Τι μηχανή on/off να διαλέξω;

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Το καταλαβαίνω αυτό .
Η δικιά μου 48 ετών είπε ότι της άρεσε πολύ η σέλα στο 990 και στο 1290 (που είναι λιμουζίνα)δεν ανεβαίνει καν!
Τότε σίγουρα πάς για άλλη....
Όχι για μηχανή... για γυναίκα..!!!!!
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Λοιπόν παιδιά πραγματικά σας ευχαριστω πολύ ολους για τις απαντήσεις σας!! Αρχικά να πω για v-storm και Tuareg ότι δεν φτάνει το μπατζετ μου εκεί είμαι στο ανώτατο οριο στα 11.5k. Θα μιλήσω μόνο με αλήθειες σαν ομορφιά με τρελαίνει το tenere και το ktm, το transalp μπήκε σαν προσθήκη μετά από συζήτηση με φίλο που μου είπε κάποια θετικά όπως άνετο ταξίδι και δυνατός κινητήρας αλλά σαν ομορφιά δεν με τρελαίνει καθόλου! Ήθελα πολύ να ακούσω για την άνεση του tenere σε ταξίδι και για την αξιοπιστία των ktm, είναι τα δυο πράγματα που με φοβίζουν σε αυτά τα δυο μηχανάκια. Πάντως και πάλι ευχαριστώ που ενδιαφερθήκατε και απαντάτε τόσο όμορφα!
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Το σιγουρο ειναι πως ολα τα μεσαια ειναι αρκετα δημοφιλη ωστε να μην τα παντρευτεις αν κατι δε σου κατσει μακροπροθεσμα.
Επισης ολες ειναι καλες και ικανες μοτοσυκλετες, η μια λιγο καλλιτερη στο ενα, η αλλη στο αλλο. Αλλα ολες τα κανουν ολα. Στην τελικη πολυ το ψυριζουμε το θεμα. Προτεινω στον φιλο να παρει αυτο που γουσταρει και αντεχει η τσεπη του, οχι μονο στο θεμα αγορας αλλα και στο θεμα σερβις.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Λοιπόν παιδιά πραγματικά σας ευχαριστω πολύ ολους για τις απαντήσεις σας!! Αρχικά να πω για v-storm και Tuareg ότι δεν φτάνει το μπατζετ μου εκεί είμαι στο ανώτατο οριο στα 11.5k. Θα μιλήσω μόνο με αλήθειες σαν ομορφιά με τρελαίνει το tenere και το ktm, το transalp μπήκε σαν προσθήκη μετά από συζήτηση με φίλο που μου είπε κάποια θετικά όπως άνετο ταξίδι και δυνατός κινητήρας αλλά σαν ομορφιά δεν με τρελαίνει καθόλου! Ήθελα πολύ να ακούσω για την άνεση του tenere σε ταξίδι και για την αξιοπιστία των ktm, είναι τα δυο πράγματα που με φοβίζουν σε αυτά τα δυο μηχανάκια. Πάντως και πάλι ευχαριστώ που ενδιαφερθήκατε και απαντάτε τόσο όμορφα!
Βουρ για τενερε λοιπον. Ειναι πολυ καλο και φιλικο μηχανακι.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Λοιπόν παιδιά πραγματικά σας ευχαριστω πολύ ολους για τις απαντήσεις σας!! Αρχικά να πω για v-storm και Tuareg ότι δεν φτάνει το μπατζετ μου εκεί είμαι στο ανώτατο οριο στα 11.5k. Θα μιλήσω μόνο με αλήθειες σαν ομορφιά με τρελαίνει το tenere και το ktm, το transalp μπήκε σαν προσθήκη μετά από συζήτηση με φίλο που μου είπε κάποια θετικά όπως άνετο ταξίδι και δυνατός κινητήρας αλλά σαν ομορφιά δεν με τρελαίνει καθόλου! Ήθελα πολύ να ακούσω για την άνεση του tenere σε ταξίδι και για την αξιοπιστία των ktm, είναι τα δυο πράγματα που με φοβίζουν σε αυτά τα δυο μηχανάκια. Πάντως και πάλι ευχαριστώ που ενδιαφερθήκατε και απαντάτε τόσο όμορφα!
Οταν λες πρωτη μηχανη τι εννοεις?
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
οσα τενερε εχω δει δικαβαλα ο πισω φαίνεται να κάθετε μια χαρά και με σωστές γωνίες
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Το τενερέ μια χαρά μας έχει κάνει τα χατίρια σε πολυήμερο/πολύωρο δικάβαλο - επαρχιακό και χώμα, με προπονημένους πισινούς οδηγός και συνεπιβάτισσα και εθνική μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις. Απλά αυτή την στιγμή υπάρχουν πολλές επιλογές στην κατηγορία στο ίδιο εύρος χρημάτων που ΙΣΩΣ ταιριάζουν στις ανάγκες σου περισσότερο ή ΙΣΩΣ σε μπερδέψουν περισσότερο
Αν αγόραζα τώρα θα πήγαινα κατα πάσα πιθανότητα στο τουαρεγκ ή στο vstrom (αν και το δεύτερο δεν το έχω οδηγήσει, θα το έκανα όμως αν ήμουν να αγοράζω). Κατά πάσα πιθανότητα με 11,5 παίρνεις τουαρεγκ μαύρο/κιτρινο ή μαύρο/κόκκινο αν έχεις μετρητά. 790 και τρανσαλπ προσωπικά μου φαίνονται αδιάφορα και στα χαρτιά και εμφανισιακά και το μόνο + είναι τα άλογα που μου δεν με νοιάζει .
Πήγαινε οδήγα τα αν έχεις χρόνο , υπάρχουν τόσα μηχανάκια στην κατηγορία. Αν σου αρέσει το τενερέ με κάποιες μικρές υποχωρήσεις θα σου κάνει ότι ακριβώς και τα άλλα κι αν είσαι ψημμένος για τενερέ δεν θα τις καταλάβεις κατα πάσα πιθανότητα
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Το τενερέ μια χαρά μας έχει κάνει τα χατίρια σε πολυήμερο/πολύωρο δικάβαλο - επαρχιακό και χώμα, με προπονημένους πισινούς οδηγός και συνεπιβάτισσα και εθνική μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις. Απλά αυτή την στιγμή υπάρχουν πολλές επιλογές στην κατηγορία στο ίδιο εύρος χρημάτων που ΙΣΩΣ ταιριάζουν στις ανάγκες σου περισσότερο ή ΙΣΩΣ σε μπερδέψουν περισσότερο
Αν αγόραζα τώρα θα πήγαινα κατα πάσα πιθανότητα στο τουαρεγκ ή στο vstrom (αν και το δεύτερο δεν το έχω οδηγήσει, θα το έκανα όμως αν ήμουν να αγοράζω). Κατά πάσα πιθανότητα με 11,5 παίρνεις τουαρεγκ μαύρο/κιτρινο ή μαύρο/κόκκινο αν έχεις μετρητά. 790 και τρανσαλπ προσωπικά μου φαίνονται αδιάφορα και στα χαρτιά και εμφανισιακά και το μόνο + είναι τα άλογα που μου δεν με νοιάζει .
Πήγαινε οδήγα τα αν έχεις χρόνο , υπάρχουν τόσα μηχανάκια στην κατηγορία. Αν σου αρέσει το τενερέ με κάποιες μικρές υποχωρήσεις θα σου κάνει ότι ακριβώς και τα άλλα κι αν είσαι ψημμένος για τενερέ δεν θα τις καταλάβεις κατα πάσα πιθανότητα
Ναι νομίζω και εγώ ότι κλείνω προς tenere αλλά όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή θα τα κάνω όλα ένα test ride σίγουρα! Επίσης άλλη μια ερώτηση η aprillia γενικά είναι αξιόπιστη σαν εταιρία; (Εννοώ ανταλλακτικά, να μην παντρευτώ τον μηχανικό και τέτοια πράγματα) ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βρε Μήνα έγραψες ότι το budget σου είναι μέχρι 11.500€ και δεν κοιτάς strom και tuareg επειδή ειναι 500€ πιο ακριβά?οκ απλα σε αυτή τη τάξη επένδυσης το πεντακοσαρικο μπροστά σε μια επιλογή μηχανής είναι μικρής σημασίας αλλά εσύ ξέρεις.

omega να πω την αλήθεια έγραψες ιστορία. Δεν ήταν μόνο πως αγνοήσες πλήρως κάθε άλλη μάρκα ως ενδεχόμενη επιλογή στην κατηγορία έστω υπό τη μορφή σχολίου αλλά πρότεινες όλη τη σειρά μοντέλων Honda σχεδόν από όλες τις κατηγορίες!! Σε κάποιο σημείο νόμιζα ήμουν στη σελίδα του Σαρακάκη! Η μόνη ερώτηση που θα τολμούσα να έκανα είναι γιατί να αφήσουμε έξω από την εξίσωση τα σκούτερ της εταιρείας? Sh,forza δύναμη.

Ειδικά το σημείο γιατί θα έπαιρνα Transalp... Για όλα αυτά που δεν θα το έπαιρναν οι ψαγμενοι που τους φαίνεται λίγο!!

Ποιος να απαντήσει τι σε αυτό! Απλά respect!
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Βρε Μήνα έγραψες ότι το budget σου είναι μέχρι 11.500€ και δεν κοιτάς strom και tuareg επειδή ειναι 500€ πιο ακριβά?οκ απλα σε αυτή τη τάξη επένδυσης το πεντακοσαρικο μπροστά σε μια επιλογή μηχανής είναι μικρής σημασίας αλλά εσύ ξέρεις.

omega να πω την αλήθεια έγραψες ιστορία. Δεν ήταν μόνο πως αγνοήσες πλήρως κάθε άλλη μάρκα ως ενδεχόμενη επιλογή στην κατηγορία έστω υπό τη μορφή σχολίου αλλά πρότεινες όλη τη σειρά μοντέλων Honda σχεδόν από όλες τις κατηγορίες!! Σε κάποιο σημείο νόμιζα ήμουν στη σελίδα του Σαρακάκη!

Ειδικά το σημείο γιατί θα έπαιρνα Transalp... Για όλα αυτά που δεν θα το έπαιρναν οι ψαγμενοι που τους φαίνεται λίγο!!

Ποιος να απαντήσει τι σε αυτό! Απλά respect!
Φίλε μου αλήθεια για να καταλάβεις από τα 8.5κ έχω παει στα 11.5κ και θα έχω και αλλά έξοδα σε θέμα ασφαλείας πχ κράνος και ρουχισμό γιαυτο βάζω ένα ταβάνι
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Φίλε μου αλήθεια για να καταλάβεις από τα 8.5κ έχω παει στα 11.5κ και θα έχω και αλλά έξοδα σε θέμα ασφαλείας πχ κράνος και ρουχισμό γιαυτο βάζω ένα ταβάνι
Εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου. Απλά η κατηγορία που επέλεξες κυμαίνεται από 11.300 ως 12.000. Σε ένα τέτοιο στενό εύρος τιμών στατιστικά να αφήνεις έξω 2 μηχανές για 300€ φαίνεται παράλογο. Το λέω επειδή έβαλες και το 790 στην εξίσωση που έχει 11.750. Δηλαδή είναι πλέον διάφορες της τάξεως του 2% που αν αυτές οι αποκλίσεις επηρεάζουν θανάσιμα το budget σου μάλλον ήδη το έχεις τεντώσει αμείλικτα!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Όταν λέω πρώτη μηχανή το εννοώ :p
Παρε ενα μεταχειρισμενο v-strom 650 4ετιας και μετα κοιτας για κουτα.
Μετα θα ξερεις μονος σου ποιο θελεις
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Ναι νομίζω και εγώ ότι κλείνω προς tenere αλλά όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή θα τα κάνω όλα ένα test ride σίγουρα! Επίσης άλλη μια ερώτηση η aprillia γενικά είναι αξιόπιστη σαν εταιρία; (Εννοώ ανταλλακτικά, να μην παντρευτώ τον μηχανικό και τέτοια πράγματα) ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!
4 χρόνια εγγύηση δίνει. Αξιόπιστη δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είναι με 1 χρόνο που κυκλοφορεί αλλά από εμπειρία φίλου έχουν πολύ καλή αντιμετώπιση εντός εγγύησης. Πρόβλημα ανταλλακτικών έχουν στην Αμερική που δεν υπάρχει δίκτυο. Δες πόσες αντιπροσωπείες piaggio group υπάρχουν στην Ελλάδα.
Αν ήσουν στο ταβάνι των 8.5 μήπως να κοίταγες κανα f800gs;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Τρεχαντήρι μην ακούς κανένανα, όλα τα μηχανάκια σε αυτήν την κατηγορία είναι καλά, οι διαφορές μεταξυντονε είναι μικρές, πάρε αυτήν που σε τραβάει περισσότερο οπτικά.

Απλά λίγο με το γκάζι να είσαι ταπεινός γιατί χωρίς προηγούμενη εμπειρία θέλει προσοχή.
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Τρεχαντήρι μην ακούς κανένανα, όλα τα μηχανάκια σε αυτήν την κατηγορία είναι καλά, οι διαφορές μεταξυντονε είναι μικρές, πάρε αυτήν που σε τραβάει περισσότερο οπτικά.

Απλά λίγο με το γκάζι να είσαι ταπεινός γιατί χωρίς προηγούμενη εμπειρία θέλει προσοχή.
Εννοείτε αυτό το έχω βάλει καλά στο μυαλό μου!!!
Βρε Μήνα έγραψες ότι το budget σου είναι μέχρι 11.500€ και δεν κοιτάς strom και tuareg επειδή ειναι 500€ πιο ακριβά?οκ απλα σε αυτή τη τάξη επένδυσης το πεντακοσαρικο μπροστά σε μια επιλογή μηχανής είναι μικρής σημασίας αλλά εσύ ξέρεις.

omega να πω την αλήθεια έγραψες ιστορία. Δεν ήταν μόνο πως αγνοήσες πλήρως κάθε άλλη μάρκα ως ενδεχόμενη επιλογή στην κατηγορία έστω υπό τη μορφή σχολίου αλλά πρότεινες όλη τη σειρά μοντέλων Honda σχεδόν από όλες τις κατηγορίες!! Σε κάποιο σημείο νόμιζα ήμουν στη σελίδα του Σαρακάκη! Η μόνη ερώτηση που θα τολμούσα να έκανα είναι γιατί να αφήσουμε έξω από την εξίσωση τα σκούτερ της εταιρείας? Sh,forza δύναμη.

Ειδικά το σημείο γιατί θα έπαιρνα Transalp... Για όλα αυτά που δεν θα το έπαιρναν οι ψαγμενοι που τους φαίνεται λίγο!!

Ποιος να απαντήσει τι σε αυτό! Απλά respect!
φιλαρακι τώρα βλέπω και το στρομ και μπορώ να πω ότι σαν ομορφιά πραγματικά είναι πανέμορφο τουλάχιστον για τα γούστα μου! Σαν να γερνώ σιγά σιγά στο +500€ απλά λίγο με κολλάει ότι όσο έχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ όλοι στα στρομ λένε ότι είναι βαρετό μηχανάκι! Θα ήθελα την άποψη σας και για στρομ 800 ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τις απαντήσεις
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Πώς μπορεί το 1ο σου μηχανάκι να είναι βαρετό όποιο κι αν είναι;
Εν τω μεταξύ πώς κι έχετε ξεχάσει το καλύτερο της κατηγοριας;
Εκτος απο το καλλιτερο ειναι και το ακριβοτερο.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Εννοείτε αυτό το έχω βάλει καλά στο μυαλό μου!!!

φιλαρακι τώρα βλέπω και το στρομ και μπορώ να πω ότι σαν ομορφιά πραγματικά είναι πανέμορφο τουλάχιστον για τα γούστα μου! Σαν να γερνώ σιγά σιγά στο +500€ απλά λίγο με κολλάει ότι όσο έχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ όλοι στα στρομ λένε ότι είναι βαρετό μηχανάκι! Θα ήθελα την άποψη σας και για στρομ 800 ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τις απαντήσεις
Για τα 650 στρομ τα λενε αυτα, οχι το 800
 
Top Bottom