Φρεσκάρισμα XRV 750 RD07A

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Ψαχνεις μονο το πορτοκαλι πλαστικο και την τσιμουχα ή όλο το στελεχος του φλας?
Το κυρίως στέλεχος με ενδιαφέρει. Το κρύσταλλο θα αλλαχτεί με άλλο χρώμα κατά πάσα πιθανότητα.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Το κυρίως στέλεχος με ενδιαφέρει. Το κρύσταλλο θα αλλαχτεί με άλλο χρώμα κατά πάσα πιθανότητα.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγω γνησια ανταλλακτικα για το DR αγοραζω απο εδω. Ωστόσο τσεκαρα για το στελεχος και δεν το δινουν ξεχωριστα παρα μονο σαν ολοκληρο φλας ( στελεχος , κρυσταλο, τσιμουχα, λαμπα, βιδες, παξιμαδι) και η τιμη του ειναι πολυ ακριβη.
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Ναι δυστυχώς το πουλάνε ολόκληρο..
50-55€ κοστίζει.
Μες τη βδομάδα που έρχεται θα δω τι θα κάνω..
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εγώ στο ΤΑ που είχα, είχα πάρει από vtr που είχαν μεν κοντό στέλεχος, για να μην κρεμάνε από το βάρος, αλλά τα κρύσταλλα ήταν ίδια με του ΤΑ (και λογικά και του ΑΤ). Μετά πήρα ένα σετ διάφανα για εμπρός πίσω και είχα ένα πιο μοντέρνο look χωρίς να αλλοιώνεται ο χαρακτήρας της μηχανής. Τελευταία πινελιά για εμένα τα συνδύασα με δυνατές led πορτοκαλί λάμπες που βγάζανε μάτι όταν χρησιμοποιούσα το φλας.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλημέρα,

Σήμερα έχω οργώσει το διαδίκτυο για τα φλας του africa.
Δεν θέλω να πάω σε κάτι άλλο πέρα από τα δικά του,
μου αρέσουν έτσι που είναι τετράγωνα, άλλης εποχής, και επιπλέον είναι ευδιάκριτα.
Τρία από τα τέσσερα φλας είναι σε καλή κατάσταση, έχουν απλά ξεθωριάσει, ένα και μοναδικό έχει σαπίσει τελείως.
Μάλλον ήταν κάποιο ιμιτασιόν, έχει γεμίσει ρωγμές και όταν πάρει μπρος το μοτέρ αρχίζει να πάλλεται σαν τρελό.
Από τη Honda έχουμε τιμάρα, κυριολεκτικά, 50-60€ το ένα, καλά μιλάμε τρελό χτύπο.

Επιπλέον έχει το μότοράιντ σετ των 2 κρύσταλλα smoked με πορτοκαλί λάμπες, κατά τη γνώμη μου τρομερός συνδυασμός, λέω να τα πάρω.
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς ιμιτασιόν φλας καλής ποιότητας σε Africa;
Καλημέρες...!
Αυτά τα έχεις δει...?
Φαίνονται πολύ καλή αντιγραφή....
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Καλημέρα!
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την πολύτιμη βοήθεια.

Καλημέρες...!
Αυτά τα έχεις δει...?
Φαίνονται πολύ καλή αντιγραφή....
Θα μιλήσω αύριο με τον ρεθεμνιώτη να δω τι λέει.
Εγώ στο ΤΑ που είχα, είχα πάρει από vtr που είχαν μεν κοντό στέλεχος, για να μην κρεμάνε από το βάρος, αλλά τα κρύσταλλα ήταν ίδια με του ΤΑ (και λογικά και του ΑΤ). Μετά πήρα ένα σετ διάφανα για εμπρός πίσω και είχα ένα πιο μοντέρνο look χωρίς να αλλοιώνεται ο χαρακτήρας της μηχανής. Τελευταία πινελιά για εμένα τα συνδύασα με δυνατές led πορτοκαλί λάμπες που βγάζανε μάτι όταν χρησιμοποιούσα το φλας.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Στέφανε τα κοντά δε μου πολύ-αρέσουν, αλλά όντως είναι καλή λύση.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Και επιπλέον, δεν είναι "ευαίσθητα" σε πτώσεις!!!
Δεν είναι. Όσες φορές ξάπλωσε ήταν πολύ πιο μέσα δεν πάθανε πότε τίποτα.


boxer Συγνώμη δεν διάβασα καλά το πόστ σου
Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Ναι δυστυχώς το πουλάνε ολόκληρο..
50-55€ κοστίζει.
Μες τη βδομάδα που έρχεται θα δω τι θα κάνω..
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιώργο αφού θες αυστηρά το εργοστασιακό λουκ, προτείνω να πάρεις 1 από motoraid που είναι ίδιοι και στη συνέχεια ψάξε με την ησυχία σου και με το χρόνο σου για μτχ μαμά. ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρείς μαμά σε καλή κατάσταση με λίγη υπομονή (είναι ίδιοι με transalp)... Στην ίδια τιμή θα έχεις και 2 μαμά και 1 ημιτασιόν καβάτζα. Μη σκάσεις τώρα τόσα στη χόντα, δεν αξίζει για κάτι που είναι "αναλώσιμο" και σπάει εύκολα.
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Γιώργο αφού θες αυστηρά το εργοστασιακό λουκ, προτείνω να πάρεις 1 από motoraid που είναι ίδιοι και στη συνέχεια ψάξε με την ησυχία σου και με το χρόνο σου για μτχ μαμά. ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρείς μαμά σε καλή κατάσταση με λίγη υπομονή (είναι ίδιοι με transalp)... Στην ίδια τιμή θα έχεις και 2 μαμά και 1 ημιτασιόν καβάτζα. Μη σκάσεις τώρα τόσα στη χόντα, δεν αξίζει για κάτι που είναι "αναλώσιμο" και σπάει εύκολα.
Θέλω αυστηρά να μου αρέσει .
Πάντως εκεί καταλήγω, να πάρω ένα αντίγραφο και να ψάχνομαι στο μέλλον για άλλα.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Λοιπόν παιδιά σήμερα ολοκληρώθηκε το φρέσκάρισμα των φαναριών. Τα είχα μονώσει αρκετό καιρό πριν άλλα σήμερα τα ολοκλήρωσα.
Τα έτριψα με dremel και εβαψα και τα τύμπανα των κρυστάλλων, για περισσότερη αντοχή στο χρόνο επειδή σε κάποια σημεία είχαν ψωριάσει, επίσης με αέρα ξεσκόνισα και μέσα τα φανάρια, ακόμα βάφτηκαν οι βάσεις και καθαριστικά τα λάστιχα που έχουν γύρω.


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Επιπλέον μπήκαν πάνω τα φώτα, το κοντέρ, ΠΗΡΕ ΜΠΡΟΣ και έγινε και ρύθμιση των καρμπς, (να ενημερώσω ότι μπήκε η βίδα του τσοκ από αλουμίνιο).Γουργουρίζει υπέροχα και αύριο θα σας ανεβάσω και βίντεο. Τα λάδια που βάλαμε είναι motorex semisynth 15-50.


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Όσο για τα φλας μου βρήκε ο Βαγγέλης κάποια εργοστασιακά κρύσταλλα και τα βάλαμε πάνω για την ώρα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επιπλέον μπήκαν πάνω τα φώτα, το κοντέρ, ΠΗΡΕ ΜΠΡΟΣ και έγινε και ρύθμιση των καρμπς, (να ενημερώσω ότι μπήκε η βίδα του τσοκ από αλουμίνιο).Γουργουρίζει υπέροχα και αύριο θα σας ανεβάσω και βίντεο. Τα λάδια που βάλαμε είναι motorex semisynth 15-50.


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μία σφαλιάρα στο σβέρκο δωσε στο παλικάρι που είναι στο PC από μένα και πες του κομπλέ η δαγκάνα...
Θα καταλάβει... :roflmao:
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Λοιπόν παιδιά σήμερα ολοκληρώθηκε το φρέσκάρισμα των φαναριών. Τα είχα μονώσει αρκετό καιρό πριν άλλα σήμερα τα ολοκλήρωσα.
Τα έτριψα με dremel και εβαψα και τα τύμπανα των κρυστάλλων, για περισσότερη αντοχή στο χρόνο επειδή σε κάποια σημεία είχαν ψωριάσει, επίσης με αέρα ξεσκόνισα και μέσα τα φανάρια, ακόμα βάφτηκαν οι βάσεις και καθαριστικά τα λάστιχα που έχουν γύρω.


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά, τί φτιάχνεις εκεί βρε Γιώργη??
Άμα τη βλέπει ο κόσμος αυτή να κυκλοφορεί Ηράκλειο, θα μπερδεύει τη χρονιά και θα νομίζει οτι είμαστε επί ΠΑΣΟΚ. Και δεν είναι και καιροί για πνηγύρια... Ζημιά
Φιλιά στα παιδία
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Καλημέρα στα παιδιά μετά από 2 χρόνια που έχω να γράψω!
Να ενημερώσω ότι η Africa έχει ολοκληρωθεί και πατάει γερά στις ρόδες της!
Θα επιστρέψω με περισσότερες λεπτομέρειες εντός των ημερών!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom