Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κούμπωσα μια givi trekker επάνω στο 950. Έχει τζόγο από τα λαστιχάκια αλλά σαν μέγεθος και λουκ είναι οκ.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Σαουντ κατσ καλα
Εικόνα 4k HDR

Όλα αυτά μόνο με τελικό? Ή έχει μπει φίλτρο προγραμμα και ολόσωμη?
Decat της Arrow και το τελικο στο οποιο δεν εχει βγει ο σιγαστηρας. Ουτε να το σκεφτουμε πως θα ακουγεται οταν βγει...
Γιατι δεν μπορει, καποια στιγμη θα βγει, εστω και μονο για να την ακουσουμε...κυριολεκτικα και μεταφορικα. :D
Φιλτρο και προγραμμα οχι.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Κούμπωσα μια givi trekker επάνω στο 950. Έχει τζόγο από τα λαστιχάκια αλλά σαν μέγεθος και λουκ είναι οκ.
μολις χαλασε μια φιλια ....

μαρμαρας-αρχιτεκτονας ακουει ????:secret:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
μολις χαλασε μια φιλια ....

μαρμαρας-αρχιτεκτονας ακουει ????:secret:
Έλα ρε, το ήθελα ΚΑΙ για τα δύο γιατί είναι πολύ πιο κομψό από την πλαστική για πράγματα ενός ανθρώπου. Και μετά έμεινε ένα...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Motech accessory blues συνεχεια, να θυμισω αρχικα την τελευταια φορα που ειχα θεμα.

Λοιπον, πηρα την περασμενη ανοιξη ενα σετ αποστατες της Motech για το XLV650. Τοσα χρονια την ειχα βγαλει απλα με ψηλοτερο τιμονι το οποιο και ειχα γυρισει και λιγο προς τα μπρος για να παρει αλλο 0.5εκ και ειμουνα οριακα ok. Αλλα ειδα ενα αλλο XLV650 με τους συγκεκριμενους αποστατες και δεν ειχανε θεμα οι ντιζες (κατι που τοχα εγνοια), οποτε παραγγειλα ενα σετ απο τον Θανο tripper.gr μαζι με χουφτες Barkbusters για το CRF1100.

Πηγα λοιπον χθες το απογευμα να βαλω τους αποστατες για μια "πετροβολτα" την Κυριακη που θα εχει αρκετο ορθιο για να αποφυγουμε το κοπανημα. Ποσο δυσκολο ειναι να βαλει κανεις ενα σετ αποστατες, δουλεια 15-30' το πολυ - τοσο τουλαχιστο μουχε παρει οταν ειχα βαλει της Touratech στο CRF1000. Αλλα ειχα ξεχασει το motech accessory blues... :oops:

Με το που ανοιγω το κουτι βραχυκυκλωνω, καθως βλεπω 4 ιδια κομματια ενω περιμενα 2+2 διαφορετικα, τα 2 απο κατω με το στερεοποιητικο καρουμπαλο και τα 2 απο πανω χωρις αυτο. Τουλαχιστο ειχε 4 απο τα κατω, οποτε μικρο το κακο καθως τα κατω μπαινουν πανω αλλα οχι το αντιστροφο.




Επισης διαπιστωνω οτι οι πιο μακριες βιδες που δινει η Motech ειναι μονο 1εκ πιο μακριες απο τις μαμα ενω θαπρεπε ναναι 2εκ για να πιασουν στο ιδιο βαθος, καθως οι αποστατες ειναι 2εκ. Δετε μια απο τις καινουργιες βιδες σε σχεση με μια μαμα.




Ε σκεφτομαι, κατι θα ξερουν οι φιλοι μας οι Γερμανοι, ισως τοσο μακριες βιδες σαν τις μαμα ειναι overkill. Βαζω λοιπον τους αποστατες και προσπαθω να σφιξω τις βιδες στη ροπη των 30Nm που λεει η Motech. Διαπιστωνω συντομα οτι τοση ροπη ειναι μαλλον πολλη καθως οι βιδες δεν πιανουν το ιδιο βαθια με τις μαμα και μειωνω τη ροπη στα 20Nm. Και οπως τις σφιγγω, ακουω ενα "Κτακ" και σηκωνει μια απο τις βιδες το πρωτο κομματι του σπειρωματος στα καβαλετα o_O

Μαμω την τυχη μου μαμω, βγαλσιμο των αποστατων, βαλσιμο των μαμα με μια βιδα λιγοτερη και κατ'ευθειαν σε μηχανουργο να μου φτιαξει το σπειρωμα (10€). Και αμεσως μετα αγορα πιο μακριων βιδων κατα 1εκ απο τις Motech και κατα 2εκ απο μαμα και βαλσιμο των αποστατων σωστα. Μια δουλεια των 15' πηρε τελικα 2 ωρες.

Και μια τελευταια φωτο με τους αποστατες στη θεση τους, ειναι γελοιο που το αποπανω κομματι εχει κι'αυτο καρουμπαλο :roflmao: Θανο tripper.gr, ξερω οτι εχεις αλλα θεματα με τις πλημυρες στη Θεσσαλια αλλα αν μπορεσεις πες μια κουβεντα σχετικα στο MotoRAID, που ειναι οι αντιπροσωποι στην Ελλαδα.


 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Αν ειχε τα σωστα 2 απο πανω κομματια, υποθετω οτι οι βιδες θα ηταν οκ, γιατι κανουν εσοχη στο κεφαλι.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Βαλαμε στο Desert x του φιλου, το τελικο της Arrow...και το ειδαμε, και το πιασαμε, και το ακουσαμε και το μυρισαμε...μονο η γευση εμεινε παραπονεμενη :D
Το βιντεακι εχει και ηχο.
Γιατί μπαίνω στην πρίζα ?
Για εξάτμιση δεν ξέρω!!!
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Αν ειχε τα σωστα 2 απο πανω κομματια, υποθετω οτι οι βιδες θα ηταν οκ, γιατι κανουν εσοχη στο κεφαλι.
Υπάρχουν και χειρότερα...
κάπου κυκλοφορεί κουτί με 4 πάνω κομμάτια:woot:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Motech accessory blues συνεχεια, να θυμισω αρχικα την τελευταια φορα που ειχα θεμα.

Λοιπον, πηρα την περασμενη ανοιξη ενα σετ αποστατες της Motech για το XLV650. Τοσα χρονια την ειχα βγαλει απλα με ψηλοτερο τιμονι το οποιο και ειχα γυρισει και λιγο προς τα μπρος για να παρει αλλο 0.5εκ και ειμουνα οριακα ok. Αλλα ειδα ενα αλλο XLV650 με τους συγκεκριμενους αποστατες και δεν ειχανε θεμα οι ντιζες (κατι που τοχα εγνοια), οποτε παραγγειλα ενα σετ απο τον Θανο tripper.gr μαζι με χουφτες Barkbusters για το CRF1100.

Πηγα λοιπον χθες το απογευμα να βαλω τους αποστατες για μια "πετροβολτα" την Κυριακη που θα εχει αρκετο ορθιο για να αποφυγουμε το κοπανημα. Ποσο δυσκολο ειναι να βαλει κανεις ενα σετ αποστατες, δουλεια 15-30' το πολυ - τοσο τουλαχιστο μουχε παρει οταν ειχα βαλει της Touratech στο CRF1000. Αλλα ειχα ξεχασει το motech accessory blues... :oops:

Με το που ανοιγω το κουτι βραχυκυκλωνω, καθως βλεπω 4 ιδια κομματια ενω περιμενα 2+2 διαφορετικα, τα 2 απο κατω με το στερεοποιητικο καρουμπαλο και τα 2 απο πανω χωρις αυτο. Τουλαχιστο ειχε 4 απο τα κατω, οποτε μικρο το κακο καθως τα κατω μπαινουν πανω αλλα οχι το αντιστροφο.




Επισης διαπιστωνω οτι οι πιο μακριες βιδες που δινει η Motech ειναι μονο 1εκ πιο μακριες απο τις μαμα ενω θαπρεπε ναναι 2εκ για να πιασουν στο ιδιο βαθος, καθως οι αποστατες ειναι 2εκ. Δετε μια απο τις καινουργιες βιδες σε σχεση με μια μαμα.




Ε σκεφτομαι, κατι θα ξερουν οι φιλοι μας οι Γερμανοι, ισως τοσο μακριες βιδες σαν τις μαμα ειναι overkill. Βαζω λοιπον τους αποστατες και προσπαθω να σφιξω τις βιδες στη ροπη των 30Nm που λεει η Motech. Διαπιστωνω συντομα οτι τοση ροπη ειναι μαλλον πολλη καθως οι βιδες δεν πιανουν το ιδιο βαθια με τις μαμα και μειωνω τη ροπη στα 20Nm. Και οπως τις σφιγγω, ακουω ενα "Κτακ" και σηκωνει μια απο τις βιδες το πρωτο κομματι του σπειρωματος στα καβαλετα o_O

Μαμω την τυχη μου μαμω, βγαλσιμο των αποστατων, βαλσιμο των μαμα με μια βιδα λιγοτερη και κατ'ευθειαν σε μηχανουργο να μου φτιαξει το σπειρωμα (10€). Και αμεσως μετα αγορα πιο μακριων βιδων κατα 1εκ απο τις Motech και κατα 2εκ απο μαμα και βαλσιμο των αποστατων σωστα. Μια δουλεια των 15' πηρε τελικα 2 ωρες.

Και μια τελευταια φωτο με τους αποστατες στη θεση τους, ειναι γελοιο που το αποπανω κομματι εχει κι'αυτο καρουμπαλο :roflmao: Θανο tripper.gr, ξερω οτι εχεις αλλα θεματα με τις πλημυρες στη Θεσσαλια αλλα αν μπορεσεις πες μια κουβεντα σχετικα στο MotoRAID, που ειναι οι αντιπροσωποι στην Ελλαδα.


Μερικές φορές το εύκολο θεωρητικά μαστόρεμα βγαίνει δύσκολο και χρονοβόρο. Και μερικές φορές το αντίθετο.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Με το που ανοιγω το κουτι βραχυκυκλωνω, καθως βλεπω 4 ιδια κομματια ενω περιμενα 2+2 διαφορετικα, τα 2 απο κατω με το στερεοποιητικο καρουμπαλο και τα 2 απο πανω χωρις αυτο. Τουλαχιστο ειχε 4 απο τα κατω, οποτε μικρο το κακο καθως τα κατω μπαινουν πανω αλλα οχι το αντιστροφο.

Δεν δείχνει άσχημο το τελικό αποτέλεσμα!
Τελικά καλύτερα να είχε 4 "από επάνω κομμάτια", θα καταλάβαινες ότι το κουτί δεν περιέχει τα σωστά κομμάτια. Δεν θα έμπαινες σε αυτή την περιπέτεια.
Με το καλό η πετροβόλτα αύριο και φωτογραφίες είναι καλοδεχούμενες!
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Επιτέλους ένα όνειρο χρόνων έγινε πραγματικότητα. Μετά από παρότρυνση του XR Maniac έβαλα και εγώ μια μπαγκαζιερα. Κώστα ευχαριστώ για την βοήθεια ώστε να επιλέξω το καλύτερο. :dnl:


Στάλθηκε από το Lenovo TB-X306F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Άστα Κώστα πέρα από την πλάκα αναγκάστηκα να την βάλω. Είναι πολλά τα χλμ κάθε μέρα και έχω ένα χειμώνα μπροστά. Βοηθάει για τα αδιάβροχα και το κράνος. Καλά που δεν το είχα δώσει.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Δεν υπάρχουν δικαιολογίες αγορίνα, η μπαγκαζερα είναι μπαγκαζερα. Εγώ τη δικιά μου στο σκουτερ την έχω ερωτευτεί.
Σκέφτομαι να αλλάξω το nickname μου σε μπαγκαζερ-μάνιακ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άστα Κώστα πέρα από την πλάκα αναγκάστηκα να την βάλω. Είναι πολλά τα χλμ κάθε μέρα και έχω ένα χειμώνα μπροστά. Βοηθάει για τα αδιάβροχα και το κράνος. Καλά που δεν το είχα δώσει.
Τα αδιάβροχα σε τανκμπαγκ και το κράνος μαζί...
Σου Δινω λύσεις να το σωσεις :D
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα αδιάβροχα σε τανκμπαγκ και το κράνος μαζί...
Σου Δινω λύσεις να το σωσεις :D
Έχει τρανσαλπ, δεν σώζεται
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν υπάρχουν δικαιολογίες αγορίνα, η μπαγκαζερα είναι μπαγκαζερα. Εγώ τη δικιά μου στο σκουτερ την έχω ερωτευτεί.
Σκέφτομαι να αλλάξω το nickname μου σε μπαγκαζερ-μάνιακ.
Εσύ το έχεις τερματίσει....μπαγκςζιερα κτμ με αυτοκόλλητα αdvtroffy σε κινέζικο σκούτερ.
Φρουραααααααα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Τα έχω κάνει αχταρμα για να μη με πιάνει το ματι
 
Top Bottom