Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ερώτηση ηλεκτρολογικού χαρακτήρα για εκπαιδευτικούς σκοπούς:

Αλλαξα λαμπες στο 640 και μόλις άνοιξα φώτα έκαψε την κεντρική ασφάλεια.

Την άλλαξα και όλα καλά.

Γιατί δεν το έκανε τη δεύτερη φορά;
Aυτες τις κινεζολαμπες που ποσταρες χθες?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
E παιζει να ηταν μαπα κατασκευη η λαμπα και να ηταν βραχυκυκλωμενη, το μονο που χωριζει στις Η1 τον θετικο πολο απο τη γειωση που ειναι ολη η μεταλλικη βαση ειναι ενα λεπτο στρωμα μονωτικου, εαν αυτο ηταν μαπα τοτε εκει βραχυκυκλωσε. Δες εαν εχει μαυρισει η λαμπα που εκανε το τσαφ εκει γυρω απο τον πολο που συνδεεις το φισακι.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Την δευτερη φορα αναψαν κανονικα καταλαβα εγω.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Mπορει να ηταν μονο η μια τελειως μαπα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
E παιζει να ηταν μαπα κατασκευη η λαμπα και να ηταν βραχυκυκλωμενη, το μονο που χωριζει στις Η1 τον θετικο πολο απο τη γειωση που ειναι ολη η μεταλλικη βαση ειναι ενα λεπτο στρωμα μονωτικου, εαν αυτο ηταν μαπα τοτε εκει βραχυκυκλωσε. Δες εαν εχει μαυρισει η λαμπα που εκανε το τσαφ εκει γυρω απο τον πολο που συνδεεις το φισακι.
Την δευτερη φορα αναψαν κανονικα καταλαβα εγω.
Άναψαν κανονικά τη δεύτερη φορά όπως λέει ο Λευτέρης και συνεχίζουν και ανάβουν ακόμα.

Μήπως ήταν η ασφάλεια στα τελευταία της?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κατι δεν παει καλα με την παρτη μου, ειναι η 2η σερι μερα που διαβαζω ο,τι να'ναι, αλλα γραφει και αλλα βλεπω... Καταλαβα οτι αλλαξες λαμπα και ολα καλα.

Απο φως πως ειναι? Φωτιζουν κανονικα ή πιο εντονα? Μηπως τελικα ειναι οντως 100αρες , και γιαυτο σου εκαψε την ασφαλεια...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Σήμερα είχε καθαρισμό εν τω βάθει στο 640 γιατί του το χρωσταγα καιρό. Βέβαια θα το σκονισω οσωνουπο αλλά δε γ@μεις, να περνάει και η ώρα.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Κατι δεν παει καλα με την παρτη μου, ειναι η 2η σερι μερα που διαβαζω ο,τι να'ναι, αλλα γραφει και αλλα βλεπω... Καταλαβα οτι αλλαξες λαμπα και ολα καλα.

Απο φως πως ειναι? Φωτιζουν κανονικα ή πιο εντονα? Μηπως τελικα ειναι οντως 100αρες , και γιαυτο σου εκαψε την ασφαλεια...
Κωστα μου 55W γράφει η κάθε λαμπα. Περιμένω να νυχτώσει να πάω μια βόλτα να δω αποτέλεσμα.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Κωστα μου 55W γράφει η κάθε λαμπα. Περιμένω να νυχτώσει να πάω μια βόλτα να δω αποτέλεσμα.
Στειλε Β55 στο 13033 και θα δεις....:ha
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Χωρις να πολυγνωριζω ειναι θεμα γειωσης.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Σήμερα είχε καθαρισμό εν τω βάθει στο 640 γιατί του το χρωσταγα καιρό. Βέβαια θα το σκονισω οσωνουπο αλλά δε γ@μεις, να περνάει και η ώρα.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μαστορα μια ερωτηση....τι χρησιμοποιεις για καθαρισμα εκει στα σημεια κοντα στις φισες κλπ?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
μαστορα μια ερωτηση....τι χρησιμοποιεις για καθαρισμα εκει στα σημεια κοντα στις φισες κλπ?
Σπρευ επαφώνε.
Κανει θαύματα.... γενικά λουζω όλο το μηχανάκι με δαύτο εκτός από φαιρινγκ κτλ αλλά γενικά στα σημεία του μοτέρ, μπαταρίες, πλεξούδες, όργανα από μέσα κτλ του δίνω και καταλαβαίνει.

Εν τω μεταξύ αφήνει και ένα λεπτό λιπαρό, μη αγώγιμο στρώμα στην επιφάνεια και στο επόμενο Πλύσιμο οποία βρωμα έχει το μοτέρ βγαίνει πιο εύκολα.

Το έχω ερωτευτεί.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Κατι δεν παει καλα με την παρτη μου, ειναι η 2η σερι μερα που διαβαζω ο,τι να'ναι, αλλα γραφει και αλλα βλεπω...

γιαυτο σου μου εκαψε την ασφαλεια...
είναι από τα δάκρυα συγκίνησης από την φωτογραφία με το vstromhellasforumbuff...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Σήμερα είχε καθαρισμό εν τω βάθει στο 640 γιατί του το χρωσταγα καιρό. Βέβαια θα το σκονισω οσωνουπο αλλά δε γ@μεις, να περνάει και η ώρα.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

πραγματικά θα κατέβω κάτω να το κάνουμε το ίδιο και στο δικό μου, όταν θα έρθει η ώρα για πωλητήριο....


οπότε, μη με περιμένεις σύντομα (για το πλύσιμο) :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Aldebaran τι χρησιμοποιησες για τετοιο πλυσιμο; Μετα περασες σπρει σιλικονης επαφες κ τετοια;
Αραιωνω swaz με αναλογία 30%,ψεκαζω όλο το μηχανάκι, αφήνω 5 λεπτά και μετά το πλακωνω με το πειστικό αρκετή ώρα. Εννοείται ότι έχω σκεπάσει μπαταρία και φίλτρο αέρα.
Με τα στεγνωνω με αέρα αρκετή ωρα, ψεκαζω με σπρευ επαφών παντού.
Βάζω και σπρευ σιλικόνης στα πλαστικά μπροστά στο καντράν, διακόπτες κτλ, αφήνω 10 λεπτά και σκουπιζω με ένα πανί.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Φιλικα σου λεω να μην ξαναβαλεις Swaz
Το ξέρω Γιώργο.
Αραιωμένο δεν έχει πρόβλημα, το χρησιμοποιώ χρόνια, τη μονη φορά που άφησε σημάδια ήταν που έκανα τη μαλακία και το έβαλα ατόφιο σε ζάντα και μου τη γ@μησε.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αυτό το σπρευ επαφών βάζω.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom