Στον αστερισμό τού F800GS: Μαστορέματα, Λύσεις, Πατέντες κλπ

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Καλησπέρα σας. Τα πηνία ειναι έτοιμα, τοποθετηθηκαν και παράλληλα έκανα και μια αλλαγή σε λαδακια που ήταν η ώρα τους. Δεν μπορούσα να βρω τα bardahl που είχα βάλει την τελευταία φορά, ούτε τα amsoil που λένε καλά λόγια οπότε έβαλα ένα motul 5100 σε 10-40. Έκανα μια βολτούλα και μπορώ να πω ότι έχει άλλο δούλεμα πλέον η μηχανή και ακούγεται και διαφορετικα!! Τα volt σταθερά στα 14.1
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Καλησπέρα σας. Τα πηνία ειναι έτοιμα, τοποθετηθηκαν και παράλληλα έκανα και μια αλλαγή σε λαδακια που ήταν η ώρα τους. Δεν μπορούσα να βρω τα bardahl που είχα βάλει την τελευταία φορά, ούτε τα amsoil που λένε καλά λόγια οπότε έβαλα ένα motul 5100 σε 10-40. Έκανα μια βολτούλα και μπορώ να πω ότι έχει άλλο δούλεμα πλέον η μηχανή και ακούγεται και διαφορετικα!! Τα volt σταθερά στα 14.1
Σημείωση για λάδια.
Απο οτι εχω διαβάσει στο net η bmw από το 2013 και μετα συστήνει 15-50 λάδια στο φ800. Αυτά μου έβαλαν και στο πρόσφατο Service στην αντιπροσωπεία.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Το θέμα με τα λάδια σηκώνει πολύ συζήτηση . Ο καθένας βάζει ότι του ταιριάζει στον τρόπο χρήσης και οδήγησης . Επειδή έχω δοκιμάσει πολλά λάδια και ιξώδες , έχω καταλήξει ότι στην δικιά μου μηχανή και στον τρόπο που την δουλεύω χειμωνα καλοκαίρι , δουλεύει τέλεια το Amsoil 10-40.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Το θέμα με τα λάδια σηκώνει πολύ συζήτηση . Ο καθένας βάζει ότι του ταιριάζει στον τρόπο χρήσης και οδήγησης . Επειδή έχω δοκιμάσει πολλά λάδια και ιξώδες , έχω καταλήξει ότι στην δικιά μου μηχανή και στον τρόπο που την δουλεύω χειμωνα καλοκαίρι , δουλεύει τέλεια το Amsoil 10-40.
Για τα amsoil διαβάζω και εγώ παντού τα καλύτερα και θα είναι τα επόμενα λάδια που θα βάλω. Με τα castrol 15-50 πάντως που μπήκαν στο τελευταίο service πριν 3,500χιλ είδα βελτίωση στο τρόπο λειτουργίας μοτερ σε σχέση με τα 10-40 λάδια που είχε όταν το πήρα. Τα 10-40 ήταν ολόφρεσκα (service 1 μέρα πριν την αγορά) αλλά δε θυμάμαι ποιας εταιρίας ήταν.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Έχω βρει ένα 800αρι κ έχει τα απλά φλας..Αν του βάλω τα λεντ από Κίνα τι χρειάζεται για να ανάβουν κανονικά και να μην βγάζει σφάλμα?
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Έχω βρει ένα 800αρι κ έχει τα απλά φλας..Αν του βάλω τα λεντ από Κίνα τι χρειάζεται για να ανάβουν κανονικά και να μην βγάζει σφάλμα?
Πολύ πιθανόν να μην χρειαστεί κάτι.
Αν όμως ,τότε θα βάλεις αντιστάσεις από μια σε κάθε φλασάκι για να ξεγελάσεις το κανμπας
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Πολύ πιθανόν να μην χρειαστεί κάτι.
Αν όμως ,τότε θα βάλεις αντιστάσεις από μια σε κάθε φλασάκι για να ξεγελάσεις το κανμπας
Έχω διαβάσει ότι βγάζει σφάλμα αν έχεις τα απλά κ πας σε λεντ.. Μήπως ρυθμίζεται κάπως στην αντιπροσωπεία μιας κ το βγάζει κ με λεντ?Με τις αντιστάσεις δεν θα βγάζει σφάλμα?
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Έχω διαβάσει ότι βγάζει σφάλμα αν έχεις τα απλά κ πας σε λεντ.. Μήπως ρυθμίζεται κάπως στην αντιπροσωπεία μιας κ το βγάζει κ με λεντ?Με τις αντιστάσεις δεν θα βγάζει σφάλμα?
Ναι ,μπορεί να γίνει και με μπριζωμα σε κάποια αντιπροσωπεία.
Αλλά μόνο αν αγοράσεις τα γνήσια .
Κάνε μια ερώτηση δεν χάνεις κάτι .
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Ναι ,μπορεί να γίνει και με μπριζωμα σε κάποια αντιπροσωπεία.
Αλλά μόνο αν αγοράσεις τα γνήσια .
Κάνε μια ερώτηση δεν χάνεις κάτι .
Με αντιστάσεις δεν θα βγάζει σφάλμα?
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
όχι γιατί η απλή λάμπα έχει μεγαλύτερη αντίσταση απο την led και τοποθετώντας αντίσταση το κοροϊδεύεις... !
το θέμα είναι να βρεις ποσά ohm ...
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
όχι γιατί η απλή λάμπα έχει μεγαλύτερη αντίσταση απο την led και τοποθετώντας αντίσταση το κοροϊδεύεις... !
το θέμα είναι να βρεις ποσά ohm ...
Κ πως μπορώ να βρω πόσα ωμ?
Να υποθέσω στο θετικό την συνδέω?
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
ισως αν μετρήσεις με πολύμετρο την λάμπα ... ή δοκιμάζοντας στην τύχη αντιστάσεις !!
συνδέεται και στο θετικό αρκεί να κάνει κύκλωμα.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
ισως αν μετρήσεις με πολύμετρο την λάμπα ... ή δοκιμάζοντας στην τύχη αντιστάσεις !!
συνδέεται και στο θετικό αρκεί να κάνει κύκλωμα.
Επειδή είμαι άσχετος από ηλεκτρικά τι αντιστάσεις να δοκιμάσω,πόσα ωμ?
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Δεν ξέρω αν βοηθάει ή αν σε εμένα έτυχε... όταν έβαλα το φανάρι το led μου έβγαζε σφάλμα,έβγαλα την φησα από τα όργανα για άλλο λόγο (ήθελα να φτιάξω μια βάση) όταν στην συνέχεια τα ξαναεβαλα πάνω για κάποιο λόγο σταμάτησε και το σφάλμα.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Γνώμη μου να μην κάνεις κάτι αν δε δοκιμάσεις πρώτα τα φλασάκια .
Μπορεί και να δουλεύουν σωστά χωρίς να χρειαστεί να παρεμβάλεις αντιστάσεις .
Και μετά βλέπεις ,υπάρχουν κι εδώ επί παραδείγματι και μάλιστα φθηνές :https://www.skroutz.gr/s/42166945/Αντισταση-για-LED-φλας-με-καλωδια-Taiwan-Α.html
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Καλησπέρα.. Όταν γυρνάω το κλειδί η μηχανή γράφει service date 11-2023 και μετά φεύγει το date κ η ημερομηνία κ μένει μόνο το service συνέχεια στην οθόνη.. Είναι νορμάλ?
Κ επίσης η μηχανή πόσα κλειδιά έχει? Ο προηγούμενος μου έδωσε ένα κλειδί κανονικό και ένα πλαστικό..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλησπέρα.. Όταν γυρνάω το κλειδί η μηχανή γράφει service date 11-2023 και μετά φεύγει το date κ η ημερομηνία κ μένει μόνο το service συνέχεια στην οθόνη.. Είναι νορμάλ?
Κ επίσης η μηχανή πόσα κλειδιά έχει? Ο προηγούμενος μου έδωσε ένα κλειδί κανονικό και ένα πλαστικό..
Η πιθανότερη εξήγηση είναι πως στο προηγούμενο σέρβις ορίστηκε το επόμενο και ημερομηνιακά και χιλιομετρικά. Και ενώ η ημερομηνία έχει ακόμη χρόνο μπροστά της πιθανά τα χιλιόμετρα να έχουν συμπληρωθεί. Προσοχή όμως, αυτά τα κάνει χειροκίνητα ο μηχανικός και αν αμελήσει κάτι ή βάλει κάτι λάθος στον εγκέφαλο το μήνυμα απλά μπορεί να είναι fake. Εγώ ας πούμε στο NUDA βάζω 6.000 χιλιόμετρα (και όχι 10.000 χλμ που λέει το service manual) και έναν χρόνο μετά από την ημερομηνία που κάνω το σέρβις. Μόλις φτάσει στα 5.000 χλμ ή στους 11 μήνες εμφανίζεται το κλειδί. Αν ήσασταν Αθήνα θα το βλέπαμε με το Motoscan.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom