"Τακουνια" & ταχυτητα...

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Ειχα και εχω την απορια οσο αναφορα τις ταχυτητες που κινουμαστε με τα τακουνια.Οι αποψεις ειναι πολλες.Αλλα λενε οι κατασκευαστες,αλλα οι λαστιχαδες,αλλα εμεις...
Η ερωτηση μου ειναι λοιπον(οχι απο αποψη φθορας αλλα εμπιστοσυνης ως προς το λαστιχο) εσεις με τι ταχυτητες κινηστε στις εθνικες με τα μαστοδοντα που φορανε τακουνατα λαστιχα;
Εμενα ο λαστιχας μου πχ παντα μου λεει(για τα tkc80)"μην τυχον και ξεπερασεις τα 160κμ"...Δεν τα εχω ξεπερασει ποτε βεβαια αλλα εχω δικους μου που πατανε κατι 200αρες...Οχι για μεγαλη διαρκεια βεβαια αλλα δεν παυει να ειναι "ισως" επικυνδινο!!!
Τα φωτα σας και τις εμπειριες σας παρακαλω!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ειχα και εχω την απορια οσο αναφορα τις ταχυτητες που κινουμαστε με τα τακουνια.Οι αποψεις ειναι πολλες.Αλλα λενε οι κατασκευαστες,αλλα οι λαστιχαδες,αλλα εμεις...
Η ερωτηση μου ειναι λοιπον(οχι απο αποψη φθορας αλλα εμπιστοσυνης ως προς το λαστιχο) εσεις με τι ταχυτητες κινηστε στις εθνικες με τα μαστοδοντα που φορανε τακουνατα λαστιχα;
Εμενα ο λαστιχας μου πχ παντα μου λεει(για τα tkc80)"μην τυχον και ξεπερασεις τα 160κμ"...Δεν τα εχω ξεπερασει ποτε βεβαια αλλα εχω δικους μου που πατανε κατι 200αρες...Οχι για μεγαλη διαρκεια βεβαια αλλα δεν παυει να ειναι "ισως" επικυνδινο!!!
Τα φωτα σας και τις εμπειριες σας παρακαλω!!!
στο βρεγμενο κοτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
στο στεγνο καλα θα ειναι εκει γυρω στα 130 και για λιγοτερες φθορες αλλα και για περισσοτερη ασφαλεια !!!!!!!!!!!!!!!!!
για στροφιλικι,το θεμα απτετε στου καθενα την εμπειρια και την ψυχολογια !!
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Και στο βρεγμένο θα έλεγα μια χαρά, αρκεί να είναι καινούριο και μαλακό το λάστιχο. Έχουν γαμάτη γόμα.
Άσφαλτο 100-110 μπας και μείνει καθόλου τακούνι..

Επειδή έχουμε και το ίδιο μηχανάκι, στην άσφαλτο τα δούλευα 32-38psi, πιο φουσκωμένα δε μου άρεσαν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο βρεγμένο......στριβουμε ορθιοι και η Παναγιά μαζί μας.!
Στο στεγνό.....μέχρι 120-130, για να μην "καραφλιασουν" σε λίγα χλμ.

Στο gs....με αυτές τις ταχύτητες, μετά βίας κρατάει το πίσω 2000 χλμ.

Εννοείται με άσφαλτινες πιέσεις στην άσφαλτο.
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Και γω αυτες τις ταχυτητες και πιεσεις δουλευω σε ασφαλτο.Απλα η ερωτηξις εχει να κανει με το κατα ποσο ασφαλεια μας παρεχει ενα τακουνατο για μια 200αρα γκαζια...
Δεν το εχω δοκιμασει και ουτε προκειται γιατι δεν θελω να φυγει κανενα τακουνι και να εξφεντονιστη στην διπλανη πολη:stm:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και γω αυτες τις ταχυτητες και πιεσεις δουλευω σε ασφαλτο.Απλα η ερωτηξις εχει να κανει με το κατα ποσο ασφαλεια μας παρεχει ενα τακουνατο για μια 200αρα γκαζια...
Δεν το εχω δοκιμασει και ουτε προκειται γιατι δεν θελω να φυγει κανενα τακουνι και να εξφεντονιστη στην διπλανη πολη:stm:
Τακουνια.....και ασφάλεια με 200 χλμ;:eek:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
εγω πηγαινα με τα καροο 3 180 πολλές φορες πάντως απλά τρώγονται εύκολα :stm:
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
στεγνο 215 χιλιομετρα 6500 χιλιομετρα εχουν βγαλει το πισω αλαγη θελει το μπροστα καλα κραταει ακομα Τα παιδια που πηγαμε λειβαδια την κυριακη ξερουν TKC 80 λαστιχαρες
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εγω πηγαινα με τα καροο 3 180 πολλές φορες πάντως απλά τρώγονται εύκολα :stm:
Η ερώτηση του ψηλου, είναι αν είναι ασφαλές να πηγαίνουμε με τόσα χλμ.
Θα σταματούσε στην ίδια απόσταση με τα άσφαλτινα ελαστικά αν χρειαζόταν να φρεναρεις;
Αν στριψεις με πολλά χλμ και βρεθεί μια καλή υγρασία....θα ήμουν χρήσιμος επαγγελματικά σε κατι;:p

Κλπ κλπ κλπ
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
στεγνο 215 χιλιομετρα 6500 χιλιομετρα εχουν βγαλει το πισω αλαγη το μπροστα καλα κραταει ακομα τα παιδια που πηγαμε λειβαδια την κυριακη ξερουν
εγώ το πιστεύω ειδικά τα καροο τα 3 σε στεγνό στρίβουν τέζα και στις μεγαλες ταχύτητες δε λενε όχι !! Απλά κάνουν λες και περνάει τανξ:sk:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εγώ το πιστεύω ειδικά τα καροο τα 3 σε στεγνό στρίβουν τέζα και στις μεγαλες ταχύτητες δε λενε όχι !! Απλά κάνουν λες και περνάει τανξ:sk:
Μα ο άνθρωπος δεν ρωτάει αν στριβουμε Τεζα με τακουνια.... ρωτάει αν είναι ασφαλες
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Η ερώτηση του ψηλου, είναι αν είναι ασφαλές να πηγαίνουμε με τόσα χλμ.
Θα σταματούσε στην ίδια απόσταση με τα άσφαλτινα ελαστικά αν χρειαζόταν να φρεναρεις;
Αν στριψεις με πολλά χλμ και βρεθεί μια καλή υγρασία....θα ήμουν χρήσιμος επαγγελματικά σε κατι;:p

Κλπ κλπ κλπ
αυτά για εσένα την κουλή !!! εγω και ο ψηλός πρώτον έχουμε εργαλεία σοβαρά και δεύτερον είμαστε χεράδες !!:woho:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αυτά για εσένα την κουλή !!! εγω και ο ψηλός πρώτον έχουμε εργαλεία σοβαρά και δεύτερον είμαστε χεράδες !!:woho:
Η κουβέντα ασφαλεια.....αφορά άπειρα και αφελη παιδάκια σαν και σένα, για αυτό επιμενω!
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
οπιος φοβαται πεφτει και κοιμαται .Τωρα στο νερο και στην υγρασια εχουν θεμα ειπαμε τρελιτσες κανουμε μαλ....6......ς ΟΧΙ κατα τα αλλα λαστιχαρες δεν τα αλαζω με τιποτα και μονο στην ιδεα νερου υγρασιας παναγιες εξαλου 215 χιλιομετρα που θα τα πας μονο. εθνικη θορυβος μηδεν
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Καθε ελαστικο,εχει εναν δεικτη ταχυτητας...V H T κλπ...αναλογα με τον δεικτη και σε συνδιασμο με τις πιεσεις που έχει και το βάρος που μεταφέρει,αναλογα κινουμαστε...
Τα 200χαω με τακουνατο ελαστικο μπορεί να ειναι απο υπερβολικό εως...ακρως επικίνδυνο όσον αφορά στην ασφάλειά μας!!!Η φθορά επισης ενός τακουνιού σε ελαστικο χωματινο,κινουμενο στην άσφαλτο ειναι αναλογη της μεγάλης ταχύτητας και του χρονου που κινείται με αυτήν στην άσφαλτο.
Προσωπικά στην ασφαλτο βαζω πιεσεις αναλογες με τα ασφαλτινα ελαστικα,ειδικα αν εχω να διανυσω μεγαλη αποσταση,δηλ 32-36 Ε-Π ή δικαβαλος 36-42.Οι ταχυτητες μου συνηθως ειναι στα 100-120χαω ενω για λιγο μπορω να ανεβασω ως 130-150 και φυσικα αναλογα με το τακουνι που εχω βαλει.πχ με τα Mitas E09 δεν ανεβαζα ποτέ πανω απο 130...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
οπιος φοβαται πεφτει και κοιμαται .Τωρα στο νερο και στην υγρασια εχουν θεμα ειπαμε τρελιτσες κανουμε μαλ....6......ς ΟΧΙ κατα τα αλλα λαστιχαρες δεν τα αλαζω με τιποτα και μονο στην ιδεα νερου υγρασιας παναγιες εξαλου 215 χιλιομετρα που θα τα πας μονο. εθνικη θορυβος μηδεν
Με αυτή την λογική.....μπαίνουμε και στην λάσπη με άσφαλτινα ελαστικά και δεν κοιμομαστε από τον φοβο :)
Όλα τα λάστιχα πάνε παντού λοιπόν και με την ίδια ασφαλεια..:l2:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και γω αυτες τις ταχυτητες και πιεσεις δουλευω σε ασφαλτο.Απλα η ερωτηξις εχει να κανει με το κατα ποσο ασφαλεια μας παρεχει ενα τακουνατο για μια 200αρα γκαζια...
Δεν το εχω δοκιμασει και ουτε προκειται γιατι δεν θελω να φυγει κανενα τακουνι και να εξφεντονιστη στην διπλανη πολη:stm:
Μια χαρα ειναι. Λιγο κουνημα αλλα πανε.
Εχω κανει Κορινθο -Αθηνα τεζα με ΤΚC 80 πανω απο 160 συνεχεια. Καταστραφηκε το λαστιχο, αλλα μια χαρα παει και στα 200
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...Αν στριψεις με πολλά χλμ και βρεθεί μια καλή υγρασία....θα ήμουν χρήσιμος επαγγελματικά σε κατι;:p
Να είσαι σίγουρος γι'αυτό...:happy:
Τι διάολο δεν θα προτιμήσουμε τους δικούς μας ανθρώπους...???;)
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Υπαρχουν τακουνια και τακουνια αδερφια. Για ποια μιλαμε; Για τα Τ63 πχ η για τα karoo 3; Αν μιλαμε για τη 2η κατηγορια (karoo, tkc80, caprax κλπ), αυτα τα ελαστικα ειναι και για ασφαλτο, δεν προκαλουν προβληματα. Το θεμα πιεσεις ειναι αναλογα τα γουστα, οπως και οι ταχυτητες που κινεισαι. Αν θες να τρεχεις με πανω απο 160, γιατι να βαλεις τακουνια; Στη δικια μου με πιεσεις 25 μπρος πισω κανω τα παντα! Και στριβω και ταξιδευω μεχρι 140 και λασπωνομαι. Μεινεκτημα οτι τον χειμωνα με τις βροχουλες πρεπει να βαζω ασφαλτινα για να μην κανω πατιναζ... Κατα τα αλλα, χωματινα σε ολα και παντου!
 
Top Bottom