Τι μηχανή on/off να διαλέξω;

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Κύριοι νομίζω ότι το παιδί δεν παρακολουθεί την συζήτηση πλέον και είναι εσωτερικής κατανάλωσης, το οποίο δεν θεωρώ αδιάφορο.
Εγώ θα πω απλά ότι ευτυχώς δεν άκουσα τον (χρόνια μοτοσυκλετιστή) πατέρα μου όταν αγόραζα πρώτη μηχανή που επέμενε να πάρω κάτι κάτω από 500κεκ γιατί απλά δεν θα με κάλυπτε.
Και εάν μπορούσα να πάρω πρώτο μηχανάκι και έβγαινε το τενερέ τότε μακάρι να το έπαιρνα σαν πρώτο μηχανάκι.
Βέβαια ο καθε άνθρωπος δεν είναι ο ίδιος αλλά πόσοι νέοι πεθαίνουν με παπιά ή σκούτερ και πόσοι έμπειροι και κατασταλαγμένοι με μεγάλες μηχανές επίσης;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτό αντιλήφθηκα .. εάν κάνω λάθος ζητάω εγώ συγνώμη .
Απλά εγώ δεν έδωσα καμια συμβουλή , ουτε καν απάντησα στο παιδί γιατί δεν θέλω να τον επηρεάσω , και πάτησες πάνω στο δικό μου σχόλιο και μίλησες και για ασφάλεια … ότι δεν θέλω κάποιος να είναι ασφαλής ;; .
Ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί , δεν μπορώ να ξέρω το ύφος σου επακριβώς , εάν έκανα λάθος ξανά λέω εγώ συγνώμη .
Δεν υπάρχει λόγος για συγνώμη.
Δεν είσαι μικρός και σίγουρα δεν υπονόησα τίποτα από τα άσχημα που έγραψες. Είσαι ένας νέος άνθρωπος και σίγουρα ώριμος για να έχεις άποψη. Θα εκπλαγείς όμως πόσα θα αλλάξουν στο τρόπο σκέψης σου στα 40 και πόσα άλλα περισσότερα στα 50 και είμαι σίγουρος πως αν με διαβάζει ένας εξηντάρης θα θέλει να μου πει "και που να δεις στα 60".
Στα κείμενα μου σε προτρέπω να προσπαθείς να βλέπεις τη μεγάλη εικόνα που συνθέτουν. Χρειάζομαι αφορμές για να διατυπώσω την άποψη μου. Προσπαθώ πολύ να είμαι ακριβολόγος και να γίνομαι κατανοητός, ίσως δεν το καταφέρνω πάντα. Δεν διεκδικώ το αλάθητο αλλά σίγουρα δεν είμαι από αυτούς που ψάχνονται να κάνουν επιθέσεις και να βγουν από πάνω πάση θυσία. Τροφή για σκέψη δίνω χωρίς να σημαίνει πως κι εγώ δε μαθαίνω από αυτά που διαβάζω και σίγουρα μαθαίνω πολύ περισσότερα από τις απαντήσεις και τον τρόπο σκέψης των νεότερων ανθρώπων παρά από την ξεροκεφαλιά των συνομήλικων μου (τώρα θα μου τη πέσουν άλλοι).

Η προσωπική μου άποψη είναι πως όμορφα συναισθήματα μπορείς να νιώσεις από οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα, ακόμη και στα 250cc. ακόμη και από την θεωρητικά ποιο αδιάφορη.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Δεν υπάρχει λόγος για συγνώμη.
Δεν είσαι μικρός και σίγουρα δεν υπονόησα τίποτα από τα άσχημα που έγραψες. Είσαι ένας νέος άνθρωπος και σίγουρα ώριμος για να έχεις άποψη. Θα εκπλαγείς όμως πόσα θα αλλάξουν στο τρόπο σκέψης σου στα 40 και πόσα άλλα περισσότερα στα 50 και είμαι σίγουρος πως αν με διαβάζει ένας εξηντάρης θα θέλει να μου πει "και που να δεις στα 60".
Στα κείμενα μου σε προτρέπω να προσπαθείς να βλέπεις τη μεγάλη εικόνα που συνθέτουν. Χρειάζομαι αφορμές για να διατυπώσω την άποψη μου. Προσπαθώ πολύ να είμαι ακριβολόγος και να γίνομαι κατανοητός, ίσως δεν το καταφέρνω πάντα. Δεν διεκδικώ το αλάθητο αλλά σίγουρα δεν είμαι από αυτούς που ψάχνονται να κάνουν επιθέσεις και να βγουν από πάνω πάση θυσία. Τροφή για σκέψη δίνω χωρίς να σημαίνει πως κι εγώ δε μαθαίνω από αυτά που διαβάζω και σίγουρα μαθαίνω πολύ περισσότερα από τις απαντήσεις και τον τρόπο σκέψης των νεότερων ανθρώπων παρά από την ξεροκεφαλιά των συνομήλικων μου (τώρα θα μου τη πέσουν άλλοι).

Η προσωπική μου άποψη είναι πως όμορφα συναισθήματα μπορείς να νιώσεις από οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα, ακόμη και στα 250cc. ακόμη και από την θεωρητικά ποιο αδιάφορη.
Σου ζητάω συγνώμη γιατί δεν θέλω να φέρνω κάποιον σε δύσκολη θέση , ούτε να μαλώνω , γιατί όντως μπορεί να μην είχες αυτό το ύφος που εγώ μετέφρασα απο τα γραπτά . Είμαι σίγουρος ότι στα 40-50 θα αλλάξει υο σκεπτικό μου γιαυτο και σε κάποια θέματα δεν παίρνω θέση ούτε συμβουλεύω κάποιον γιατί ίσως εγώ δεν είμαι ο κατάλληλος να το κάνω .

Εμ παση περίπτωση δεν χρειάζεται να δώσουμε άλλη έκταση . Όλα καλά από μέρους μου
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δεν κατάλαβα τι υπονοείς Βιρνα , οτι το τρανσαλπ με τις μαύρες ζάντες πιάνει τα 200 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πιάνει,αλλά περιμένουμε ακόμα αν θα περάσει το Μαρτινο
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Παιδιά πραγματικά όλες οι απαντήσεις σας είναι φουλ βοηθητικές και τις έχω διαβάσει όλες απλα έχω κλίσει σε αυτά τα δυο μοντέλα διότι τα θεωρώ πιο κοντα στα θέλω μου. Πάντως βλέπω όλες μα όλες τις απαντήσεις και χαίρομαι που δίνετε ο καθένας τον χρόνο του για να βοηθήσετε!
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Πιστεύετε οτι το στρομ το 800 δεν θα με ενθουσιάσει; Σαν σύνολο μιλώντας διότι νομίζω κλείνω πιο πολύ προς τα εκεί.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Πιστεύετε οτι το στρομ το 800 δεν θα με ενθουσιάσει; Σαν σύνολο μιλώντας διότι νομίζω κλείνω πιο πολύ προς τα εκεί.
Μια χαρά θα σε ενθουσιάσει, εγώ γενικά μίλησα για την κατηγορία παραπάνω γιατί τα ανέφερε ο Στέφανος σαν ενθουσιώδη επιλογή Μοτοσυκλέτας. Μην δίνεις σημασία εμείς εδώ μέσα τρωγομαστε σαν τους γέρους του μάπετ σόου με μεγάλη επιτυχία
Για μένα βουρ για βεστρομ εφόσον σ αρέσει οπτικά.στην τελική η μηχανή είναι σα τη γκόμενά.πρεπει πρώτα απ όλα να σ αρέσει οπτικα
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Από ΟΛΑ τα μηχανάκια που γράφτηκαν σε αυτό το θέμα (Τ7, στρομ, τρανσαλπ, cb, cn, dh, jk, trt, wgk κτλ κτλ........), εγω θα έπαιρνα, ακόμα και σαν αρχάριος (τελείως αρχάριος ομως), αυτό της φωτογραφίας!!!!!
Μ@υναρος! Αυτό έχω να πω μόνο.
Εγώ προσωπικά, πάντα κοιτούσα να μου αρέσει η μηχανή πρωτίστως, και δεν κοιτουσα ποτέ τεχνικά χαρακτηριστικά. Ακόμα και σημερα!
Αυτό της φωτογραφίας σε αυτό το χρώμα!!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μια χαρά θα σε ενθουσιάσει, εγώ γενικά μίλησα για την κατηγορία παραπάνω γιατί τα ανέφερε ο Στέφανος σαν ενθουσιώδη επιλογή Μοτοσυκλέτας. Μην δίνεις σημασία εμείς εδώ μέσα τρωγομαστε σαν τους γέρους του μάπετ σόου με μεγάλη επιτυχία
Για μένα βουρ για βεστρομ εφόσον σ αρέσει οπτικά.στην τελική η μηχανή είναι σα τη γκόμενά.πρεπει πρώτα απ όλα να σ αρέσει οπτικα
Δημήτρη αν καβαλάς μια ζωή 100 άλογα και ανέβεις σε μια με 200 άλογα θα ενθουσιαστείς.
Αν καβαλάς 30 άλογα και ανέβεις σε μια με 85 για πρώτη φορά τι πιστεύεις, δε θα ενθουσιαστείς; Θα είναι μια από τα ίδια σε αίσθηση;
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Φίλε trexantiri καλορίζικο το 800de και σου εύχομαι να ζήσεις μαζί του όμορφες εμπειρίες σε άσφαλτο και χώμα.

Χαίρομαι που ακούγονται ή μάλλον γράφονται διαφορετικές απόψεις. Αν μέσα από αυτόν τον καταιγισμό απόψεων σου έμεινε στο πίσω μέρος του μυαλό η λέξη ασφάλεια τότε κάτι καλό κάνουμε. Και ισχύει για όλους μας ανεξαρτήτως εμπειρίας.

(Ωραίο το nickname σου και επειδή καβαλάω βαυαρική πομώνα 20ετιας θα μου ταίριαζε και μένα ένα τέτοιο).
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Φίλε trexantiri καλορίζικο το 800de και σου εύχομαι να ζήσεις μαζί του όμορφες εμπειρίες σε άσφαλτο και χώμα.

Χαίρομαι που ακούγονται ή μάλλον γράφονται διαφορετικές απόψεις. Αν μέσα από αυτόν τον καταιγισμό απόψεων σου έμεινε στο πίσω μέρος του μυαλό η λέξη ασφάλεια τότε κάτι καλό κάνουμε. Και ισχύει για όλους μας ανεξαρτήτως εμπειρίας.

(Ωραίο το nickname σου και επειδή καβαλάω βαυαρική πομώνα 20ετιας θα μου ταίριαζε και μένα ένα τέτοιο).
Σε ευχαριστώ φίλε μου σίγουρα έμεινε κάτι στο μυαλό μου από όλη την συζήτηση αλλά ακόμα δεν έχω αγοράσει. Όταν αγοράσω σίγουρα θα βάλω φωτογραφίες να το δούνε όλοι μαζί και να προστεθεί και ένας μοτοσικλετιστής στην παρέα με μηχανή όντως :D
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Trexantiri

Εντελώς αντικειμενικά τα 2 καλύτερα σαν Σύνολο + για να κάνεις με 1 moto όσα ανέφερες δλδ σχεδόν τα πάντα + πολυ σημαντικό δικαβαλο ειναι το Suzuki 800 + το κτμ 790

Μην δινεις (τοσο) βαση σε τι λέει ο καθε μητσος κιτσος σωτος που δεν γνωρίζεις κιόλας , διαβασε και δες Παγκοσμιες κριτικες και παρουσιασεις + κανε τεστ ride στα τελικά 2-3 που θα καταλήξεις εσύ και μόνο

Το T7 ειναι καλό αλλά φτηνο εξοπλιστικά & κυρίως παλαιό πλέον δεν θα το επελεγα τώρα αλλα πριν 4 χρονια που δεν υπηρχε ομως ανταγωνισμός.

Το νεο τρανσαλπ ειναι αίσχος και ντροπή για την εταιρεία απο ολες τις απόψεις (αλλα θα πουλησει οποτε δεν την νοιαζει κιολας)

Το Tuareg καλό , θα το εβαζα 3η επιλογη

Suzuki DE 800 new BIG / DR
επρεπε να ειναι η ονομασια του

Καμια σχεση με τα vstrom αλλα οκ ενα αυτοκολλητο αλλαζεις κ εγινε



Η Μοτοσυκλετα & οι οδηγοι της γερνάνε συνεχώς , επέλεξε όπως γουστάρεις ΕΣΥ στα 27 και όχι όπως θα είσαι στα 55









Καλοριζικη η SuzukAΡΑ ( μην ξεχνιομαστε ) :friendship:


Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δημήτρη αν καβαλάς μια ζωή 100 άλογα και ανέβεις σε μια με 200 άλογα θα ενθουσιαστείς.
Αν καβαλάς 30 άλογα και ανέβεις σε μια με 85 για πρώτη φορά τι πιστεύεις, δε θα ενθουσιαστείς; Θα είναι μια από τα ίδια σε αίσθηση;
Εννοείται θα ενθουσιαστείς αλλά με.βαση το γενικό κανόνα η κατηγορία δικύλινδρο με 80 90 άλογα,κ να σε ενθουσιάσει συνηθίζεται πολύ γρήγορα αυτό το γκάζι.δεν μπορείς να την πεις κ ενθουσιώδη.ενα τρικυλινδρο πχ με 100 άλογα όπως το τρασερ έχει άλλη αίσθηση, εκεί μπορείς να πεις ότι το γκάζι ενθουσιάζει κ θα πάρει κ λίγο χρόνο να το βαρεθείς.
 

Trexantiri

Μέλος
Όνομα
Minas
Μοτό
V-Strom 800 DE
Εννοείται θα ενθουσιαστείς αλλά με.βαση το γενικό κανόνα η κατηγορία δικύλινδρο με 80 90 άλογα,κ να σε ενθουσιάσει συνηθίζεται πολύ γρήγορα αυτό το γκάζι.δεν μπορείς να την πεις κ ενθουσιώδη.ενα τρικυλινδρο πχ με 100 άλογα όπως το τρασερ έχει άλλη αίσθηση, εκεί μπορείς να πεις ότι το γκάζι ενθουσιάζει κ θα πάρει κ λίγο χρόνο να το βαρεθείς.
Ναι το νιώθω αυτό που λες αλλά δεν έχω πολύ κάψα για να τρέχω και να γκαζωνω και τέτοια φάση. Θέλω απλά να έχω το γκαζάκι μου μέσα στην πόλη για τις προσπεράσεις μου και ένα ωραίο γκάζι για τις εκδρομές μου δεν θέλω κάτι παραπάνω πιστεύω θα είμαι φουλ καλυμμένος με τα 80 πλας άλογα πιστεύω κι με την δύναμη του τενερε πάλι καλυμμένος θα είμαι. Έχω ακούσει από φίλους μηχανόβιους ότι όσο και να τρέχει η μηχανή κάποια στιγμή την συνηθίζεις και θες και άλλο όποτε ας είμαι καλυμμένος και για τα περισσότερα άλογα ας τα πάρουν αλλά παλικάρια που ψάχνουν και τίποτα άλλο.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτό αντιλήφθηκα .. εάν κάνω λάθος ζητάω εγώ συγνώμη .
...εάν έκανα λάθος ξανά λέω εγώ συγνώμη .
Δεν υπάρχει λόγος για συγνώμη.
Δεν είσαι μικρός και σίγουρα δεν υπονόησα τίποτα από τα άσχημα που έγραψες. Είσαι ένας νέος άνθρωπος και σίγουρα ώριμος για να έχεις άποψη. ...
Σου ζητάω συγνώμη γιατί δεν θέλω να φέρνω κάποιον σε δύσκολη θέση , ούτε να μαλώνω...
...
Εμ παση περίπτωση δεν χρειάζεται να δώσουμε άλλη έκταση . Όλα καλά από μέρους μου
Οχι ρε πστη μου , τι θα τα κανω τωρα τοσα ποπ κορν;
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Δημήτρη το nc 750 με dct κούτα φτάνει νομίζω 11.000 .
Αν μου πει κάποιος ότι είναι ταγμένος στο dct και δεν το αλλάζει να το δεχτώ !
Αααααχ Θάνο....Θάνο
Ρε παιδιά εσείς που προτείνετε CB500X και NC750 θα τα αγοράζατε για εσάς?

Όχι αλλά τα προτείνετε σε άλλους χαχαχα
Σήμερα,λίγο πριν να κλείσω τα 50,μετά από γρηγορότερες... πιο ταξιδιάρες.. βαρύτερες κλπ ΝΑΙ..
Γιατί η απόλαυση έφυγε από καιρό από τον δεξί καρπό κι έχει επικεντρωθεί στις εικόνες που πρέπει να προλαβαίνεις να δεις καθώς και τα συναισθήματα που σου γεννούν όλες οι αισθήσεις..
Δε θα ασχοληθώ εδώ με το μονό δισκόφρενο του NC. Είναι απολύτως ασφαλές.
Προσωποποιείτε ένα θέμα και είστε μόλις 30, 35, 40 χρονών. Συνεχίζετε...
Στέφανε πλην της απάντησης στον Θανάση που δεν "μπήκε" αμέσως στο γραπτό σου,είχα καιρό να διαβάσω τόσο μετρημένη κι εύστοχη τοποθέτηση.Χρόνια εμπειρίας από κατασταλαγμένο μοτοσυκλετιστή.
Δεν έχω να πω κάτι άλλο..

Οχι ρε πστη μου , τι θα τα κανω τωρα τοσα ποπ κορν;
Κι εσύ τέκνον μου Κωνσταντίνε;;
Χαχαχαχαχαχα..

Εσύ να μην τρως ποπ κορν, αυτό έχει βούτυρο κι εσύ χοληστερίνη!
Ωωωωω τί του είπε ο Στέφανος..!!!!

Αυτό ξεπλένεται μόνο σε κροκάλες..
 
Top Bottom