Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Δηλαδή, οι ανοξείδωτες που έχω βάλει στις δισκόπλακες δεν κάνουν?
ΓΙΑ το ξύδι, ξέρω ότι είναι οξύ, τις αφήνω 1 μέρα και καθαρίζουν από τις σκουριές αλλά σκουραίνει η επιφάνεια τους, σαν να φεύγει το ασημί χρώμα. Μετά, τις περνάω με βερνίκι μετάλλου για να μην ξανασκουριάσουν.
Βαλτες οπουδηποτε αλλου εκτος απο το δισκοφρενο. Γενικοτερα οπου δεν υπαρχει φορτιο...
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Για τις δισκοπλακες νομιζω (αλλά και για διάφορες άλλες εφαρμογές πάνω στη μηχανη) πρέπει να έχουν συγκεκριμενο δείκτη σκληρότητας οι βίδες.δες τις παλιές επάνω στο στεφανι και αν έχουν δείκτη σκληρότητας μεγαλύτερο πάρε τον ίδιο. Οι κοινές ανοξείδωτες εχουν δείκτη 8.8 αν δε κάνω λάθος.
Στο δικο μου, για τα δισκοφρενα ειναι 10.2 αν θυμαμαι καλα. Για μια χουφτα βιδες ηθελα 40- 50 ευρω απο την Μαμα εταιρεια. Τις εστειλα για γαλβανισμο με 10 ευρω και ξεμπερδεψα
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Σπυρου Πάτση βρίσκεις σχεδόν τα πάντα από βίδες.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Σπυρου Πάτση βρίσκεις σχεδόν τα πάντα από βίδες.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ισχύει αυτό Κωστή. Υπάρχουν όμως περίεργες διαστάσεις στις βίδες των μοτοσυκλετών τις οποίες δεν βρίσκεις Σπ. Πάτση. Επειδή τα πέρασα σχεδόν όλα, δεν βρήκα ούτε εκεί. Σε κάθε μαγαζί που έδειχνα τις βίδες όλοι μου έλεγαν να απευθυνθώ στην μαμά εταιρεία. Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με το κάθε μηχανάκι.
 
Reactions: kaf

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Δηλαδή, οι ανοξείδωτες που έχω βάλει στις δισκόπλακες δεν κάνουν?
ΓΙΑ το ξύδι, ξέρω ότι είναι οξύ, τις αφήνω 1 μέρα και καθαρίζουν από τις σκουριές αλλά σκουραίνει η επιφάνεια τους, σαν να φεύγει το ασημί χρώμα. Μετά, τις περνάω με βερνίκι μετάλλου για να μην ξανασκουριάσουν.
οχι δεν κανουν.....
μην αρχισεις ομως τα γιατι και τα πως .....:p

ασκουνται στρεπτικες και καμπτικες δυναμεις.....
ο κατασκευαστης εχει επιλεξει βιδες με κραματα μεταλλων που να πετυχαινουν την μικροτερη συστολη-διαστολη οταν ασκουνται δυναμης καταπονησης στο σημειο.....συνηθως την ''ακουν'' τα σπειρωματα...... αρκετα συχνα και ολο το ''σωμα''(βιδα) και σπαει......
οποτε ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπαλου να χρησιμοποιησουμε αλλο μεταλλο εκτος απο ατσαλι (ανοξειδωτο, γαλβανιζε κλπ)

τωρα για τις μαυριλες που λες....
εχει να κανει με την κατεργασια και την περιεκτικοτητα σε ανθρακα.....
οι απλες σιδερενιες βιδες σκουριαζουν με το παραμικρο.....
και η σειρα ειναι----> σιδηρος - χαλυβας - ατσαλι....


για την ωρα , αυτα....
εν κατακλειδι , βγαλε τις @#$##@@#$#@@ που εχεις βαλει.....
βαλε τις βιδουλες που φοραγε....





οι υπολοιποι συμπαθατε με ....
δεν τα ''παω'' και τοσο καλα με τον γραπτο λογο....
αλλα νομιζω οτι κατανοησατε ολοι τι εννοω με τα παραπανω ..... ετσι οπως τα ΄γραψα δηλαδη....:p:laugh:
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
οχι δεν κανουν.....
μην αρχισεις ομως τα γιατι και τα πως .....:p

ασκουνται στρεπτικες και καμπτικες δυναμεις.....
ο κατασκευαστης εχει επιλεξει βιδες με κραματα μεταλλων που να πετυχαινουν την μικροτερη συστολη-διαστολη οταν ασκουνται δυναμης καταπονησης στο σημειο.....συνηθως την ''ακουν'' τα σπειρωματα...... αρκετα συχνα και ολο το ''σωμα''(βιδα) και σπαει......
οποτε ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπαλου να χρησιμοποιησουμε αλλο μεταλλο εκτος απο ατσαλι (ανοξειδωτο, γαλβανιζε κλπ)

τωρα για τις μαυριλες που λες....
εχει να κανει με την κατεργασια και την περιεκτικοτητα σε ανθρακα.....
οι απλες σιδερενιες βιδες σκουριαζουν με το παραμικρο.....
και η σειρα ειναι----> σιδηρος - χαλυβας - ατσαλι....


για την ωρα , αυτα....
εν κατακλειδι , βγαλε τις @#$##@@#$#@@ που εχεις βαλει.....
βαλε τις βιδουλες που φοραγε....





οι υπολοιποι συμπαθατε με ....
δεν τα ''παω'' και τοσο καλα με τον γραπτο λογο....
αλλα νομιζω οτι κατανοησατε ολοι τι εννοω με τα παραπανω ..... ετσι οπως τα ΄γραψα δηλαδη....:p:laugh:
Τελικά εκτός από γλυκό αγόρι είσαι και πολύ διαβασμενο......
Εύγε νέε μου:wtng:
:friend:
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
@sugariasgeorge σου έκανα like γιατί, καθότι αυστηρούλης, είσαι κατατοπιστικότατος ;)

Έκανα μ@λ@κία λοιπόν, ΟΚ. Ευτυχώς δεν το κυκλοφόρησα ακόμα, να έχουμε άλλα. Πραγματικά δεν το ήξερα ότι δεν κάνουν, αν και θα έπρεπε να πονηρευτώ που είδα πόσο μαλακά ήταν τα κεφάλια των βιδών όταν τις έσφιγγα.
Στο δια ταύτα, τι προτείνετε να κάνω? Οι μαμά βίδες θα έχουν πάθει κάποια αλλοίωση στο υλικό τους που έμειναν 1 μέρα στο ξύδι? Αν εξαιρέσεις ότι δεν έχουν καθαρίσει πλήρως?
Υπάρχει και η λύση του γαλβανισμού, όπως ανέφερε και παραπάνω ο φίλος chester, αλλά δεν ξέρω αν θέλω να ασχοληθώ...Παίζουν βέβαια και στο ebay βίδες με συγκεκριμένη σκληρότητα αλλά άγνωστη παράδοση:D:D:D
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
@sugariasgeorge σου έκανα like γιατί, καθότι αυστηρούλης, είσαι κατατοπιστικότατος ;)

Έκανα μ@λ@κία λοιπόν, ΟΚ. Ευτυχώς δεν το κυκλοφόρησα ακόμα, να έχουμε άλλα. Πραγματικά δεν το ήξερα ότι δεν κάνουν, αν και θα έπρεπε να πονηρευτώ που είδα πόσο μαλακά ήταν τα κεφάλια των βιδών όταν τις έσφιγγα.
Στο δια ταύτα, τι προτείνετε να κάνω? Οι μαμά βίδες θα έχουν πάθει κάποια αλλοίωση στο υλικό τους που έμειναν 1 μέρα στο ξύδι? Αν εξαιρέσεις ότι δεν έχουν καθαρίσει πλήρως?
Υπάρχει και η λύση του γαλβανισμού, όπως ανέφερε και παραπάνω ο φίλος chester, αλλά δεν ξέρω αν θέλω να ασχοληθώ...Παίζουν βέβαια και στο ebay βίδες με συγκεκριμένη σκληρότητα αλλά άγνωστη παράδοση:D:D:D
Καλημέρα! Εάν θέλεις να δώσεις χρήμα και δεν έχεις πρόβλημα, πάρε τις δικές του. Αν πάλι έχεις πιο πολύ χρήμα δες τα χαρακτηριστικά της κάθε βίδας και πάρε pro bolt..
Τώρα το άλλο που δεν ξέρεις αν θέλεις να ασχοληθείς, να σε ενημερώσω πως και εμένα οι βίδες ήταν στην ίδια κατάσταση με την δική σου. Θα ασχοληθείς πολύ λιγότερο με το να πάρεις βόλτα τα μαγαζιά, Η να ψάξεις να βρεις το κωδικό κάθε βίδας και να τα πάρεις μαμά. Η διαδικασία που σου έδωσα είναι η πιο οικονομική, η πιο γρήγορη με το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.
Όλα τα παραπάνω τα έχω κάνει με πολύ ψάξιμο και τηλέφωνα και δρομολόγια στα βιδαδικα μέχρι να βρω αυτό που θέλω.
Θα βγάλεις τις βίδες, θα πάρεις ένα τηλέφωνο και θα τις στείλεις. Και μάλιστα με τόσο χαμηλό κόστος, μπορείς να του στείλεις σχεδόν από όλο το μηχανάκι.
Όπως Σου είπα και στο πμ για 25 βίδες η μαμά ήθελε κοντά 50 ευρώ...
Και για να του πεις ποιες θες, πρέπει να ανοίξεις manual να δεις και να του πεις ακριβώς τον κωδικό της κάθε βίδας.

Γαλβανισμος φίλε. Γιατί κολλάς τόσο πολύ, δεν μπορώ καταλάβω...
Καλήμέρες!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεν κολλάω βρε, απλά θέλω κάτι άμεσα, χωρίς όμως να το αποκλείω.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Δεν κολλάω βρε, απλά θέλω κάτι άμεσα, χωρίς όμως να το αποκλείω.
3 ημέρες υπόθεση, χωρίς κανένα ζόρι.. Πολύ πιο γρήγορα από ebay κλπ κλπ

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
64.560χλμ σημερα...:happy:

Πηγαμε για λαδακι φροντιδας...Liqui moly 15w50 :)


και επ'ευκαιριας...:cool:

...της ειπα για πολλοστη φορα I love her αφου...:inlove:
...βρουυυυυυμ για τους δρομους κ ταξιδια κουκλα μου;)


Φοραμε καινουρια τακακια EBC μπρος πισω...τα γμημενα τα αξιζουν τα λ7 τους...:eek:


Τοποθετησαμε καγκελα πισω givi γιατι ερχονται βαλιτσονια σπεσιαλ λεμε...:cool:


Αλλαξαμε μπαταριες στον συναγΙΑρμο, ενδειξη DWA αφου...2 μπαταριες CR123 :alien:


keep riding...δηλαδη στα Ελληνικα βρουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυμμμμ :inlove::D

Send by mAthosalas' S8-F8 ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
64.560χλμ σημερα...:happy:

Πηγαμε για λαδακι φροντιδας...Liqui moly 15w50 :)


και επ'ευκαιριας...:cool:

...της ειπα για πολλοστη φορα I love her αφου...:inlove:
...βρουυυυυυμ για τους δρομους κ ταξιδια κουκλα μου;)


Φοραμε καινουρια τακακια EBC μπρος πισω...τα γμημενα τα αξιζουν τα λ7 τους...:eek:


Τοποθετησαμε καγκελα πισω givi γιατι ερχονται βαλιτσονια σπεσιαλ λεμε...:cool:


Αλλαξαμε μπαταριες στον συναγΙΑρμο, ενδειξη DWA αφου...2 μπαταριες CR123 :alien:


keep riding...δηλαδη στα Ελληνικα βρουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυμμμμ :inlove::D

Send by mAthosalas' S8-F8 ...
Ωραίες ροκιές Κώστα, καραγουστάρω.
Καλές βόλτες!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ανεβαζω εδω για να μην ανοιξω τσαμπα θεμα το νουμερο 1 :" οταν πηγα στον φθηνο μαστορα και πολυ καλο παιδι " και νουμερο 2 :" οταν πηγα στον ακριβο και μουρλοκομειο μαστορα" οι εικονες μιλανε απο μονες τους!!!! Τα μουρλοκομεια ειναι και οι καλυτεροι μαστορες τελικα και οπως λεει ο πατερας μου αν δεν εχει κανει στο δαφνη μαστορατζα δεν εισαι!!!!


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γραναζάκια για τη πιτσιρίκα μου για ήπιο ή δυναμικό κόντεμα κατά το δοκούν. Θα μεγαλώσω λίγο το πίσω για να μπορώ να παίζω με το μπροστινό!



 
Τελευταία επεξεργασία:

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Καινούργια μαρσπιέ adventure και προστατευτικό για το φανάρι εμπρός στους πετσάκιδες. Μετά μπανάκι.....


Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σήμερα της έβαλα τα ορειβατικά της εν όψη του επερχόμενου χωμάτινου Σαββάτου.



Αρωτηξης: Τοποθετώντας τη ζάντα στη μοτο, διαπιστώνω πως ο λαστιχάς όπου του πήγα το στεφάνι για να μου βάλει το λάστιχο, την έκανε την παπαριά και έβαλε το λάστιχο με ανάποδη φορά. Δυστηχως δεν το πρόσεξα εκείνη την ώρα, το φόρτωσα στο αμάξι και έφυγα.

Να το αφήσω όπως είναι; Υπάρχει πρόβλημα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Σήμερα της έβαλα τα ορειβατικά της εν όψη του επερχόμενου χωμάτινου Σαββάτου.



Αρωτηξης: Τοποθετώντας τη ζάντα στη μοτο, διαπιστώνω πως ο λαστιχάς όπου του πήγα το στεφάνι για να μου βάλει το λάστιχο, την έκανε την παπαριά και έβαλε το λάστιχο με ανάποδη φορά. Δυστηχως δεν το πρόσεξα εκείνη την ώρα, το φόρτωσα στο αμάξι και έφυγα.

Να το αφήσω όπως είναι; Υπάρχει πρόβλημα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Λαστιχας και αυτος! Rotation δεν ειδε;
Ειναι πιθανο να εχεις ενα τρέμουλο το οποιο θα καταλαβεις μονο στην ασφαλτο εξαιτίας του μη λειου αναγλυφου των τακουνιων απο την φορα κύλισης. Στο χωμα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το αντιληφθείς.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Λαστιχας και αυτος! Rotation δεν ειδε;
Ειναι πιθανο να εχεις ενα τρέμουλο το οποιο θα καταλαβεις μονο στην ασφαλτο εξαιτίας του μη λειου αναγλυφου των τακουνιων απο την φορα κύλισης. Στο χωμα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το αντιληφθείς.
Βασικά δεν ξέρω γιατί το συγκεκριμένο λάστιχο έχει rotation Αν δεις τα τακούνια του είναι ακριβώς ίδια όπως και να το κοιτάξεις. Δεν έχει κάποιο χαρακτηριστικό η αρχιτεκτονική του που να υποδηλώνει κάποια συγκεκριμένη φορά. Τέσπα, θα το αφήσω ως έχει και είδωμεν.
 
Top Bottom