Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ερώτηση
Αν τα μαμά από κάτω είναι θερμαινόμενα, δουλεύει το όλο πράγμα με τα θερμοσυστελλόμενα?
Ναι....καμμία διαφορά.
Χρόνια έβαζα στο gs ταινία ρακέτας τέννις, που είναι πραγματικά χοντρή σε σχέση με τα θερμοσυστελομμενα και δούλευαν μια χαρα
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ναι....καμμία διαφορά.
Χρόνια έβαζα στο gs ταινία ρακέτας τέννις, που είναι πραγματικά χοντρή σε σχέση με τα θερμοσυστελομμενα και δούλευαν μια χαρα
Επιβεβαιώνω και για το XR αλλά και για το GT!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ότι δουλεύουν, δουλεύουν!!!
Μια χαρά όμως, όχι!!!!
Χάνεις σε χρόνο και θερμοκρασία! Είναι μια "μόνωση" όπως και να το κάνεις!!!!
Ειδικά η ταινία της ρακέτας τένις που είναι χοντρή!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επειδή έχω κάνει δεκάδες ταξίδια χειμώνα με θερμοκρασίες γύρω στο μηδέν, λέω ότι δουλεύουν άριστα, γιατί δεν έχει χρειαστεί η δεύτερη σκαλα ποτέ.

Οπότε το άριστα ισχύει....δεν χάνει καθόλου η ζέστη που βγάζουν τα γκριπ.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
θερμοσυστελλόμενο κανονικό? Που προορίζονται για καλώδια? Ή είναι κάποιο γκριπ μηχανής, το ζεσταίνεις και αγκαλιάζει το από κάτω? :rolleyes:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το ότι δεν έχει χρειαστεί η δεύτερη σκάλα ποτέ, δεν λέει τίποτα!!!
Αν δεν είχες την ταινία, με την πρώτη σκάλα όπως σωστα λες, θα είχες γρηγορότερη μετάδοση θερμότητας και περισσότερη ζέστη (λίγο ή πολύ, δεν κάναμε μετρήσεις, αλλά θα είχες)!

Τα δεκάδες ταξιδιωτικά, επίσης δεν λένε τίποτα στο θέμα απόδοσης θερμοκρασίας!
Η θερμοδυναμική τα λέει αυτά, όχι τα χιλιόμετρα!!!!!
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Επιτέλους σίτα ψυγείου Evotech (από Ολλανδία).



Πήραμε και άλλα καλούδια, αλλά δεν τα έχω βάλει ακόμα πάνω. Σιγά σιγά. Προς το παρόν άνοιξα το manual να δω πως αλλάζουν τα riding modes :rolleyes: .
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
θερμοσυστελλόμενο κανονικό? Που προορίζονται για καλώδια? Ή είναι κάποιο γκριπ μηχανής, το ζεσταίνεις και αγκαλιάζει το από κάτω? :rolleyes:
Είναι ειδικά θερμοσυστελομμενα για γκριπ.
Και αν δεις στην φώτο... Το φοράς το ζεσταίνεις και σφίγγει με το γκριπ
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ειδικά η ταινία της ρακέτας τένις που είναι χοντρή!!!
Ρε, fat shaming και σε ταινία, πόσο πιο politically incorrect πατριάρχες θα γίνετε, πόσο; :p :p :p :D
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είναι ειδικά θερμοσυστελομμενα για γκριπ.
Και αν δεις στην φώτο... Το φοράς το ζεσταίνεις και σφίγγει με το γκριπ
Motowash Αμφιθέας...25 ευρώ τοποθετημενα
Κώστα θα σε στεναχωρήσω αλλά η φάση είναι πιασοκολέξ και μύθος (εννοώ ότι δεν είναι ειδικά).
Το κομμάτι που σας βάζει ο τύπος έχει αξία περίπου 10-20 λεπτά του ευρώ... (πολλά μπορεί να λέω)
Τα έχω κι εγώ σε άλλη διάσταση για άλλη χρήση (υπάρχουν σε διάφορες διαστάσεις και εννοώ τα συγκεκριμένα στο ίδιο σχέδιο με τη ψάθα), αγορασμένα από Γερμανία τσαμπέξ....
Όλα τα θερμοσυστελόμενα κάνουν αυτό που περιγράφεις, γιαυτό λέγονται θερμοσυστελόμενα.... και χρησιμοποιούνται κυρίως για τη μόνωση/συμμάζεμα καλωδίων σε διάφορες διαστάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα θα σε στεναχωρήσω αλλά η φάση είναι πιασοκολέξ και μύθος (εννοώ ότι δεν είναι ειδικά).
Το κομμάτι που σας βάζει ο τύπος έχει αξία περίπου 10-20 λεπτά του ευρώ... (πολλά μπορεί να λέω)
Τα έχω κι εγώ σε άλλη διάσταση για άλλη χρήση (υπάρχουν σε διάφορες διαστάσεις και εννοώ τα συγκεκριμένα στο ίδιο σχέδιο με τη ψάθα), αγορασμένα από Γερμανία τσαμπέξ....
Όλα τα θερμοσυστελόμενα κάνουν αυτό που περιγράφεις, γιαυτό λέγονται θερμοσυστελόμενα.... και χρησιμοποιούνται κυρίως για τη μόνωση/συμμάζεμα καλωδίων σε διάφορες διαστάσεις.
Σιγά μην στεναχωρηθω για 25 ευρώ ρε φίλε.
Ξέρω την αξία τους....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι αλλά αυτά που έβαλε ο μανιακός αφήνουν τη ζέστα και περνάει ρε γατάκια.....μάθετε θερμοδυναμική από τον άρχοντα :p
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Κώστα θα σε στεναχωρήσω αλλά η φάση είναι πιασοκολέξ και μύθος (εννοώ ότι δεν είναι ειδικά).
Το κομμάτι που σας βάζει ο τύπος έχει αξία περίπου 10-20 λεπτά του ευρώ... (πολλά μπορεί να λέω)
Τα έχω κι εγώ σε άλλη διάσταση για άλλη χρήση (υπάρχουν σε διάφορες διαστάσεις και εννοώ τα συγκεκριμένα στο ίδιο σχέδιο με τη ψάθα), αγορασμένα από Γερμανία τσαμπέξ....
Όλα τα θερμοσυστελόμενα κάνουν αυτό που περιγράφεις, γιαυτό λέγονται θερμοσυστελόμενα.... και χρησιμοποιούνται κυρίως για τη μόνωση/συμμάζεμα καλωδίων σε διάφορες διαστάσεις.
Όντως η τιμή του motowash είναι λίγο κρίντζι αλλά οκ, πρέπει να βγεί το μεροκάματο.
Μόλις παράγγειλα 2-3 κομμάτια (να υπάρχουν) από τα βάθη της Κίνας προς 6€ και κάτι ψιλά.

Πάντως, τέτοια θερμοσυστελόμενα δεν βρίσκονται εύκολα στην αγορά και έχουν ωραία πλέξη που σφίγγει αρκετά στο γκριπ.

Σχετικό άσχετο:
XR Maniac είσαι ευχαριστημένος από τον motowash? Παλιότερα δεν ήταν τόσο καλός (του έλειπε η καλλιτεχνία που έχουν moto garage ή psycho moto) αλλά τελευταία φορά που πήγα μου φάνηκε αρκετά βελτιωμένος, με εψησε και για μια αλοιφή στις ζάντες. Είναι κοντά μου και σχετικά εύκολα κλείνω ραντεβού.
 
Top Bottom