής, πχ αν δουλεύεις γραφείο καλύτερα να πας τουαλέτα να τις βγάλεις. Για καφέ φάση δίωρο είναι οκ αλλά πάλι, αφήνουν σημάδια στο πόδι για κάποια ώρα τα λάστιχα που τις συγκρατούν. Από αερισμό, με τζιν είναι μια χαρά πάνω στην μηχανή. Λίγο ανοίγουν και τα λάστιχα με το φόρεμα, γίνονται πιο άνετες με την χρήση.

Η προστασία θέλει ρύθμιση, στα περισσότερα παντελόνια έχει βελκρο στην θήκη που επιτρέπει να τις βάζεις πιο πάνω η κάτω. Η κορντούρα θέλει από κάτω "ισοθερμικό" κολάν για να μην κολλάει στο δέρμα και να κάθεται "σωστά" ανεξάρτητα συνθηκών, δεν το είχα βάλει έτσι καλοκαίρι ποτέ και έπαθα σοκ από την διαφορά σε άνεση. Πάλι, βόλτα όχι πόλη.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Να σου πω την δική μου εμπειρία.


Όντως δεν είναι πολύ βολικές για εκτός μηχανής, πχ αν δουλεύεις γραφείο καλύτερα να πας τουαλέτα να τις βγάλεις. Για καφέ φάση δίωρο είναι οκ αλλά πάλι, αφήνουν σημάδια στο πόδι για κάποια ώρα τα λάστιχα που τις συγκρατούν. Από αερισμό, με τζιν είναι μια χαρά πάνω στην μηχανή. Λίγο ανοίγουν και τα λάστιχα με το φόρεμα, γίνονται πιο άνετες με την χρήση.

Η προστασία θέλει ρύθμιση, στα περισσότερα παντελόνια έχει βελκρο στην θήκη που επιτρέπει να τις βάζεις πιο πάνω η κάτω. Η κορντούρα θέλει από κάτω "ισοθερμικό" κολάν για να μην κολλάει στο δέρμα και να κάθεται "σωστά" ανεξάρτητα συνθηκών, δεν το είχα βάλει έτσι καλοκαίρι ποτέ και έπαθα σοκ από την διαφορά σε άνεση. Πάλι, βόλτα όχι πόλη.
Γενικά, τις κορντούρες τις φοράω πάντα με εσωτερικό ισοθερμικό ή κολάν, δεν τις μπορώ κατάσαρκα. Το καλοκαιρινό όμως που είναι διάτρητο θα ήθελα να το βάζω κατευθείαν για να δροσίζομαι. Θα το δοκιμάσω όμως και αυτό που λές.
Πάντως, προστασίες και παντελόνια κορντούρα φοράω μόνο σε μοτοβόλτες οπότε και θα μένουν πάνω μου πάνω από 3-4 ώρες, εκεί προβληματίζομαι μήπως με ενοχλήσουν. Τα σημάδια δεν με νοιάζουν, απλά να μην νοιώθω δυσφορία. Από θέμα αερισμού ισχύει το ίδιο.

Έχει δοκιμάσει κανείς εξωτερική επιγονατίδα, αυτές που πιάνουν με ιμάντες (σαν αυτές που φοράνε οι ΔΙΑΣ πχ) να μου πει εντυπώσεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω γίνει λίγο φοβικός με τους αφιονισμένους στο δρόμο και με τα νοσοκομεία όπου ακόμα περίθαλψη δεν υπάρχει σωστή, οπότε ακόμα και σε απλές διαδρομές φυλάω ότι περισσότερο μπορώ, εξ ου και η ανάγκη για λεπτή καθημερινή προστασία (σαν διαφήμιση σερβιετας ακούγεται).
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έχει δοκιμάσει κανείς εξωτερική επιγονατίδα, αυτές που πιάνουν με ιμάντες (σαν αυτές που φοράνε οι ΔΙΑΣ πχ) να μου πει εντυπώσεις?
Εγω χρησιμοποιουσα στα πρωτα μου χρονια, σε πολυωρη οδηγηση καθιστος ασφαλτο με εκοβαν οι ιμαντες τους. Βεβαια εχουν περασει χρονια απο τοτε και σιγουρα θα εχουν βελτιωθει σαν ανεση, οποτε ας πει και κανεις αλλος.

Έχω γίνει λίγο φοβικός με τους αφιονισμένους στο δρόμο και με τα νοσοκομεία όπου ακόμα περίθαλψη δεν υπάρχει σωστή, οπότε ακόμα και σε απλές διαδρομές φυλάω ότι περισσότερο μπορώ, εξ ου και η ανάγκη για λεπτή καθημερινή προστασία (σαν διαφήμιση σερβιετας ακούγεται).
Τζινακια για μοτο απο Αλιεξπρες, με ενσωματωμενες προστασιες στα γονατα και τους γοφους, ανεση στο γραφειο/εργοταξιο, ικανη προστασια στα σημεια -στη σαβουρα περσυ δεν επαθα τιποτα- απλα ειναι βαμβακερα, δλδ απο τριβη δεν σε σωζουν. Αλλα Αθηνα κινουμαι σαν χελωνα και χεσμεντεν, γιατι μεσα στον Ιουνιο εχω δει 3 σκουτερακια και 1 μηχανακι ξαπλα μπροστα μου.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεν έχεις άδικο. Καλό είναι ότι παραπάνω αντέχει ο καθένας να το βάζει σε αστική μετακίνηση.

Προσωπικά, μέχρι τη μέση είμαι αστακός (κράνος, μπουφάν με πλάτη, γάντια ΠΑΝΤΑ χειμώνα καλοκαίρι) αλλά πόδια επιμένω σε απλό παντελόνι και αθλητικά:rolleyes:

Σε μοτοβόλτες ότι έχω, τα τελευταία χρόνια έχω καθιερώσει και την προστασία θώρακα.

k0k0s
αυτό φοβάμαι κι εγώ σε αυτές τις προστασίες, έχω πάρει κάτι φθηνές nordcap αλλά λίγο με τις φόρεσα ήταν βάσανο. Έλεγα μήπως οι πιο ακριβές είναι καλύτερες...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το revit arrow το έχω βολευτεί πολύ. Θα ψάξω αντίστοιχο αδιάβροχο "σταράκι" για χειμώνα. Αθλητικό με σκούτερ και με φόβο Θεού πάλι.
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Προσωπικά, μέχρι τη μέση είμαι αστακός (κράνος, μπουφάν με πλάτη, γάντια ΠΑΝΤΑ χειμώνα καλοκαίρι) αλλά πόδια επιμένω σε απλό παντελόνι και αθλητικά:rolleyes:

k0k0s
αυτό φοβάμαι κι εγώ σε αυτές τις προστασίες, έχω πάρει κάτι φθηνές nordcap αλλά λίγο με τις φόρεσα ήταν βάσανο. Έλεγα μήπως οι πιο ακριβές είναι καλύτερες...
Φίλε μου πάρε κάποιο μποτάκι. Ο αστράγαλος πονάει πολύ!!! :rolleyes:
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Έπειτα από 2 ημερήσιες βόλτες με τις προστασίες, μπορώ να πω ότι δεν είναι και ότι πιο άνετο. Καλύτερες μεν από άλλες "φτηνιάρικες" επιγονατίδες αλλά, όπως έγραψε πιο πάνω ο Amyrou, μετά από κάποια ώρα αρχίζουν και ενοχλούν. Όχι πολύ αλλά νοιώθεις ένα σφίξιμο. Το πλάνο να τις κατεβάζω στην στάση είναι σχεδόν αδύνατο (έχουν σιλικόνη εσωτερικά και πιάνουν καλά).
Από το ολότελα βέβαια, θα συνεχίσω να τις χρησιμοποιώ μέχρι να αποφασίσω να (ξανά)ψωνίσω παντελόνι....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το καλό εν προκειμένω είναι ότι "ξεχειλώνουν" τα λάστιχα με την χρήση, τις πέρασα και μία από πλυντήριο και βοήθησε και αυτό. Χωρίς μαλακτικό, σε πρόγραμμα για ευαίσθητα μαζί με το καλοκαιρινό μπουφάν, 30 βαθμοί.

Χτες ας πούμε πήγαμε για καφέ με τον Αλέκο, γύρισα πίσω, με το που μπήκα σπίτι έπιασα μαγείρεμα κλπ ούτε που κατάλαβα ότι τα φορούσα και δεν είχα τα έντονα κόκκινα σημάδια από την έλλειψη κυκλοφορίας αίματος. Τον πρώτο καιρό ήταν λίγο "κάπως".
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Θετικό και παρήγορο. Θα συνεχίσω την χρήση τους και βλέπουμε.

Σε άλλα -σχετικά- νέα, φόρεσα την στολή της Nordcap χθες. Δεν ήταν κακή, το παντελόνι (4ΧL) συνεχίζει να θέλει 5εκ ακόμα μήκος το πατζάκι (οριακά κάλυπτε τη μπότα) και το μπουφάν (2XL) άλλους 2-3 στα μανίκια.
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Τζινακια για μοτο απο Αλιεξπρες, με ενσωματωμενες προστασιες στα γονατα και τους γοφους, ανεση στο γραφειο/εργοταξιο, ικανη προστασια στα σημεια -στη σαβουρα περσυ δεν επαθα τιποτα- απλα ειναι βαμβακερα, δλδ απο τριβη δεν σε σωζουν.
Καλησπερα.
στα νουμερα βρηκες ακρη με τους κινεζους?
Και εγω το κοιταζα αλλα κωλωσα στο ποιο νουμερο θα επερνα
Στειλε αν θες και ποιο πηρες.

:like:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή το συζητήσαμε εδώ...

Οι leatt επιγονατίδες τελικά σε πολλές ώρες και ζέστη ταξιδιού και ιδρώτα και περπάτημα μου έκαναν μια καλή πληγή στο τριβή στο πίσω μέρος στο μπούτι. Δεν έβαλα enduroguard κάτω χτες, απλό τζιν.

Δεν ξέρω αν πρέπει να δοκιμάσω μεγαλύτερο μέγεθος, φαντάζομαι το λάστιχο που έχουν θα κάνει το ίδιο στις ίδιες συνθήκες ακόμα και πιο χαλαρό να είναι. Οπότε για όλη μέρα, μεγάλο όχι.

Πάμε στην επόμενη...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Επειδή το συζητήσαμε εδώ...

Οι leatt επιγονατίδες τελικά σε πολλές ώρες και ζέστη ταξιδιού και ιδρώτα και περπάτημα μου έκαναν μια καλή πληγή στο τριβή στο πίσω μέρος στο μπούτι. Δεν έβαλα enduroguard κάτω χτες, απλό τζιν.

Δεν ξέρω αν πρέπει να δοκιμάσω μεγαλύτερο μέγεθος, φαντάζομαι το λάστιχο που έχουν θα κάνει το ίδιο στις ίδιες συνθήκες ακόμα και πιο χαλαρό να είναι. Οπότε για όλη μέρα, μεγάλο όχι.

Πάμε στην επόμενη...
Τα λάστιχα των επιγονατίδων και των επιαγκωνιδων ποτέ απευθείας στο δέρμα. Το έχεις σίγουρο το έγκαυμα.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Επειδή το συζητήσαμε εδώ...

Οι leatt επιγονατίδες τελικά σε πολλές ώρες και ζέστη ταξιδιού και ιδρώτα και περπάτημα μου έκαναν μια καλή πληγή στο τριβή στο πίσω μέρος στο μπούτι. Δεν έβαλα enduroguard κάτω χτες, απλό τζιν.

Δεν ξέρω αν πρέπει να δοκιμάσω μεγαλύτερο μέγεθος, φαντάζομαι το λάστιχο που έχουν θα κάνει το ίδιο στις ίδιες συνθήκες ακόμα και πιο χαλαρό να είναι. Οπότε για όλη μέρα, μεγάλο όχι.

Πάμε στην επόμενη...
Βάλε σκελεα μπαμπακερη Γιάννη από μέσα κ θα με θυμηθείς..
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Επειδή το συζητήσαμε εδώ...

Οι leatt επιγονατίδες τελικά σε πολλές ώρες και ζέστη ταξιδιού και ιδρώτα και περπάτημα μου έκαναν μια καλή πληγή στο τριβή στο πίσω μέρος στο μπούτι. Δεν έβαλα enduroguard κάτω χτες, απλό τζιν.

Δεν ξέρω αν πρέπει να δοκιμάσω μεγαλύτερο μέγεθος, φαντάζομαι το λάστιχο που έχουν θα κάνει το ίδιο στις ίδιες συνθήκες ακόμα και πιο χαλαρό να είναι. Οπότε για όλη μέρα, μεγάλο όχι.

Πάμε στην επόμενη...
Έχω και εγώ leatt επιγονατίδες και δεν έχω πρόβλημα με εγκαύματα. Βέβαια τις φοράω πάντα με μακρύ ποδηλατικό κολάν με τζελ από μέσα, οπότε δεν τρίβονται. Κάνε μια δοκιμή..

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε χρήση "καθημερινή" δεν είχαν κάνει πρόβλημα μέχρι τώρα αλλά γεγονός ότι βγαίνοντας αφήνουν σημάδια στο δέρμα για ώρα.


Αν είναι να βάλω κολάν με τζελ, επιγονατίδες, τζιν, άστο καλύτερα βάζω το enduroguard.
 
Top Bottom