Στον αστερισμό τού F800GS: Μαστορέματα, Λύσεις, Πατέντες κλπ

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Τώρα για αντλία βενζίνης πώς κι ετσι? έχουμε κρούσματα?

Έχεις πάρει εσύ spare? μου κάνει εντύπωση βλεπω κάτι φτηνά

Κρούσματα όχι ιδιαίτερα , αλλά αν καεί η αντλία μένεις εντελώς , εγώ πήρα τότε (2009) μία αυτοκινητάδικη φτηνή με ίδιες προδιαγραφές (παροχή - πίεση) αλλά υπάρχουν πολλές πλέον στο νέτ.

ναι μάλιστα να έχουμε και διαγνωστικό δηλαδή μαζί μια χαρά. Ρε τί τραβάμε με τα ηλεκτρονικά τους ήμαρτον.
δεν χεριάζετε διαγνωστικό , βγάζει ένδειξη στο καντράν EWS αν χαλάσει
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Για να τσεκαρω τα μπουζί πρέπει να λύσω όλα τα μπροστινά πλαστικά κ φιλτροκουτι?
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Για να τσεκαρω τα μπουζί πρέπει να λύσω όλα τα μπροστινά πλαστικά κ φιλτροκουτι?
Μπορώ να δω το manual αργότερα και να σου απαντήσω αν δεν έχεις πάρει ήδη απάντηση μέχρι τότε.

Με λίγο ψάξιμο στο νετ θα βρεις το service manual φρι στο οποίο βρίσεις τα πάντα
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Λέμε για σέλες στο άλλο θέμα με το στρώμ,λίγο που προβληματίζομαι τον τελευταίο καιρό,είπα να μοιραστώ τον πόνο μου.
Η σέλα στο μηχανάκι είναι φτιαγμένη στο μοτοκ.
Όταν είμαι αρκετή ώρα στο μηχανάκι,νιώθω να πονάει η ουρά μου.
Ούτε κ@λος ούτε @@ ούτε τίποτα άλλο.
Και αυτό συμβαίνει γιατί μάλλον σε σπρώχνει λόγω κλίσης να κάθεσαι λίγο πιο μπροστά.
Επίσης νόμιζα πως λυγίζουν αρκετά τα γόνατα μου σε σχέση με ένα φ800 που είχα κάνει μια μικρή βόλτα πριν αγοράσω το δικό μου.
Φαντάστηκα ότι ίσως δεν είχα κάτσει αρκετή ώρα και γι'αυτό δεν με είχε ενοχλήσει το πονεμένο γόνατο μου,ενώ με το δικό μου νιώθω ενοχλήσεις.
Ψάχνοντας τώρα στο νετ φωτογραφίες κλπ να δω τι στο καλό παίζει, διάβασα πως η μοτοκ για το φ800 χαμηλώνει την σέλα 27 χιλιοστά.
Οπότε μάλλον αυτό ευθύνεται για όλα :mad::mad:
Είμαι 1.80 να αναφέρω.
Τώρα αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω σε κάποιο από τα 2-3 μαγαζιά που ασχολούνται στην Πάτρα με σέλες,να ρωτήσω τι μπορεί να γίνει.
Ξέρει κανείς αν μπορεί να μπει λίγο έξτρα υλικό να έρθει εκεί που πρέπει; ή θα πρέπει να φτιαχτεί από την αρχή;
Παραθέτω φωτογραφία από κάτω.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Και η σέλα


Στάλθηκε από το 2201117TY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Λέμε για σέλες στο άλλο θέμα με το στρώμ,λίγο που προβληματίζομαι τον τελευταίο καιρό,είπα να μοιραστώ τον πόνο μου.
Η σέλα στο μηχανάκι είναι φτιαγμένη στο μοτοκ.
Όταν είμαι αρκετή ώρα στο μηχανάκι,νιώθω να πονάει η ουρά μου.
Ούτε κ@λος ούτε @@ ούτε τίποτα άλλο.
Και αυτό συμβαίνει γιατί μάλλον σε σπρώχνει λόγω κλίσης να κάθεσαι λίγο πιο μπροστά.
Επίσης νόμιζα πως λυγίζουν αρκετά τα γόνατα μου σε σχέση με ένα φ800 που είχα κάνει μια μικρή βόλτα πριν αγοράσω το δικό μου.
Φαντάστηκα ότι ίσως δεν είχα κάτσει αρκετή ώρα και γι'αυτό δεν με είχε ενοχλήσει το πονεμένο γόνατο μου,ενώ με το δικό μου νιώθω ενοχλήσεις.
Ψάχνοντας τώρα στο νετ φωτογραφίες κλπ να δω τι στο καλό παίζει, διάβασα πως η μοτοκ για το φ800 χαμηλώνει την σέλα 27 χιλιοστά.
Οπότε μάλλον αυτό ευθύνεται για όλα :mad::mad:
Είμαι 1.80 να αναφέρω.
Τώρα αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω σε κάποιο από τα 2-3 μαγαζιά που ασχολούνται στην Πάτρα με σέλες,να ρωτήσω τι μπορεί να γίνει.
Ξέρει κανείς αν μπορεί να μπει λίγο έξτρα υλικό να έρθει εκεί που πρέπει; ή θα πρέπει να φτιαχτεί από την αρχή;
Παραθέτω φωτογραφία από κάτω.
σου έχω λύση...

Βγάλε τα λαστιχένια καλύμματα στα μαρσπιέ και κερδίζεις 2-3 πόντους απο εκεί. Οταν πήγα να τα βάλω κάποια στιγμή δεν καθόμουν καλά λύγιζαν τα γόνατα μου πιο πολύ απ ότι ήθελα, τα ξαναβγαλα. FYI εχω την ίδια σέλα.

problem solved. 50€
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
σου έχω λύση...

Βγάλει τα λαστιχένια καλύμματα στα μαρσπιέ και κερδίζεις 2-3 πόντους απο εκεί. Οταν πήγα να τα βάλω κάποια στιγμή δεν καθόμουν καλά τα ξαναβγαλα.

problem solved. 50€
Το έχω σκεφτεί, χαχαχαχα.
Λύνει το δεύτερο θέμα με τα γόνατα αλλά δεν λύνει το πρώτο,που επιφορτίζεται η σπονδυλική στήλη στο κάθισμα.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Η σέλα είναι η ανατομική και έχει αλλαχθεί το κάλυμμα η έχει γίνει ανατομική από motok;
Εχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς με την μαμά ανατομική του adv

Η πλάκα είναι ότι είχα πάρει μια σελα ανατομική και την είχα κάνει τέλειος φλατ για χώμα... Και με αυτή δεν έχω κανένα πρόβλημα
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Η σέλα είναι η ανατομική και έχει αλλαχθεί το κάλυμμα η έχει γίνει ανατομική από motok;
Εχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς με την μαμά ανατομική του adv

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πιθανολογω ότι φτιάχτηκε από το μοτο κ ολόκληρη.
Έτσι την πήρα εγώ την μοτοσυκλέτα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το έχω σκεφτεί, χαχαχαχα.
Λύνει το δεύτερο θέμα με τα γόνατα αλλά δεν λύνει το πρώτο,που επιφορτίζεται η σπονδυλική στήλη στο κάθισμα.
Άκη η γωνία των ποδιών έχει άμεση συνάρτηση με το σημείο επαφής του πωπού σου βρε!! Μόλις βγάλεις αυτά και έρθει πιο κατω το γόνατο απευθείας θα μπει στο παιχνίδι πιο πολύ ψωμί απο το κωλομέριον και θα αλλάξει και η γωνία στην σπονδυλική στήλη. 99% θα λύσεις το πρόβλημα σου
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πιθανολογω ότι φτιάχτηκε από το μοτο κ ολόκληρη.
Έτσι την πήρα εγώ την μοτοσυκλέτα.
μοτο-κ είναι η σέλα 100%. Φτιαγμένη ανατομική όχι μόνο κάλλυμα. Έχω την ίδια με άλλο χρώμα κάλλυμα
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Άκη η γωνία των ποδιών έχει άμεση συνάρτηση με το σημείο επαφής του πωπού σου βρε!! Μόλις βγάλεις αυτά και έρθει πιο κατω το γόνατο απευθείας θα μπει στο παιχνίδι πιο πολύ ψωμί απο το κωλομέριον και θα αλλάξει και η γωνία στην σπονδυλική στήλη. 99% θα λύσεις το πρόβλημα σου
Θα το δοκιμάσω.
Μόνο μια φορά τα έχω βγάλει που κάναμε μια ψιλοχωματινη βόλτα αλλά δεν μπορώ να πω αν άλλαξε κάτι ή όχι.
I will give it a shot.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Θα το δοκιμάσω.
Μόνο μια φορά τα έχω βγάλει που κάναμε μια ψιλοχωματινη βόλτα αλλά δεν μπορώ να πω αν άλλαξε κάτι ή όχι.
I will give it a shot.
Αν θυμάμαι καλά απλά τα τραβάς ομαλά να ξεκουμπώσουν. Δεν σου κοστίζει τίποτα και δεν χάνεις και τίποτα.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ναι ναι κουμπωτα μπαινοβγαίνουν.
Θα τα βγάλω να κυκλοφορησω έτσι λίγο τις επόμενες μέρες και βλέπουμε.αν και νομίζω ότι δεν γλυτώνουμε την κοπτοραπτικη.
Θενξ!!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Λέμε για σέλες στο άλλο θέμα με το στρώμ,λίγο που προβληματίζομαι τον τελευταίο καιρό,είπα να μοιραστώ τον πόνο μου.
Η σέλα στο μηχανάκι είναι φτιαγμένη στο μοτοκ.
Όταν είμαι αρκετή ώρα στο μηχανάκι,νιώθω να πονάει η ουρά μου.
Ούτε κ@λος ούτε @@ ούτε τίποτα άλλο.
Και αυτό συμβαίνει γιατί μάλλον σε σπρώχνει λόγω κλίσης να κάθεσαι λίγο πιο μπροστά.
Επίσης νόμιζα πως λυγίζουν αρκετά τα γόνατα μου σε σχέση με ένα φ800 που είχα κάνει μια μικρή βόλτα πριν αγοράσω το δικό μου.
Φαντάστηκα ότι ίσως δεν είχα κάτσει αρκετή ώρα και γι'αυτό δεν με είχε ενοχλήσει το πονεμένο γόνατο μου,ενώ με το δικό μου νιώθω ενοχλήσεις.
Ψάχνοντας τώρα στο νετ φωτογραφίες κλπ να δω τι στο καλό παίζει, διάβασα πως η μοτοκ για το φ800 χαμηλώνει την σέλα 27 χιλιοστά.
Οπότε μάλλον αυτό ευθύνεται για όλα :mad::mad:
Είμαι 1.80 να αναφέρω.
Τώρα αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω σε κάποιο από τα 2-3 μαγαζιά που ασχολούνται στην Πάτρα με σέλες,να ρωτήσω τι μπορεί να γίνει.
Ξέρει κανείς αν μπορεί να μπει λίγο έξτρα υλικό να έρθει εκεί που πρέπει; ή θα πρέπει να φτιαχτεί από την αρχή;
Παραθέτω φωτογραφία από κάτω.
Με ίδια ακριβώς σέλα το είχα πάρει και εγώ πέρσι από τον προηγούμενο. Όπως τάπαν και οι προηγούμενοι είναι 100% καστομια μοτο.κ. Μεταξύ άλλων σκάβουν το αφρώδες στη θέση του οδηγού γιαυτό και είναι πιο χαμηλή από τη μαμά. Για μένα και το ύψος μου το χαμήλωμα αυτό σε συνδυασμό με τα ψηλά μαμά πατάκια και τους εξτρα πόντους από τα λαστιχα μου κάναν κάτι γωνίες ποδιών για τουρκικη.

Με το που βγάζεις τα λαστιχα από τα πατάκια κερδίζεις αμέσως σε άνεση ποδιών. Εγώ έβαλα και touratech works πατάκια που είναι 2 πόντους πιο χαμηλά από τα μαμά. Ωραία πατάκια με μεγάλη βελτίωση στην άνεση αλλά πανάκριβα.

Για τη σέλα του μοτο.κ τωρα...Έκανα αυτό που σκέφτηκες και πήγα στο ίδιο μαγαζί για να σηκωθεί το αφρώδες του οδηγού. Το αποτέλεσμα τελικά είναι μάπα. Μπήκε αρκετό υλικό πάνω στο υπάρχων μαλακό αφρολέξ που είχε το οποίο συνολικά είναι πολύ μαλακό και μετά από καμια ώρα η σέλα κάνει γούβα και σταματάει να είναι άνετη και αρχίζουν οι πόνοι. Θέλει υπομονή και αρκετή δοκιμή η σέλα για να πετύχει. Εμένα δεν μου έχει πετύχει ούτε σε αυτό ούτε στο προηγούμενο μηχανάκι μου έτσι όπως γίνεται η δοκιμή σε αυτό το μαγαζί, και δε θα ξαναπήγαινα.

Σκέφτομαι μήπως να πάρω μια μεταχειρο comfort γνήσια ή το αφρώδες με το κάλυμμα που πουλάει η seat concepts το οποίο κάνει τη σταναρ σέλα ίδια με την comfort της bmw.
 
Reactions: STF

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Με ίδια ακριβώς σέλα το είχα πάρει και εγώ πέρσι από τον προηγούμενο. Όπως τάπαν και οι προηγούμενοι είναι 100% καστομια μοτο.κ. Μεταξύ άλλων σκάβουν το αφρώδες στη θέση του οδηγού γιαυτό και είναι πιο χαμηλή από τη μαμά. Για μένα και το ύψος μου το χαμήλωμα αυτό σε συνδυασμό με τα ψηλά μαμά πατάκια και τους εξτρα πόντους από τα λαστιχα μου κάναν κάτι γωνίες ποδιών για τουρκικη.

Με το που βγάζεις τα λαστιχα από τα πατάκια κερδίζεις αμέσως σε άνεση ποδιών. Εγώ έβαλα και touratech works πατάκια που είναι 2 πόντους πιο χαμηλά από τα μαμά. Ωραία πατάκια με μεγάλη βελτίωση στην άνεση αλλά πανάκριβα.

Για τη σέλα του μοτο.κ τωρα...Έκανα αυτό που σκέφτηκες και πήγα στο ίδιο μαγαζί για να σηκωθεί το αφρώδες του οδηγού. Το αποτέλεσμα τελικά είναι μάπα. Μπήκε αρκετό υλικό πάνω στο υπάρχων μαλακό αφρολέξ που είχε το οποίο συνολικά είναι πολύ μαλακό και μετά από καμια ώρα η σέλα κάνει γούβα και σταματάει να είναι άνετη και αρχίζουν οι πόνοι. Θέλει υπομονή και αρκετή δοκιμή η σέλα για να πετύχει. Εμένα δεν μου έχει πετύχει ούτε σε αυτό ούτε στο προηγούμενο μηχανάκι μου έτσι όπως γίνεται η δοκιμή σε αυτό το μαγαζί, και δε θα ξαναπήγαινα.

Σκέφτομαι μήπως να πάρω μια μεταχειρο comfort γνήσια ή το αφρώδες με το κάλυμμα που πουλάει η seat concepts το οποίο κάνει τη σταναρ σέλα ίδια με την comfort της bmw.
Εσύ είσαι και ψηλός πολύ, οπότε δεδομένα θα δυσκολευτείς σε πολλά μηχανάκια δυστυχώς.
Δεν θέλω να μπλέξω με το να αλλάζω σέλες, αγόρασε πούλησε κλπ.
Μια low budget λύση πρέπει να βρω.
Έβγαλα τα λάστιχα απτά μαρσπιε ήδη,αύριο θα κάνω μια μικρή βόλτα να δω.
Λεω να περάσω για μια διερευνητική το Σάββατο από 1-2 μαγαζιά που υπάρχουν,για να προτείνουν λύση τροποποίησης αν υπάρχει ,και το ανάλογο κόστος.
Θα ενημερώσω το θέμα όπως και να έχει.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Εσύ είσαι και ψηλός πολύ, οπότε δεδομένα θα δυσκολευτείς σε πολλά μηχανάκια δυστυχώς.
Δεν θέλω να μπλέξω με το να αλλάζω σέλες, αγόρασε πούλησε κλπ.
Μια low budget λύση πρέπει να βρω.
Έβγαλα τα λάστιχα απτά μαρσπιε ήδη,αύριο θα κάνω μια μικρή βόλτα να δω.
Λεω να περάσω για μια διερευνητική το Σάββατο από 1-2 μαγαζιά που υπάρχουν,για να προτείνουν λύση τροποποίησης αν υπάρχει ,και το ανάλογο κόστος.
Θα ενημερώσω το θέμα όπως και να έχει.
Καλή τύχη! Αναμένω εξελίξεις
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Λέμε για σέλες στο άλλο θέμα με το στρώμ,λίγο που προβληματίζομαι τον τελευταίο καιρό,είπα να μοιραστώ τον πόνο μου.
Η σέλα στο μηχανάκι είναι φτιαγμένη στο μοτοκ.
Όταν είμαι αρκετή ώρα στο μηχανάκι,νιώθω να πονάει η ουρά μου.
Ούτε κ@λος ούτε @@ ούτε τίποτα άλλο.
Και αυτό συμβαίνει γιατί μάλλον σε σπρώχνει λόγω κλίσης να κάθεσαι λίγο πιο μπροστά.
Επίσης νόμιζα πως λυγίζουν αρκετά τα γόνατα μου σε σχέση με ένα φ800 που είχα κάνει μια μικρή βόλτα πριν αγοράσω το δικό μου.
Φαντάστηκα ότι ίσως δεν είχα κάτσει αρκετή ώρα και γι'αυτό δεν με είχε ενοχλήσει το πονεμένο γόνατο μου,ενώ με το δικό μου νιώθω ενοχλήσεις.
Ψάχνοντας τώρα στο νετ φωτογραφίες κλπ να δω τι στο καλό παίζει, διάβασα πως η μοτοκ για το φ800 χαμηλώνει την σέλα 27 χιλιοστά.
Οπότε μάλλον αυτό ευθύνεται για όλα :mad::mad:
Είμαι 1.80 να αναφέρω.
Τώρα αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω σε κάποιο από τα 2-3 μαγαζιά που ασχολούνται στην Πάτρα με σέλες,να ρωτήσω τι μπορεί να γίνει.
Ξέρει κανείς αν μπορεί να μπει λίγο έξτρα υλικό να έρθει εκεί που πρέπει; ή θα πρέπει να φτιαχτεί από την αρχή;
Παραθέτω φωτογραφία από κάτω.
την πας στο μοτοκ και θα στην διορθώσουν
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
την πας στο μοτοκ και θα στην διορθώσουν
Ο φίλος nickaoua11 παραπάνω είπε ότι το προσπάθησε αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό.
Παρόλαυτα θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι θα μου πουν.
Θα προτιμήσω βέβαια να το έφτιαχνα σε κάποιον στην Πάτρα για να αποφύγω τα στείλε, περίμενε κλπ.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Ο φίλος nickaoua11 παραπάνω είπε ότι το προσπάθησε αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό.
Παρόλαυτα θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι θα μου πουν.
Θα προτιμήσω βέβαια να το έφτιαχνα σε κάποιον στην Πάτρα για να αποφύγω τα στείλε, περίμενε κλπ.
Στην Πάτρα ένας που εχει φτιάξει και γνωστών μου είναι στην Βενιζέλου . Έπιπλα Τσιρος . Στο υπόγειο φτιάχνει Μότο σέλες . Έχω πάει κ γώ να ρωτήσω και τον έχω γνωρίσει . Κάνε μια βόλτα
 
Top Bottom