"Τακουνια" & ταχυτητα...

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Λοιπον οπως πολυ σωστα ειπωθηκε να οδηγεις με 200+ ειναι μεγαλο ρισκο οποτε κινησου με ταχυτητες μαχ 120 στον κλειστο αυτοκινητοδρομο και και μαχ 50 εξω απ αυτον,βεβαια το ρισκο ειναι ακομα μεγαλο γιατι κινησαι σε 2 τροχους οποτε αν θελεις νασαι πιο σιγουρος παρε το αμαξι ,βεβαια το ρισκο αν και μειωθηκε ειναι παντα εκει οποτε καλυτερα κατσε σπιτι ,ομως ακομα υπαρχει ρισκο ,με 6+ριχτερ για παραδειγμα μπορει να καταληξεις μακαριτης,οποτε φτιαξε ενα ανετο τεραστιο χρηματοκιβωτιο και κατσε μεσα.Ναι τωρα ΕΣΥ εισαι απολυτα ασφαλης.
Εγω θα βγω εξω να ρισκαρω και να ΖΗΣΩ την ζωη μου ,οσο αυτη διαρκεσει.
ΥΓ.Πριν πεσετε ολοι πανω μου να με φατε,δεν προτρεπω τους νεους να σκοτωθουν ,τους λεω οτι αν θελεις να ΖΗΣΕΙΣ και οχι απλα να επιβιωσεις τοτε παιρνεις καποια ρισκα παντα με το μυαλο και τα ματια ανοιχτα,και θα τους πω και κατι που μου ειχε πει ο παππουλης μου "πιεσε τα ορια σου στην ζωη σου αλλα οταν ακουσεις το καμπανακι μεσα σου να χτυπα ,μην το αγνοησεις".και αυτο ισχυει παντου, οχι μονο στον δρομο.Οσο για τον παραγοντα τυχη ειναι παντα εκει αλλα και αυτη ευνοει τους τολμηρους (αρχαιο γνωμικο),και ναι οπως καποιος πριν επισημανε :Οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
ΥΓ2.Ισως εκτος θεματος αλλα δεν κρατηθηκα με αυτα που διαβασα
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
ωρες ωρες με κανετε να νιωθω σαν παδακι εκτης δημοτικου εδω λεμε την εμπειρια μας απο λαστιχα με τακουνι που εχουμε τωρα Σιγουρα οταν πας με ολα, με σουζες, και τον ΚΟΚ τον γραφεις στα παλια σου τα παπουτσια ειναι ενα αλλο θεμα Εδω η καταλαβα λαθος λεμε ο καθενας την γνωμη του για τα λαστιχα που φοραει και εχουν τακουνι ΛΕΜΕ λοιπον TKC80 λαστιχαρα το πηγα 215 χιλιομ δεν εκανε κιχ στο χωμα ξεμπαζωνει τα παντα ξεκολαει ευκολα σχεδον απο παντου, γλιστραει δεν θελει πολλα πολλα στο νερο, και στην ασφαλτο γατζωνει σαν χταποδι, αμα θελεις να το κρατησεις για καιρο πας νορμαλ χωρις υπερβολες οχι γιατι δεν παει το λαστιχο απλα για να μην τρεχουμε στο εξαμηνο για αλλο Τωρα αν καταλαβα κατι αλλο σορρυ
σωστά κατάλαβες το θέμα είναι άλλο, αλλά επειδή κάποιοι ανέφεραν ότι είναι επικίνδυνο να κινούμαστε με μεγάλες ταχύτητες με χωμάτινα ελαστικά(που είναι σωστό) το θέμα πήρε και μία άλλη διάσταση και εγώ για παράδειγμα είπα πως αν το δούμε με αυτή τη λογική πρέπει να κινούμαστε σύμφωνα με τον ΚΟΚ με ότι λάστιχα και να έχουμε
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
ανοιξανε
σωστά κατάλαβες το θέμα είναι άλλο, αλλά επειδή κάποιοι ανέφεραν ότι είναι επικίνδυνο να κινούμαστε με μεγάλες ταχύτητες με χωμάτινα ελαστικά(που είναι σωστό) το θέμα πήρε και μία άλλη διάσταση και εγώ για παράδειγμα είπα πως αν το δούμε με αυτή τη λογική πρέπει να κινούμαστε σύμφωνα με τον ΚΟΚ με ότι λάστιχα και να έχουμε
σορυ τοτε αποχωρω απο ολο το στορυ και θα σας διαβαζω μεχρι να καταλαβω παντως δεν ενιωσα να απειλουμε απο το λαστιχο μου αλλα επειδη το 2017 εχω ονειρο να διασχισω την ελλαδα την αλβανια και το μαυροβουνιο απο χωμα θα με ενδιεφερε να ξερω πιο λαστιχο θα ψαχνω τακουνι στα 170 και πιο στην βροχη θα με εφερνε ξαπλα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ανοιξανε

σορυ τοτε αποχωρω απο ολο το στορυ και θα σας διαβαζω μεχρι να καταλαβω παντως δεν ενιωσα να απειλουμε απο το λαστιχο μου αλλα επειδη το 2017 εχω ονειρο να διασχισω την ελλαδα την αλβανια και το μαυροβουνιο απο χωμα θα με ενδιεφερε να ξερω πιο λαστιχο θα ψαχνω τακουνι στα 170 και πιο στην βροχη θα με εφερνε ξαπλα
Ωραια βολτα θα κανεις.....
Ανοιξε ενα νεο θεμα να το συζητησουμε για τις αντοχες ...γενικα, γιατι υπαρχει πολυ εμπειρια εδω μεσα
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
φιλοι μου καλοι ελλαδα μαυροβουνιο με 50 χιλιομετρα δεν παιζει ομονοια παρνηθα παιζει και παρα παιζει καλη χρονια σε ολους
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
οτα
Ωραια βολτα θα κανεις.....
Ανοιξε ενα νεο θεμα να το συζητησουμε για τις αντοχες ...γενικα, γιατι υπαρχει πολυ εμπειρια εδω μεσα
οταν ερθει η ωρα θα το κανω Το εχω ξανα κανει αλλα μεχρι αλβανια στα συνορα με μαυροβουνιο απο το χωριο ταμαρε στην αλβανια
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
φιλοι μου καλοι ελλαδα μαυροβουνιο με 50 χιλιομετρα δεν παιζει ομονοια παρνηθα παιζει και παρα παιζει καλη χρονια σε ολους
Αν και το μηνυμα σου ειναι ειρωνικο .......σου ευχομαι και εγω χρονια πολλα και καλη χρονια!:friendship:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
ανοιξανε

σορυ τοτε αποχωρω απο ολο το στορυ και θα σας διαβαζω μεχρι να καταλαβω παντως δεν ενιωσα να απειλουμε απο το λαστιχο μου αλλα επειδη το 2017 εχω ονειρο να διασχισω την ελλαδα την αλβανια και το μαυροβουνιο απο χωμα θα με ενδιεφερε να ξερω πιο λαστιχο θα ψαχνω τακουνι στα 170 και πιο στην βροχη θα με εφερνε ξαπλα
συμφωνούμε μάλλον επειδή έχω δουλέψει πολύ χωμάτινα λάστιχα σε μεγάλα μηχανάκια για πολλά χλμ δεν έχω νιώσει απειλή στην άσφαλτο ποτέ ! για την χρήση που το θες θα πρότεινα καροο3 εκεί που υστερούν ίσως λίγο είναι στην πολύ λάσπη!! θα σου βγάλουν καλά χλμ και θα έχεις μεγάλη σταθερότητα στην άσφαλτο ακόμα και στο βρεγμένο και πηγαίνεις σβέλτα ! Επίσης tkc 80 είναι μια καλή επιλογή ! ανάμεσα σε αυτά τα δύο για μένα
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Αν και το μηνυμα σου ειναι ειρωνικο .......σου ευχομαι και εγω χρονια πολλα και καλη χρονια!:friendship:
δεν ειναι στο χαρακτηρα μου να το κανω απλα εξηγω και μια αλλη διασταση του ελαστικου που ισως δεν εχουμε σκεφτει αν το πηρες ετσι ζηταω συγνωμη η ακομα και το διαγραφω
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
:thinking:
Εγω παντως ακομα δεν εχω καταλαβει ποιος ακριβως ειναι ο κινδυνος (στο στεγνο) σε μεγαλες ταχυτητες με τα τακουνατα αν οπως εγραψε και ο Μαθος ο δεικτης ταχυτητας του ελαστικου (και το βαρος) ειναι ο καταλληλος για αυτες της μεγαλες ταχυτητες
Θα υπαρχει ταλαντωση του μπροστινου;
Θα κανει μπαμ η σαμπρελα;
Θα ειναι δυσκολο το φρεναρισμα;
.
.
.
Τι ακριβως;
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ωρες ωρες με κανετε να νιωθω σαν παδακι εκτης δημοτικου εδω λεμε την εμπειρια μας ....η καταλαβα λαθος λεμε ο καθενας την γνωμη του για τα λαστιχα που φοραει και εχουν τακουνι...Τωρα αν καταλαβα κατι αλλο σορρυ
Μην νοιωθεις ετσι...οχι,δεν υπαρχει κανενας λογος...;)
Διοτι εσυ λες την γνωμη σου,ακους αλλη μια,διαβαζουμε αλλες....τοσες...αλλωστε τοις πασι γνωστο οτι ολοι εχουμε απο μια...!Καθενας μας εχει σαφως δικαιωμα να εκφραζει την αποψη του ελευθερα και δημοσια,ειδικα στο ADVride που εχει δειξει οτι δεν εχει στεγανα και ταμπου διοπτρας και παρωπιδων...Ομως το ιδιο δικαιωμα εχει και ο συμφορουμιτης.Και ολοι μας.Δουναι και λαβειν.Φυσικο ειναι ομως,οταν διατυπωνουμε δημοσια μια αποψη,ασχετα εαν ειναι σωστη ή λιγοτερο σωστη,να δεχομαστε αναποφευκτα και κριτικη απο τους αλλους...Απο κει και μετα ειναι στη κριση καθενος μας,αναλογα τις γνωσεις,τα θελω του,τα πιστευω του και το μυαλο που διαθετει και κουβαλαει να κρατα οσα θεωρει σωστα και να πεταει στον καλαθο οσα βρισκει-κατα κριση του-αχρηστες πληροφοριες...Τι ειναι τωρα η "κατα κριση καθενος",ακομα και αυτο εχει ενδιαφερον για τον διπλανο μας και για την κοινωνια που συνχνωτιζομαστε...διαφορετικοι ανθρωποι,αλλες προσωπικοτητες,αποψεις γνωμες...δεκτα ολα.Αρκει ο σεβασμος στην γνωμη του αλλου να ειναι παρων...ο διαλογος ειναι πολιτισμος και ειναι στην ευχερεια μας να τον "εκμεταλλευομαστε" ωστε να γινομαστε καλυτεροι και σοφοτεροι καθε φορα.:)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ειχα και εχω την απορια οσο αναφορα τις ταχυτητες που κινουμαστε με τα τακουνια.Οι αποψεις ειναι πολλες.Αλλα λενε οι κατασκευαστες,αλλα οι λαστιχαδες,αλλα εμεις...
Η ερωτηση μου ειναι λοιπον(οχι απο αποψη φθορας αλλα εμπιστοσυνης ως προς το λαστιχο) εσεις με τι ταχυτητες κινηστε στις εθνικες με τα μαστοδοντα που φορανε τακουνατα λαστιχα;
Εμενα ο λαστιχας μου πχ παντα μου λεει(για τα tkc80)"μην τυχον και ξεπερασεις τα 160κμ"...Δεν τα εχω ξεπερασει ποτε βεβαια αλλα εχω δικους μου που πατανε κατι 200αρες...Οχι για μεγαλη διαρκεια βεβαια αλλα δεν παυει να ειναι "ισως" επικυνδινο!!!
Τα φωτα σας και τις εμπειριες σας παρακαλω!!!

Η ερώτηση του φίλου ήταν η παραπάνω. Ξεκινήσαμε με κάποιες απλές απαντήσεις κι ύστερα άρχισαν οι φιλοσοφίες κι οι νουθεσίες........, ως ήθισται:D

Μ αρέσει να απαντάω -όταν σφίγγει το πράγμα- με δεδομένα και μόνο. Κι όχι δικά μου.... των κατασκευαστών ;)

Εδώ λοιπόν τα χαρ/κα των ελαστικών ενός R1200 GS (τα συγκεκριμένα είναι μάλιστα των Anakee Wild) :
BMW R 1200 GS 2011 Front 110/80 R 19 M/C 59V F TL - Rear
150/70 R 17 M/C 69V R TL


Ξέρουμε σε τι αντιστοιχεί ο δείκτης V???
240 χαω, για να μην το ψάχνετε....
Κινδυνεύω με τόσα (εφόσον οι λοιπές συνθήκες μου το επιτρέπουν)? Όχι. Από λάστιχο και μόνο, Ο Χ Ι !!!!
Θα βγάλει πολλά χλμ το λάστιχο αμα τελικιάζω??? ΟΧΙ και πάλι.

ΥΓ1: Μάθος (στο αρχικό του ποστ) και ΚΟΡΑΞ με κάλυψαν απόλυτα .
ΥΓ2: και συνημμένο το αρχείο με τα χαρ/κα των wild προς διεκόλυνση όσων θέλουν παραπάνω πληροφορία :)
 

Attachments

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Η ερώτηση του φίλου ήταν η παραπάνω. Ξεκινήσαμε με κάποιες απλές απαντήσεις κι ύστερα άρχισαν οι φιλοσοφίες κι οι νουθεσίες........, ως ήθισται:D

Μ αρέσει να απαντάω -όταν σφίγγει το πράγμα- με δεδομένα και μόνο. Κι όχι δικά μου.... των κατασκευαστών ;)

Εδώ λοιπόν τα χαρ/κα των ελαστικών ενός R1200 GS (τα συγκεκριμένα είναι μάλιστα των Anakee Wild) :
BMW R 1200 GS 2011 Front 110/80 R 19 M/C 59V F TL - Rear
150/70 R 17 M/C 69V R TL


Ξέρουμε σε τι αντιστοιχεί ο δείκτης V???
240 χαω, για να μην το ψάχνετε....
Κινδυνεύω με τόσα (εφόσον οι λοιπές συνθήκες μου το επιτρέπουν)? Όχι. Από λάστιχο και μόνο, Ο Χ Ι !!!!
Θα βγάλει πολλά χλμ το λάστιχο αμα τελικιάζω??? ΟΧΙ και πάλι.

ΥΓ1: Μάθος (στο αρχικό του ποστ) και ΚΟΡΑΞ με κάλυψαν απόλυτα .
ΥΓ2: και συνημμένο το αρχείο με τα χαρ/κα των wild προς διεκόλυνση όσων θέλουν παραπάνω πληροφορία :)
χαιρομαι που μπηκες στο θεμα δυναμικα
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η ερώτηση του φίλου ήταν η παραπάνω. Ξεκινήσαμε με κάποιες απλές απαντήσεις κι ύστερα άρχισαν οι φιλοσοφίες κι οι νουθεσίες........, ως ήθισται:D

Μ αρέσει να απαντάω -όταν σφίγγει το πράγμα- με δεδομένα και μόνο. Κι όχι δικά μου.... των κατασκευαστών ;)

Εδώ λοιπόν τα χαρ/κα των ελαστικών ενός R1200 GS (τα συγκεκριμένα είναι μάλιστα των Anakee Wild) :
BMW R 1200 GS 2011 Front 110/80 R 19 M/C 59V F TL - Rear
150/70 R 17 M/C 69V R TL


Ξέρουμε σε τι αντιστοιχεί ο δείκτης V???
240 χαω, για να μην το ψάχνετε....
Κινδυνεύω με τόσα (εφόσον οι λοιπές συνθήκες μου το επιτρέπουν)? Όχι. Από λάστιχο και μόνο, Ο Χ Ι !!!!
Θα βγάλει πολλά χλμ το λάστιχο αμα τελικιάζω??? ΟΧΙ και πάλι.

ΥΓ1: Μάθος (στο αρχικό του ποστ) και ΚΟΡΑΞ με κάλυψαν απόλυτα .
ΥΓ2: και συνημμένο το αρχείο με τα χαρ/κα των wild προς διεκόλυνση όσων θέλουν παραπάνω πληροφορία :)
Kαι φυσικα η κουβεντα δεν εχει κανενα νοημα μετα το ποστ του Μαθο
Και εμενα δεν μου λυθηκε η απορια τι ακριβως φοβουνται μερικη οσον αφορα τα λαστιχα
:thinking:
Εγω παντως ακομα δεν εχω καταλαβει ποιος ακριβως ειναι ο κινδυνος (στο στεγνο) σε μεγαλες ταχυτητες με τα τακουνατα αν οπως εγραψε και ο Μαθος ο δεικτης ταχυτητας του ελαστικου (και το βαρος) ειναι ο καταλληλος για αυτες της μεγαλες ταχυτητες
Θα υπαρχει ταλαντωση του μπροστινου;
Θα κανει μπαμ η σαμπρελα;
Θα ειναι δυσκολο το φρεναρισμα;
.
.
.
Τι ακριβως;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Kαι φυσικα η κουβεντα δεν εχει κανενα νοημα μετα το ποστ του Μαθο
Και εμενα δεν μου λυθηκε η απορια τι ακριβως φοβουνται μερικη οσον αφορα τα λαστιχα
Έτσι!
Κι εσύ με κάλυψες, αλλά ποιον να πρωτοπω???:)
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Η ερώτηση του φίλου ήταν η παραπάνω. Ξεκινήσαμε με κάποιες απλές απαντήσεις κι ύστερα άρχισαν οι φιλοσοφίες κι οι νουθεσίες........, ως ήθισται:D

Μ αρέσει να απαντάω -όταν σφίγγει το πράγμα- με δεδομένα και μόνο. Κι όχι δικά μου.... των κατασκευαστών ;)

Εδώ λοιπόν τα χαρ/κα των ελαστικών ενός R1200 GS (τα συγκεκριμένα είναι μάλιστα των Anakee Wild) :
BMW R 1200 GS 2011 Front 110/80 R 19 M/C 59V F TL - Rear
150/70 R 17 M/C 69V R TL


Ξέρουμε σε τι αντιστοιχεί ο δείκτης V???
240 χαω, για να μην το ψάχνετε....
Κινδυνεύω με τόσα (εφόσον οι λοιπές συνθήκες μου το επιτρέπουν)? Όχι. Από λάστιχο και μόνο, Ο Χ Ι !!!!
Θα βγάλει πολλά χλμ το λάστιχο αμα τελικιάζω??? ΟΧΙ και πάλι.

ΥΓ1: Μάθος (στο αρχικό του ποστ) και ΚΟΡΑΞ με κάλυψαν απόλυτα .
ΥΓ2: και συνημμένο το αρχείο με τα χαρ/κα των wild προς διεκόλυνση όσων θέλουν παραπάνω πληροφορία :)
Το πρόβλημα δεν είναι εάν αντέχουν στα 240κμ/ώρα αλλά στο ποσοστο επαφής με την άσφαλτο και στο στρεβλωμα των τακουνιών.
Φυσικά κάθε λάστιχο θα έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά ανάλογα το σχήμα και μεγεθος των τακουνιών. Δεν μπορεί το karoo3 να εχει το ιδιο γκριπ και στρεβλωμα με το Karoo1.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το πρόβλημα δεν είναι εάν αντέχουν στα 240κμ/ώρα αλλά στο ποσοστο επαφής με την άσφαλτο και στο στρεβλωμα των τακουνιών.
Φυσικά κάθε λάστιχο θα έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά ανάλογα το σχήμα και μεγεθος των τακουνιών. Δεν μπορεί το karoo3 να εχει το ιδιο γκριπ και στρεβλωμα με το Karoo1.
Τοτε θα εχουν κι αλλο δεικτη ταχυτητας....
 
Top Bottom