Τι μηχανή on/off να διαλέξω;

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οποιαδήποτε κίνηση κάνεις (κλείσεις γκάζι, πατήσεις φρένο) απενεργοποείται και μιλάμε για κινήσεις που κάνεις άσχετα από το αν έχεις ή όχι CC. Εγώ έχω καταλάβει την αξία του στο αυτοκίνητο που μικρές μετατοπίσεις του ποδιού με ξεκουράζουν πολύ. Αν το έχεις η χρήση του είναι προαιρετική, καλύτερα από το να μην υπάρχει. Θα το ήθελα και πιστεύω ότι θα το βάλει η Suzuki στο μέλλον στο DE.
Σε κάτι δοκιμές που έχω κάνει με ψηλές ταχύτητες εθνικής, όλα αυτά που χρειάζεται για να απενεργοποιηθεί το κρουιζερ γίνονται απότομα....τρομακτικά απότομα, αν δεν συνδυάσεις να κρατάς το γκαζι στις στροφές που υπαρχουν.

Τεσπά ....σημαντικά είναι τα tubless κλπ που πρέπει να υπαρχουν, τα υπόλοιπα είναι γκατζετακια
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23

Εγώ θα σου μιλήσω για το Tuareg 660.
Μαζί με το Suzuki τα θεωρώ ίσως τα πληρέστερα.
Αν και το Tuareg έχει και cruise control και tubeless και με 190 ευρώ βάζεις το εξαιρετικό shifter.
Απίστευτες αναρτήσεις ,φρένα, πλαίσιο.
Παιχνίδι εντός χώματος και εντός δρόμου.
Μόνο αν το οδηγήσεις μπορείς να δεις την διαφορετικότητα του από τον ανταγωνισμό.
Πρέπει οπωσδήποτε να είναι στις επιλογές σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390

Εγώ θα σου μιλήσω για το Tuareg 660.
Μαζί με το Suzuki τα θεωρώ ίσως τα πληρέστερα.
Αν και το Tuareg έχει και cruise control και tubeless και με 190 ευρώ βάζεις το εξαιρετικό shifter.
Απίστευτες αναρτήσεις ,φρένα, πλαίσιο.
Παιχνίδι εντός χώματος και εντός δρόμου.
Μόνο αν το οδηγήσεις μπορείς να δεις την διαφορετικότητα του από τον ανταγωνισμό.
Πρέπει οπωσδήποτε να είναι στις επιλογές σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν το χώμα ήταν η πρώτη μου προτεραιότητα, και συνεπιβάτη ανέβαζα σχεδόν ποτέ, το tuareg θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.
Κορυφαιο στην κατηγορία, εκτός δρόμου ,και πολύ καλό και στην άσφαλτο.
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Παίδες έγινε η αγορά εχθές, περιμένω μέχρι τέλος της βδομάδας το v-strom 800 ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το ευχαριστηθώ! Σας ευχαριστώ και πάλι όλους ο καθένας με την εμπειρία του μου έδωσε μια βοήθεια! Θα ανεβάσω φωτογραφίες όταν το παραλάβω. ChristosGR μου είπε και για εσένα η κυρία εκεί στον Σταθόπουλο και λέω ααα το ξέρω το παιδί με βοήθησε και με απορίες
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Παίδες έγινε η αγορά εχθές, περιμένω μέχρι τέλος της βδομάδας το v-strom 800 ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το ευχαριστηθώ! Σας ευχαριστώ και πάλι όλους ο καθένας με την εμπειρία του μου έδωσε μια βοήθεια! Θα ανεβάσω φωτογραφίες όταν το παραλάβω. ChristosGR μου είπε και για εσένα η κυρία εκεί στον Σταθόπουλο και λέω ααα το ξέρω το παιδί με βοήθησε και με απορίες
Mr mister dislikes this.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παίδες έγινε η αγορά εχθές, περιμένω μέχρι τέλος της βδομάδας το v-strom 800 ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το ευχαριστηθώ! Σας ευχαριστώ και πάλι όλους ο καθένας με την εμπειρία του μου έδωσε μια βοήθεια! Θα ανεβάσω φωτογραφίες όταν το παραλάβω. ChristosGR μου είπε και για εσένα η κυρία εκεί στον Σταθόπουλο και λέω ααα το ξέρω το παιδί με βοήθησε και με απορίες
Καλορίζικο!!
Νομίζω έκανες εξαιρετική επιλογή!!
Χρώμα;
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Ρε σείς είχα διαβάσει την πρώτη σελίδα του νήματος και μετά το άφησα, δεν περίμενα να φτάσει 8… σήμερα είπα να το καθαρίσω από την λίστα και κάπου στην Τρίτη μέχρι την έκτη σελίδα μου έπεσε η τεστοστερόνη. Πολύ γερουσία ρε αδερφάκι μου, χαλαρώστε λίγο… όλοι σας από μικροί οδηγείτε και μιλάτε στον τρεχαντιρι που ναι 27 χρόνων γομάρι παρεπιπτόντως, λες και μόλις έβγαλε τα βοηθητικά ροδάκια από το ποδήλατο. Χαχα
Πειράζω φυσικά! Οι προτάσεις είχαν ουσία και το παλικάρι έκανε σωστή επιλογή αλλα είπαμε… μην τρομάζετε τα νιάτα!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
....μην τρομάζετε τα νιάτα!
Σωστός...!
Και όπως έλεγε και ένας καλός φίλος της τοπικής λέσχης (καλή του ώρα εκεί που είναι) μη διώχνετε τους νέους με τη συμπεριφορά σας...
Θα μείνουμε χωρίς εντουράδες... :ok:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ρε σείς είχα διαβάσει την πρώτη σελίδα του νήματος και μετά το άφησα, δεν περίμενα να φτάσει 8… σήμερα είπα να το καθαρίσω από την λίστα και κάπου στην Τρίτη μέχρι την έκτη σελίδα μου έπεσε η τεστοστερόνη. Πολύ γερουσία ρε αδερφάκι μου, χαλαρώστε λίγο… όλοι σας από μικροί οδηγείτε και μιλάτε στον τρεχαντιρι που ναι 27 χρόνων γομάρι παρεπιπτόντως, λες και μόλις έβγαλε τα βοηθητικά ροδάκια από το ποδήλατο. Χαχα
Πειράζω φυσικά! Οι προτάσεις είχαν ουσία και το παλικάρι έκανε σωστή επιλογή αλλα είπαμε… μην τρομάζετε τα νιάτα!
Σωστός, μη μας τρομάζετε ρε παιδιά :friendship:
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Ρε σείς είχα διαβάσει την πρώτη σελίδα του νήματος και μετά το άφησα, δεν περίμενα να φτάσει 8… σήμερα είπα να το καθαρίσω από την λίστα και κάπου στην Τρίτη μέχρι την έκτη σελίδα μου έπεσε η τεστοστερόνη. Πολύ γερουσία ρε αδερφάκι μου, χαλαρώστε λίγο… όλοι σας από μικροί οδηγείτε και μιλάτε στον τρεχαντιρι που ναι 27 χρόνων γομάρι παρεπιπτόντως, λες και μόλις έβγαλε τα βοηθητικά ροδάκια από το ποδήλατο. Χαχα
Πειράζω φυσικά! Οι προτάσεις είχαν ουσία και το παλικάρι έκανε σωστή επιλογή αλλα είπαμε… μην τρομάζετε τα νιάτα!
Συναντάται σε όλα τα φόρουμ με αυτοκίνητα μοτοσυκλέτες και αξεσουάρ που έχω γνωρισει ολα αυτά τα χρόνια.
Γενικά οι "παλιοί" συμβουλεύουν πάντα τους νέους να ξεκινήσουν με κάτι μικρότερο / φθηνότερο / λιγότερο κτλ.
Οι αιτίες πολλές ας μην επεκταθούμε και χαλάσουμε και τις καρδιές μας.

Θυμάμαι μια φορά σε ένα φόρουμ με 4Χ4 που μπήκε ένας αντίστοιχος και ζήτησε πληροφορίες για "ποιο είναι καλύτερο μεταξύ τάδε, τάδε και τάδε." και τον την έπεσαν όλοι.

  • Γιατι θέλει να αγοράσει 4Χ4?
  • και το κάνει για λάθους λόγους
  • και δεν ξέρει τι θέλει
  • και είναι άσχετος και αρχάριος
  • και καλά θα κάνει να περάσει απο το αγροτικό πρώτα κτλ.
Σε ένα φόρουμ που είχαν όλοι 4Χ4 τον συμβουλεύαν οτι κακώς θέλει να αγοράσει 4Χ4. Λες και ήταν τόσο ιδιαίτερο προϊόν που μόνο οι "άξιοι" μπορούσαν να έχουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια χαρά απαντήσεις πήρε ο φίλος μας εδώ μέσα....άκουσε τα πάντα όλα και μάλλον αγόρασε σοφά.

Την τρομάρα θα την πάρει αν έρθει βόλτα μαζί μας:friend:
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Μια χαρά απαντήσεις πήρε ο φίλος μας εδώ μέσα....άκουσε τα πάντα όλα και μάλλον αγόρασε σοφά.

Την τρομάρα θα την πάρει αν έρθει βόλτα μαζί μας:friend:
Κώστα και εμένα όταν με γνώρισες ήταν η δεύτερη φορά που έμπαινα χωμα και από τότε απέκτησα αλεργια στην άσφαλτο. Βέβαια εγώ είχα τότε το 400 χιμαλαιαν που δεν αγοράστηκε για αυτή τη χρήση αλλά με έμπασε για τα καλά στο σπορ.
οποτε συμφωνώ με τους «γέροντες» που συμβουλεύουν τα σκαλοπατια, απλά δεν θεωρώ ότι και το καινούριο το στρώμα η το τρανσαλπ, θα το τρομάξει τόσο τους «νέους» άλλωστε αυτή η κατηγορία είναι γραμμική και διαχειρίσιμη όσο ποτε.
Πιο πολύ με τα καινουρια είναι ο φόβος της γρατζουνιάς παρά το γκάζι.

edit: παρεπιπτόντως καλοριζικος τρεχαντιρακο
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Σας ευχαριστώ όλους παρά πολύ παιδια να είστε πάντα καλά και με ασφαλή χιλιόμετρα! Και ελπίζω σε κάποια εκδρομή να γνωρίσω άτομα από εδώ μέσα να ανταλλάξουμε απόψεις που θα έχω και εγώ τότε να πω κάτι… παρεπιπτόντως ακόμα περιμένω να την παραλάβω μάλλον Δευτέρα θα την έχω.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Μια χαρά απαντήσεις πήρε ο φίλος μας εδώ μέσα....άκουσε τα πάντα όλα και μάλλον αγόρασε σοφά.

Την τρομάρα θα την πάρει αν έρθει βόλτα μαζί μας:friend:
Αν θυμάσαι βασικό κριτήριο του νέου στην επιλογή, ήταν η μεταφορά του καλύτερου μισού του.

Παντρεμένος η σε σοβαρή σχέση είναι ο άνθρωπος

Εμάς περιμένει να τον τρομάξουμε ?? :friendship:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλοτάξιδος και πάντα άπεφτος να είσαι! Εύχομαι να σου χαρίζει πάντα χαμόγελα!
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Γεια σας παιδιά και πάλι. Το μηχανάκι είναι άψογο, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την αγορά μου. Απλά για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτογραφίες δυστυχώς!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γεια σας παιδιά και πάλι. Το μηχανάκι είναι άψογο, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την αγορά μου. Απλά για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτογραφίες δυστυχώς!
Καλοτάξιδοι...!
Για φωτό δες παρακάτω.

Εναλλακτικά απευθείας μέσω Tapatalk ή στείλτες μέσω Viber στο τηλ. του προφίλ.
 
Top Bottom