Στον αστερισμό τού F800GS: Μαστορέματα, Λύσεις, Πατέντες κλπ

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Το Σάββατο έγινε η διόρθωση στη σέλα.
Δεν έχω προλάβει να κάνω βόλτα καλή αλλά σαν μια πρώτη εικόνα είναι μεγάλη η διαφορά.
Έγινε πιο επίπεδο το τμήμα που είχε κλίση εμπρός και γέμισε εκεί που έπρεπε.
Κόστος 40€.
Εκτός αυτού,καμία βδομάδα πριν άλλαξα το εμπρός γρανάζι με ενα δόντι μικρότερο.
Τώρα νομίζω ότι είναι όπως έπρεπε να είναι το μηχανάκι.
Θέλω να δω σε εθνική πόση διαφορά θα έχει αλλά σε νορμάλ χρήση αστική και περιαστική είναι μια χαρά!!
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Με ένα δόντι λιγότερο και χωρίς πρόγραμμα χάνεις σε πολλά πράγματα . Έκρηξη κερδιζεις για λίγο γτ το κονταινεισ Πολύ .Το μόνο που θα κερδιζεις είναι ίσως σε χώμα . Γενικά θα αυξήσεις τους κραδασμούς , και δν θα είναι κ ευχάριστο σε επαρχιακούς εθνική . Περιμένω να μας πεις οταν θα έχεις πλήρη εικόνα .
Εμεις είχαμε βάλει ένα δόντι παραπάνω για δοκιμη, αλλά θέλει και πρόγραμμα για να δουλέψει σωστά σε περιπτωση που δν έχεις βάλει ακόμα .
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Στην εθνική ταξιδεύω με 130 περίπου και με το μαμά γραναζωμα ήταν στο φουλ των κραδασμών και δεν ήταν ευχάριστο.
Σύμφωνα με τη σελίδα που βάζεις το μηχανάκι σου και το ανάλογο γραναζωμα,στις ίδιες στροφές θα χάσω 8-9 χλμ οπότε ίσως και να δουλέψει καλύτερα.
Θα το δούμε.
Με ένα δόντι μακρύτερο,μέσα στην πόλη και σε τυχόν χώμα ή φουρκέτες θα θέλει συνεχώς συμπλέκτη.
Είναι μόνο για εθνική φαντάζομαι.
Στο λίγο χώμα που έκανα , επειδή είμαι και αρχάριος,ήταν μακρύ κι εκεί.
Πρόγραμμα δεν θέλω να βάλω.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Αλλαγή φιλτρου βενζίνης σήμερα, είναι για κλάματα η bmw που δεν το έχει στο σέρβις, μαυρίλα με το κιλό... Επίσης το σωληνάκι που πάει από το φίλτρο στην τρομπα ήταν ξεραμένο και είτε ελαφρώς σκισμένο είτε κατά το βγάλσιμο έκανε σκισιματα οπότε αλλαχτηκε και αυτό. Για μένα μπαίνει στο πρόγραμμα ανά 15χιλ χιλιόμετρα.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Αλλαγή φιλτρου βενζίνης σήμερα, είναι για κλάματα η bmw που δεν το έχει στο σέρβις, μαυρίλα με το κιλό... Επίσης το σωληνάκι που πάει από το φίλτρο στην τρομπα ήταν ξεραμένο και είτε ελαφρώς σκισμένο είτε κατά το βγάλσιμο έκανε σκισιματα οπότε αλλαχτηκε και αυτό. Για μένα μπαίνει στο πρόγραμμα ανά 15χιλ χιλιόμετρα.
Καλά έκανες , το σωληνάκι το βρήκες σαν ανταλλακτικό;
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Όχι έβαλα ένα σωληνάκι βενζίνης ίδιας διατομής ενίσχυμενο, σε σχέση με αυτό το πλαστικό που έχει είναι καλύτερο θεωρώ.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Όχι δεν είναι πλαστικό, είναι από καουτσούκ 4-5 χιλιοστά το πάχος του τοιχώματος.
Μου ρθε στο μυαλό η πρώτη βόλτα του γάτου με το 690 που του είχαν σκάσει τα λαστιχάκια της τρόμπας λόγω πίεσης γιατί δεν είχαν μπει τα κατάλληλα
Το αναφέρω χωρίς ίχνος γνώσης της αντοχής του υλικού απλά μουρθε

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Γνωρίζει κανείς διαστάσεις από την τσιμουχα της μπροστινής ανάρτησης?
Κ πόσο λάδι κ τι πυκνότητα?
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Γνωρίζει κανείς διαστάσεις από την τσιμουχα της μπροστινής ανάρτησης?
Κ πόσο λάδι κ τι πυκνότητα?
Σου γράφω ότι θυμάμαι απέξω γτ δεν εχω πρόχειρο το service manual.

Το μαμα λάδι είναι sae 7.5w και κάθε καλαμι παίρνει κάπου 765ml ή 60mm στάθμη απο το χείλος του σπείρωματος.

Είναι πολύ σύνηθες η αλλαγή σε sae10w και λιγότερη ποσότητα για στάθμη 120mm. Αυτό προτείνει και η hyperpro για τα ελατήρια της.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Σου γράφω ότι θυμάμαι απέξω γτ δεν εχω πρόχειρο το service manual.

Το μαμα λάδι είναι sae 7.5w και κάθε καλαμι παίρνει κάπου 765ml ή 60mm στάθμη απο το χείλος του σπείρωματος.

Είναι πολύ σύνηθες η αλλαγή σε sae10w και λιγότερη ποσότητα για στάθμη 120mm. Αυτό προτείνει και η hyperpro για τα ελατήρια της.
Τσέκαρε εδώ
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Γνωρίζει κανείς διαστάσεις από την τσιμουχα της μπροστινής ανάρτησης?
Κ πόσο λάδι κ τι πυκνότητα?
Για τη διάσταση της τσιμουχας δες λίγο το μοντέλο. Αλλάζει μετα το 13. Τα καλάμια μέχρι το 12 είναι 45αρια ενώ μετά το 13 γίνονται 43αρια

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Για τη διάσταση της τσιμουχας δες λίγο το μοντέλο. Αλλάζει μετα το 13. Τα καλάμια μέχρι το 12 είναι 45αρια ενώ μετά το 13 γίνονται 43αρια

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Του 2008 είναι εμένα,απλά βλέπω ότι κάποιες του εμπορίου τσιμουχες είναι 45×58×11 κ κάποιες 45×58,3×11 κ λέω μήπως έχει δοκιμάσει κανείς του εμπορίου να μου πει σίγουρα..
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Εγώ έχω βάλει skf heavy duties .Είναι οι ενισχυμένες σε χρωμα πρασινο. Βέβαια δν θυμάμαι τις διαστάσεις . Απλά είχα ζητήσει για το μοντέλο μου
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Αλλαγή φιλτρου βενζίνης σήμερα, είναι για κλάματα η bmw που δεν το έχει στο σέρβις, μαυρίλα με το κιλό... Επίσης το σωληνάκι που πάει από το φίλτρο στην τρομπα ήταν ξεραμένο και είτε ελαφρώς σκισμένο είτε κατά το βγάλσιμο έκανε σκισιματα οπότε αλλαχτηκε και αυτό. Για μένα μπαίνει στο πρόγραμμα ανά 15χιλ χιλιόμετρα.
άλλαξες το κυλινδρικό φίλτρο και την πλαστική σίτα κάτω απο την τρόμπα ;
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Το φίλτρο ναι, το σιτακι όχι. Δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικο μόνο του. Οταν αλλάξω και την τρομπα θα βρω σετ που τα έχει όλα.
 
Top Bottom