ΥΑΜΑΗΑ Tenere 700 World Raid

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Παει το 701??
Έφυγε σήμερα, θα ταξιδέψει στην άλλη πλευρά της Σουηδίας την άλλη εβδομάδα (Στοκχόλμη).

Το Τ7 world raid το είχα παραγγείλει πριν 3 εβδομάδες.
Το βασικό χρώμα είναι το μπλε και το έχουν σχετικά διαθέσιμο. Το μαύρο δύσκολο.
Στην αρχή μου άρεσε το μπλε, αλλά μετά άλλαξα γνώμη. Πολυ μπλε για το γούστο μου. Μπλε σέλα, μπλε ζάντες.
Και το μαύρο όμως δεν με τρελαίνει, γενικά όλες οι μαύρες μηχανές μου κάνουν για batmobile.

ΥΓ: η αγορά στα μεταχειρισμένα δεν πάει καλά. Με την έννοια ότι κρατάνε πολυ ψηλά οι τιμές. Καλό για τον πωλητή, μείον για τον αγοραστή.
Το 701 το αγόρασα πριν 2 χρόνια 10.500 ευρώ και τώρα έφυγε όπως ήταν επιπλωμένο (με το ράλυ κιτ) στα 14.300 ευρώ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει εξαιρετικές κριτικές (οκ αναμενόμενο) μέχρι στιγμής.

Με το καλό, την μαυρίλα εύκολα με ένα Κιτ την αλλάζεις.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έφυγε σήμερα, θα ταξιδέψει στην άλλη πλευρά της Σουηδίας την άλλη εβδομάδα (Στοκχόλμη).

Το Τ7 world raid το είχα παραγγείλει πριν 3 εβδομάδες.
Το βασικό χρώμα είναι το μπλε και το έχουν σχετικά διαθέσιμο. Το μαύρο δύσκολο.
Στην αρχή μου άρεσε το μπλε, αλλά μετά άλλαξα γνώμη. Πολυ μπλε για το γούστο μου. Μπλε σέλα, μπλε ζάντες.
Και το μαύρο όμως δεν με τρελαίνει, γενικά όλες οι μαύρες μηχανές μου κάνουν για batmobile.

ΥΓ: η αγορά στα μεταχειρισμένα δεν πάει καλά. Με την έννοια ότι κρατάνε πολυ ψηλά οι τιμές. Καλό για τον πωλητή, μείον για τον αγοραστή.
Το 701 το αγόρασα πριν 2 χρόνια 10.500 ευρώ και τώρα έφυγε όπως ήταν επιπλωμένο (με το ράλυ κιτ) στα 14.300 ευρώ.
Και πώς αποφάσισες την αλλαγή?
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα έδωσα την προκαταβολή κ την Παρασκευή το παραλαμβάνω. Χρώμα μπλε. Δεν έχω εμπειρία σε μεσαία η μεγάλη μηχανή. Ελπίζω γρήγορα να την συνηθησω. Πιστεύω θα τα λέμε συχνά από δω μιας που μπήκα στην παρέα σας.
Καλορίζικο κ να τα λέμε συχνά εννοείται.
Καλές βόλτες πάντα!!!!
 
Reactions: STF

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Και πώς αποφάσισες την αλλαγή?
Είχα γίνει κυριολεκτικά κολλητός του μάστορα και του ιδιοκτήτη του καταστήματος.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες με τα θέματα που είχα.
Και για να προλάβω, δεν το πούλησα εγώ σε ιδιώτη (δεν μου πάει η καρδιά) αλλά το κατάστημα.

Για να μείνω εντός τοπικ να πω πως απαυδησα και δεν ήθελα άλλο ΚΤΜ/Husqvarna.
Παρηγγειλα το Τ7 world raid χωρίς καν test ride.

Το ξέρω ότι θα μου λείψει η ελαφριά αίσθηση του 701 και το «μπαμ» που έχουν οι ΚΤΜ κινητήρες αλλά ποντάρω σε αξιοπιστία με αυτή τη μετάβαση σε Yamaha.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Είχα γίνει κυριολεκτικά κολλητός του μάστορα και του ιδιοκτήτη του καταστήματος.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες με τα θέματα που είχα.
Και για να προλάβω, δεν το πούλησα εγώ σε ιδιώτη (δεν μου πάει η καρδιά) αλλά το κατάστημα.

Για να μείνω εντός τοπικ να πω πως απαυδησα και δεν ήθελα άλλο ΚΤΜ/Husqvarna.
Παρηγγειλα το Τ7 world raid χωρίς καν test ride.

Το ξέρω ότι θα μου λείψει η ελαφριά αίσθηση του 701 και το «μπαμ» που έχουν οι ΚΤΜ κινητήρες αλλά ποντάρω σε αξιοπιστία με αυτή τη μετάβαση σε Yamaha.
Καλοτάξιδο! Καλές βόλτες!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Παρήγγειλα κι εγω σε μαύρο.
Κατασκευή γύρω στις 9 Ιουλίου και αναμένεται να φτάσει στον αντιπρόσωπο 21 Ιουλίου.
Με το καλό να έρθει Γιώργο. Εύχομαι να το καταευχαριστηθείς από όλες τις απόψεις!!!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Είχα γίνει κυριολεκτικά κολλητός του μάστορα και του ιδιοκτήτη του καταστήματος.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες με τα θέματα που είχα.
Και για να προλάβω, δεν το πούλησα εγώ σε ιδιώτη (δεν μου πάει η καρδιά) αλλά το κατάστημα.

Για να μείνω εντός τοπικ να πω πως απαυδησα και δεν ήθελα άλλο ΚΤΜ/Husqvarna.
Παρηγγειλα το Τ7 world raid χωρίς καν test ride.

Το ξέρω ότι θα μου λείψει η ελαφριά αίσθηση του 701 και το «μπαμ» που έχουν οι ΚΤΜ κινητήρες αλλά ποντάρω σε αξιοπιστία με αυτή τη μετάβαση σε Yamaha.
Εύχομαι να το χαρείς και να πηγαίνεις συνεργείο μόνο για σερβις. Πολύ όμορφο το μαύρο και με τα σωστά αυτοκόλλητα θα γίνει τούμπανο.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
, γύρισαν τη προβοσκίδα προς τη κεφαλή του κινητήρα (πράγμα όχι πολύ καλό για την απόδοση του μοτέρ). Η παλιά κοίταγε πίσω και θεωρητικά ήταν πιο εύκολο να
Στέφανε και στο 700 το απλό μπροστά κοιτάζει η προβοσκίδα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε και στο 700 το απλό μπροστά κοιτάζει η προβοσκίδα...
Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι συνήθως ο αέρας που τραβιέται είναι θερμός από τη κεφαλή του κινητήρα πράγμα που ρίχνει λίγο την απόδοση.
Αφαίρεσε το και βάλε ένα φίλτρο DNA μαζί με τον κάλυμμα/αντάπτορα stage 2 (της DNA) που μικραίνει την είσοδο αέρα -μετά την αφαίρεση της προβοσκίδας- για να δουλεύει όμορφα. Για το World Raid το πουλάει και combo.

Δείτε ΕΔΩ
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι συνήθως ο αέρας που τραβιέται είναι θερμός από τη κεφαλή του κινητήρα πράγμα που ρίχνει λίγο την απόδοση.
Αφαίρεσε το και βάλε ένα φίλτρο DNA μαζί με τον κάλυμμα/αντάπτορα stage 2 (της DNA) που μικραίνει την είσοδο αέρα -μετά την αφαίρεση της προβοσκίδας- για να δουλεύει όμορφα. Για το World Raid το πουλάει και combo.

Δείτε ΕΔΩ
Έχω βάλει φίλτρο DNA αλλά το stage 1. Δεν ξέρω αν τώρα πού περιμένω το τελικό μπορώ να βάλω το stage 2...
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι συνήθως ο αέρας που τραβιέται είναι θερμός από τη κεφαλή του κινητήρα πράγμα που ρίχνει λίγο την απόδοση.
Αφαίρεσε το και βάλε ένα φίλτρο DNA μαζί με τον κάλυμμα/αντάπτορα stage 2 (της DNA) που μικραίνει την είσοδο αέρα -μετά την αφαίρεση της προβοσκίδας- για να δουλεύει όμορφα. Για το World Raid το πουλάει και combo.

Δείτε ΕΔΩ
Νομιζω τα βαζουν αναποδα απο τη ροη για να τραβανε λιγοτερη σκονη κλπ.
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομιζω τα βαζουν αναποδα απο τη ροη για να τραβανε λιγοτερη σκονη κλπ.
Ειλικρινά τώρα δε θυμάμαι πως εννοεί αυτήν την βελτίωση η Yamaha, δεν το έχω δει ούτε ζωντανά. Δε ξέρω δηλαδή προς τα που κοιτάει η προβοσκίδα. Αν η προβοσκίδα κοιτάει προς τα πίσω (προς την ουρά της μοτοασυκλέτας) για εμένα είναι ΟΚ και δε θα τη πείραζα. Αν κοιτάει μπροστά όμως και αναπνέει τον ζεστό αέρα που δημιουργείται στη περιοχή θα έβαζα το stage 2 της DNA.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω βάλει φίλτρο DNA αλλά το stage 1. Δεν ξέρω αν τώρα πού περιμένω το τελικό μπορώ να βάλω το stage 2...
Τώρα βάζεις δύσκολα στην εξίσωση. Αλλαγή τελικού και φίλτρου αέρα και stage 2 αρχίζεις και επηρεάζεις τα σεταρισμένα από το εργοστάσιο μίγματα. Παλιότερα η Yamaha παραδοσιακά είχε πλούσια μίγματα και συνήθως δουλεύαν αυτοί οι συνδυασμοί. Τώρα με τα Euro 5 έχουν φτωχύνει πολύ. Ξέρω ότι με το injection σε μεγάλο βαθμό τα εξισορροπούν λίγο αυτά. Το ιδανικό θα ήταν να βρεις κάπου να κάνεις μια καυσανάλυση να δεις που βρίσκονται τα μίγματα, μη τυχόν και το φτωχαίνεις πολύ.

Για αυτό λέω, μην τα πειράζετε αυτά, αυτό που κερδίζεις δεν αξίζουν το κόπο και το χρήμα στις σύγχρονες μοτοσυκλέτες.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ειλικρινά τώρα δε θυμάμαι πως εννοεί αυτήν την βελτίωση η Yamaha, δεν το έχω δει ούτε ζωντανά. Δε ξέρω δηλαδή προς τα που κοιτάει η προβοσκίδα. Αν η προβοσκίδα κοιτάει προς τα πίσω (προς την ουρά της μοτοασυκλέτας) για εμένα είναι ΟΚ και δε θα τη πείραζα. Αν κοιτάει μπροστά όμως και αναπνέει τον ζεστό αέρα που δημιουργείται στη περιοχή θα έβαζα το stage 2 της DNA.
Το snorkel της εισαγωγής ρουφάει αέρα κάτω από το ρεζερβουάρ. Το σημείο είναι απομονωμένο από τον κινητήρα. Σίγουρα επηρεάζεται η θερμοκρασία του αέρα αλλά όχι δραματικά.
 
Top Bottom