Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Αλλαγη απο Roadsmart III σε Angel GT2




Για να δουμε.
Γ@μάτo λάστιχo αλλά γλιστράει λίγο πάνω στις διαγραμμίσεις των δρόμων... καλοφάγωτα!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σήμερα είχαμε συνάντηση κορυφής, το αίσθημα με την σύζηγο.
Η έκβαση, καθώς και το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικά.
VENΘEREMOS!



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Επίσης κατεβάσαμε τις ξύστρες του πιρουνιου στο 640, Καθαρίστηκε από σκόνες και βρωμες, πέρασα εξωτερικά με βαζελίνη την ξύστρα και επίσης τοποθέτησα και προστατευτικά καλτσακια
#ahou_to_moreee



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κάτσε για να καταλάβω...
Μέσα βαθιά βαζελίνη,
μετά ξύστρα και
πάνω από όλα αυτά προφυλακτικό ACERBIS!!!
Αφού το εργαλείο γ@μει ρε Γιωργάρα... Πρέπει να προσέχουμε :roflmao:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
δώσε link για τα acerboκαποτίδια ;)
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στην μεγάλη πρέπει να φορτίσω μπαταρία, ξανά. Μεταξύ άλλων δηλαδή, για να ετοιμάζεται για το ταξίδι χωρίς επιστροφή.

Η μεσαία πήρε τσακμάκι και πήγαμε κοντινή, γέμισε από λαμπάκι με 6,7 λίτρα (BMW σκούτερ παίρνει περισσότερα) το ΚΕΠ φυσικά ρολά κατεβασμένα, δεν πειράζει πήραμε τον αέρα μας. Οι ebay καθρέφτες μετά την θεραπεία με μπλε loctite ληγμένη δεν ξεβίδωσαν με τους κραδασμούς αλλά θέλουν ξανά ρύθμιση ή απλά πρέπει να αποδεχτώ ότι είναι ως επί το πλείστον διακοσμητικοί.... Εντάξει τελευταία λύση θα είναι να πάρω άλλους με πιο μακρύ στέλεχος όπως οι μαμά του πήγασου ή του GS για να βλέπω σωστά πίσω στην άσφαλτο. Επίσης έχω μιά υποψία ότι η σέλα δεν είναι τόσο άνετη όσο θυμόμουν και μιά βεβαιότητα ότι όσο περισσότερο δεν καβαλάς τόσο πιο άβολο σου φαίνεται το μηχανάκι, άτιμο λοκντάουν. Εξακολουθώ να γελάω στα φανάρια με το "σταμάτημα Πεδρόθα" το μισό κωλομέρι εκτός σέλας.

Τουλάχιστον η ακράπς κάνει ωραίο ήχο χωρίς να τρυπάει τύμπανα και αφήνει απολαυστικά σκασίματα στα κατεβάσματα, ο ψεκασμός κάνει ότι μπορεί για τον ιδιοκτήτη που δεν έχει στροφόμετρο και ξεχνιέται χαμηλά και πιθανότατα ο endtourista είχε δίκιο όταν είπε ότι χρειάζεται ψήλωμα το τιμόνι και ο Colebatch όταν παρήγγειλε από τον Hotrod κιτ χαμηλώματος μαρσπιέ. Θέλει λίγο χιλιόμετρα για σιγουριά, να συνηθίσω και τον 21 τροχό που έχει περίεργη ασάφεια στις στροφές. Και βόλτα και τραγουδάκι....
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Στην μεγάλη πρέπει να φορτίσω μπαταρία, ξανά. Μεταξύ άλλων δηλαδή, για να ετοιμάζεται για το ταξίδι χωρίς επιστροφή.

Η μεσαία πήρε τσακμάκι και πήγαμε κοντινή, γέμισε από λαμπάκι με 6,7 λίτρα (BMW σκούτερ παίρνει περισσότερα) το ΚΕΠ φυσικά ρολά κατεβασμένα, δεν πειράζει πήραμε τον αέρα μας. Οι ebay καθρέφτες μετά την θεραπεία με μπλε loctite ληγμένη δεν ξεβίδωσαν με τους κραδασμούς αλλά θέλουν ξανά ρύθμιση ή απλά πρέπει να αποδεχτώ ότι είναι ως επί το πλείστον διακοσμητικοί.... Εντάξει τελευταία λύση θα είναι να πάρω άλλους με πιο μακρύ στέλεχος όπως οι μαμά του πήγασου ή του GS για να βλέπω σωστά πίσω στην άσφαλτο. Επίσης έχω μιά υποψία ότι η σέλα δεν είναι τόσο άνετη όσο θυμόμουν και μιά βεβαιότητα ότι όσο περισσότερο δεν καβαλάς τόσο πιο άβολο σου φαίνεται το μηχανάκι, άτιμο λοκντάουν. Εξακολουθώ να γελάω στα φανάρια με το "σταμάτημα Πεδρόθα" το μισό κωλομέρι εκτός σέλας.

Τουλάχιστον η ακράπς κάνει ωραίο ήχο χωρίς να τρυπάει τύμπανα και αφήνει απολαυστικά σκασίματα στα κατεβάσματα, ο ψεκασμός κάνει ότι μπορεί για τον ιδιοκτήτη που δεν έχει στροφόμετρο και ξεχνιέται χαμηλά και πιθανότατα ο endtourista είχε δίκιο όταν είπε ότι χρειάζεται ψήλωμα το τιμόνι και ο Colebatch όταν παρήγγειλε από τον Hotrod κιτ χαμηλώματος μαρσπιέ. Θέλει λίγο χιλιόμετρα για σιγουριά, να συνηθίσω και τον 21 τροχό που έχει περίεργη ασάφεια στις στροφές. Και βόλτα και τραγουδάκι....
Αν καταλήξεις σε αλλαγή της θέσης οδήγησης, ενημερώνω ότι είναι διαθέσιμο το κιτ +2.5cm (νομίζω) της touratech για το τιμόνι, αλλά και οι βάσεις μαρσπιέ (-2 ή -4cm) -τις οποίες φοράω εγώ- και μπορείς εύκολα να αντιγράψεις, αφού τις δοκιμάσεις.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν καταλήξεις σε αλλαγή της θέσης οδήγησης, ενημερώνω ότι είναι διαθέσιμο το κιτ +2.5cm (νομίζω) της touratech για το τιμόνι, αλλά και οι βάσεις μαρσπιέ (-2 ή -4cm) -τις οποίες φοράω εγώ- και μπορείς εύκολα να αντιγράψεις, αφού τις δοκιμάσεις.
Πολλά ευχαριστώ, ναι μια δοκιμή δεν θα ήταν καθόλου άσχημη. Αυτές τις ημέρες θα το κυκλοφορήσω λίγο για να συνηθίσω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επίσης κατεβάσαμε τις ξύστρες του πιρουνιου στο 640, Καθαρίστηκε από σκόνες και βρωμες, πέρασα εξωτερικά με βαζελίνη την ξύστρα και επίσης τοποθέτησα και προστατευτικά καλτσακια
#ahou_to_moreee



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nα τις εχεις στο νου σου, τωρα που εβαλες αυτα τα καποτακια. Κρατανε υγρασια.......
Φροντιζε να ειναι παντα στεγνες, γιατι αλλιως, πιο πολλα προβληματα θα σου δημιουργησουν, παρα καλο!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Nα τις εχεις στο νου σου, τωρα που εβαλες αυτα τα καποτακια. Κρατανε υγρασια.......
Φροντιζε να ειναι παντα στεγνες, γιατι αλλιως, πιο πολλα προβληματα θα σου δημιουργησουν, παρα καλο!!!
Το έχω υπ'οψην Νικόλα.
Πάντως επειδή το μηχανάκι φόραγε προστατευτικά της kriega, το σημείο που κάλυπτε ήταν πολύ καθαρό και το μηχανάκι από τη μέρα που το πήρα έχει κάνει πάρα πολύ χώμα, έχει φάει βροχές, έχει μπει σχεδόν μέχρι τη σέλα σε λασπολακουβα, γενικά το έχω ξεκωλι@σει.
Επειδή είχα κάνει την ίδια δουλειά και στο 990 που είναι ξεκαλτσωτο, έχει τεράστια διαφορά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Επίσης σήμερα άλλαξα ρουλεμαν γραναζιερας και το ένα ρουλεμάν του κέντρου. Ειδικά αυτό του κέντρου μιλάμε είχε δυαλυσει.
Τραβιξα και ένα βίντεο πως γρασσαρουμε το ρουλεμάν με μπίλιες γιατί είμαι ψώνιο..


Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το σουπερτενερε που φοραει τις κλασσικες εϊτιλα φυσουνες, πρεπει να φοραει και τις ιδιες τσιμουχες που φοραγε οταν βγηκε απο το εργοστασιο, 28 χρονια πριν. Εγω τουλαχιστον στα 7 χρονια που το εχω δεν εχω αλλαξει τσιμουχες, και δεν εχουν δακρυσει ουτε σταγονα. Γενικα σε ολα τα μηχανακια φροντιζω να βαζω τετοιες καλτσες, ειδικα απο νεοπρεν δεν καταλαβαινουν τιποτα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οι ebay καθρέφτες μετά την θεραπεία με μπλε loctite ληγμένη δεν ξεβίδωσαν με τους κραδασμούς αλλά θέλουν ξανά ρύθμιση ή απλά πρέπει να αποδεχτώ ότι είναι ως επί το πλείστον διακοσμητικοί.... Εντάξει τελευταία λύση θα είναι να πάρω άλλους με πιο μακρύ στέλεχος όπως οι μαμά του πήγασου ή του GS για να βλέπω σωστά πίσω στην άσφαλτο.
Yπαρχει και αυτη η λυση, τους ιδιους αποστατες εχω βαλει και εγω στο 1090 λογω <<wide load>>.

2x 10mm Motorcycle Motorbike CNC Aluminum Mirror Mount Riser Extender Adapter | eBay


 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Επίσης σήμερα άλλαξα ρουλεμαν γραναζιερας και το ένα ρουλεμάν του κέντρου. Ειδικά αυτό του κέντρου μιλάμε είχε δυαλυσει.
Τραβιξα και ένα βίντεο πως γρασσαρουμε το ρουλεμάν με μπίλιες γιατί είμαι ψώνιο..



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αμα το κατεχεις , κανεις σωστη κ νοικοκυρεμενη δουλεια. Οταν αφησα τη μηχανη για αλλαγη ρουλεμαν τροχων ,ουτε που ασχοληθηκε να καθαρισει γραναζιερα κλπ.Απλα τα γρασαρε και τα εβαλε παλι. Σε αλλα πραγματα που πιανουν τα δικα μου χερια προσπαθω να ειμαι σχολαστικος ωστε να μπαινει καθαρο παλι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αμα το κατεχεις , κανεις σωστη κ νοικοκυρεμενη δουλεια. Οταν αφησα τη μηχανη για αλλαγη ρουλεμαν τροχων ,ουτε που ασχοληθηκε να καθαρισει γραναζιερα κλπ.Απλα τα γρασαρε και τα εβαλε παλι. Σε αλλα πραγματα που πιανουν τα δικα μου χερια προσπαθω να ειμαι σχολαστικος ωστε να μπαινει καθαρο παλι.
Μην περιμένεις τέτοιες δουλειές από μηχανικούς φίλε.
Εδώ που τα λέμε αν ξοδευαν χρόνο για μερακλιδικες εργασίες, θα το είχαν κλείσει το μαγαζί....
Έχω πάψει να περιμένω τόσο λεπτομερή δουλεια από επαγγελματία μηχανικό.
Υπάρχουν μαστόρια που κάνουν και μερακλιδικες δουλειες αλλα το κάνουν σαν χόμπι ή σαν δευτερεύον μεροκάματο και πρέπει να ψάξεις για να τους βρεις. :)
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για να τα λέμε και με το όνομά τους, τα 50 ευρώ την ώρα που λέει ο σύλλογος/σύνδεσμος/κάτιστοκέρατο και έχουν αναρτημένα οι αντιπροσωπείες, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ αυτό αντιπροσωπεύουν, την επαγγελματική δουλειά που επειδή δεν γίνεται, καταντάμε να την λέμε "μερακλήδικη". Ακόμα ένα ωραίο παράδειγμα για τα κακονόμικς...
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ψιλοσυντηρηση του κουβά....
Όχι ότι ήθελε και τπτ ,το φίλτρο αναθυμιασεων με έκαιγε περισσότερο που είχε εξαφανιστεί το μισό......λογικο ίσως μετά από 14 χρόνια και 115000χλμ


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ποίηση....

 
Top Bottom