Συμβαίνει τώρα!

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Συνεβη πριν λιγο.....
Κατεβαινω με το φορτηγο το ποταμι και με περναει αυτο το ομορφο αγορι ο Sevax με την κυρια του, ντυμενοι σαν αστακοι παρα το 35ρη και σκεφτομουν ποσο καλο εχουν κανει αυτοι οι χωροι στην ασφαλεια και στον τροπο που αντιμετωπιζουμε την ασφαλεια!!
5 λεπτα αργοτερα πεσμενο σκουτερ με τυπο χωρις κρανος φυσικα, βερμουδα, σαγιοναρα διχαλο και ρειμπαν γυαλι.....μεσα στα αιματα απο το πεσιμο στην καυτη ασφαλτο.
Ειχε πολυ κινηση και πρεπει να επεσε με πολυ λιγα χλμ, αλλα ειχε γινει ολος μανταρα απο ελλειψη εξοπλισμου.
Το νου μας....
Αυτήν την κουβέντα είχαμε με την ξάδερφη, η οποία είναι σε κρατικό νοσοκομείο, πόσοι κομματιασμένοι και πόσοι με άδεια κρανία (κυριολεκτικά) φτάνουν κάθε ημέρα από το ΕΚΑΒ
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εδω σταματησε για βενζινη ενα Γιαχαβουζα πριν λιγο με δυο μαντραχαλεους πανω. Την μονοτονια του τριγωνουν τισερτ-βερμουδα-παπουτσακι χαλαγε η υπαρξη κρανων. Κατα τα αλλα το Μπουσα ειχε γονατισει πισω, σχεδον ακουμπουσε ο τροχος φτερο. Το Μπουσα. Που μπορει να παει με 300+.

Δεν ειναι μονο ο ρουχισμος. Ειναι γενικα η νοοτροπια, πηρα μηχανακι γιατι πουλαει μουρη, οχι γιατι ειναι κομματι της ψυχης μου.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εδω σταματησε για βενζινη ενα Γιαχαβουζα πριν λιγο με δυο μαντραχαλεους πανω. Την μονοτονια του τριγωνουν τισερτ-βερμουδα-παπουτσακι χαλαγε η υπαρξη κρανων. Κατα τα αλλα το Μπουσα ειχε γονατισει πισω, σχεδον ακουμπουσε ο τροχος φτερο. Το Μπουσα. Που μπορει να παει με 300+.

Δεν ειναι μονο ο ρουχισμος. Ειναι γενικα η νοοτροπια, πηρα μηχανακι γιατι πουλαει μουρη, οχι γιατι ειναι κομματι της ψυχης μου.
Χτες απόγευμα, κλασικός κάγκουρας χωριού φανέλα σορτς παραλλαγή τατού. Παίρνει "βόλτα" έναν του χωριού, ο οποίος εμφανώς είχε πρόβλημα κάποιας μορφής. Κίτρινο GSXR του 2003 δεν κατάλαβα αν ήταν 600 ή 1000 με αυτοκόλλητα made in village ξετάπωτο, ακουγόταν καδένα καλά, η πρώτη σήκωνε νεκρούς από το κοιμητήριο με το κρατς, εννοείται απογυμνωμένο και έτοιμο για αγώνα. Βρουμ βρουμ γυρίζει πίσω και βρίζει τον συνεπιβάτη που δεν ξέρει να κρατηθεί και παραλίγο να του φύγει με 200. Στον δρόμο ανάμεσα στον Βόλο και την Αγριά, όποιος έχει περάσει καταλαβαίνει. Φεύγει δεύτερη φορά μόνος του, την ίδια κατεύθυνση. Τρίτη. Παρκάρει με την μούρη στο πεζοδρόμιο αυτή την φορά, το πίσω λάστιχο έχει έξω λινά και δεν έχει απλά τσίκεν στριπς, φαίνεται ότι δεν έχει στριψ ποτέ πάνω από 10 μοίρες. Φορτώνει πάλι τον κύριο με το πρόβλημα να πάνε να διακοσαρίσουν αλλά να κρατιέται σωστά, ε; Ο ένας κολλημένος στο ντεπόζιτο, ο άλλος τέρμα πίσω στην σέλα, μην και ακουμπήσουν και τους πει το χωριό γκέι. Φαντάζομαι τον επικήδειο ήδη, "το καλύτερο παιδί, ποιός να το φανταζόταν, σκοτώστες οι μοτοσικλέτες".
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Γεμίσαμε δικαστές. Αυτό έχω να πω εγώ . Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γεμίσαμε δικαστές. Αυτό έχω να πω εγώ . Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν δικασα κανέναν, αλλά το συμπέρασμα ότι εδώ μέσα όπως και σε άλλους ίδιους χώρους, κλαμπ, ομάδες κλπ, έχει γίνει ενημέρωση και κουβέντα για τον εξοπλισμό.
Προφανώς και πιτσιρικάς έχω κάνει μλκιες και αισθάνομαι πολύ τυχερός που την γλύτωσα.
Τότε όμως είχαμε το ελαφρυντικό της άγνοιας.
Τωρα δεν υπάρχει δικαιολογία.
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Γεμίσαμε δικαστές. Αυτό έχω να πω εγώ . Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν είδα καμιας μορφής τιμωρία από κάποιο μέλος εκτός κι αν αναφέρεσαι στην άσφαλτο που επέβαλε την "ποινή".
Τώρα αν νομίζουμε ότι ο σχολιασμός του "στραβου" είναι και δίκη τότε μάλλον οδεύουμε προς τον ωχαδερφισμό.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν δικασα κανέναν, αλλά το συμπέρασμα ότι εδώ μέσα όπως και σε άλλους ίδιους χώρους, κλαμπ, ομάδες κλπ, έχει γίνει ενημέρωση και κουβέντα για τον εξοπλισμό.
Προφανώς και πιτσιρικάς έχω κάνει μλκιες και αισθάνομαι πολύ τυχερός που την γλύτωσα.
Τότε όμως είχαμε το ελαφρυντικό της άγνοιας.
Τωρα δεν υπάρχει δικαιολογία.
Και το ελαφρυντικό της περιορισμένης ακούσιας πληροφόρησης.

Θα συμπληρώσω πάντως ότι μου κάνει εντύπωση πως οι περισσότεροι που κυκλοφορούν χωρίς κράνος στη πόλη της Αθήνας είναι 50+

Μια εξήγηση που δίνω είναι πως απέκτησαν μηχανάκι στα χρόνια της κρίσης για λόγους οικονομίας και δεν έχουν καμία παιδεία, αφού η επαφή τους με τον μοτοσυκλετισμό -παρά τα 50+ χρόνια τους- ξεκίνησε τη τελευταία 10ετία.
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Και το ελαφρυντικό της περιορισμένης ακούσιας πληροφόρησης.

Θα συμπληρώσω πάντως ότι μου κάνει εντύπωση πως οι περισσότεροι που κυκλοφορούν χωρίς κράνος στη πόλη της Αθήνας είναι 50+

Μια εξήγηση που δίνω είναι πως απέκτησαν μηχανάκι στα χρόνια της κρίσης για λόγους οικονομίας και δεν έχουν καμία παιδεία, αφού η επαφή τους με τον μοτοσυκλετισμό -παρά τα 50+ χρόνια τους- ξεκίνησε τη τελευταία 10ετία.
Νομίζω ότι ζούμε την εποχή όπου η ασφάλεια είναι μόδα.(μια από τις λίγες καλές). Μόδα τα όμορφα κράνη, τα μούρατα μπουφάν, μόδα η ζώνη ασφαλείας και πάει λέγοντας.
Κάποτε ήταν μάγκας αυτός που είχε το πακέτο με τα τσιγάρα στην κωλοτσεπη, τώρα είναι αυτός που δεν καπνίζει.
Δεν αφορά μόνο τους τους δύο τροχούς μάλλον είναι γενικότερο το φαινόμενο.
Να τολμήσω να μαντέψω πως οι άνω των 50 που αναφέρεσαι φορούν και χρυσό σταυρό,άσπρο φανελάκι και έχουν και τσατσάρα στην τσέπη του ανοιχτού πουκάμισου?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω ότι ζούμε την εποχή όπου η ασφάλεια είναι μόδα.(μια από τις λίγες καλές). Μόδα τα όμορφα κράνη, τα μούρατα μπουφάν, μόδα η ζώνη ασφαλείας και πάει λέγοντας.
Κάποτε ήταν μάγκας αυτός που είχε το πακέτο με τα τσιγάρα στην κωλοτσεπη, τώρα είναι αυτός που δεν καπνίζει.
Δεν αφορά μόνο τους τους δύο τροχούς μάλλον είναι γενικότερο το φαινόμενο.
Να τολμήσω να μαντέψω πως οι άνω των 50 που αναφέρεσαι φορούν και χρυσό σταυρό,άσπρο φανελάκι και έχουν και τσατσάρα στην τσέπη του ανοιχτού πουκάμισου?
Χα χα, χα, πολλές φορές ναι! Αλλά έχω δει τα πάντα ακόμη και τυπικό -φαινομενικά- οικογενειάρχη.
Έχω δει τρικάβαλο με παπί στο ποτάμι (μπαμπάς, μαμά, παιδί). Όλοι ακράνωτοι.... tragic.

Η κριτική δεν είναι κακό πράγμα, ακόμη και όταν γίνεται από "μη τηρούντες την υπόδειξη".
Σκεφτείτε πως κάποιοι από εμάς που είμαστε και δεν είμαστε "χύμα" μπορεί να ξανασκεφτούμε κάποια πράγματα, κέρδος είναι και αυτό (δε εξαιρώ τον εαυτό μου αν και προσπαθώ πολύ να είμαι συνεπής με τη φωνή της λογικής που οφείλω να τηρώ χάριν των προσώπων που με αγαπούν και αγαπώ).
Δεν έχει σημασία λοιπόν ποιος λέει τι αλλά η ουσία, δηλαδή το ΤΙ ΛΕΕΙ. Ακόμη και από τον αντιπαθητικό μπορείς να μάθεις!
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ποιος ΚΤΜας με εψαχνε χθες Κιατο? Μηπως ο κυριος allen?
Μάλιστα σερ!!
Εγω ήμουν!
Την επόμενη σε καφέ.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Με έκαψε η πέτρα και την έπεσα νερό!
Πήλιο αγ. Σαράντα!
Μετά την δράκο λίμνη οι γάμπες και οι τετρακεφαλοι έκαναν πσσσσσσσ, και έβγαλαν ατμούς!!!


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Γεμίσαμε δικαστές. Αυτό έχω να πω εγώ . Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μισο, παιρνω τηλ το λατομείο να φέρει δυο καροτσες. :p

Προσωπικα δεν δικαζω εναν απλο αναβατη που κανει κουτσουκελα. Κραζω ομως αυτον που απλα βαριεται , εχει ενα μεταφορικο να κανει απλα τη δουλεια του και δεν δινει σημασια στην ιδια του τη ζωη, αρα ποσο μαλλον για τις ζωες των αλλων. Ειμαι φανατικος οπαδος του συγγραμματος "Η καταγωγη των ειδων" που καθε μερα επιβεβαιωνεται απο τους συνανθρωπους μας. Γιατι ο ιδιος τυπακος που δεν ενδιαφερεται να βαλει κρανος στο σκουτερ ανηκει στην ιδια κατηγορια με τον μπαρμπα με την 316 που βγηκε καθετα στην Καβαλας σημερα στον Σκαραμαγκα και εκλεισε με τη μια 3 λωριδες ταχειας κυκλοφοριας με κινδυνο να τρακαρουμε εγω και αλλα 5 αυτοκινητα, αλλα ζμπουτσατ, και του καγκουρα με το Ιμπρεζα που εκανε σφηνες στην πηγμενη απο οικογενειες που επεστρεφαν Κυριακατικη εθνικη. Δεν ειναι οτι κανουν ενα λαθος για να το συγχωρεσουμε, ωστε να βρεθει ο αναμαρτητος να τους ριξει τον λιθο. Ειναι οτι ετσι πραττουν καθημερινα, εις βαρος ολων των υπολοιπων. Ε, αυτο δεν το συγχωρω σε κανεναν.


Και το ελαφρυντικό της περιορισμένης ακούσιας πληροφόρησης.

Θα συμπληρώσω πάντως ότι μου κάνει εντύπωση πως οι περισσότεροι που κυκλοφορούν χωρίς κράνος στη πόλη της Αθήνας είναι 50+

Μια εξήγηση που δίνω είναι πως απέκτησαν μηχανάκι στα χρόνια της κρίσης για λόγους οικονομίας και δεν έχουν καμία παιδεία, αφού η επαφή τους με τον μοτοσυκλετισμό -παρά τα 50+ χρόνια τους- ξεκίνησε τη τελευταία 10ετία.
Διαφωνω Στεφανε. Αυτη η γενια των 50αρηδων+ που φερονται ετσι ειναι η γενια του Αντρεα/Ψηλου , η γενια της αρπακολας, η γενια της φουσκας, του βολεματος, της καβατζας. Αν ειναι δυνατον να μην εχουν να δωσουν 50€ για ενα κρανος εστω απο τα Lidl, που φτανει και περισσευει για να σωσει ενα κεφαλι.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
καταρχήν το κράνος δεν είναι διαπραγματεύσιμο.... τελεία και παύλα....

αλλά, θέλετε να μου πείτε ότι για να πάτε για έναν καφέ, φοράτε πλήρη εξοπλισμό (μπότες, παντελόνι μηχανής, μπουφάν μηχανής, γάντια)???? αλλά εγώ που κατέβηκα για καφέ με τον Γιάννη amyroukai προχθές και ήμουν με κοντομάνικο και βερμούδα, δεν έχω δικαίωμα να μιλάω για τον άλλον που είναι ξεκράνωτος?? το καταλαβαίνω σωστά??
γιατί αν το πάμε έτσι, ας πούμε όλοι αυτοί στις φωτογραφίες εδώ δεν πρέπει να μιλάνε.... σωστα???

και για 50+??? σοβαρά τώρα??? δλδ Αθήνα οι ηλικίες των 20+, 30+, 40+ φοράνε κράνος???? γιατί Βόλο και Λάρισα που κυκλοφορώ, η πλειοψηφία άσχετα από ηλικία ΔΕΝ φοράει κράνος....
(θυμάμαι όταν περπάτησα πρώτη φορά στην Βερόνα στην Ιταλία που είχα πάει για δουλειά, είχα πάθει "σοκ" από το γεγονός ότι ακόμα και οι ντελιβεράδες φορούσαν κράνος!!!!)

προσωπικά δεν θα κράξω κανέναν.... με εν δυνάμει αυτοκτονικούς χαρακτήρες δεν έχει νόημα να τα βάλω! ίσως κάνω μια παρατήρηση σε κάποιον γνωστό/φίλο, αλλά ως εκεί. Το κρίμα θα είναι όταν ο ξεκράνωτος μάγκας-δενθατυχεισεμενα-ειμαιοδηγαρα-σαςκλανωολους θα πάρει κι αλλούς στο λαιμό του...

και όπως έλεγε ο σχωρεμένος Σταθάκης... υπάρχουν κι αυτοί που νομίζουν οτι ο εγκέφαλός τους είναι στο αγκώνα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Διαφωνω Στεφανε. Αυτη η γενια των 50αρηδων+ που φερονται ετσι ειναι η γενια του Αντρεα/Ψηλου , η γενια της αρπακολας, η γενια της φουσκας, του βολεματος, της καβατζας. Αν ειναι δυνατον να μην εχουν να δωσουν 50€ για ενα κρανος εστω απο τα Lidl, που φτανει και περισσευει για να σωσει ενα κεφαλι.
Δε μου αρέσει να τσουβαλιάζω όλους τους ανθρώπους αν και υπάρχουν περιπτώσεις όπως αυτή που συζητάμε που το σωστό και το λάθος έχουν ευδιάκριτες διαφορές. Πάντως δε ξέρω αν κατάλαβες καλά τι εννοώ. Εννοώ πως όταν οι συγκεκριμένοι 50άρηδες ήταν νέοι και δεν είχαν ενδιαφέρον για τις μοτοσυκλέτες δεν είχαν ούτε και τη κατά λάθος πρόσβαση στη μοτοσυκλετιστική παιδεία (που σήμερα στην ηλεκτρονική εποχή που ζούμε όλο και κάτι μαθαίνεις, υπάρχει μια γενική βασική γνώση για τα πάντα σχεδόν).. Οπότε όταν αποφάσισαν να ασχοληθούν οι "βάσεις" έλειπαν.

Κατά τα άλλα το γεγονός ότι είναι 50άρηδες και δεν έχει ωριμάσει το μυαλό τους να σκεφτούν έστω τα απολύτως βασικά, τους συγκεκριμένους τους κατατάσσει εκεί που τους τοποθέτησες, θα συμφωνήσω μαζί σου.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
καταρχήν το κράνος δεν είναι διαπραγματεύσιμο.... τελεία και παύλα....

αλλά, θέλετε να μου πείτε ότι για να πάτε για έναν καφέ, φοράτε πλήρη εξοπλισμό (μπότες, παντελόνι μηχανής, μπουφάν μηχανής, γάντια)???? αλλά εγώ που κατέβηκα για καφέ με τον Γιάννη amyroukai προχθές και ήμουν με κοντομάνικο και βερμούδα, δεν έχω δικαίωμα να μιλάω για τον άλλον που είναι ξεκράνωτος?? το καταλαβαίνω σωστά??
γιατί αν το πάμε έτσι, ας πούμε όλοι αυτοί στις φωτογραφίες εδώ δεν πρέπει να μιλάνε.... σωστα???

και για 50+??? σοβαρά τώρα??? δλδ Αθήνα οι ηλικίες των 20+, 30+, 40+ φοράνε κράνος???? γιατί Βόλο και Λάρισα που κυκλοφορώ, η πλειοψηφία άσχετα από ηλικία ΔΕΝ φοράει κράνος....
(θυμάμαι όταν περπάτησα πρώτη φορά στην Βερόνα στην Ιταλία που είχα πάει για δουλειά, είχα πάθει "σοκ" από το γεγονός ότι ακόμα και οι ντελιβεράδες φορούσαν κράνος!!!!)

προσωπικά δεν θα κράξω κανέναν.... με εν δυνάμει αυτοκτονικούς χαρακτήρες δεν έχει νόημα να τα βάλω! ίσως κάνω μια παρατήρηση σε κάποιον γνωστό/φίλο, αλλά ως εκεί. Το κρίμα θα είναι όταν ο ξεκράνωτος μάγκας-δενθατυχεισεμενα-ειμαιοδηγαρα-σαςκλανωολους θα πάρει κι αλλούς στο λαιμό του...

και όπως έλεγε ο σχωρεμένος Σταθάκης... υπάρχουν κι αυτοί που νομίζουν οτι ο εγκέφαλός τους είναι στο αγκώνα...Γ
Κράνος και γάντια πάντα, χειμώνα καλοκαίρι. Βερμούδα εδώ και πολλά χρόνια απαγορεύτηκε. Δυστυχώς στα παπούτσια κάνω κάποιες εκπτώσεις φορώντας κάποιες φορές αθλητικά.

Θόδωρε μη σου κάνει εντύπωση, δεν είναι ίδιες οι συνήθειες -πόσο μάλλον οι κακές συνήθειες- στις μεγάλες πόλεις.
Στη περιφέρεια ο κάθε "παππούς" καβαλούσε ανέκαθεν το παπί για να πάει στα χωράφια. Στην Αθήνα παπάκια και σκουτεράκια έγιναν για τη τρίτη ηλικία μόδα στα χρόνια της κρίσης.

20άρηδες (με μηχανές) σχεδόν ΔΕΝ υπάρχουν στην Αθήνα. 30άρηδες και 40άρηδες είναι πιο συνεπής με το κράνος.

Κάποτε έξω από τις καφετέριες δε μπορούσες να περπατήσεις από τις μηχανές που ήταν παρκαρισμένες. Τώρα τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δε μου αρέσει να τσουβαλιάζω όλους τους ανθρώπους αν και υπάρχουν περιπτώσεις όπως αυτή που συζητάμε που το σωστό και το λάθος έχουν ευδιάκριτες διαφορές. Πάντως δε ξέρω αν κατάλαβες καλά τι εννοώ. Εννοώ πως όταν οι συγκεκριμένοι 50άρηδες ήταν νέοι και δεν είχαν ενδιαφέρον για τις μοτοσυκλέτες δεν είχαν ούτε και τη κατά λάθος πρόσβαση στη μοτοσυκλετιστική παιδεία (που σήμερα στην ηλεκτρονική εποχή που ζούμε όλο και κάτι μαθαίνεις, υπάρχει μια γενική βασική γνώση για τα πάντα σχεδόν).. Οπότε όταν αποφάσισαν να ασχοληθούν οι "βάσεις" έλειπαν.

Κατά τα άλλα το γεγονός ότι είναι 50άρηδες και δεν έχει ωριμάσει το μυαλό τους να σκεφτούν έστω τα απολύτως βασικά, τους συγκεκριμένους τους κατατάσσει εκεί που τους τοποθέτησες, θα συμφωνήσω μαζί σου.
Oχι, δεν το δεχομαι Στεφανε. Δεν μιλαμε για κορντουρες και μποτες, για κρανος μιλαμε. Το ξερει και η κουτση Μαρια ποσο σημαντικο ειναι το κρανος στη μηχανη. Αναφερθηκε ο Σταθακης παραπανω που εκανε εκπομπη αυτοκινητου με σφηνες απο Διατσιδη 2-3 λεπτων για αγωνες GP μηχανων. Κι ομως, μαζι με τις ζωνες μιλουσε και για το κρανος. Εχουν γινει εκτοτε τοσες και τοσες καμπανιες. Και οι συγκεκριμενοι που αναφερεις συνηθως εχουν και παιδια, δε μπορει να μη βρεθηκε καποιος να τους το αναφερει . Αλλα κι ετσι να ειναι, οπως ξερουν οτι δεν βαζουν δαχτυλο στην πριζα, οπως ξερουν οτι δεν απλωνουν χερι στη φωτια, ετσι πρεπει να ξερουν οτι χρειαζεται κρανος στη μηχανη. Ασε ολα τα υπολοιπα ρουχα στην ακρη, συμφωνω οτι εκει μιλαμε για πιο προχωρημενη γνωση. Αλλα το κρανος? Ξαναλεω, δεν το δεχομαι, οπως δεν δεχομαι οτι δεν γνωριζουν οι καφροι ολοι τη σημασια του να μη μιλας ή ακομη χειροτερα να τσαταρεις στο κινητο ενω οδηγεις, ή του χαλαρου περασματος αναποδα σε μονοδρομο με αναμμενα αλαρμ, παραβιασεις ΣΤΟΠ κτλ. Βασικα πραγματα κοινης λογικης ειναι, δεν θελουν εκπαιδευση ή γνωση. Απλα ειναι ΟΛΟΙ στα @@@ τους!

todor αδερφε, Αθηνα = τρελοκομειο, ο κινδυνος παραμονευει στη γωνια, οχι μονο απο τον τεραστιο αριθμο οχηματων και κακων οδηγων αλλα και απο τους τρελους ρυθμους που ολοι μας κινουμαστε εδω.
 
Top Bottom