Τι μηχανή on/off να διαλέξω;

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
4 χρόνια εγγύηση δίνει. Αξιόπιστη δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είναι με 1 χρόνο που κυκλοφορεί αλλά από εμπειρία φίλου έχουν πολύ καλή αντιμετώπιση εντός εγγύησης. Πρόβλημα ανταλλακτικών έχουν στην Αμερική που δεν υπάρχει δίκτυο. Δες πόσες αντιπροσωπείες piaggio group υπάρχουν στην Ελλάδα.
Αν ήσουν στο ταβάνι των 8.5 μήπως να κοίταγες κανα f800gs;
2ος μονόδρομος έχει γίνει τελευταία το f800gs...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
ή το F650gs , το δικύλινδρο. Και τα ρέστα σε εξοπλισμούς για 2 άτομα ,βαλίτσες και βενζίνες.
Σωστό ύψος , smooth κινητήρας , καθόλου τρομακτικό , ταξιδεύει άνετα με 120-130 , θα σε πάει και παραλία με χώμα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Θέλει το παιδί να πάρει πρώτη μηχανή να εξερευνήσει την ελληνική ύπαιθρο με την κοπελιά του, είναι και νέο παλικάρι πάνω στα ντουζενια του, και εσείς του προτείνετε σκούτερ.

Γιατί τέτοιοι είστε.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Εννοείτε αυτό το έχω βάλει καλά στο μυαλό μου!!!

φιλαρακι τώρα βλέπω και το στρομ και μπορώ να πω ότι σαν ομορφιά πραγματικά είναι πανέμορφο τουλάχιστον για τα γούστα μου! Σαν να γερνώ σιγά σιγά στο +500€ απλά λίγο με κολλάει ότι όσο έχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ όλοι στα στρομ λένε ότι είναι βαρετό μηχανάκι! Θα ήθελα την άποψη σας και για στρομ 800 ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τις απαντήσεις
Μην κρινεις με το τι λένε οι άλλοι, ειδικά αν δεν ξέρουν ποιος είσαι και τι θέλεις, βάζω και τον εαυτό μου μέσα, αλλά και εγώ είμαι υπέρ του Vstrom 800, Ιαπωνία μεριά, κινητήρας από ότι λένε τα review υποδειγματικός πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις αφου σου αρέσει κιόλας τι να ζητήσεις παραπάνω. και έχει δίκιο ο tc-drift που σου λέει ότι για 500 ευρώ δεν πρέπει να αποκλείσεις καμία επιλογή.
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Μην κρινεις με το τι λένε οι άλλοι, ειδικά αν δεν ξέρουν ποιος είσαι και τι θέλεις, βάζω και τον εαυτό μου μέσα, αλλά και εγώ είμαι υπέρ του Vstrom 800, Ιαπωνία μεριά, κινητήρας από ότι λένε τα review υποδειγματικός πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις αφου σου αρέσει κιόλας τι να ζητήσεις παραπάνω. και έχει δίκιο ο tc-drift που σου λέει ότι για 500 ευρώ δεν πρέπει να αποκλείσεις καμία επιλογή.
Αυτό βλέπω τώρα και όσο το βλέπω τόσο πιο πολύ μαρεσει! Φτάνει να το κάνω και ένα test ride πάντως από όσο λένε όντως με καλύψει στα περισσότερα που θέλω! Μόνο άκουσα σε ένα review ότι είναι κουραστικό μέσα στην πολύ αλλά εντάξει αν με καλύψει σε όλα νομίζω μπορώ να το υπομείνω αυτό!
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Αυτό βλέπω τώρα και όσο το βλέπω τόσο πιο πολύ μαρεσει! Φτάνει να το κάνω και ένα test ride πάντως από όσο λένε όντως με καλύψει στα περισσότερα που θέλω! Μόνο άκουσα σε ένα review ότι είναι κουραστικό μέσα στην πολύ αλλά εντάξει αν με καλύψει σε όλα νομίζω μπορώ να το υπομείνω αυτό!
Να παρεις μεγάλη μηχανή και να την χρησιμοποιείς μέσα στην πόλη σαν παπακι κατα εμέ δεν λέει αλλά εσύ ξέρεις
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Επειδή είναι η πρώτη σου μηχανή θα σου πρότεινα να δεις το CB500X ώστε να μην "τρομάξεις".
Είναι η πλέον τίμια,οικονομικη σε συντήρηση και μετακίνηση μοτοσυκλέτα.

Με τις τιμές της βενζίνης το ζητούμενο είναι να μπορείς να βολταρεις κι όχι να κάθεσαι να βλέπεις το μηχανάκι που αγόρασες.
Παπί όπου το θες το cb500x,μανούλα στον επαρχιακό,λίγο ΜΟΝΟ στην εθνική αν θες δικάβαλος φορτωμένος να κινηθείς με "πολλά".
Τα ανώτερα όρια σε δρόμο στην Ελλάδα είναι τα 130,πληροφοριακά.
Αν ειίσαι πολύ ψηλός η με πολλά κιλά μάλλον δεν σου κάνει.

Επίσης σαν πρώτη μοτοσυκλέτα θα σου έλεγα να βάλεις στα πλάνα σου και το nc750 της honda με το DCT κιβώτιο.Θα σου λύσει τα χέρια σε πολλά και είναι το πλέον οικονομικό σε μετακίνηση..


Από τα μηχανάκια που ανέβασες το Transalp.
ΔΕΝ θα το μετανιώσεις.Αυτο θα έπαιρνα κι αυτό θα έλεγα και στον αδερφό μου να πάρει.
Γιατί;Για όλα αυτά που δεν θα το έπαιρναν οι "ψαγμένοι" που τους φαίνεται λίγο..
Δημήτρη το nc 750 με dct κούτα φτάνει νομίζω 11.000 .
Αν μου πει κάποιος ότι είναι ταγμένος στο dct και δεν το αλλάζει να το δεχτώ !
Αλλά σε αυτό το εύρος τιμής έχεις πολλές καλύτερες επιλογές ! Μόνο το διπλό δισκόφρενο και το upside down φτάνει για να πας άλλου , χωρις να βάλω και όλα τα υπόλοιπα
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Να παρεις μεγάλη μηχανή και να την χρησιμοποιείς μέσα στην πόλη σαν παπακι κατα εμέ δεν λέει αλλά εσύ ξέρεις
Όχι σαν παπάκι άλλωστε δεν κάνω πολλές διαδρομές διότι η δουλειά μου πάλι καλά είναι στα δυο λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου αλλά συνήθως κάνω την διαδρομή κέντρο Γλυφάδα όποτε δεν θα έλεγα ότι είναι και πολύ μικρή
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Όχι σαν παπάκι άλλωστε δεν κάνω πολλές διαδρομές διότι η δουλειά μου πάλι καλά είναι στα δυο λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου αλλά συνήθως κάνω την διαδρομή κέντρο Γλυφάδα όποτε δεν θα έλεγα ότι είναι και πολύ μικρή
Αυτός που είπε το βεστρομ δύσκολο στη πόλη πρέπει να ήταν με τα παπούτσια μαζί 1.55 κ πολλά λέω.αμα σε φτάνει το χρήμα τράβα παρτο.εγω πάντως αν ξαναγυρναγα το χρόνο πίσω θα έπαιρνα για πρώτο μηχανάκι ένα βερσυς 650 η κατι αντίστοιχο θα το κράταγα μια 2ετια 3ρτια κ μετά θα πήγαινα σε καινούργιο
My 2 cents
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
παρε οποιο σου αρεσει εσενα πιο πολυ ,και το Τενερε και το 790 ειναι πολυ καλες μηχανες ,το transalp οχι εισαι μικρος οταν γινεις 60 το περνεις! καλες βολτες! ( επισης δεν περνουμε μοτο για το δικαβαλο , ας κανει υπομονη)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
2 κουβέντες!Trexadiri, 27 ετών !
Θαναση αυτο ειδα μαζι με το αφρικα που γραφει οτι εχει και σκεφτηκα το εξης ....

θα νομιζουν ολοι οτι επειδη ψαχνω μηχανακι , εχω φτιαξει τρολ-προφιλ και θα την ''πληρωσει'' το παλικαρι (Μηνας) τζαμπα...
λοιπον ... δεν εχω σχεση με αυτο το προφιλ....
ειναι σιγουρα καποιος ''αληθινος'' που ψαχνει....
οποτε συνεχιστε , αναλογα...

:friendship:
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Θαναση αυτο ειδα μαζι με το αφρικα που γραφει οτι εχει και σκεφτηκα το εξης ....

θα νομιζουν ολοι οτι επειδη ψαχνω μηχανακι , εχω φτιαξει τρολ-προφιλ και θα την ''πληρωσει'' το παλικαρι (Μηνας) τζαμπα...
λοιπον ... δεν εχω σχεση με αυτο το προφιλ....
ειναι σιγουρα καποιος ''αληθινος'' που ψαχνει....
οποτε συνεχιστε , αναλογα...

:friendship:
Το σκεφτόμουν ότι θα ειπωθεί κάτι για το αφρικα που γράφω και απλά έλεγε αν δεν έχω μηχανή να βάλω το dream bike… ε και το έβαλα :D
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Το σκεφτόμουν ότι θα ειπωθεί κάτι για το αφρικα που γράφω και απλά έλεγε αν δεν έχω μηχανή να βάλω το dream bike… ε και το έβαλα :D
Σε αυτό το φόρουμ μόνο ένα dreambike υπάρχει Πε εν φε S1000xr με δεύτερο Χονδα X750 adv...
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
omega να πω την αλήθεια έγραψες ιστορία. Δεν ήταν μόνο πως αγνοήσες πλήρως κάθε άλλη μάρκα ως ενδεχόμενη επιλογή στην κατηγορία έστω υπό τη μορφή σχολίου αλλά πρότεινες όλη τη σειρά μοντέλων Honda σχεδόν από όλες τις κατηγορίες!! Σε κάποιο σημείο νόμιζα ήμουν στη σελίδα του Σαρακάκη! Η μόνη ερώτηση που θα τολμούσα να έκανα είναι γιατί να αφήσουμε έξω από την εξίσωση τα σκούτερ της εταιρείας? Sh,forza δύναμη.

Ειδικά το σημείο γιατί θα έπαιρνα Transalp... Για όλα αυτά που δεν θα το έπαιρναν οι ψαγμενοι που τους φαίνεται λίγο!!

Ποιος να απαντήσει τι σε αυτό! Απλά respect!
Βαγγέλη μου θα προτιμούσα να μου πεις ποιο από τα δύο μηχανάκια(CB500X -NC750) που πρότεινα είναι κακή επιλογή για κάποιον που θέλει να αγοράσει την πρώτη του μοτοσυκλέτα.

Τα λίγα παραπάνω χρόνια της ηλικίας μου με κάνει να θυμάμαι την φιλικότητα,ανέκαθεν, όλων των μοντέλων της Honda προς τον αναβάτη δεκαετίες τώρα.Κάτι θα έχεις ακούσει ρε παιδί για το κοινό μυστικό:
Η Honda δεν πούσαρε τα μοντέλα της κι έμενε μακριά από σοβαρές ζημιές σε σχέση με στημένα πιστόλια..
Παρεμπιπτόντως ακούω/διαβάζω ότι το Transalp έχει δυνατότητες.

Όσο κι αν το "respect" είχε αρνητική/περιπαικτική χροιά δεν με στεναχωρεί.Ξερω πως ακούστηκα.
Οπότε κάποιος,κάτι θα έγραφε.Καλυτερα γνωστός που είχα/έχω επικοινωνία κι αλλού παρά κάποιος άγνωστος.

Να'σαι γερός!
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγέλη μου θα προτιμούσα να μου πεις ποιο από τα δύο μηχανάκια(CB500X -NC750) που πρότεινα είναι κακή επιλογή για κάποιον που θέλει να αγοράσει την πρώτη του μοτοσυκλέτα.

Τα λίγα παραπάνω χρόνια της ηλικίας μου με κάνει να θυμάμαι την φιλικότητα,ανέκαθεν, όλων των μοντέλων της Honda προς τον αναβάτη δεκαετίες τώρα.Κάτι θα έχεις ακούσει ρε παιδί για το κοινό μυστικό:
Η Honda δεν πούσαρε τα μοντέλα της κι έμενε μακριά από σοβαρές ζημιές σε σχέση με στημένα πιστόλια..
Παρεμπιπτόντως ακούω/διαβάζω ότι το Transalp έχει δυνατότητες.

Όσο κι αν το "respect" είχε αρνητική/περιπαικτική χροιά δεν με στεναχωρεί.Ξερω πως ακούστηκα.
Οπότε κάποιος,κάτι θα έγραφε.Καλυτερα γνωστός που είχα/έχω επικοινωνία κι αλλού παρά κάποιος άγνωστος.

Να'σαι γερός!
Κατανοω τι λες. Έχει πράγματι κάθε Honda μια φιλικότητα προς τον αναβάτη. Νιώθεις οικεια. Έχει εργονομια. Αλλά μήπως υπερβάλλουμε λίγο? Νταξει δε λέω κάποιος πρώτη μηχανή να πάρει ένα 1290 ας πούμε αλλά γιατί να μην επιλέγουμε η να δίνουμε περισσότερη σημασία στην ουσία. Δηλαδή στην συνολική απόδοση μιας μηχανής? Δηλαδή πόσο πιο εχθρικό είναι ένα vstrom 800? Ίσως είναι καλύτερη επιλογή δε ξέρω. Εγώ τη βρίσκω καλύτερη. Στη τελική βέβαια στον καθένα ταιριάζει κάτι διαφορετικό.

Δηλαδή συγκεκριμένα αφού το παλλικαρι έχει επιλέξει την κατηγορία on off αυτή είναι τελικά το transalp καλύτερο σε αυτή τη κατηγορία? Και αν πρέπει να επιλέξουμε αναμέσα στο transalp και το cb500X γιατί το πρώτο να είναι λιγότερο κατάλληλο για ένα νέο οδηγό? Είναι πιο επικίνδυνο επειδή είναι πιο δυνατό?

Τέλοσπαντων κουβέντα να γίνεται. Απόψεις να ακούγονται.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θέλει το παιδί να πάρει πρώτη μηχανή να εξερευνήσει την ελληνική ύπαιθρο με την κοπελιά του, είναι και νέο παλικάρι πάνω στα ντουζενια του, και εσείς του προτείνετε σκούτερ.

Γιατί τέτοιοι είστε.
Εμείς φταίμε, που θέλουμε να φτάνει ατσαλάκωτος στον προορισμό του;;; :p
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Όλα τα παραπάνω λένε ένα μόνο πράγμα.....


Δεύτερο άτομο και μπαγκαζια μ' αυτην την ανάρτηση ?
Καλά ναι.

Μακαρένα ξέρεις να χορεύεις?
Θα σε μαθει ο Σοϊχίρο.

Θα τερματίσεις την μοναδική ρυθμιση που έχει, που είναι προφορτιση ελατηριου (αν έχεις κλειδί προχειρο, μια που εν έτι 2023, μηχανή €12.000 ουτε καν χειροκίνητη ρύθμιση δεν έχει !!!)

Και πάλι θα χτυπάς σαμάρακι η κυματισμό στον δρόμο δικαβαλος φορτωμένος και θα πηγαίνεις χορεύοντας 50-100μετρα μέχρι να μπορέσει αυτή η ανάρτηση να σταματήσει την ταλάντωση.

Αν δέ, πέσεις σε συνεχόμενους κυματισμους, η αδύναμη πίσω ανάρτηση θα αποσυντονιστεί πληρως, και μια που όπως λες είσαι και άπειρος, ελπίζω να προλάβεις να κόψεις ταχύτητα πριν το χάσεις και σε εκτοξεύσει. .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom