Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Το ξέρω Γιώργο.
Αραιωμένο δεν έχει πρόβλημα, το χρησιμοποιώ χρόνια, τη μονη φορά που άφησε σημάδια ήταν που έκανα τη μαλακία και το έβαλα ατόφιο σε ζάντα και μου τη γ@μησε.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αγαπουλα,
Να σου προτεινω ενα ματζουνι ?
Αγορασε απo την Eurochem το προιον oil remover S

Εγω εχω παρει και ενα ξεκαστικο κηπου (υποπιεσης). Το ριχνω πριν πλυνω και το αφηνω 5-10 λεπτα.

;)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Μιας και πιασαμε το του πλυσιματος....

Ενα λιτρο φαρμακευτικου παραφινελαιου απο το φαρμακειο θα κοστισει 5-6 ευρω.

Προτεινω, με ενα πινελακι στην αλυσιδα στο μπροστα γραναζι και στο μοτερ καθως και στην ζαντα και μεσα σε 5 λεπτα θα εχουν γινει μπιμπελό.
Καλο θα ηταν να μην σας πεσει στην δαγκανα την δισκοπλακα ή τα τακακια....

todor εφυγες για ψωνια
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σπρευ επαφώνε.
Κανει θαύματα.... γενικά λουζω όλο το μηχανάκι με δαύτο εκτός από φαιρινγκ κτλ αλλά γενικά στα σημεία του μοτέρ, μπαταρίες, πλεξούδες, όργανα από μέσα κτλ του δίνω και καταλαβαίνει.

Εν τω μεταξύ αφήνει και ένα λεπτό λιπαρό, μη αγώγιμο στρώμα στην επιφάνεια και στο επόμενο Πλύσιμο οποία βρωμα έχει το μοτέρ βγαίνει πιο εύκολα.

Το έχω ερωτευτεί.
Εγώ εάν ποτέ πλύνω έτσι, κάποιο από τα μηχανακια μου, δεν θα το ξανά βγάλω στο δρόμο ποτέ:muted:!!!!!!
Όποτε, και την ταλαιπωρία γλιτώνω, και τις δουλεύω!!! Πλύσιμο σαν το βρόχινο νερό, δεν κάνει κανένας :laugh:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Για τον βιτσιοζο τον todor.... μπορεις να παρεις παλιά κορδονια απο αθλητικα , να το βουτηξεις στο παραφινελαιο και: κανοντας μια λουπα σε καθε ακτινα με το κορδονι να τις καθαρισεις , αβιαστα , αβασανιστα , αγαλματενια....
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Για τον βιτσιοζο τον todor.... μπορεις να παρεις παλιά κορδονια απο αθλητικα , να το βουτηξεις στο παραφινελαιο και: κανοντας μια λουπα σε καθε ακτινα με το κορδονι να τις καθαρισεις , αβιαστα , αβασανιστα , αγαλματενια....
Τρελό βίτσιο όντως!!!!
Κουράστηκα μόνο που το διάβασα....... μόλις ξάπλωσα στον καναπέ!!!!! :laugh:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αραιωνω swaz με αναλογία 30%,ψεκαζω όλο το μηχανάκι, αφήνω 5 λεπτά και μετά το πλακωνω με το πειστικό αρκετή ώρα. Εννοείται ότι έχω σκεπάσει μπαταρία και φίλτρο αέρα.
Με τα στεγνωνω με αέρα αρκετή ωρα, ψεκαζω με σπρευ επαφών παντού.
Βάζω και σπρευ σιλικόνης στα πλαστικά μπροστά στο καντράν, διακόπτες κτλ, αφήνω 10 λεπτά και σκουπιζω με ένα πανί.
H ασφαλεια καηκε πριν ή μετα το πλυσιμο?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
H ασφαλεια καηκε πριν ή μετα το πλυσιμο?
Όχι μόλις τις άλλαξα, πριν δηλαδή.

Μολις τις δοκίμασα, μάπα. Χειρότερες από τις εργοστασιακες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Όχι μόλις τις άλλαξα, πριν δηλαδή.

Μολις τις δοκίμασα, μάπα. Χειρότερες από τις εργοστασιακες.
Δεν υπάρχει περίπτωση ένα μπλε τζαμί να αφήνει να περάσει περισσότερο φως από ένα διάφανο... ;)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εννοειται, απλα ελεγα μηπως ηταν οντως 100αρες οπως εγραφε το κουτι τους και γιαυτο του εκαψαν την ασφαλεια.

Γιαννη εαν θες την αποψη μου σε αλογονου εαν δεις μια διαφορα θα ειναι με τυπου Nightbreaker/Extreme power λαμπες μαζι με ξεχωριστη καλωδιωση με ρελε απευθειας απο τη μπαταρια. Οι Η1 ειναι απο τις πιο αρχαιες λαμπες αλογονου, αρα και απο τις πιο κακες σε αποδοση φωτισμου, ειδικα μεσα σε φαναρι τυπου προτζεκτορ οπως του 640.

Μην προσπαθησεις καν με LED λαμπα, οσες κι εαν εχω δοκιμασει σε φαναρι τυπου προτζεκτορ ειναι ιδιες και χειροτερες με τις αλογονου.

Στο 1150 που ειχε επισης φαναρι προτζεκτορα με Η1 , το μονο που εκανε μια α' διαφορα ηταν λαμπες HID, αλλα και παλι δεν ειδα ξερω γω την τρομερη διαφορα , απλα ηταν καλυτερα τα πραγματα.

Καλυτερα λοιπον ενα σετακι προβολακια με "κομμενη" δεσμη για να μην τυφλωνεις τους απεναντι. Ειδικα για εσενα που εχεις ηδη καγκελα, νομιζω ειναι η μονη λυση.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Εννοειται, απλα ελεγα μηπως ηταν οντως 100αρες οπως εγραφε το κουτι τους και γιαυτο του εκαψαν την ασφαλεια.

Γιαννη εαν θες την αποψη μου σε αλογονου εαν δεις μια διαφορα θα ειναι με τυπου Nightbreaker/Extreme power λαμπες μαζι με ξεχωριστη καλωδιωση με ρελε απευθειας απο τη μπαταρια. Οι Η1 ειναι απο τις πιο αρχαιες λαμπες αλογονου, αρα και απο τις πιο κακες σε αποδοση φωτισμου, ειδικα μεσα σε φαναρι τυπου προτζεκτορ οπως του 640.

Μην προσπαθησεις καν με LED λαμπα, οσες κι εαν εχω δοκιμασει σε φαναρι τυπου προτζεκτορ ειναι ιδιες και χειροτερες με τις αλογονου.

Στο 1150 που ειχε επισης φαναρι προτζεκτορα με Η1 , το μονο που εκανε μια α' διαφορα ηταν λαμπες HID, αλλα και παλι δεν ειδα ξερω γω την τρομερη διαφορα , απλα ηταν καλυτερα τα πραγματα.

Καλυτερα λοιπον ενα σετακι προβολακια με "κομμενη" δεσμη για να μην τυφλωνεις τους απεναντι. Ειδικα για εσενα που εχεις ηδη καγκελα, νομιζω ειναι η μονη λυση.
Κατάλαβα....
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα ξαναβάλω αυτές που είχε, ευτυχώς έχω καλά προβολάκια, απλά ψάχνω τον τρόπο να τα συνδέσω με τη μεγάλη σκάλα.
Όχι να χρησιμοποιούν την ίδια καλωδίωση, απλά να παίρνουν σήμα να ανάβουν μαζί με τη μεγάλη.

Σκέφτομαι να καταργήσω τον διακόπτη (των προβολακίων) και το καλώδιο που πηγαίνει στον διακόπτη να το ενώσω με διακλάδωση στην καλωδίωση της μεγάλης.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Κατάλαβα....
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα ξαναβάλω αυτές που είχε, ευτυχώς έχω καλά προβολάκια, απλά ψάχνω τον τρόπο να τα συνδέσω με τη μεγάλη σκάλα.
Όχι να χρησιμοποιούν την ίδια καλωδίωση, απλά να παίρνουν σήμα να ανάβουν μαζί με τη μεγάλη.

Σκέφτομαι να καταργήσω τον διακόπτη (των προβολακίων) και το καλώδιο που πηγαίνει στον διακόπτη να το ενώσω με διακλάδωση στην καλωδίωση της μεγάλης.
Αυτό ακριβώς είχα κάνει εγώ όταν είχα προβολακια!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κατάλαβα....
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα ξαναβάλω αυτές που είχε, ευτυχώς έχω καλά προβολάκια, απλά ψάχνω τον τρόπο να τα συνδέσω με τη μεγάλη σκάλα.
Όχι να χρησιμοποιούν την ίδια καλωδίωση, απλά να παίρνουν σήμα να ανάβουν μαζί με τη μεγάλη.

Σκέφτομαι να καταργήσω τον διακόπτη (των προβολακίων) και το καλώδιο που πηγαίνει στον διακόπτη να το ενώσω με διακλάδωση στην καλωδίωση της μεγάλης.
Εχουνε ρελε δικο τους? Εαν ναι καντο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αυτό ακριβώς είχα κάνει εγώ όταν είχα προβολακια!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Το είχα κάνει στο 990 και εγω, απλά εκεί η γραμμή ήταν 55αρα και αλλάζοντας τη μεγαλη σε Led 30W, εξοικονόμησa 20W τα οποία τα μοίρασα σε 2 προβολάκια των 10W έκαστο. Ήταν μια βοήθεια για τη μεγάλη του 990 όπου είναι ότι πιο άχρηστο φως έχω δει σε μηχανή.
Εχουνε ρελε δικο τους? Εαν ναι καντο.
Ναι έχουν ξεχωριστό ρελε.
Θα το δω αύριο.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Αυτό ακριβώς είχα κάνει εγώ όταν είχα προβολακια!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Στη δεύτερη εκδοχή της συνδεσμολογίας άναβε το ένα στη μικρή και το άλλο στη μεγάλη! Στην τριτη εκδοχή που θα εκανα αν δεν τα ξήλωνα στη προσπάθεια να αφαιρέσω καθετί που προσθέτει βάρος, θα άναβε το ένα στη μικρή και στη μεγάλη και τα δυο!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Το είχα κάνει στο 990 και εγω, απλά εκεί η γραμμή ήταν 55αρα και αλλάζοντας τη μεγαλη σε Led 30W, εξοικονόμησa 20W τα οποία τα μοίρασα σε 2 προβολάκια των 10W έκαστο. Ήταν μια βοήθεια για τη μεγάλη του 990 όπου είναι ότι πιο άχρηστο φως έχω δει σε μηχανή.

Ναι έχουν ξεχωριστό ρελε.
Θα το δω αύριο.
Στην πρώτη συνδεσμολογία που είχα κάνει, σήκωνε μεγάλη σκάλα με κλασική 55αρα λάμπα και τα δυο προβολια! Δοκίμασα να βαλω 100αρα αλλά έκαψε κατευθείαν ασφάλεια! Τελικά στον κεντρικό έβαλα led 30w για να είμαι ακόμα περισσότερο στην πλευρά της ασφαλείας!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αγαπουλα,
Να σου προτεινω ενα ματζουνι ?
Αγορασε απo την Eurochem το προιον oil remover S

Εγω εχω παρει και ενα ξεκαστικο κηπου (υποπιεσης). Το ριχνω πριν πλυνω και το αφηνω 5-10 λεπτα.

;)
Ρε Γιώργη έχω της marichem (το δουλεύουμε και στα βαπόρια όταν χρειαστεί) , το είχα πάρει πέρυσι όταν καθάρισα τη δεξαμενή πετρελαίου στο πατρικό μου, αλλά για το μηχανάκι νομίζω είναι too much. Βέβαια για να το προτείνεις θα έχεις εμπειρία οπότε πάσο.
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότσι
Αραιωνω swaz με αναλογία 30%,ψεκαζω όλο το μηχανάκι, αφήνω 5 λεπτά και μετά το πλακωνω με το πειστικό αρκετή ώρα. Εννοείται ότι έχω σκεπάσει μπαταρία και φίλτρο αέρα.
Με τα στεγνωνω με αέρα αρκετή ωρα, ψεκαζω με σπρευ επαφών παντού.
Βάζω και σπρευ σιλικόνης στα πλαστικά μπροστά στο καντράν, διακόπτες κτλ, αφήνω 10 λεπτά και σκουπιζω με ένα πανί.
swaz λές το sweep ή είναι κάτι άλλο???
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είναι μάρκα το SWAZ. Προφανώς έχει και άλλα υγρά τέτοιου στυλ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότσι

Swaz λέγεται.
Απλά λίγο προσοχή στη χρήση του γιατι αν δεν αραιωθει αρκετά διαβρωνει επιφάνειες.
:crs: δέν το ήξερα , εμένα μ' έχει βολέψει πολύ το sweep, https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=12&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiphaT92JTpAhURBGMBHczbC6kQFjALegQIARAB&url=https://www.gosupermarket.gr/sweep-950ml-ugro-genkatharismou-mple/p/1310/323/&usg=AOvVaw0QGeW9BC7f0iadvjY3jSza
 
Top Bottom