Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ok, επειδή δεν ξέρω πότε θα αξιωθώ να την βγάλω έξω (την μηχανή) για καμιά καλή φωτό, έχω εδώ μια από τον dealer και μια στο γκαράζ που κάθεται ήσυχα να με περιμένει. Στη φωτό του dealer έχει ακόμα τα κέρατα για φλάς, αλλά στο γκαράζ μου, έχει τα αλλαγμένα με τα ευρωπαικά.



Καλοτάξιδη!!! Και τυχερή!!!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ok, επειδή δεν ξέρω πότε θα αξιωθώ να την βγάλω έξω (την μηχανή) για καμιά καλή φωτό, έχω εδώ μια από τον dealer και μια στο γκαράζ που κάθεται ήσυχα να με περιμένει. Στη φωτό του dealer έχει ακόμα τα κέρατα για φλάς, αλλά στο γκαράζ μου, έχει τα αλλαγμένα με τα ευρωπαικά.



Αχ Κουλα..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ok, επειδή δεν ξέρω πότε θα αξιωθώ να την βγάλω έξω (την μηχανή) για καμιά καλή φωτό, έχω εδώ μια από τον dealer και μια στο γκαράζ που κάθεται ήσυχα να με περιμένει. Στη φωτό του dealer έχει ακόμα τα κέρατα για φλάς, αλλά στο γκαράζ μου, έχει τα αλλαγμένα με τα ευρωπαικά.



Τα φλας, είναι η μέρα με την νύχτα!!!!
Τα μεν είναι ένα με την μηχανή, τέλεια σχεδιασμένα :ok:, τα δε ...... συνηθισμένα κλασικά θα έλεγα!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ok, επειδή δεν ξέρω πότε θα αξιωθώ να την βγάλω έξω (την μηχανή) για καμιά καλή φωτό, έχω εδώ μια από τον dealer και μια στο γκαράζ που κάθεται ήσυχα να με περιμένει. Στη φωτό του dealer έχει ακόμα τα κέρατα για φλάς, αλλά στο γκαράζ μου, έχει τα αλλαγμένα με τα ευρωπαικά.



Μου πήρε λίγο χρόνο να εντοπίσω τα "ευρωπαϊκά φλας", ε ναι... με τέτοια φλας δε μένεις με τα "κέρατα".

Σχετικά με τις αναρτήσεις, ερώτηση... θα μπαίνεις πίστα; Δε ξέρω πόσο απαραίτητη είναι για τον μέσο χρήστη μια τέτοια αναβάθμιση. Βέβαια "γούστα" είναι αυτά και στα "γούστα" δεν είναι απαραίτητη η δικαιολογία.

Επίσης είμαι θιασώτης της επάρκειας των 100 ίππων (ειδικά σε γυμνές μοτοσυκλέτες), στο ίδιο εύρος κινείται και η δική μου.
 

Navigator

Μέλος
Περιοχή
California, USA
Όνομα
Μάκης
Μοτό
2023 Ducati Monster +
Σχετικά με τις αναρτήσεις, ερώτηση... θα μπαίνεις πίστα; Δε ξέρω πόσο απαραίτητη είναι για τον μέσο χρήστη μια τέτοια αναβάθμιση. Βέβαια "γούστα" είναι αυτά και στα "γούστα" δεν είναι απαραίτητη η δικαιολογία.
Σε απόσταση μια-δυο ωρών από το σπίτι, έχει μια πίστα που μπορείς με $230 τη μέρα να μπεις και να δώσεις ότι έχεις στο μοτέρ. Σε μια κανονική μέρα θα δεις από Ducati Panigale V4 να γυρίζουν με 260km/h, μέχρι και classic cafe racers με ανοιχτές εξατμίσεις "4 σε καμία", που ακούγονται χιλιόμετρα μακρυά. Είναι βασικά ωραία να πάρεις καφέ και να αράξεις να χαζεύεις κίνηση.
Έχω μπει κανα δυάρι φορές στη πίστα, την μία με ένα Panigale 1199 stock και μετά με την 1199 Panigale S, με τα ρυθμιζόμενα Ohlins κλπ. Ήταν η μέρα με την νύχτα σε συμπεριφορά. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω να τα βάλω στη Monster. Βάλε επίσης πως της το υποσχέθηκα πως θα τις πάρω Ohlins για δώρο... πρέπει να κρατήσω τον λόγο μου ;-)

Για τα φλας, δεν έχω ιδέα τι σκεφτόταν ο τύπος που πήρε την απόφαση να εισαχθούν τα Monster στην Αμερική με αυτά τα κέρατα. Τέλος πάντων, είχα δει το παρακάτω βίντεο που εξηγεί την όλη διαδικασία αλλαγής - αν και ο YouTuber πάσχει σίγουρα από παλιμπαιδισμό.

 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Για τα φλας, δεν έχω ιδέα τι σκεφτόταν ο τύπος που πήρε την απόφαση να εισαχθούν τα Monster στην Αμερική με αυτά τα κέρατα.
Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία στην Αμερική που ανάφέρει το σχήμα, το μέγεθος κτλ που πρέπει να έχουν τα φλας για να πάρει έγκριση η μηχανή, δεν αφήνει και πολλές επιλογές στους κατασκευαστές
 

Navigator

Μέλος
Περιοχή
California, USA
Όνομα
Μάκης
Μοτό
2023 Ducati Monster +
Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία στην Αμερική που ανάφέρει το σχήμα, το μέγεθος κτλ που πρέπει να έχουν τα φλας για να πάρει έγκριση η μηχανή, δεν αφήνει και πολλές επιλογές στους κατασκευαστές
Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει αν αρχίσουν για τα φλας να μας σταματάνε στο δρόμο και ακόμα ποιο ενδιαφέρον αν ξεκινήσουν να μοιράζουν κλήσεις.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Χτες το βραδάκι ξε-αράχνιασα το 1150 και το πήρα βόλτα νυχτερινή χαλαρή χωρίς προορισμό και πίεση χρόνου.

Ωραία ήταν και η βόλτα και το μηχανάκι. ;)
Οι καλύτερες "ενέσεις" είναι αυτές!!! :ok:
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ok, επειδή δεν ξέρω πότε θα αξιωθώ να την βγάλω έξω (την μηχανή) για καμιά καλή φωτό, έχω εδώ μια από τον dealer και μια στο γκαράζ που κάθεται ήσυχα να με περιμένει. Στη φωτό του dealer έχει ακόμα τα κέρατα για φλάς, αλλά στο γκαράζ μου, έχει τα αλλαγμένα με τα ευρωπαικά.



Κουνάρα! (το κου με μου)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27

Μεταξύ άλλων άλλαξα το σωληνάκι του πίσω φρένου το οποίο ειδα πως έχει πρόβλημα Παρασκευή βράδυ. Δεν είχα και πολλές επιλογές οπότε πήγα στον Τόγελο και πήρα ένα έτοιμο. Ζήτησα 50 cm αλλά δεν είχε, είχε όπως 55 σε κόκκινο ή μπλε και τελικά πήρα το κόκκινο. Θα προτιμούσα χωρίς χρώμα αλλά δεν είχε.

Για να μπει στο CCM ήθελε λίγο φάγωμα ένα προστατευτικό εξόγκωμα στη δαγκάνα γιατί το οεμ ρακόρ του CCM έχει πολύ ιδιαίτερη γωνία. Άλλαξα και το λαστιχένιο σωληνάκι από το δοχείο ως την τρόμπα, εννοείται και τα υγρά με επώνυμα dot4 και το φρενο τα σπάει. Γνωρίζω πως υπάρχουν μαγαζιά που φτιάχνουν σωληνάκια κατα παραγγελία αλλά δεν τα εμπιστευομαι από προσωπική πείρα.

Μετά άλλαξα λάδια φίλτρο, φίλτρο αέρα, ίσιωσα το τιμόνι από τα καβαλέτα (είχε στραβώσει σε τούμπα), έφτιαξα το πίσω φτερό που έπεφτε, άλλαξα πίσω το κρύσταλλο του φαναριού το οποίο ταιριάζει από ΧΤ 600, ίσιωσα την χαροκαμένη πινακίδα και κάτι αλλά ψηλά.

Πρέπει να αλλάξω το μπροστά λάστιχο καποια στιγμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Διώχνουμε τις λασποθεραπείες του thenos ....

Η εντολή είναι να πλυθεί "όχι" όπως τα BMW

Στο ντεποζιτο πες του Πανου να ριξει με πολύ πιεση μπας και ασπρισει. :cool: :roflmao::roflmao:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Στο ντεποζιτο πες του Πανου να ριξει με πολύ πιεση μπας και ασπρισει. :cool: :roflmao::roflmao:
Θα του έριχνα χλωρίνη και θα κρέμαγα στο τέλος και ένα παπάκι για την λεκάνη (να οδηγάς και να εχες και άρωμα φρεσκάδας )
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο ντεποζιτο πες του Πανου να ριξει με πολύ πιεση μπας και ασπρισει. :cool: :roflmao::roflmao:
Ο οποίος Πάνος έχει πλάκα "αυτό έχει μυγακια επάνω" δηλαδή τι άλλο θα είχε ένα μηχανάκι που κάνει χιλιόμετρα;
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ο οποίος Πάνος έχει πλάκα "αυτό έχει μυγακια επάνω" δηλαδή τι άλλο θα είχε ένα μηχανάκι που κάνει χιλιόμετρα;
Τα μυγακια κολλάνε μετα τα 140.
:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τώρα...

Διώχνουμε τις λασποθεραπείες του thenos ....

Η εντολή είναι να πλυθεί "όχι" όπως τα BMW, βάρα ελεύθερα τον σαλίγκαρο.

Τα σαπακια όλοι έτσι τα πλένουμε....βαραμε αλύπητα.
Τι να πάθουν?



advphone
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Τα σαπακια όλοι έτσι τα πλένουμε....βαραμε αλύπητα.
Τι να πάθουν?



advphone
Ti έγινε Κωστάκη, πλένεις και την ....χωριάτισσα τώρα?
 
Top Bottom