Σκιτσοζωγραφίζοντας & άλλες Καλλιτεχνικές ασχολίες

sakiskozani94

Μέλος
Όνομα
Σάκης
Μοτό
ccm 644 r30. wr250f. Daytona 110. Honda mbx80. Honda c70
Κάτι τέτοια βλέπω και μετά αναρωτιέμαι γιατί έγινε γνωστός ο Πικάσο με κάτι εκτρώματα για ζωγραφιές

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Ο διάλογος με τον 4χρονο συνομιλητή μου έχει ως εξής:

STF: Λοιπόν Άγγελε, θα ζωγραφίσουμε μια μοτοσυκλέτα από αυτές που μας έδωσε την ευκαιρία να τυπώσουμε ο φίλος μας ο Μάκης KosmasKLE.
A: Εντάξει μπαμπά
STF: Θα διαλέξουμε την πιο ωραία και θα την δείξουμε στο forum!
Α: Εντάξει μπαμπά
STF: Λοιπόν.... ας ξεκινήσουμε με το μπλε χρώμα!
Α: Όχι μπαμπά, εγώ θέλω αυτό το χρώμα!
STF: Τι λες παιδί μου, δε μπορούμε να δείξουμε τη μοτοσυκλέτα σε αυτό το χρώμα στο forum...
Α: Μπορούμε μπαμπά...

Συγγνώμη αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ Στέφανε! :D
Χαίρομαι πάντως που έστω και έτσι ο "συνομιλητή" σου μπαίνει σιγά σιγά στον δίτροχο κόσμο. ;)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αυτό το έφτιαξα πριν ένα μήνα. Είναι κολάζ με υλικό που μαζεψα απο διάφορα έντυπα προς ανακύκλωση.
Σε κάποια κομμάτια έχω κάνει λίγο distress δηλαδή σβήσιμο με γόμα.

Μολύβι δεν έχει πουθενά.



Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ωραίο θέμα ξεκίνησες Κοσμά KosmasKLE , θα ήταν ωραίο να βλέπαμε εδώ τυχών δημιουργικές προσπάθειες και των υπολοίπων, ανεξάρτητα το είδος.

Προσωπικά αυτόν τον καιρό γράφω κείμενα, μικρά σαν post σε social media, για ένα blog με θέμα την προσωπική ανάπτυξη. Είναι ένα θέμα που ασχολούμαι αρκετά τα πέντε τελευταία χρόνια.
Υποθέτω πως το μοτίβο είναι λίγο πολύ το ίδιο σε κάθε δημιουργική ασχολία αλλά με τα κείμενα πάει κάπως έτσι:

Στην αρχή σου έρχεται μια ιδέα για ένα θέμα. Είναι λίγο θολό στο κεφάλι σου και μπορεί να κάνεις διάφορα πράγματα μέσα στη μέρα και να το κλωθογυρίζεις. Μπορεί να το ξεχάσεις για λίγο αλλά αυτό "δουλεύει". Κάποια στιγμή αποφασίζεις να βάλεις τον κώλο σου κάτω και να γράψεις. Ε, υπάρχουν φορές που θα βγει σε μισή ώρα, υπάρχουν φορές που θα κοιτάς την οθόνη σαν χαζός και δεν θα σταυρώνεις λέξη.
Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που θα ολοκληρωθεί νιώθεις σαν να έφυγαν 10 κιλά από πάνω σου! Λύτρωση, ικανοποίηση. Όταν λοιπών κάνεις ένα βήμα πίσω και δεις αυτό που έφτιαξες, λες "μα που υπήρχε αυτό μέσα στο κεφάλι μου";

Η δημιουργία έχει θεραπευτικές ιδιότητες και μπορεί να είναι βάλσαμο τώρα μέσα στην καραντίνα. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και άλλες προσπάθειες εδώ.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Ωραίο θέμα ξεκίνησες Κοσμά KosmasKLE , θα ήταν ωραίο να βλέπαμε εδώ τυχών δημιουργικές προσπάθειες και των υπολοίπων, ανεξάρτητα το είδος.

Προσωπικά αυτόν τον καιρό γράφω κείμενα, μικρά σαν post σε social media, για ένα blog με θέμα την προσωπική ανάπτυξη. Είναι ένα θέμα που ασχολούμαι αρκετά τα πέντε τελευταία χρόνια.
Υποθέτω πως το μοτίβο είναι λίγο πολύ το ίδιο σε κάθε δημιουργική ασχολία αλλά με τα κείμενα πάει κάπως έτσι:

Στην αρχή σου έρχεται μια ιδέα για ένα θέμα. Είναι λίγο θολό στο κεφάλι σου και μπορεί να κάνεις διάφορα πράγματα μέσα στη μέρα και να το κλωθογυρίζεις. Μπορεί να το ξεχάσεις για λίγο αλλά αυτό "δουλεύει". Κάποια στιγμή αποφασίζεις να βάλεις τον κώλο σου κάτω και να γράψεις. Ε, υπάρχουν φορές που θα βγει σε μισή ώρα, υπάρχουν φορές που θα κοιτάς την οθόνη σαν χαζός και δεν θα σταυρώνεις λέξη.
Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που θα ολοκληρωθεί νιώθεις σαν να έφυγαν 10 κιλά από πάνω σου! Λύτρωση, ικανοποίηση. Όταν λοιπών κάνεις ένα βήμα πίσω και δεις αυτό που έφτιαξες, λες "μα που υπήρχε αυτό μέσα στο κεφάλι μου";

Η δημιουργία έχει θεραπευτικές ιδιότητες και μπορεί να είναι βάλσαμο τώρα μέσα στην καραντίνα. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και άλλες προσπάθειες εδώ.
Μπράβο Αντώνη.:l2:

Μιας και ήδη αναφέρθηκαν σε προηγούμενα ποστ η συναρμολόγηση 3d πάζλ αλλά και με την δική σου πρόταση Αντώνη, ο τίτλος του θέματος τροποποιήθηκε για να δεχτεί και άλλες Καλλιτεχνικές ασχολίες αυτό το νήμα που σίγουρα τις μέρες αυτές ή και πριν ασχολούμαστε. ;)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αφού δεν καβαλάω καθόλου μηχανή πια στο βουνό, παρά μόνο το gs για να πάω στη δουλειά και αυτό όχι κάθε μετά, βρήκα παρηγοριά στις μπογιές για να περάσει πιο ανώδυνα η καραντίνα.

Εκεί που ζωγράφιζα στα πιστάκια και στα μονοπάτια, τώρα μόνο μπογιές και μολύβια.

Ποσταρω μόνο αυτά που έχω φτιάξει αυτές τις μέρες. Κάποια είναι στα σκαριά, κάποια τέλειωσαν και μερικά τα αφήνω για αργότερα.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
και μερικα απο τα δικα μου.
με πινελακι και ακρυλικα χρωματα
το ενα μαλιστα το βιαστικα και το εκανα πριν βαψω το γκαραζ και το ξαναπερασα μετα ολο περιμετρικα βεβαια.








 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Αγαπημένο κόμικ υψηλότατου επιπέδου.
Μακάρι να ξαναβγεί καμία νέα έκδοση.
Κάτι ψήνεται προφανώς στην σελίδα του:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Να και ο Πάμπλο. Το πρωτότυπο που είχα σαν σημείο αναφοράς ήταν σκίτσο με πενάκι. Αυτό είναι φτιαγμένο με κάρβουνο πιο ελεύθερα.



Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Φέτος το καλοκαίρι θα ψάχνουμε ερημικές παραλίες σαν την συγκεκριμένη για μπάνιο.


Χριστός Ανέστη και τις καλύτερες ευχές στους "καλλιτέχνες" του φόρουμ.

Αγαπητέ αυτό είναι πολύ - πολύ όμορφο και δύσκολο. Έχειε φτιάξει τη θάλασσα πολύ όμορφα και ρεαλιστικά, είναι δύσκολα αυτό, όπως και η άμμος. Συνολικά είναι πολύ ωραίο θέμα.

Συγχαρητήρια και άντε να μας ξαμολήσουν να πάμε καμμία βόλτα να τα πούμε κι από κοντά.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Τις τελευταίες βδομάδες δουλεύω κι αυτό, είναι 35x50 και το πάω σιγά σιγά.

Είναι ένα ζευγάρι που χορεύει συρτό Χίου, "Στην Αγία Μαρκέλλα" συγκεκριμένα,φορώντας την παραδοσιακή φορεσιά του νησιού.

Είναι από μια παράσταση του 18 με το αγαπημένο Χοροστάσι Γλυφάδας, που συμμετείχα και γω. Έχει ενδιαφέρον γιατί οι προβολείς τις πίστας έχουν δημιουργήσει περίεργες σκιές στις φορεσιές και στους χορευτές.

Αγαπάω πολύ την παράδοση και τώρα που δεν μπορούμε να χορέψουμε στα μαθήματα ή στα γλέντια με τους φίλους από το Χοροστάσι, βρήκα παρηγοριά στις μπογιές.

Εννοείται πως όταν το φτιάχνω ακούω αντίστοιχη μουσική και χτυπάω και καμμιά Απαλαρίνα (ή Τσικουδιά γιατι έχω καλό πράμα).




Το προχώρησα και αυτό αρκετά αλλά έχει κι άλλη δουλειά ακόμα.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Χριστός Ανέστη και τις καλύτερες ευχές στους "καλλιτέχνες" του φόρουμ.

Αγαπητέ αυτό είναι πολύ - πολύ όμορφο και δύσκολο. Έχειε φτιάξει τη θάλασσα πολύ όμορφα και ρεαλιστικά, είναι δύσκολα αυτό, όπως και η άμμος. Συνολικά είναι πολύ ωραίο θέμα.

Συγχαρητήρια και άντε να μας ξαμολήσουν να πάμε καμμία βόλτα να τα πούμε κι από κοντά.
Είναι από αυτές τις ζωγραφιές που βγήκαν καλές φίλε μου.
Όπως είπες και εσύ στην αρχή του τόπικ, κάποιες ζωγραφιές βγαίνουν καλές και κάποιες όχι.
Όσο όμως συνεχίζεις τόσο καλύτερος θα γίνεσαι.

Θα είμαι μέχρι τότε ετοιμοπόλεμος για τις πρώτες μας βόλτες. :friendship:

Το μακρινό 2003 έφτιαξα μερικές πλαϊνές όψεις αεροπλάνων σε λεπτό χαρτόνι και μετά τις πλαστικοποίησα για να αντέξουν στο χρόνο μιας και τις ήθελα για το εργαστήριο μου.
Μια από αυτές είναι και το Messerschmitt BF 109.



Και μια κοντινή.

 
Top Bottom