εντούρο μπότες για πείτε οι χωμάτινοι!

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Οι Sidi είναι άνετες αλλά υστερούν στην αντοχή.
Οι Gaerne sg12 από την άλλη είναι αθάνατες και πολύ καλές στην άνεση. Αξίζουν και με το παραπάνω τα λεφτά τους.

Επίσης και οι Forma είναι αξιόλογες

Να κοιτάς μοντέλα με άρθρωση για ευνόητους λόγους
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Αυτές που έγραψες έχουν και μια διαφορά τιμής μεταξύ τους μεγάλη.....σαν τις SIDI δεν έχει είναι σαν να φοράς σπορτεξ, αλλά χαλάνε πολύ γρήγορα.....και είναι και πανάκριβες....ε΄γώ έχω τις ΦΟΡΜΑ γιατί είναι φθηνές αλλά είναι πολύ γερές και έχουν καλή προστάσια, ενώ οι άλλες οι αντίστοιχες φθηνές άμα τις δείς από κοντα καταλβάινεις ότι είναι από χαρτόνι....
Η άρθρωση δεν είναι σούπερ απαραίτητη, οκ περπατάς πιο εύκολα, αλλά πίστεψέ με σε 5βόλτες και οι απλές θα έχουν μαλακώσει τόσο πολύ που θα παίζεις μπάσκετ !
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Αυτές που έγραψες έχουν και μια διαφορά τιμής μεταξύ τους μεγάλη.....σαν τις SIDI δεν έχει είναι σαν να φοράς σπορτεξ, αλλά χαλάνε πολύ γρήγορα.....και είναι και πανάκριβες....ε΄γώ έχω τις ΦΟΡΜΑ γιατί είναι φθηνές αλλά είναι πολύ γερές και έχουν καλή προστάσια, ενώ οι άλλες οι αντίστοιχες φθηνές άμα τις δείς από κοντα καταλβάινεις ότι είναι από χαρτόνι....
Η άρθρωση δεν είναι σούπερ απαραίτητη, οκ περπατάς πιο εύκολα, αλλά πίστεψέ με σε 5βόλτες και οι απλές θα έχουν μαλακώσει τόσο πολύ που θα παίζεις μπάσκετ !
Οπότε θα πρότεινες τις forma; σε αυτές μάλλον γερνω και εγώ λόγο τιμής και επειδή κάπου διάβασα ότι το ίδιο εργοστάσιο κατασκευάζει και τον εξοπλισμό που χρησιμοποιεί η BMW. Από την άλλη φοβάμαι την διάρκεια ζωής που μπορεί να έχουν.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Οπότε θα πρότεινες τις forma; σε αυτές μάλλον γερνω και εγώ λόγο τιμής και επειδή κάπου διάβασα ότι το ίδιο εργοστάσιο κατασκευάζει και τον εξοπλισμό που χρησιμοποιεί η BMW. Από την άλλη φοβάμαι την διάρκεια ζωής που μπορεί να έχουν.
Ξεκίνα με κάτι πιο φθηνό και αν δείς ότι σου αρέσει τότε παίρνεις τα πιο ακριβά....εγώ τις φόρμα τις έχω 3χρόνια και δεν έχει ξεκολλήσει ο πάτος, αλλά έχουν μαλακώσει στο πλάι αρκετά....οι πιο σκληρές και αντοχής είναι οι GAERNE που είναι νταμάρι και μάλλον θα χαλάσουνε πολύ πιο μετά από τις άλλες....πάρε τις φορμα να ξεκινήσεις το σπορ....2χρονιές θα τις βγάλεις για πλάκα...μη νομίζεις ότι θα τις φοράς και κάθε μέρα....
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Ξεκίνα με κάτι πιο φθηνό και αν δείς ότι σου αρέσει τότε παίρνεις τα πιο ακριβά....εγώ τις φόρμα τις έχω 3χρόνια και δεν έχει ξεκολλήσει ο πάτος, αλλά έχουν μαλακώσει στο πλάι αρκετά....οι πιο σκληρές και αντοχής είναι οι GAERNE που είναι νταμάρι και μάλλον θα χαλάσουνε πολύ πιο μετά από τις άλλες....πάρε τις φορμα να ξεκινήσεις το σπορ....2χρονιές θα τις βγάλεις για πλάκα...μη νομίζεις ότι θα τις φοράς και κάθε μέρα....
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
....εγώ τις φόρμα τις έχω 3χρόνια αλλά έχουν μαλακώσει στο πλάι αρκετά....
Καλησπέρα.
Από την εσωτερική ή την εξωτερική πλευρά το έχεις παρατηρήσει αυτό?
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Για να ακούσω τις γνώμες των χωμάτινων για μπότα εντούρο, μοντέλα, καταστήματα και κάθε συμβουλή δεκτή!
Ειχα alpinestars tech 10, Fox,
Για να ακούσω τις γνώμες των χωμάτινων για μπότα εντούρο, μοντέλα, καταστήματα και κάθε συμβουλή δεκτή!
Ειχα απ ολες τις μαρκες που αναφερεις και για Να μην σε κουραζω με λεπτομερειες SIDI Crossfire SRS ειναι η απαντηση.
Κορυφαια προστασια, και πολυ σημαντικο οι μονες που τισ φορας και απλα τις ξεχνας αμεσα.
δεν χρειαζονταο κανενα στρωσιμο, καμια περιοδο προσαρμογης.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
από την εσωτερική νομίζω
Ρωτάω γιατί φίλος πρόσφατα με τις ίδιες μπότες έσπασε το εσωτερικό σημείο της πατούσας με τις ίδιες μπότες από τον μαρσπιε ενός ελαφρού εντούρο...
Άρα έφταιξε και η μπότα για το συμβάν...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κώστα καλησπέρα, αν επιτρέπεται τι χρήση κάνεις ακριβώς στη μοτοσυκλέτα?
Καλά κάνεις και επιλέγεις μπότα για enduro γιατί προσφέρουν τη μεγίστη προστασία, αφού αυτό θέτεις σαν προτεραιότητα.
Απλά θα πρέπει να έχεις στο νου σου ότι ούτε αδιάβροχες είναι, ούτε έχουν την άνεση που χρειάζεται σε περίπτωση που θα χρειαστεί να περπατήσεις στο βουνό για οποιονδήποτε λόγο.

Στην ούσία κερδίζεις σε μονοήμερες χωμάτινες βόλτες αλλά αν κάνεις πολυήμερο εκδρομικό enduro τότε νομίζω θα κουράσουν γιατί ούτε άνετες είναι, ούτε αδιάβροχες και όχι μόνο σε περίπτωση βροχής, αλλά και να διαβείς ένα ρέμα / ποτάμι που θα χρειαστεί να σπρώξεις, να βοηθήσεις άλλο μηχανάκι κτλ.

Στη θέση σου θα πήγαινα σε μπότα τύπου Forma Terra, αλλά αυτά τα λέω εγώ, με τα δικά μου τα θέλω.
:)
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Κώστα καλησπέρα, αν επιτρέπεται τι χρήση κάνεις ακριβώς στη μοτοσυκλέτα?
Καλά κάνεις και επιλέγεις μπότα για enduro γιατί προσφέρουν τη μεγίστη προστασία, αφού αυτό θέτεις σαν προτεραιότητα.
Απλά θα πρέπει να έχεις στο νου σου ότι ούτε αδιάβροχες είναι, ούτε έχουν την άνεση που χρειάζεται σε περίπτωση που θα χρειαστεί να περπατήσεις στο βουνό για οποιονδήποτε λόγο.

Στην ούσία κερδίζεις σε μονοήμερες χωμάτινες βόλτες αλλά αν κάνεις πολυήμερο εκδρομικό enduro τότε νομίζω θα κουράσουν γιατί ούτε άνετες είναι, ούτε αδιάβροχες και όχι μόνο σε περίπτωση βροχής, αλλά και να διαβείς ένα ρέμα / ποτάμι που θα χρειαστεί να σπρώξεις, να βοηθήσεις άλλο μηχανάκι κτλ.

Στη θέση σου θα πήγαινα σε μπότα τύπου Forma Terra, αλλά αυτά τα λέω εγώ, με τα δικά μου τα θέλω.
:)
Κώστα καλησπέρα, αν επιτρέπεται τι χρήση κάνεις ακριβώς στη μοτοσυκλέτα?
Καλά κάνεις και επιλέγεις μπότα για enduro γιατί προσφέρουν τη μεγίστη προστασία, αφού αυτό θέτεις σαν προτεραιότητα.
Απλά θα πρέπει να έχεις στο νου σου ότι ούτε αδιάβροχες είναι, ούτε έχουν την άνεση που χρειάζεται σε περίπτωση που θα χρειαστεί να περπατήσεις στο βουνό για οποιονδήποτε λόγο.

Στην ούσία κερδίζεις σε μονοήμερες χωμάτινες βόλτες αλλά αν κάνεις πολυήμερο εκδρομικό enduro τότε νομίζω θα κουράσουν γιατί ούτε άνετες είναι, ούτε αδιάβροχες και όχι μόνο σε περίπτωση βροχής, αλλά και να διαβείς ένα ρέμα / ποτάμι που θα χρειαστεί να σπρώξεις, να βοηθήσεις άλλο μηχανάκι κτλ.

Στη θέση σου θα πήγαινα σε μπότα τύπου Forma Terra, αλλά αυτά τα λέω εγώ, με τα δικά μου τα θέλω.
:)
Καλησπέρα Γιάννη. Η χρήση που κάνω στην μηχανή είναι βόλτα στο βουνό. Off road οδήγηση που δεν αποσκοπεί σε ποδαρόδρομο. Για το αδιάβροχο της υπόθεσης υπάρχουν goretex κάλτσες νομίζω. Τώρα για την ταλαιπωρία που συναντάς και τα βρεγμένα πόδια είναι όλα στο παιχνίδι. Δεν θα ήθελα να ρισκάρω ασφάλεια για άνεση. Για το δρόμο έχω ούτως ή άλλως τις dainese nighthawk και γκέτες που δοκιμασμένα σε πολύωρη οδήγηση σε καταιγίδα δεν περνάει τίποτα. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή θα την λάβω σοβαρά υπόψη μου.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εδώ και ένα χρόνο έχω τις SIDI Crosfire 3.
Πριν από αυτέ είχα τις Forma Terrain TX Enduro οι οποίες ήταν πολύ καλές από άποψη ασφάλειας και αρκετά καλές από άποψη άνεσης στο βάδισμα.
Εγώ αντιμετώπισα μαζί τους δυο προβλήματα. Το πρώτο ήταν ότι δεν χωρούσαν καλά οι επιγονατίδες μου με αποτέλεσμα να με πληγώνουν επίπονα στα καλάμια και εννοώ ότι σε ημερήσιες εκδρομές μάτωνα. Πολύ κακός σχεδιασμός. Το δεύτερο πρόβλημα ήταν πως από άποψη αδιαβροχοποίησης ήταν.... σφουγγάρια. Για αυτό και τις έδωσα.

Διαβάζω πως οι SIDI δεν αντέχουν και πολύ στη φθορά. Δεν έχω προσωπική άποψη γιατί τις έχω μόλις 1 χρόνο. Ούτε νομίζω πως θα έχω πρόβλημα γιατί βγαίνω για χωμάτινες μια φορά το μήνα άντε που και που μπορεί και δυο φορές μέσα στον ίδιο μήνα. Με το καλοκαιρινό διάλειμμα δε νομίζω να ξεπερνάω τις 10-11 φορές το χρόνο... Επομένως θεωρώ πως το θέμα αντοχή θα αργήσει να εμφανίσει αδυναμίες. Τώρα αν φάνε καμιά καλή και χαλάσουν... ε, τι να κάνουμε, αυτή είναι η δουλειά τους. Επιπλέον οι σόλες αλλάζουν με πολύ χαμηλό κόστος, σε συνεργαζόμενο με τον Τζωρτζόπουλο τσαγκάρη.
Αδιάβροχες δεν είναι (πραγματικά δε ξέρω αν υπάρχουν μπότες enduro που να είναι εντελώς αδιάβροχες) αλλά κρατάν σε μεγάλο βαθμό το νερό απ' έξω. Έχω περάσει από πολύ βαθιά νερά αρκετές φορές και όταν έχει περάσει νερό αυτό είναι πολύ μικρή ποσότητα που δεν δημιουργεί πρόβλημα, βοηθάει προφανώς ότι φοράω και το παντελόνι έξω από τη μπότα. Με τις ίδιες συνθήκες πάντως η Forma γινόντουσαν μούσκεμα σε δυσάρεστο βαθμό. Ως προς την άνεση στο βάδισμα καλές ήταν και οι Forma αλλά οι SIDI είναι σε άλλο επίπεδο, δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση.

Νομίζω πάντως πως αν το οικονομικό είναι θέμα, πράγματι η Forma Terrain TX Enduro είναι η καλύτερη πρόταση. Δε θα βρεις σε αυτή την τιμή άλλη αρθρωτή μπότα με τόσο καλές προστασίες. Όμως όταν κάποιος τις δοκιμάζει καλό είναι να έχει και τις επιγονατίδες του μαζί του.

Ακούω πολύ καλά λόγια από ιδιοκτήτες με μπότες Gaerne.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ξεκίνα με κάτι πιο φθηνό και αν δείς ότι σου αρέσει τότε παίρνεις τα πιο ακριβά....εγώ τις φόρμα τις έχω 3χρόνια και δεν έχει ξεκολλήσει ο πάτος, αλλά έχουν μαλακώσει στο πλάι αρκετά....οι πιο σκληρές και αντοχής είναι οι GAERNE που είναι νταμάρι και μάλλον θα χαλάσουνε πολύ πιο μετά από τις άλλες....πάρε τις φορμα να ξεκινήσεις το σπορ....2χρονιές θα τις βγάλεις για πλάκα...μη νομίζεις ότι θα τις φοράς και κάθε μέρα....
Διαφωνώ, ο φίλος καλό είναι να πάρει κάτι καλό από την αρχή που δεν θα είναι φτηνό. Οι φτηνές που δεν έχουν άρθρωση είναι ή πολύ σκληρές για χρήση ΜΧ ή πολύ μαλακές και δεν προστατεύουν όπως πρέπει.

Και κάποια tips
Kαλό είναι να μάθουμε να οδηγάμε με τα πόδια στα μαρσπιέ, ακόμα και στα δύσκολα. Μερικές φορές είναι καλύτερα να πέσεις από το να βάλεις πόδι κάτω, πχ στη παχιά λάσπη.

Επιπλέον τις βαριές μηχανές στις πτώσεις τις ζσπρώχνουμε μακριά να μην μας πλακώσει το πόδι αν υπάρχει φυσικά περιθώριο αντίδρασης.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Μετα το σχολιο του Aldebaran ειδα και τις TOURATECH DESTINO ADVENTURE.αυτες τις γνωριζει καποιος να πει καποια αποψη;
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Μετα το σχολιο του Aldebaran ειδα και τις TOURATECH DESTINO ADVENTURE.αυτες τις γνωριζει καποιος να πει καποια αποψη;
Den tis exo dokimasei,alla tis kobo na plironeis onoma.
An o stoxos soy den einai polyhmera adv taxidia ,tote ase tis adv mpotes k koita gia MX ,den einai anetes alla tis synithizeis-top prostasia.

grieklish...den exo ell pliktrologio edo poy eimai tora
 
Top Bottom