Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Ένας Λίντον ποσκιτ το κάνει συχνά αυτό στα ρουλεμάν χρόνια τώρα, αλλά θα είναι άσχετος με το θέμα, ξέρω γω, το ίντερνετ έχει πολλά άσχετα συνήθως.
Και μένα μ’αρεσει αυτός ο άσχετος που αναφερεις
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και μένα μ’αρεσει αυτός ο άσχετος που αναφερεις
Να τον συστήσετε και στον κατασκευαστή των ρουλεμάν... ;)
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Να τον συστήσετε και στον κατασκευαστή των ρουλεμάν... ;)
Φτιάχνει τα πάντα μόνος του αυτός Θενο, δεν έχει ανάγκη! Άμα έχεις κάνα 30ρι να σου περισσεύει μπες να δεις τα μηχανάκια που πουλαει
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιλάς για καθαρά ράλι μηχανάκια Νίκο. Καλά τα δίνει.

Εδώ συζητάμε για 12000 ευρώ στοκ τίμια ξύλα 10-12 ετών "σαγκενουρια".
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Μιλάς για καθαρά ράλι μηχανάκια Νίκο. Καλά τα δίνει.

Εδώ συζητάμε για 12000 ευρώ στοκ τίμια ξύλα 10-12 ετών "σαγκενουρια".
Ναι δεν το είπα ειρωνικά! Μακάρι να τα χαμε να τα αγοράζαμε να τα κοιτούσαμε! Γιατί ράλι προσωπικά δεν θεωρώ ότι είμαι ικανός να κάνω!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι δεν το είπα ειρωνικά! Μακάρι να τα χαμε να τα αγοράζαμε να τα κοιτούσαμε! Γιατί ράλι προσωπικά δεν θεωρώ ότι είμαι ικανός να κάνω!
Ούτε να πάει απλό χωματόδρομο ο μάστερ οφ σντβεντσουρ φραπεδοφρεδος αλλά το τσιμπάει το τρου/ρεντι/ανστοπαμπλ
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μετα απο 14 χρονια, πολλες χιλ. χωματινα χλμ και με χρηση καθημερινη σπιτι-δουλεια-σουπερ μαρκετ-κλπ χρειαστηκε να αλλαξω μονο ενα ρουλεμαν, αυτο της γραναζιερας
Θεωρω λοιπον οτι για την (και) χωματινη χρηση που μπορει να κανει καποιος με το ΤΑ ειναι μαλλον ασκοπο να μπει καποιος στν διαδικασια να βγαλει το καπακι απο ενα σφραγισμενο και μαλλον με ικανη λιπανση ρουλεμαν
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μετα απο 14 χρονια, πολλες χιλ. χωματινα χλμ και με χρηση καθημερινη σπιτι-δουλεια-σουπερ μαρκετ-κλπ χρειαστηκε να αλλαξω μονο ενα ρουλεμαν, αυτο της γραναζιερας
Θεωρω λοιπον οτι για την (και) χωματινη χρηση που μπορει να κανει καποιος με το ΤΑ ειναι μαλλον ασκοπο να μπει καποιος στν διαδικασια να βγαλει το καπακι απο ενα σφραγισμενο και μαλλον με ικανη λιπανση ρουλεμαν
Στο δικο μου μετα απο 20 χρονια / 180+Κ χμ με πολλα απο αυτα χωματινα, δεν χρειαστηκε ν'αλλαξω κανενα ρουλεμαν. Απλα αλλαξα προληπτικα στα 120Κ χμ τα ρουλεμαν του πισω τροχου τα οποια εβαλα σφραγισμενα οπως ητανε με επιπλεον αδιαβροχο κοκκινο γρασο μεσα απο τις τσιμουχες. Οποτε ναι, δεν εχει νοημα να ανοιχτει ενα σφραγισμενο ρουλεμαν.

ΥΓ Το ρουλεμαν της γραναζιερας ειχε αστοχησει και στο Αφρικα 750 του Παντελη stavrouliasp αλλα αυτος ειχε ψηλωσει το μηχανακι και πιθανα το καταπονουσε περισοτερο.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Τα δικά μου ρουλεμάν ωστόσο θέλαν αλλαγή. Ειδικά το μικρό όταν γυρίζει ακούγεται και ξύνει.
Έχω και μια ερώτηση. Ξέρει κανείς αν στη φωλιά του θερμοστάτη, όταν κλείνουμε το καπάκι βάζουμε φλατζοκολα; Στο μανιουαλ δεν είδα κάτι τέτοιο ούτε σε βίντεο στο γιου τουμπ είδα κάτι παρόμοιο. Όταν όμως άνοιξα το καπάκι το δικό μου είδα ότι ο μάστορας που είχε αφαιρέσει το θερμοστάτη είχε βάλει φλατζοκολα. Ξέρει κανείς κάτι;
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Τα δικά μου ρουλεμάν ωστόσο θέλαν αλλαγή. Ειδικά το μικρό όταν γυρίζει ακούγεται και ξύνει.
Έχω και μια ερώτηση. Ξέρει κανείς αν στη φωλιά του θερμοστάτη, όταν κλείνουμε το καπάκι βάζουμε φλατζοκολα; Στο μανιουαλ δεν είδα κάτι τέτοιο ούτε σε βίντεο στο γιου τουμπ είδα κάτι παρόμοιο. Όταν όμως άνοιξα το καπάκι το δικό μου είδα ότι ο μάστορας που είχε αφαιρέσει το θερμοστάτη είχε βάλει φλατζοκολα. Ξέρει κανείς κάτι;
Τι τύπου θερμοστάτη έχεις;;
Υπάρχει το ενδεχόμενο ο ίδιος ο θερμοστάτης να ειναι και η στεγανοποιηση,με το λάστιχο που έχει περιμετρικά...
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Τι τύπου θερμοστάτη έχεις;;
Υπάρχει το ενδεχόμενο ο ίδιος ο θερμοστάτης να ειναι και η στεγανοποιηση,με το λάστιχο που έχει περιμετρικά...
Ο θερμοστάτης που έχω δεν έχει λάστιχο γύρω. Το ορινκ είναι οκ. Ο θερμοστάτης θηλυκωνει σε μια πατούρα στην φωλιά.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ο θερμοστάτης που έχω δεν έχει λάστιχο γύρω. Το ορινκ είναι οκ. Ο θερμοστάτης θηλυκωνει σε μια πατούρα στην φωλιά.
Αρα γιατι να ψαχνεσαι να βαλεις φλατζοκολλα, εφόσον υπάρχει oring
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σε κανενα διαιρετο κελυφος θερμοστατη σε χονδα δε μπαινει φλατζοκολα, απλα θελει απαραιτητα καινουργιο o-ring καθε φορα που το ανοιγουμε, δες και το επομενο σχεδιαγραμμα - 34, 35 το κελυφος και 49 το o-ring. Καθαρισε τη φλατζοκολα και παρε/βαλε καινουργιο o-ring.

Κυκλωμα ψυξης XLV650
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Άλλαξα και λάδια - βαλβολίνες στο 1150. Έβαλα συνθετικές πολύτυπες 75w-140 gl5 της liqui moli και δείχνει να δουλεύει καλύτερα το κιβώτιο.
Οι παλιές ήταν οκ στο κιβώτιο αλλά στη γωνιακή μετάδοση ήταν ταλαιπωρημένες. Τις αλλάζω κάθε 20.000 km και θα το πάω στις 10.000 καλού κακού δηλαδή κάθε 2η αλλαγή λαδιών. Τα παλιά λάδια βγήκαν σε καλή κατάσταση, λογικό αφού η μηχανή τις τελευταίες 5.000 τις έκανε σε ταξίδια.

 
Top Bottom