Σαγιονάρα στεφανώσου san

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Στεφανουκο Πολύχρονος καμάρι μας, να χαίρεσαι την ονομαστική σου εορτή.
Να είσαι πάντα καλά αλητακο να ταξιδεύεις
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Ωωωω Θωμάκο ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ που το θυμήθηκες! Να 'σαι γερός και μακαρι να ανταμώσουμε ξανά κάποια στιγμή σύντομα :friendship:
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Να 'σαι καλά Λιάκο, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Με ένα Kove που το έχεις αδυναμία εύχομαι :hungry::friendship:
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Πλάκα πλάκα χιόνισε ήδη στην Ιαπωνία, το έψαξα :laugh:
Ο σεισμός με βρήκε πολλές πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά, οπότε κανείς λόγος ανησυχίας :friendship:. Επίσης η γιαγιάκα που είπε το 'σαγιονάρα σεφανώσου σαν' είναι μια χαρά, παρ' οτι κοντά στο επίκεντρο σχετικά.

Πού την είχα αφήσει την ιστορία;
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Αφήνω πίσω μου λοιπόν τον Θόλο, μια τελευταία φωτογραφία με το πριν και το μετά. Περισσότερα στο Μουσείο.





Περπατάω ανατολικά, μια λιγότερο κεντρική γειτονιά. Από ωραία καρέ άλλο τίποτε, παλιακά τραμ και μαγαζάκια.





Να και ιαπωνικό βενζινάδικο, ελλείψει χώρου οι αντλίες δεν είναι στο έδαφος, οι μάνικες για ανεφοδιασμό κατεβαίνουν από την οροφή.

 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Χωρίς να ξέρω κάτι περί τούτου, μπαίνω τυχαία σε ένα εστιατόριο. Όπως πάντοτε αν είσαι μόνος, με καθίζουν σ’ ένα τραπέζι μπροστά τον ψήστη. Αλλά εδώ η ατμόσφαιρα είναι σαφώς πιο θετική από άλλα εστιατόρια των περασμένων ημερών.

Ο σεφ είναι ένας χαμογελαστότατος πιτσιρικάς, ετοιμάζει το φαγητό σε μια καυτή λαμαρίνα ακριβώς μπροστά μου.



Αυτά τα κτήνη που μοιάζουν με πολωνικά πιρόγκι, είναι τοπικά όστρακα, τα μεγαλύτερα που έχω δει ποτέ μου, κτήνη.



Με τρομερή επιδεξιότητα ο τυπάς τα μαγειρεύει με μπόλικες σάλτσες και μυρωδικά, μου τα σερβίρει σε κοχύλια, συντροφιά με μια μπύρα είναι από τα γευστικότερα πράγματα που έχω φάει ποτέ.

Παραγγέλνω και ένα κλασσικό φαγητό της Χιροσίμα, το Okonomyaki που μου θυμίζει την Οικονομάκου, πρόκειται για κάτι σαν τηγανίτα με αυγό και νούντλς παρέα με χοιρινή κοιλιά συν μια ντουζίνα μυρωδικά. Ο τύπος το ετοιμάζει με αξιοζήλευτη δεξιοτεχνία, τα στριφογυρνάει όλα με δυο σπάτουλες και στο τέλος το κόβει και με κάτι κινήσεις που θα ζήλευε σαμουράι.



Δεν παίζει πιάτο, στην λαμαρίνα πάνω τρως και είναι κολασμένη η γεύση. Τον συγχαίρω, πιάνουμε κουβέντα μέσω google translate, με ρωτάει για την Ελλάδα και σταδιακά μπαίνουν και άλλοι δυο πελάτες συν η σερβιτόρα στην ‘κουβέντα’, ευχάριστο κλίμα με γέλια, η βραδιά περνάει πολύ ωραία.

Όταν τους αποχαιρετώ βγαίνουν και οι δυο (μάγειρας και σερβιτόρα) μπροστά μου και παρατάσσονται στο πεζοδρόμιο για να με καληνυχτίσουν. Πολύ εγκάρδιοι, τους χάρηκα.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Επιστρέφοντας στο κέντρο, σε μια πλατεία φώτα και μουσική, πλησιάζω να δω περί τίνος πρόκειται. Ε, από τα τελευταία πράγματα που θα περίμενα ποτέ μου να αντικρύσω, έχουν στήσει ένα Βαυαρικό Oktoberfest!



Οικείες μπύρες και σνακ, Ιαπωνικά και Γερμανικά στις ίδιες επιγραφές, δεν το είχα στο πλάνο αυτό.



Βαβαρικές σημαίες ανεμίζουν και το πιο αστείο, μια γερασμένη γιαπωνέζα στην σκηνή με την κλασσική φορεσιά του Oktoberfest. Δεν είναι επαρκώς εμπροσθιοβαρής, αλλά ξεφωνίζει στα ιαπωνικά κάποιο τραγούδι με γερμανική μελωδία συνοδεία βιολιού. Τα έχω δει όλα πια!





Ε μάλλον όχι, δεν τα έχω δει, καθώς η μοντέρνα πολυκατοικία πίσω της έχει μια παράσταση που σαν κεραυνός χτυπά την μνήμη μου και ανασύρει κάτι που δεν ήξερα ότι θυμάμαι: Οι οριγκάμι γερανοί που δίπλωνε η μικρούλα στο περιοδικό των παιδικών μου ετών.



Για να μην το πάω πάλι στο συναίσθημα, ορίστε λίγος Αντιπαριώτης για ξενέρωμα.

 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Συγχρονισμένα φανάρια όσο βλέπει το μάτι και μπόλικοι πεζοί.



Η περιοχή του ξενοδοχείου μου είναι γεμάτη πεζόδρομους ή ήπια κυκλοφορία και αν κρίνω καλά, παίζει μπόλικη αμαρτία εδώ, οι πάνω όροφοι των κτιρίων είναι γεμάτοι studio και club και τα συναφή, φωτό των κοριτσιών με ονόματα τύπου Bella και Bianca στις εισόδους. Για μια στιγμή νομίζω ότι έχουν εισαγάγει Τσέχες, η σημαία μοιάζει εξαιρετικά με αυτή των Φιλιππίνων, ομοίως και η προτίμηση στις χορεύτριες απ’ ότι φαίνεται.

Κάνω μερικές γυροβολιές ακόμη έχοντας όρεξη για ένα τελευταίο ποτό.









 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Ημέρα 13η, 12/09/’23
Hiroshima – Itsukushima - Hiroshima, 62km



Το σημερινό πρωινό έχει κοντινή εκδρομή στα πέριξ της Χιροσίμα. Πριν από αυτό έχει κάτι απείρως πιο μονότονο: Μπουγάδα! Ο περιορισμένος όγκος αποσκευών σήμαινε πώς πρέπει να γίνει τουλάχιστον μια γύρα πλυσίματος. Ευτυχώς, τα περισσότερα ξενοδοχεία καθιστούν την διαδικασία αρκετά εύκολη, αφού έχουν πλυντήρια και στεγνωτήρια που δέχονται κέρματα. Μάλιστα, ακόμη και το τελευταίο Airbnb είχε παντόφλες, χτένα μιας χρήσης και ξυριστικά, απ’ ότι όλα δείχνουν είναι σημαντικό να είσαι προβλεπέ εδώ πέρα.

Προορισμός μου το κοντινό νησάκι Itsukushima, μια μικρή διαδρομή με βρίσκει να περιμένω την παντόφλα να περάσω απέναντι.



Άλλα βαρκάκια πηγαινοέρχονται στο λιμάνι, στο βάθος ένα τραπεζοειδές κύτος, θα δω αύριο περί τίνος πρόκειται.



Ιχθυοκαλλιέργειες τριγύρω, σαν να λέμε Αστακός – Ζαβέρδα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Το πέρασμα απέναντι είναι πολύ σύντομο, κάτι σαν δέκα – δεκαπέντε λεπτάκια. Όσο απομακρυνόμαστε από την κυρίως ακτή, με εντυπωσιάζει ένα περίεργο κτίσμα, μοιάζει με ναό με χρυσά αγάλματα στα ‘καμπαναριά’ του, μια αλλόκοτη γέφυρα στα δεξιά που δίχως άλλο οδηγεί σε ασανσέρ. Κάτι σαν λημέρι του κακού από James Bond, μυστήρια Ιαπωνία.



To πιο γνωστό αξιοθέατο του νησιού είναι η κόκκινη πύλη Tori που φαίνεται να επιπλέει στο νερό. Είναι χαρακτηρισμένη Εθνικός Θησαυρός και μνημείο της Ουνέσκο, μάλιστα αποτελεί ένα από τα πιο ευρέως επισκέψιμα αξιοθέατα της χώρας, μην περιμένετε ότι ήρθα σε κάτι ψαγμένο.



Η θέα από το κατάστρωμα είναι υπέροχη, πώς γίνεται αυτό το κατασκεύασμα να στέκει έτσι μες στο νερό από τον 12ο αιώνα;



Τριγύρω κι άλλη, μικρότερη πύλη στην αμμώδη παραλία και μια ψηλή παγόδα, τι υπέροχο σκηνικό. Τώρα που ο καιρός κάνει το χατίρι, η χώρα δείχνει την ομορφιά της.

 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Με το που πιάνουμε λιμάνι, καβαλάω και ροβολιέμαι στα μικρά δρομάκια. Το οδικό δίκτυο θυμίζει ελληνικό νησί: Μικρά σοκάκια, μαγαζάκια, άπειρα αδιέξοδα και τουρίστες παντού. Οκ, αντί για αιγιοπελαγίτικο γαλανόλευκο εκκλησάκι το φόντο έχει κόκκινη πενταόροφη παγόδα, όχι Γιάννης, Γιαννάκης.



Και αντί για τενεκέδες από φέτα ως γλάστρες βασιλικού, έχουμε κεραμικές γλάστρες, αμελητέες διαφορές.



Μα πόσο πολύ μου αρέσει αυτή η μοτοσυκλέτα, ειδικά με το ρεζερβουάρ της έτσι γυμνό. Τι υπέρoχο, απλό σχήμα. Και το γυμνό μέταλλο στις ψήκτρες του μοτέρ. Κουκλάκι.



Ψάχνω τον δρόμο μου στο δαιδαλώδες νησί, το κόψιμο του τιμονιού και το χαμηλόρροπο μοτεράκι είναι απόλαυση σκέτη εδώ πέρα. Άσε τα πωρωτικά μπουμπουνητά της εξάτμισης. Ξαφνικά με την άκρη του ματιού μου παίρνει το μάτι μου κάτι σαν μεγάλο σκυλί. Κοιτάζω ξανά και ξανά, πρόκειται για ελάφι που μαθημένο στον κόσμο, απλά αράζει στον κρουνό!

 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Αποφεύγω τις ορδές των τουριστών που σταδιακά αποβιβάζονται στο νησί, καταφέρνω μάλιστα να βγάλω και μια σχετικά κοντινή φωτογραφία με την επιπλέουσα Πύλη.



Καρτ ποστάλ λοιπόν, Itsukushima, 12η Σεπτέμβρη του ’23.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Όλες οι παραλίες που βλέπω από την αρχή του ταξιδιού έχουν μικρό πλάτος. Δηλαδή το χειμέριο κύμα όπως το λέμε στην Ελλάδα, δεν ανεβαίνει βαθιά στην ξηρά.
Αφού η Ιαπωνία έχει μπροστά ανοιχτό ωκεανό θα περίμενα σε κακοκαιρίες να φτάνουν τεράστια κύματα και οι αμμουδιές τους να έχουν πλάτος εκατοντάδων μέτρων.
Μήπως δεν έχεις βγει ποτέ απευθείας στον ωκεανό αλλά είσαι πάντα σε κλειστούς κολπίσκους;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Στέφανε είναι σαν να ξανά ζω το δικό μου ταξίδι πριν χρονια .
Για την Χιροσίμα τι να πεις ,σε πιάνει η καρδιά σου, από την άλλη άμα τους συζητήσεις , δεν ανοίγουν κουβέντα για αυτό κ αρκετοί λένε ότι ήταν λάθος της ίδιας της κυβέρνησης τους .
Το αποτέλεσμα είναι ότι οι αμερικανοί έριξαν τις βόμβες και πέθαναν παρα πολλά παιδιά και αθώοι άνθρωποι γενικά .

Στο νησάκι που έχεις πάει έχω βγάλει μια φωτό με background την πύλη τορι
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το αποτέλεσμα είναι ότι οι αμερικανοί έριξαν τις βόμβες και πέθαναν παρα πολλά παιδιά και αθώοι άνθρωποι γενικά .
Στο σύνολό τους οι νεκροί ήταν πάνω από διακόσιες χιλιάδες........
Και από τις δύο.... βόμβες!!!!!!!!
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Όλες οι παραλίες που βλέπω από την αρχή του ταξιδιού έχουν μικρό πλάτος. Δηλαδή το χειμέριο κύμα όπως το λέμε στην Ελλάδα, δεν ανεβαίνει βαθιά στην ξηρά.
Αφού η Ιαπωνία έχει μπροστά ανοιχτό ωκεανό θα περίμενα σε κακοκαιρίες να φτάνουν τεράστια κύματα και οι αμμουδιές τους να έχουν πλάτος εκατοντάδων μέτρων.
Μήπως δεν έχεις βγει ποτέ απευθείας στον ωκεανό αλλά είσαι πάντα σε κλειστούς κολπίσκους;
Xμμμ ισχύει αυτό που λες, το πλάτος είναι μικρό. Και σε παραλίες που πήγα την συγκεκριμένη ημέρα, και σε άλλες στο Βορρά που βλέπουν προς Κορέα / Κίνα, αλλά και σε επόμενες που προς Ειρηνικό που θα δείξω τις επόμενες ημέρες. Δεν ξέρω αν η πολύ έντονη παλίρροια που έχουν παίζει κάποιο ρόλο σε αυτό; Σε νησιά στον Ειρηνικό που θα βολτάρω τις επόμενες ημέρες, υπάρχουν τοίχοι ( σχεδόν τείχη) που προστατεύουν την ακτή από το κύμα. Ή απόκρυμνα βράχια 30-50 μέτρων. Φαρδιά παραλία όμως δεν είδα πουθενά.

Στέφανε είναι σαν να ξανά ζω το δικό μου ταξίδι πριν χρονια .
Για την Χιροσίμα τι να πεις ,σε πιάνει η καρδιά σου, από την άλλη άμα τους συζητήσεις , δεν ανοίγουν κουβέντα για αυτό κ αρκετοί λένε ότι ήταν λάθος της ίδιας της κυβέρνησης τους .
Το αποτέλεσμα είναι ότι οι αμερικανοί έριξαν τις βόμβες και πέθαναν παρα πολλά παιδιά και αθώοι άνθρωποι γενικά .

Στο νησάκι που έχεις πάει έχω βγάλει μια φωτό με background την πύλη τορι
Χαχα μάλλον σε αρκετό βαθμό ήταν βίοι παράλληλοι τα ταξίδια μας! Αυτό περί ευθύνης της Ιαπωνικής κυβέρνησης το διάβασα και αλλού, φαίνεται να είναι κοινή πεποίθηση. Απ' όλες τις πόλεις που είδα πάντως, την Χιροσίμα βρίσκω ως ομορφότερη.
 
Top Bottom