Στον αστερισμό τού F800GS: Μαστορέματα, Λύσεις, Πατέντες κλπ

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Μου κάνει εντύπωση, γτ αυτό φαίνεται να έχει και τη χαμηλή σέλα που σου δινει 1-2 πόντους αερα παραπάνω απο τη στάνταρ. Απο τις φώτο φαίνεται σε καλή κατάσταση πάντως και ειναι και 2ρη γενιά.
Κοίτα, είναι η πρωτη ψηλή μηχανή, πάντα είχα naked χαμηλές. Συνεπως είμαι λιγο φοβισμένος να την διαχειριστώ.

Η δευτερη γενιά, από που φαίνεται?
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Κοίτα, είναι η πρωτη ψηλή μηχανή, πάντα είχα naked χαμηλές. Συνεπως είμαι λιγο φοβισμένος να την διαχειριστώ.

Η δευτερη γενιά, από που φαίνεται?
Νομίζω το φοβάσαι πολύ περισσότερο από όσο χρειάζεται! Φίλος 1,80 με παπί και μηδέν εμπειρία σε μοτο οποιουδήποτε μεγέθους και κυβικών που κινείται καθημερινά κέντρο πήρε κούτα τενερέ και σε μια βδομάδα το είχε συνηθίσει. Του έπεσε μόνο 1 φορά τις πρώτες μέρες σε επιτόπια αναστροφή 2κάβαλο λόγω απειρίας, αλλά δεν έγινε και τπτ.

Τώρα το πως καταλαβαίνεις το gen2 από το gen1. Διαφορετικά πλαινά πλαστικά και διαφορετικό μουσούδι. Λίγο διαφορετικά όργανα και δοχείο υγρων μπροστινού φρένου (δεν κουνιέται σαν να μη μπω όπως το 1της γενιάς) και η τεράστια διαφορά είναι τα κουμπιά στο τιμόνι (κόρνα, φλας) που είναι ανθρώπινα και δε χρειάζεσαι 15 δάχτυλα για να τα πατήσεις στο gen1, ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΈΡΕΙΣ!
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Οκ, τα ψάξω τις δοαφορές, γιατί εχω την αισθηση πως μπορεί να έχει άδεια του 2013 πχ, αλλά νομίζω δεν είναι..

Επίσης, η τιμή του, πως σας φαίνεται?
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Οκ, τα ψάξω τις δοαφορές, γιατί εχω την αισθηση πως μπορεί να έχει άδεια του 2013 πχ, αλλά νομίζω δεν είναι..

Επίσης, η τιμή του, πως σας φαίνεται?
Η τιμή είναι καλή. Αν υπήρχε ακόμα η Αγγέλια.

Ηταν σίγουρα δεύτερη γενιά. Τα adv f800gs δεν υπήρχαν σαν gen1

Η διάφορες της πρώτης γενιάς δλδ μέχρι το '12 μεταξύ της δεύτερης ειναι:

Τα δεύτερης γενιάς...

Δεν Καίνε το μπροστινό φανάρι
Δεν καίνε πηνία
Έχουν wp 43mm αντί για marzocchi 45mm που έχουν τα 1ης
Έχουν ηλεκτρονικά καλούδια όπως ESA ανάρτηση, αντισπιν και ηλεκτρονικό πρόγραμμα, road - enduro και enduro pro (μετά το 16 το τελευταίο)
Επίσης η σέλα του απλού δεν μπαίνει σε adv και το αντίστροφο.
Έχουν διαφορετική διάταξη κάτω από τη σέλα λόγω μεγαλύτερου ντεπόζιτου

Γενικά να ξερεις πως το adv με το μεγάλο ντεπόζιτο είναι πιο ψηλό από το απλό. (και πιο βαρη

Αν φοβάσαι τον όγκο και το ύψος δοκίμασε να καβάλησεις ένα απλό f800


Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Εχει υπόψιν κανείς για σινεμπλοκ (κάτω) για πίσω ανάρτηση?

ΔΕΝ εχει κενά, απλά μιας και την έβγαλα για service μηπως το άλλαζα και αυτό.

2wheeler Τάσο και μένα στην ίδια κατάσταση είναι και καλό θα είναι να αλλαχτεί άμεσα. Σαν ανταλλακτικό στην BMW δεν υπάρχει, στην ουσία σου ζητάει να αλλάξεις όλη την ανάρτηση! :agr:

Βρήκες τπτ που να ταιριάζει?
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
2wheeler Τάσο και μένα στην ίδια κατάσταση είναι και καλό θα είναι να αλλαχτεί άμεσα. Σαν ανταλλακτικό στην BMW δεν υπάρχει, στην ουσία σου ζητάει να αλλάξεις όλη την ανάρτηση! :agr:

Βρήκες τπτ που να ταιριάζει?
Λιγο που το εψαξα δεν βρηκα κατι. Ο kshock ειχε φτιαξει δικα του μονο για gs1200. Οποτε μιας κ δεν ειχε κενα το εβαλα ως εχει. Μπορει να βγαλει κ χρονια ακομα. Οποτε οταν ερθει η ωρα βλεπουμε.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Λιγο που το εψαξα δεν βρηκα κατι. Ο kshock ειχε φτιαξει δικα του μονο για gs1200. Οποτε μιας κ δεν ειχε κενα το εβαλα ως εχει. Μπορει να βγαλει κ χρονια ακομα. Οποτε οταν ερθει η ωρα βλεπουμε.
Μάλιστα, ευχαριστώ για την απάντηση! Θα ψάξω και εγώ λίγο μήπως είμαι πιο τυχερός και αν βρω κάτι θα ενημερώσω εδώ
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Λιγο που το εψαξα δεν βρηκα κατι. Ο kshock ειχε φτιαξει δικα του μονο για gs1200. Οποτε μιας κ δεν ειχε κενα το εβαλα ως εχει. Μπορει να βγαλει κ χρονια ακομα. Οποτε οταν ερθει η ωρα βλεπουμε.
ρωτα στον Τασούλη είχα αλλάξει σε wp
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Για μια βόλτα ξεκίνησα μεχρι Μαραθώνα, τελικά κατέληξα παραλιακά στην Χαλκίδα. Στο θέμα μας παρατηρώ ότι όταν πέφτει η ταχύτητα κάτω από τα 20-30km/h πέφτει και η τάση, το βολτομετρο δείχνει μέχρι και 12,8. στην πορεία ανάλογα την ταχύτητα ανεβαίνει μέχρι και το 14,1... Ήρθε η ώρα μου? Επιστρέφω ήρεμα ή να πάρω οδική?
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Για μια βόλτα ξεκίνησα μεχρι Μαραθώνα, τελικά κατέληξα παραλιακά στην Χαλκίδα. Στο θέμα μας παρατηρώ ότι όταν πέφτει η ταχύτητα κάτω από τα 20-30km/h πέφτει και η τάση, το βολτομετρο δείχνει μέχρι και 12,8. στην πορεία ανάλογα την ταχύτητα ανεβαίνει μέχρι και το 14,1... Ήρθε η ώρα μου? Επιστρέφω ήρεμα ή να πάρω οδική?
Αν η πτωση ξεκινάει από την ώρα που ζεσταίνεται καλά το μοτερ μπορεί να είναι και ανορθωτής. Εμένα έτσι μου παρουσιάστηκε. Κρύο κράταγε καλή τάση στο βολτόμετρο αλλά με το που ζεσταινόταν έπεφτε στο ρελαντί και ανέβαινε όταν έδινα γκάζι στη νεκρά ή εν κινήσει.
Με το θέμα του ανορθωτή έκανα κάποια χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα μέχρι να πάω συνεργείο.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Αν η πτωση ξεκινάει από την ώρα που ζεσταίνεται καλά το μοτερ μπορεί να είναι και ανορθωτής. Εμένα έτσι μου παρουσιάστηκε. Κρύο κράταγε καλή τάση στο βολτόμετρο αλλά με το που ζεσταινόταν έπεφτε στο ρελαντί και ανέβαινε όταν έδινα γκάζι στη νεκρά ή εν κινήσει.
Με το θέμα του ανορθωτή έκανα κάποια χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα μέχρι να πάω συνεργείο.
Επανέρχομαι, η μηχανή με το που πάρει μπροστά κρύα δείνει 12,4.
Με νεκρά, όπως και με ταχύτητα αν ανεβάσει στροφές πάει 13,6-13,8.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Επανέρχομαι, η μηχανή με το που πάρει μπροστά κρύα δείνει 12,4.
Με νεκρά, όπως και με ταχύτητα αν ανεβάσει στροφές πάει 13,6-13,8.
Κάτι σου κουνάει μαντίλι και ετοιμάζεται να σε αποχαιρετίσει! Θα το πήγαινα άμεσα σε συνεργείο για έλεγχο. Εμένα πριν αλλάξω ανορθωτή και πριν ξεκινήσουν οι χαιρετούρες ήταν στο 13,6-13,8. Μετά την αλλαγή ανορθωτή 14,4 σταθερά.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Μάλλον πηνία ... μέτρα πόσο εναλλασσόμενο βγάζουν μεταξύ τους τα τρία κίτρινα καλώδια που έρχονται απο τα πηνία στον ανορθωτή
πρέπει να βγάζουν τα ίδια βόλτ.
Μέτρα άν κάνουν σώμα με τη γείωση (τα τρία κίτρινα) , αν κάποιο κάνει πας για περιέλιξη ...
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Για μια βόλτα ξεκίνησα μεχρι Μαραθώνα, τελικά κατέληξα παραλιακά στην Χαλκίδα. Στο θέμα μας παρατηρώ ότι όταν πέφτει η ταχύτητα κάτω από τα 20-30km/h πέφτει και η τάση, το βολτομετρο δείχνει μέχρι και 12,8. στην πορεία ανάλογα την ταχύτητα ανεβαίνει μέχρι και το 14,1... Ήρθε η ώρα μου? Επιστρέφω ήρεμα ή να πάρω οδική?

εαν ειναι για πηνια θα σου πω στο τηλεφωνο...
ειναι στο προφιλ μου...
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Αυτόν τον ανορθωτή τον είδα, τους φτιάχνει ο ίδιος λέει, θα πάω από τον παρασκευα αύριο να το δει...
με εγγυηση 2 ετων αν θυμαμαι καλα....
κανει καλη δουλεια παντως....
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Ερώτηση άσχετου, για να βγουν τα πηνία πρέπει να αδειάσω λάδια?
Όχι , βάλε τη μηχανή στο πλαϊνό σταντ . Θα βγει παρα πολύ λίγο λάδι . Εχε μαζί σου πανιά να σκουπίσεις . Ίσως δν χρειαστείς καν συμπλήρωμα
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Δεν την πήγα πουθενά τελικά, αλλά βάση των συμπτωμάτων και της αναζήτησης που έκανα 99% είναι πηνία. Στα 70χιλ πάρα κάτι ψηλά ειναι η μηχανή αλλά δεν έχω ιστορικό αν έχει αλλαχτεί ξανά γτ κράταγανε ηλεκτρικό αρχείο στον γέρακα
 
Top Bottom