Στον αστερισμό τού F800GS: Μαστορέματα, Λύσεις, Πατέντες κλπ

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Η πιθανότερη εξήγηση είναι πως στο προηγούμενο σέρβις ορίστηκε το επόμενο και ημερομηνιακά και χιλιομετρικά. Και ενώ η ημερομηνία έχει ακόμη χρόνο μπροστά της πιθανά τα χιλιόμετρα να έχουν συμπληρωθεί. Προσοχή όμως, αυτά τα κάνει χειροκίνητα ο μηχανικός και αν αμελήσει κάτι ή βάλει κάτι λάθος στον εγκέφαλο το μήνυμα απλά μπορεί να είναι fake. Εγώ ας πούμε στο NUDA βάζω 6.000 χιλιόμετρα (και όχι 10.000 χλμ που λέει το service manual) και έναν χρόνο μετά από την ημερομηνία που κάνω το σέρβις. Μόλις φτάσει στα 5.000 χλμ ή στους 11 μήνες εμφανίζεται το κλειδί. Αν ήσασταν Αθήνα θα το βλέπαμε με το Motoscan.
Αθήνα είμαι..Αν είναι μόνο ένδειξη για το σέρβις δεν με ενοχλεί, απλά έλεγα μήπως είναι κ τίποτα άλλο..
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Τα κλειδιά πρέπει να είναι δυο και το πλαστικό, όπως είπαν παραπάνω.

Μπορείς να πάς απλά σε ένα κλειδαράδικο που διαβαζει και γραφει κλειδιά και να σου φτιάξει
ένα ακόμα, με πολύ μικρότερο κόστος από την αντιπροσωπεία, (περίπου 30-40€).

Όσο για την ένδειξη είναι απλά η υπενθυμιση του service, που βάζει η αντιπροσωπεία...
και μπορείς πολύ εύκολα να την αλλάξεις-σβήσεις με κάποιο GS911 ή Μotoscan ή κάτι αντίστοιχο....
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αθήνα είμαι..Αν είναι μόνο ένδειξη για το σέρβις δεν με ενοχλεί, απλά έλεγα μήπως είναι κ τίποτα άλλο..
Αν θέλεις μπορούμε να συνεννοηθούμε να το δούμε, έχω το motoscan. Καλό θα είναι όμως να ξέρεις πότε έκανες το τελευταίο σέρβις και χιλιομετρικά και ημερομηνιακά ώστε να βάλουμε στη μνήμη του εγκεφάλου της μηχανής και να σου βγάζει σωστά την ένδειξη του επόμενου σέρβις. Εκτός αν πας τον Νοέμβρη έτσι και αλλιώς οπότε θα στο κάνει το συνεργείο.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης.. Λοιπόν τι θα παίρνατε μαζί σας εκτός από αναλώσιμα.. Μιλάω για βλάβες που μπορεί να προκύψουν κ μπορούν να επιδιορθωθούν στο δρόμο..Έχω προμηθευτεί ήδη πηνία..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δε θα έπαιρνα τίποτα περισσότερο από εργαλεία, ασφάλειες, λάμπες, και σαμπρέλες. Όλα τα υπόλοιπα... έχει ο θεός...
Πηνία δε θα έπαιρνα και αν εκεί είχε μια ευπάθεια -αν λέω- θα τα άλλαζα πριν ξεκινήσω.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης.. Λοιπόν τι θα παίρνατε μαζί σας εκτός από αναλώσιμα.. Μιλάω για βλάβες που μπορεί να προκύψουν κ μπορούν να επιδιορθωθούν στο δρόμο..Έχω προμηθευτεί ήδη πηνία..
Δν ξέρω ποσα χλμ έχεις , αν έχεις πάνω από 60 και δν έχεις αλλάξει πηνια καλό είναι να κανεις μια περιέλιξη . Εγώ Τουρκία , είχα πάρει μαζί αντλια βενζίνης και antenna ring. Ένα συρματόσχοινο μην κοπεί κανας συμπλέκτης ή ντιζα γκαζιού . Το πιο σημαντικό πράγμα να πάρεις είναι booster powerbank που εμείς δν είχαμε κ τελικά χρειάστηκε . Σαμπρέλες επίσης . Αυτά
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης.. Λοιπόν τι θα παίρνατε μαζί σας εκτός από αναλώσιμα.. Μιλάω για βλάβες που μπορεί να προκύψουν κ μπορούν να επιδιορθωθούν στο δρόμο..Έχω προμηθευτεί ήδη πηνία..
απο που προμηθευτηκες πηνία αν επιτρέπεται?!

Αυτό θα ήταν το βασικό που θα με προβλημάτιζε να πω την αλήθεια σε ένα μεγάλο ταξίδι εκτός Ελλάδας. Να έχω μαζί πηνία και μια φλατζούλα αν τύχει και χρειαστεί να τα αλλάξω επιτόπου. Τώρα έχω ακούσει και για ανορθωτή φάση τί να πω.

Υποθέτω πως εκτός απο σαμπρέλες λεβιέδες τρόμπα θα κοίταζα στο δικό μας να έχω κι εγώ πηνιάκια spare και ενδεχομένως κάνα ανορθωτή. Αλλά δεν ξέρω τιμές τώρα γι αυτά.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
απο που προμηθευτηκες πηνία αν επιτρέπεται?!

Αυτό θα ήταν το βασικό που θα με προβλημάτιζε να πω την αλήθεια σε ένα μεγάλο ταξίδι εκτός Ελλάδας. Να έχω μαζί πηνία και μια φλατζούλα αν τύχει και χρειαστεί να τα αλλάξω επιτόπου. Τώρα έχω ακούσει και για ανορθωτή φάση τί να πω.

Υποθέτω πως εκτός απο σαμπρέλες λεβιέδες τρόμπα θα κοίταζα στο δικό μας να έχω κι εγώ πηνιάκια spare και ενδεχομένως κάνα ανορθωτή. Αλλά δεν ξέρω τιμές τώρα γι αυτά.
Για μακρινά ταξίδια σε ... απολίτιστα μέρη : αντλία βενζίνης - antenna ring - πηνία + σαμπρέλες κλπ.

πηνία πήρα από εδώ : https://www.motorsportgoetz.com/Motorcycle-enduro-motocross-supermoto-electrics-alternator-stator-BMW
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
stator και alternator είναι το ίδιο. Ότι βλέπεις στις φωτογραφίες .
Η διαφορά τιμής μάλλον προκύπτει απο την χώρα προέλευσης δηλ τα φτηνά ίσως να είναι τσάινα.
Εγώ τα φτηνά πήρα (για back up σε ταξίδια μακρινά !) και ποιοτικά φαίνονται μια χαρά για τα λεφτά τους.
Σε κάθε περίπτωση θα ... σωθείς και σου μένει και ένα για περιέλιξη.

antenna ring σπάνια χαλάνε , είναι plug play αλλά μάλλον υπερβολή να πάρεις , είναι όμως φτηνά..
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
απο που προμηθευτηκες πηνία αν επιτρέπεται?!

Αυτό θα ήταν το βασικό που θα με προβλημάτιζε να πω την αλήθεια σε ένα μεγάλο ταξίδι εκτός Ελλάδας. Να έχω μαζί πηνία και μια φλατζούλα αν τύχει και χρειαστεί να τα αλλάξω επιτόπου. Τώρα έχω ακούσει και για ανορθωτή φάση τί να πω.

Υποθέτω πως εκτός απο σαμπρέλες λεβιέδες τρόμπα θα κοίταζα στο δικό μας να έχω κι εγώ πηνιάκια spare και ενδεχομένως κάνα ανορθωτή. Αλλά δεν ξέρω τιμές τώρα γι αυτά.
Πηνία πήρα από Κίνα στα 60€..
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
stator και alternator είναι το ίδιο. Ότι βλέπεις στις φωτογραφίες .
Η διαφορά τιμής μάλλον προκύπτει απο την χώρα προέλευσης δηλ τα φτηνά ίσως να είναι τσάινα.
Εγώ τα φτηνά πήρα (για back up σε ταξίδια μακρινά !) και ποιοτικά φαίνονται μια χαρά για τα λεφτά τους.
Σε κάθε περίπτωση θα ... σωθείς και σου μένει και ένα για περιέλιξη.

antenna ring σπάνια χαλάνε , είναι plug play αλλά μάλλον υπερβολή να πάρεις , είναι όμως φτηνά..
Plug play τι εννοείς..Αν χαλάσει το antenna ring η επιλογή είναι μόνο η αντικατάσταση?
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Plug play τι εννοείς..Αν χαλάσει το antenna ring η επιλογή είναι μόνο η αντικατάσταση?
Ναι υπάρχουν και βίντεο που δείχνουν πως γίνεται αλλά πρέπει να έχεις μαζί και το εφεδρικό κλειδί για γρήγορη λύση.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
stator και alternator είναι το ίδιο. Ότι βλέπεις στις φωτογραφίες .
Η διαφορά τιμής μάλλον προκύπτει απο την χώρα προέλευσης δηλ τα φτηνά ίσως να είναι τσάινα.
Εγώ τα φτηνά πήρα (για back up σε ταξίδια μακρινά !) και ποιοτικά φαίνονται μια χαρά για τα λεφτά τους.
Σε κάθε περίπτωση θα ... σωθείς και σου μένει και ένα για περιέλιξη.

antenna ring σπάνια χαλάνε , είναι plug play αλλά μάλλον υπερβολή να πάρεις , είναι όμως φτηνά..
τελικά παρήγγειλα κι εγώ πηνία απο εδώ. Ας υπάρχουν spare. Θα πάρω και μια φλαντζούλα μόλις έρθουν να υπάρχει.

Antenna ring ίσως αργότερα.

Τώρα για αντλία βενζίνης πώς κι ετσι? έχουμε κρούσματα?

Έχεις πάρει εσύ spare? μου κάνει εντύπωση βλεπω κάτι φτηνά

 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
ναι μάλιστα να έχουμε και διαγνωστικό δηλαδή μαζί μια χαρά. Ρε τί τραβάμε με τα ηλεκτρονικά τους ήμαρτον.
Το διαγνωστικό δεν νομίζω να χρειάζεται..Απλά μόνο να διαβάσεις την βλάβη..
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Ναι υπάρχουν και βίντεο που δείχνουν πως γίνεται αλλά πρέπει να έχεις μαζί και το εφεδρικό κλειδί για γρήγορη λύση.
Μεταχειρισμένο antenna ring θα δουλεύει άραγε με το εφεδρικό κλειδί?
 
Top Bottom