Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Και όμως είμαι πολύ τακτική με το λάδωμα και η ρύθμιση της και τις δυο φορές εχει γίνει στην Triumph...
καθοσουν επανω ή οχι ???

την επομενη φορα να καθεσαι επανω ....
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Θέλω να ρωτήσω κάτι και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου :rolleyes:

Με κακό χειρισμό του quick shifter μπορεί να κάνω ζημιά στο κιβώτιο?

και με τον ίδιο κακό χειρισμό, ποια η επίπτωση στην αλυσίδα?

Υπήρξα (πολύ) άγαρμπη 3-4 φορές σε ανεβάσματα (με προφανώς λιγότερες στροφές ο κινητήρας απο αυτό που χρειαζεται για να είναι βουτυρένιες οι αλλαγές) με αποτέλεσμα να ακούσω κάτι γκραπ γκρουπ - λέω θα μου μείνει στο χέρι - μου πέταξε την ταχύτητα τελείως κτλ...

Και η επόμενη ερώτηση, είναι νορμαλ σε 5000 χλμ που εχω κάνει μόλις, η αλυσίδα να θέλει 3η (ναι, τρίτη) φορά ρύθμισμα (τέντωμα);;;;
Για συμπλήρωση όσο αναφορά το quick shifter, πιστεύω ότι όπως κάποτε κάθε σαζμαν είχε διαφορετική συμπεριφορά στις καρφωτές αλλαγές έτσι και με αυτό το αξεσουάρ δεν μπορεί να δουλεύει το ίδιο σε όλα τα κιβώτια...
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Το πριν και το μετά...


Στάλθηκε από το 2201117TY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ακομα δεν το πηρες ρε φιλε...γκαντεμια...anyway...με γεια και καλα χιλιομετρα!!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Με γεια σου και με γεια της!

Αν επιτρέπεται, που έγινε η δουλεία και με τι κόστος?
Ευχαριστώ!
Στην Πάτρα έγινε,σε ένα εργαστήριο που συνεργάζεται ο μηχανικός μου ,αλλά ξέρω ότι στέλνουν και από άλλες πόλεις σε αυτόν,γιατί κάνει καλή δουλειά και είναι οικονομικός.
Στέλνουν σίγουρα από στρώμ και από Αθήνα πχ.
Το κόστος ήταν 70€.
Αν θές όνομα τηλέφωνο,να σου πω.
Pektis , ευχαριστώ!
Έγινε έλεγχος προληπτικά γιατί τα χλμ είναι στο φάσμα που μπορεί να βγάλει πηνία,και όπως φάνηκε καλά κάναμε και τα τσεκαραμε γιατί αλλιώς κάποια στιγμή θα τα έκαιγε.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ευχαριστώ!
Στην Πάτρα έγινε,σε ένα εργαστήριο που συνεργάζεται ο μηχανικός μου ,αλλά ξέρω ότι στέλνουν και από άλλες πόλεις σε αυτόν,γιατί κάνει καλή δουλειά και είναι οικονομικός.
Στέλνουν σίγουρα από στρώμ και από Αθήνα πχ.
Το κόστος ήταν 70€.
Αν θές όνομα τηλέφωνο,να σου πω.
Pektis , ευχαριστώ!
Έγινε έλεγχος προληπτικά γιατί τα χλμ είναι στο φάσμα που μπορεί να βγάλει πηνία,και όπως φάνηκε καλά κάναμε και τα τσεκαραμε γιατί αλλιώς κάποια στιγμή θα τα έκαιγε.
Και πολύ καλά έκανες :friendship::clp:
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ευχαριστώ!
Στην Πάτρα έγινε,σε ένα εργαστήριο που συνεργάζεται ο μηχανικός μου ,αλλά ξέρω ότι στέλνουν και από άλλες πόλεις σε αυτόν,γιατί κάνει καλή δουλειά και είναι οικονομικός.
Στέλνουν σίγουρα από στρώμ και από Αθήνα πχ.
Το κόστος ήταν 70€.
Αν θές όνομα τηλέφωνο,να σου πω.
Pektis , ευχαριστώ!
Έγινε έλεγχος προληπτικά γιατί τα χλμ είναι στο φάσμα που μπορεί να βγάλει πηνία,και όπως φάνηκε καλά κάναμε και τα τσεκαραμε γιατί αλλιώς κάποια στιγμή θα τα έκαιγε.
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, θα το έχω στα υπόψη όταν χρειαστεί. Μου ακούγεται πολύ καλή η τιμή της επισκευής.
Αν δεν έχεις βάλει ήδη βολτόμετρο να βάλεις οπωσδήποτε! Το βολτόμετρο έπιασε αμέσως το κλατάρισμα του ανορθωτή στο δικό μου 800αρι που έγινε στα 30,000 χιλ.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, θα το έχω στα υπόψη όταν χρειαστεί. Μου ακούγεται πολύ καλή η τιμή της επισκευής.
Αν δεν έχεις βάλει ήδη βολτόμετρο να βάλεις οπωσδήποτε! Το βολτόμετρο έπιασε αμέσως το κλατάρισμα του ανορθωτή στο δικό μου 800αρι που έγινε στα 30,000 χιλ.
Το έχω ήδη αγοράσει,θα τοποθετηθεί τις επόμενες ημέρες.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Μπορείς μήπως να μου πείς αν ο ρότορας σου μοιάζει με αυτον?



ή έχει περισσότερες τρύπες σαν αυτόν?

Δεν τον πήρα στα χέρια μου,έκανα μόνο τη μεταφορά από το συνεργείο στον ηλεκτρολόγο και το αντίστροφο.
Όμως νομίζω ότι είναι σαν της πρώτης φωτογραφίας.
Το δεύτερο βολάν είναι από το 12-13 και μετά μοντέλο.
Θα μάθω όμως αύριο η μεθαύριο που θα πάρω το μηχανάκι.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Όμως νομίζω ότι είναι σαν της πρώτης φωτογραφίας.
Το δεύτερο βολάν είναι από το 12-13 και μετά μοντέλο.
Νομίζω στα μετεγανέστερα μοντέλα άνοιξαν τρύπες στο βολάν για να ρέει καλύτερα το λάδι και να ψύχονται τα πηνία περισσότερο. Ήθελα να δω αν το δικό σου είναι σε αυτή την περίπτωση.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Νομίζω στα μετεγανέστερα μοντέλα άνοιξαν τρύπες στο βολάν για να ρέει καλύτερα το λάδι και να ψύχονται τα πηνία περισσότερο. Ήθελα να δω αν το δικό σου είναι σε αυτή την περίπτωση.
Σωστά.
Αλλά εμένα είναι του 11' δηλαδή από τα πρώτα.
Θα το επιβεβαιώσω και αν δεν ισχύει,θα το αναφέρω.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Λάδια, φίλτρα, βαλβίδες στο πεζοδρόμιο...
Και πάμε αισίως για τις 700Hr και για νέα μονοπάτια...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μόνο αγάπη για τα περτελί! Ο μπακλαβάς και τα κατέμια θέλουν χέρι. Είναι για μερακλίδες!
Για το ψάρι, το κοτόπουλο και.... ήξερα ότι θέλουν χέρι!!!! :laugh:
Βρε τι μαθαίνει κανείς όσο περνάν τα χρόνια :wacky:!!!
 
Top Bottom