Φωτογραφικά σώματα και φακοί.

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

40 και ανεβάζεις ότι θέλεις απεριόριστα.
Μπορεις να βρεις έναν φίλο ακόμα και να μοιαρστεις το κόστος.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II

40 και ανεβάζεις ότι θέλεις απεριόριστα.
Μπορεις να βρεις έναν φίλο ακόμα και να μοιαρστεις το κόστος.
To smugmug είναι για αυτόν που θέλει portfolio και ένα δυκτιακό backup καθώς δίνει την δυνατότητα για αποθήκευση raw. To flickr που είναι πια της ίδιας εταιρίας είναι περισσότερο προσανατολισμένο για community feed. Στον free λογαριασμό δίνει χώρο για 1000 αρχεία.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αν θέλετε να εκτυπώσετε κάποιες τι κάνετε; Βλέπω πως κάποιες από αυτές τις πλατφόρμες δίνουν και αυτή την επιλογή αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου, κόστος, μεταφορικά κλπ

Επίσης ποτέ δεν κατάφερα να πάρω καλή ποιότητα από inkjet εκτυπωτή και ας έχω αλλάξει πάνω από 10 λόγω δουλειάς (κυρίως HP). Αν και η αλήθεια ήταν πολυμηχανήματα για χρήση στο φροντιστήριο και όχι αποκλειστικά φωτογραφικοί.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν θέλετε να εκτυπώσετε κάποιες τι κάνετε; Βλέπω πως κάποιες από αυτές τις πλατφόρμες δίνουν και αυτή την επιλογή αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου, κόστος, μεταφορικά κλπ

Επίσης ποτέ δεν κατάφερα να πάρω καλή ποιότητα από inkjet εκτυπωτή και ας έχω αλλάξει πάνω από 10 λόγω δουλειάς (κυρίως HP). Αν και η αλήθεια ήταν πολυμηχανήματα για χρήση στο φροντιστήριο και όχι αποκλειστικά φωτογραφικοί.
Σε καλό φωτογραφείο εκτύπωση.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αν θέλετε να εκτυπώσετε κάποιες τι κάνετε; Βλέπω πως κάποιες από αυτές τις πλατφόρμες δίνουν και αυτή την επιλογή αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου, κόστος, μεταφορικά κλπ

Επίσης ποτέ δεν κατάφερα να πάρω καλή ποιότητα από inkjet εκτυπωτή και ας έχω αλλάξει πάνω από 10 λόγω δουλειάς (κυρίως HP). Αν και η αλήθεια ήταν πολυμηχανήματα για χρήση στο φροντιστήριο και όχι αποκλειστικά φωτογραφικοί.
Εγώ στέλνω για εκτυπώσεις εδώ : https://carmencitafilmlab.com/ ή εδώ MeinFilmLab - Analoge Filme entwickeln - scannen - downloaden | Rollfilm | Kleinbildfilm | C41 | Schwarzweiss | Frontier
Εχουν μεγάλη επιλογή σε μεγέθη και ποιότητα χαρτιού.
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Με αφορμή το θέμα του tattoopanther ταξιδεύοντας με εναν 35άρη (35mm) φακό θα γράψω λίγα πράγματα για το "ταξιδεύοντας με έναν 300άρη".

Ένας τηλεφακός δεν μοιάζει εκ πρώτης όψης ιδανική επιλογή για ταξίδι. Το βάρος και το γεγονός ότι δεν κερδίζει βραβεία διακριτικότητας αποτελούν ικανά μειονεκτήματα για να αποκλειστεί σαν επιλογή.

Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως έναν παλιό τηλεφακό της Pentax τον SMC Pentax-A* 645 300mm F4 ED. Είναι manual φακός της pentax για της φιλμάτες φωτογραφικές του μεσαίου φορμά 645.Για να χρησιμοποιηθεί σε σώματα εκτός της pentax χρειάζεται ένας adaptoras. Στις φωτό μπορείτε να δείτε τον φακό μαζί με το σώμα της Nikon F3 που τον χρησιμοποιώ συνήθως.






Οι διαστάσεις του είναι 93 x 208 mm και ζυγίζει 1300 γρ περίπου. H pentax επίσης δεν έδινε κολάρο για στήριξη σε τρίποδο εκείνη την εποχή. Το κολαρο στις φωτό είναι από άλλο φακό.

Δεν είναι εύκολος στην χρήση καθώς λόγο βάρους και έλλειψης αυτοματισμών χρειάζεται αρκετή υπομονή και σχετικά γρήγορες ταχύτητες για να αποφύγεις της κουνημένες φωτογραφίες. Η εναλλακτικά ένα καλό τρίποδο. Είναι όμως πολύ καλός οπτικά ακόμα και τέρμα ανοιχτός στο f4.

Παρόλα αυτά προσφέρει οπτική που δεν είναι μπορεί να επιτευχθεί με μικρότερα μήκη. Πχ απομόνωση λεπτομερειών σε ένα περίπλοκο τοπίο, συμπίεση αποστάσεων στα θέματα, πολύ μικρό βάθος πεδίου κλπ. Ετσι λοιπόν σαν συμπληρωματικός φακός ενός wide φακού μπορεί να είναι μια πολύ καλή επιλογή σε ένα ταξίδι.

https://flic.kr/p/2n85gbL Η κορυφή Dent-Blanche πίσω από τα σύννεφα. Nikon F3 σε kodak E100. Στο χέρι.

https://flic.kr/p/2n874vR Λεπτομέρεια του καταρράκτη Seljalandsfoss. Pentax 645nii σε Ilford Delta3200. Με τρίποδο.

Αν και εκ πρώτης όψεως ένας manual φακός μπορεί να μοιάζει δύσκολη επιλογή για έναν αρχάριο τα καινούργια mirrorless σώματα προσφέρουν πάρα πολλά βοηθήματα ώστε να μπορεί κάποιος να έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Επίσης οι τιμές των παλιών φακών είναι πλέον πολύ προσιτές σε σχέση με έναν σύγχρονο τηλεφακό που μπορεί να έχει αρκετές χιλιάδες.

Εδώ υπάρχει και ένα παράδειγμα φωτογραφίας με χρήση του συγκεκριμένου φακού σε mirrorless fuji xt-20
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Άσε τελευταίο χρόνο έμπλεξα με τον 200-500 2.300g
Αλλά μιλάμε και μεις για βάρος διάβαζα ένα άρθρο για τον Edward Sheriff Curtis φωτογράφος που περιπλανήθηκε για πολλά χρόνια στην Αμερική λίγο πριν το τέλος των φυλών, που έβγαλε τους τόμους με τις σπάνιες φωτογραφίες βλέπε the North american Indian. Φαντάσου εκείνα τα χρόνια με εκείνον τον εξοπλισμό
το βάρος και με τι συνθήκες κουβαλούσαν εκείνα τα έπιπλα - τις πρώτες φωτογραφικές μηχανές-
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Άσε τελευταίο χρόνο έμπλεξα με τον 200-500 2.300g
Αλλά μιλάμε και μεις για βάρος διάβαζα ένα άρθρο για τον Edward Sheriff Curtis φωτογράφος που περιπλανήθηκε για πολλά χρόνια στην Αμερική λίγο πριν το τέλος των φυλών, που έβγαλε τους τόμους με τις σπάνιες φωτογραφίες βλέπε the North american Indian. Φαντάσου εκείνα τα χρόνια με εκείνον τον εξοπλισμό
το βάρος και με τι συνθήκες κουβαλούσαν εκείνα τα έπιπλα - τις πρώτες φωτογραφικές μηχανές-
Πολύ ενδιαφέρουσα η δουλειά του. Δεν τον ήξερα αλλα τωρα εψαξα λίγο για αυτον.
Aπο ότι διαβάζω χρησιμοποίησε πολύ αυτήν εδώ την φωτογραφική : Reversable Back Premo με γυαλινες πλάκες 6.5x8.5 ιντσες. Βαρος γύρω στα 2.5κιλά. Νομίζω μάλλον θα τα φόρτωνε σε άλογο γιατί οι γυάλινες πλάκες ζυγίζουν πολύ. Έχει επίσης πολύ ενδιαφέρον ότι χρησιμοποιούσε κυανοτυπία για να ελέγξει την έκθεση και μετά τράβούσε την κανονική φωτογραφία. Σύνολο 40.000 γυάλινες πλάκες...

μπαη δε γουεη βάλε καμια φωτό από τον 200-500 :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ναι με καρο ήταν..
Οκ θα ανεβάσω μόλις βρω χρόνο .
Βασικά ετοιμάζω και ένα βιντεάκι.απο την συμβίωση μαζί του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Με αφορμή μια συναυλία και πολλές φωτό μέσα στα σκοτάδια εκτός φόκους διαπίστωσα ότι γερνάω... :roflmao:
Μάλλον με τις σύγχρονες φωτογραφικές μηχανές και την εξέλιξη του autofocus ελάχιστοι χρησιμοποιούν πια manual φόκους.
Παρόλα αυτά για όσους το χρειαστούν κάποια στιγμή μια υπενθύμιση : Calibrating the Diopter of Your Camera
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το περασμένο Σάββατο χρειάστηκε να δανειστώ μια αρκετά ακριβή Nikon για να φωτογραφίσω ένα event. Δυστυχώς αφού τελείωσα και την αποθήκευσα σε ένα σακίδιο πλάτης σε μια αδέξια κίνηση μου γλίστρησε το σακίδιο το οποίο έπεσε με τέτοιο τρόπο πάνω σε κάποιες πλάκες καρύστου με αποτέλεσμα να μου σπάσει την οθόνη της κάμερας. Η φωτογραφική μηχανή δούλευε κανονικά αλλά τι να το κάνεις....

Σε αυτό το σημείο είναι που γεννιέται και η κριτική μου. Είναι πολύ άσχημο η καταστροφή μιας οθόνης -και ενώ η μηχανή παραμένει λειτουργική- να μη μπορείς να έχεις πλέον πρόσβαση στο μενού λόγω σπασμένης οθόνης. Δε μπορείς να αλλάξεις καμία παραμετροποίηση -εκτός από τις πολύ βασικές- επειδή ουσιαστικά είσαι "τυφλός". Η πολύ φθηνότερη SONY NEX-6 του 2013 σου δίνει την ίδια πρόσβαση στο μενού μέσα από το οφθαλμοσκόπιο. Προφανώς ο λόγος είναι η απουσία καθρέπτη αλλά "να" ένα σημαντικό πλεονέκτημα που σου δίνει η τεχνολογία των mirrorles που σου επιτρέπει να συνεχίζεις τη δουλειά σου ακόμη και σε μια άτυχη στιγμή σαν και αυτή.
Εκτός αν δεν ισχύει αυτή η δυνατότητα για όλες τις mirrorless.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ω ρε φίλε GoDmNmia και δανική!!!&€#@#&
Στην Nikon Z6 έχεις πρόσβαση στο μενού από το οφθαλμοσκόπιο πάντως!
Ναι, μάλλον περιορίζει τη δυνατότητα αυτή ο καθρέπτης των κλασικών DSLR.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Διάφορες απορίες "μαζεμένες", αφού έχω αφήσει το "άθλημα" καιρό.
α. Χρησιμοποιώ μια μίρορλες τελευταία,
όλα καλά και όλα ωραία, αλλά "πάνιγκ" πως κάνεις με την μίρορλες, ούτε μια στις 5 δεν το πετυχαίνω...
Υπάρχει κάποια τεχνική;;; ή/και κάποια "πατέντα" προσθήκης οφθαλμοσκοπίου;;;
β. Μπορούν να αξιοποιηθούν παλιοί φακοί στις μίρορλες;;; πως/ ποιοί;;; συγκεκριμένα αναφέρομαι σε ολύμπους πεν.
Ευχαριστώ και θα επανέλθω.
/// Β
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Διάφορες απορίες "μαζεμένες", αφού έχω αφήσει το "άθλημα" καιρό.
α. Χρησιμοποιώ μια μίρορλες τελευταία,
όλα καλά και όλα ωραία, αλλά "πάνιγκ" πως κάνεις με την μίρορλες, ούτε μια στις 5 δεν το πετυχαίνω...
Υπάρχει κάποια τεχνική;;; ή/και κάποια "πατέντα" προσθήκης οφθαλμοσκοπίου;;;
β. Μπορούν να αξιοποιηθούν παλιοί φακοί στις μίρορλες;;; πως/ ποιοί;;; συγκεκριμένα αναφέρομαι σε ολύμπους πεν.
Ευχαριστώ και θα επανέλθω.
/// Β
α. Η αλήθεια είναι ότι εχω καιρό να δοκιμάσω αυτή την τεχνική. Πέρα από τα βασικά shutter priority mode... γρήγορο κλείδωμα focus... σταθερό χέρι που ακολουθεί το αντικείμενο ή ακόμα και τρίποδο με χαλαρή την κίνηση της καμερας στον άξονα που θέλεις... αυτό που πολλοι ξεχνάνε και αφορά καθε κάμερα ξεχωριστά είναι τα διαφορα stabilizations που θα έχει το σύστημα σου (είτε στον φακό είτε στο σώμα). Σε γενικές γραμμές τα απενεργοποιείς εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένο mode που να επιτρέπει ειδικά το panning. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

β. Η χρήση παλαιότερων φακών με διαφορετικό mount είναι δυνατό να γίνει με την αγορά ειδικού αντάπτορα. Υποθέτω ότι θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στις olympous.
 
Top Bottom