Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Θάνο σήμερα έγινε εκτενέστερη δοκιμή μέχρι Λαύριο και πίσω.
Πριν την επέμβαση σε πηρούνι και αμορτισέρ είχα δύο επιλογές,ή προς το μαλακό να μην κόβει χέρια/μέση ή προς το σκληρό να μπορώ να κινηθώ κάπως σβέλτα.Ειδικά το πηρούνι ήταν πολύ σκληρό (με στοκ ελατήρια κοντά στα κιλά μου)
Είναι εντυπωσιακό πια το πώς μπορεί να συνδυαστεί η άνεση στις μικρές ταχύτητες με πολύ σκληρό τεραίν (πχ μονοπάτια με μεγάλες πέτρες/αγκωνάρια) με την σταθερότητα σε μεγαλύτερες ταχύτητες.
Το μηχανάκι απλά χασμουριέται και φωνάζει δώσε γκαζ μωρή ανάπρη :roflmao:.
Μπροστά έχω δισκόπλακα 320mm (από 240mm ..) και δεν με τρομάζει καθόλου στο φρενάρισμα,το πηρούνι συμπιέζεται αρχικά αλλά μετά σφίγγει χωρίς να κοπανάει καθόλου.
Χαίρομαι με τη χαρά σου που επιτέλους είδες πως είναι περίπου τα lc4. :w2:
Ένα 'αρνητικό' που παρατήρησα είναι ότι θέλει περισσότερη προσπάθεια να 'πέσει' στις στροφές .Έχω ρυθμίσει το sag στο περίπου ενώ οι αποσβέσεις (συμπ.επαναφ.) είναι οι αρχικές προτεινόμενες από τον τύπο που δίνει τα specs της μετατροπής.
Θέλει λίγο ψάξιμο σε αυτό τον τομέα (ίσως…..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θάνο σήμερα έγινε εκτενέστερη δοκιμή μέχρι Λαύριο και πίσω.
Πριν την επέμβαση σε πηρούνι και αμορτισέρ είχα δύο επιλογές,ή προς το μαλακό να μην κόβει χέρια/μέση ή προς το σκληρό να μπορώ να κινηθώ κάπως σβέλτα.Ειδικά το πηρούνι ήταν πολύ σκληρό (με στοκ ελατήρια κοντά στα κιλά μου)
Είναι εντυπωσιακό πια το πώς μπορεί να συνδυαστεί η άνεση στις μικρές ταχύτητες με πολύ σκληρό τεραίν (πχ μονοπάτια με μεγάλες πέτρες/αγκωνάρια) με την σταθερότητα σε μεγαλύτερες ταχύτητες.
Το μηχανάκι απλά χασμουριέται και φωνάζει δώσε γκαζ μωρή ανάπρη :roflmao:.
Μπροστά έχω δισκόπλακα 320mm (από 240mm ..) και δεν με τρομάζει καθόλου στο φρενάρισμα,το πηρούνι συμπιέζεται αρχικά αλλά μετά σφίγγει χωρίς να κοπανάει καθόλου.
Ένα 'αρνητικό' που παρατήρησα είναι ότι θέλει περισσότερη προσπάθεια να 'πέσει' στις στροφές .Έχω ρυθμίσει το sag στο περίπου ενώ οι αποσβέσεις (συμπ.επαναφ.) είναι οι αρχικές προτεινόμενες από τον τύπο που δίνει τα specs της μετατροπής.
Θέλει λίγο ψάξιμο σε αυτό τον τομέα (ίσως και ύψος καλαμιών στις τιμονοπλακες) αλλά πιστεύω θα το βρω.
Πέτυχε δηλαδή η επέμβαση... :ok:
Μπράβο μαστρο - Γιώργη...!
Όσο για το αργό πέσιμο στις στροφές θα σου έλεγα να κατεβάσεις λίγο τις τιμονόπλακες για να εντοπίσεις τη διαφορά...
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ένα 'αρνητικό' που παρατήρησα είναι ότι θέλει περισσότερη προσπάθεια να 'πέσει' στις στροφές .
ενα κατεβασμα στη τιμονοπλακα θα βοηθουσε ?????

:thnkg:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
ενα κατεβασμα στη τιμονοπλακα θα βοηθουσε ?????

:thnkg:
Γίνεται πιο σβέλτο (νευρικό) και πέφτει στις στροφές λίγο πιο εύκολα.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
ενα κατεβασμα στη τιμονοπλακα θα βοηθουσε ?????

:thnkg:

Γίνεται πιο σβέλτο (νευρικό) και πέφτει στις στροφές λίγο πιο εύκολα.
Σωστό και αυτό αλλά αρχικά θέλω να μείνει στο εργοστασιακό ύψος.
Πέρα από το ύψος στις τιμονόπλακες και το sag (το οποίο έχω στο περίπου) η ευελιξία επηρεάζεται και απο τις αποσβέσεις .
πχ έσφιξα δύο κλικ στην συμπίεση μπροστά και λίγο που το οδήγησα στην άσφαλτο είναι κάπως καλύτερο.
Θα φτιάξω το sag με το βάρος μου+εξοπλισμό και μετά θα βγω βουνό για δοκιμές/ρυθμίσεις (χρόνο να βρω).
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
´´Μικρή´´ βόλτα σήμερα με προορισμό τον καταρράκτη της Λεπίδας !!



δυστυχώς τον πετύχαμε και είχε στερέψει , δεν μας έκανε την χάρη :cry:

γύρο στα 5 χιλιόμετρα χωματόδρομο μέχρι να φτάσεις στο σημείο όπου θα χρειαστεί να περπατήσεις και 5 λεπτάκια .





Σε κάποια σημεία ήταν βατό το χώμα αλλά είχε κάποιες δυσκολίες λόγο ανηφόρας κατηφόρας με Κοτρόνες κάτω και στενό δρόμο !!

σχετικά άνετο το βγάλαμε , αλλά δεν μου έφτασε ήθελα κ άλλο !! Τι 5 χιλίομετρα μόνο …. :wacky::p

επόμενη στάση στο χωριό Άγιος Πέτρος στα 1.000
Μέτρα υψόμετρο όπου είναι και οι ρίζες μου από εκεί από την μεριά του μπαμπά ! Πρώτη φορά το επισκέπτομαι με την μηχανή !








Και μια καλλιτεχνική με το Tuareg



Μετά από 15.000 χλμ ένα θα γράψω , η μηχανή γ@@μαει σε κάθε τερέν !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
´´Μικρή´´ βόλτα σήμερα με προορισμό τον καταρράκτη της Λεπίδας !!



δυστυχώς τον πετύχαμε και είχε στερέψει , δεν μας έκανε την χάρη :cry:

γύρο στα 5 χιλιόμετρα χωματόδρομο μέχρι να φτάσεις στο σημείο όπου θα χρειαστεί να περπατήσεις και 5 λεπτάκια .





Σε κάποια σημεία ήταν βατό το χώμα αλλά είχε κάποιες δυσκολίες λόγο ανηφόρας κατηφόρας με Κοτρόνες κάτω και στενό δρόμο !!

σχετικά άνετο το βγάλαμε , αλλά δεν μου έφτασε ήθελα κ άλλο !! Τι 5 χιλίομετρα μόνο …. :wacky::p

επόμενη στάση στο χωριό Άγιος Πέτρος στα 1.000
Μέτρα υψόμετρο όπου είναι και οι ρίζες μου από εκεί από την μεριά του μπαμπά ! Πρώτη φορά το επισκέπτομαι με την μηχανή !








Και μια καλλιτεχνική με το Tuareg



Μετά από 15.000 χλμ ένα θα γράψω , η μηχανή γ@@μαει σε κάθε τερέν !!!!

Αυτά τα λένε εγκαίρως, δεν τα κρατάνε κρυφά! :p:) Μια ανάσα είμαστε από εκεί!

Και εγώ όταν πήγα, πριν κάνα μήνα περίπου, τον βρήκα εντελώς στεγνό. Τουλάχιστον μάζεψα άγρια ρίγανη! :D
Η επόμενη βόλτα είναι τέλη χειμώνα ή άνοιξης, να έχει μαζέψει νερό.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Σήμερα είχε πλύσιμο μετά και την βόλτα στην Λαυρεωτική, λίπανση αλυσίδας και αντικατάσταση φίλτρου αέρα με το έξτρα. Το άλλο πλύθηκε λιπάνθηκε και μπήκε στο πλαστικό σακουλάκι έτοιμο για την επόμενη αλλαγή.

Αύριο έχει ρεπό και βόλτα :geek:
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Αυτά τα λένε εγκαίρως, δεν τα κρατάνε κρυφά! :p:) Μια ανάσα είμαστε από εκεί!

Και εγώ όταν πήγα, πριν κάνα μήνα περίπου, τον βρήκα εντελώς στεγνό. Τουλάχιστον μάζεψα άγρια ρίγανη! :D
Η επόμενη βόλτα είναι τέλη χειμώνα ή άνοιξης, να έχει μαζέψει νερό.
Έλα Γιάννη !!! Ήταν λίγο τις τελευταίας στιγμής !
Θα κανονίσουμε άλλη φορά ! Κοντά σχετικά είμαστε και ερχόμαστε προς τα εκεί !
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σήμερα είχε πλύσιμο μετά και την βόλτα στην Λαυρεωτική, λίπανση αλυσίδας και αντικατάσταση φίλτρου αέρα με το έξτρα. Το άλλο πλύθηκε λιπάνθηκε και μπήκε στο πλαστικό σακουλάκι έτοιμο για την επόμενη αλλαγή.

Αύριο έχει ρεπό και βόλτα :geek:
Ποιος σε κρατάει με το SWουM.... :friendship:
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Άλλαξα ντιζα συμπλέκτη μετά από πολλά χρόνια! Ήταν έτοιμη να κοπεί! Βάλαμε και ένα μπροστινό σλικ μεταχειρισμένο για το επόμενο trackday!


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έκανα κάποιες δουλίτσες στην βασίλισσα.

Πιο κοντό γρανάζωμα 45 στοκ για χωματινη χρήση από 43 που είναι καλύτερο στην ασφαλτο, γρασσαρισμα στο μοχλικό και λίγο φροντίδα γενικότερη .

 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Έκανα κάποιες δουλίτσες στην βασίλισσα.

Πιο κοντό γρανάζωμα 45 στοκ για χωματινη χρήση από 43 που είναι καλύτερο στην ασφαλτο, γρασσαρισμα στο μοχλικό και λίγο φροντίδα γενικότερη .

Τι λάστιχα είν' αυτά πάνω Κώστα;
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Την έπλυνα και άλλαξα θέση στην γκαζιέρα. Μετά είδα ότι έχει ακόμα ένα καλωδιάκι που θέλει αλλαγή θέσης αλλά δεν είχα υπομονή και θα μείνει για άλλη φορά. Ϊσως του κόψω το ταιραπ αύριο και το πιάσω με άλλο πιο δίπλα.
 
Top Bottom