1050 adventure

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Σκέφτομαι μήπως πάρω κανένα 1050, ποια είναι η γνώμη σας? Ένα 790 R ήθελα αλλά δεν βρίσκω μεταχειρο, και έτσι λέω μήπως πάρω ένα 1050 adventure, και με την 1η ευκαιρία να βρω ένα οικονομικό εντουρακι για τις βόλτες τις χωμάτινες, δηλαδή να έχω το 1050 για κάθε μέρα και ταξίδια και ένα εντουρακι για χώμα, τι λέτε? Και σκέφτομαι αφού κάνω χώμα με το 390 γιατί να μην κάνω και με το 1050?που είναι πιο ψηλό κλπ. Αυτά είμαι μπερδεμένος αρκετά
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Ερώτηση: Γιατί όχι τ7 καινούριο ή αν υπάρχουν τα παραπάνω λεφτά και θες παραπανω άλογα και ηλεκτρονικά το tuareg;
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Ερώτηση: Γιατί όχι τ7 καινούριο ή αν υπάρχουν τα παραπάνω λεφτά και θες παραπανω άλογα και ηλεκτρονικά το tuareg;
Σωστό αυτό που λες απλά έχει γίνει πορτοκαλί το κεφάλι μου και έχω κολλήσει με το να πάρω ktm
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Επίσης με το τενερε ενώ μου αρέσει, θεωρώ αρνητικό ότι δεν έχει ηλεκτρονικά καθόλου θέλει κάνα 1000ικο ακόμα μετά την αγορά και είναι λίγο πιο γρήγορο στο δρόμο από το 390 που έχω, δηλαδή υστερεί πολύ στο ταξίδι... Κατά τα άλλα το έχω και αυτό στο μυαλό μου... Μπερδεμένος
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Έχει γκάζι το 390 αλλά σε σχέση με το τενερε είναι μισό γκάζι κ αν. Έχει μεγάλη διαφορά. Άλλο αν είναι αρκετό ή όχι, αυτό είναι προσωπικο γούστο και μιλάμε παντα για άσφαλτο. Δεν χρειάζεται εννοείται ηλεκτρονικά μ αυτά τα άλογα δεν έχουν κανένα νόημα.σε εθνική δεν το έχω καβαλήσει αλλά με το Χρήστο κάναμε 6 μέρες και ταξίδευε άνετα όλη την Ελλάδα με 150/160 όλη μερα.
Αν θες δυο μηχανάκια παρε ότι θες σε μεγάλο μηχανάκι άλλωστε δεν θα κάνεις σκληρό χώμα, κ ενα 250/400 για χώμα και αν παρεις και παλιο τζαπαν θα κάνει τη δουλειά του καθημερινου καλυτερα απο το μεγάλο
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επίσης με το τενερε ενώ μου αρέσει, θεωρώ αρνητικό ότι δεν έχει ηλεκτρονικά καθόλου θέλει κάνα 1000ικο ακόμα μετά την αγορά και είναι λίγο πιο γρήγορο στο δρόμο από το 390 που έχω, δηλαδή υστερεί πολύ στο ταξίδι... Κατά τα άλλα το έχω και αυτό στο μυαλό μου... Μπερδεμένος
Όλα -ανεξαιρέτως- είναι "λίγο" πιο γρήγορα στο δρόμο από αυτό που έχεις (όταν μιλάμε για ταξίδι), αυτό να το ξέρεις για να μην έχεις ψευδαισθήσεις.
Μην υποτιμάς έναν κινητήρα που δουλεύει σε μια περιοχή άνεσης με διαθέσιμη τη ροπή του παντού σε σχέση με έναν 1Κ που είναι πουσαρισμένος στα όρια του.
Έτσι για την συζήτηση και επειδή το διαβάζω που και που..., ποιο είναι το χιλιάρικο που θέλει παραπάνω το Tenere 700 σε σχέση με κάποιο άλλο; Μη τσιμπάτε τόσο εύκολα στις μαρκετινίστικες προσεγγίσεις και μην βρίσκεται "δικαιολογίες" για να πείσετε τον εαυτό σας ότι δεν...
Για κάγκελα, σχάρες, διπλό σταντ, σαμάρια θα δώσεις ακριβώς τα ίδια όποια και να πάρεις. Αναρτήσεις... εξάντλησε πρώτα τις δυνατότητες των υπάρχοντων και μετά ξανά συζητάμε, γιατί είναι λάθος να πιστεύεις ότι δεν είναι ικανές.

Δεν θα σου έγραφα τίποτα από τα παραπάνω αν δεν είχες γράψει κι εσύ με τη σειρά σου ότι το έχεις και αυτό στο μυαλό σου αν και μπερδεμένος.

Από την άλλη... το να σε έχει κερδίσει μια εταιρεία σαν την ΚΤΜ (ή και οποιαδήποτε άλλη) είναι απολύτως θεμιτό. Προτιμώ το επιχείρημα ότι: "γιατί έτσι" ή "γιατί απλά μου αρέσει πιο πολύ", παρά τα υπόλοιπα περί ηλεκτρονικών, γκαζιού κτλ. Ο κάθε ένας μπορεί να αναπτύξει μια επιχειρηματολογία γιατί προτίμησε κάτι άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επίσης με το τενερε ενώ μου αρέσει, θεωρώ αρνητικό ότι δεν έχει ηλεκτρονικά καθόλου θέλει κάνα 1000ικο ακόμα μετά την αγορά και είναι λίγο πιο γρήγορο στο δρόμο από το 390 που έχω, δηλαδή υστερεί πολύ στο ταξίδι... Κατά τα άλλα το έχω και αυτό στο μυαλό μου... Μπερδεμένος
Σιγά το μπερδεμα
Γουστάρεις ΚΤΜ και εκεί τελειώνει η κουβέντα.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αλεξανδρε, το 390 δεν εχει καμια, μα καμια σχεση με το Τ700 σε ασφαλτο και χωμα, το Τ700 ειναι πολυ πιο ικανο και ουσιαστικα αλλη κατηγορια. Τα εχουν φιλοι που παμε μαζι και ταχω δει / τα ξερω αρκετα καλά. Βαζω και μια φωτο απο μια προσφατη μακρινη 3ημερη χωματινη/ασφαλτινη εξορμηση μαζι τους.

Απο κει και περα, το τι παιρνει κανεις εχει να κανει και με τι θελει / ψαχνει / γουσταρει ανεξαρτητως "αντικειμενικων" συγκρισεων.


 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
To γνωστό σάιτ αγγελιών εχει 2 790r.
Τα κοίταξες;
Καλη αναζήτησή ευχομαι!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επειδή αναφέρει ταξίδια δικαβαλο, το 1050 είναι σίγουρα πιο ικανό σε αυτό.
bill race... Μίλα στο αγόρι να του λύσεις τις απορίες.
Και... πολύ πιο όμορφο στα μάτια μερικών σαν κι εμένα!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
μην ταλαιπωριέσαι.. Υπάρχει η λύση..



Αν δεν έχεις στο μυαλό σου μακρυνά δικάβαλα θα σε καλύψει 100% το Tenere. ¨Οπως είπαν και οι παραπάνω εν Χριστώ αδελφή καμία σχέση σε αίσθηση, στήσιμο, ροπή με το 390, άλλο level μην τα συγκρίνεις.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Επίσης με το τενερε ενώ μου αρέσει, θεωρώ αρνητικό ότι δεν έχει ηλεκτρονικά καθόλου θέλει κάνα 1000ικο ακόμα μετά την αγορά και είναι λίγο πιο γρήγορο στο δρόμο από το 390 που έχω, δηλαδή υστερεί πολύ στο ταξίδι... Κατά τα άλλα το έχω και αυτό στο μυαλό μου... Μπερδεμένος
Επειδή το γλυκοιτάζω απ όταν ανακοινώθηκε και ,θεωρητικά έστω, τα πρώτα θα έρθουν μέσα στον μήνα θα πήγαινα να δω το aprilia που έχει τα ηλεκτρονικά, cruise και το παραπάνω γκάζι που ίσως σου λειψουν στο Τ7. Και με 4 χρόνια εγγύηση που δίνει η απριλια δεν θα το χα και πολύ άγχος.
Τώρα όσον αφορά το Τ7 το μόνο(βασικό) που δεν έχει σε σχέση με άλλα της κατηγορίας του είναι οι χειρολαβες. Κεντρικό σταντ τα περισσότερα δεν έχουν, η ποδιά ντάξει είναι μάπα αλλά για αρχή μια χαρά την κάνει την δουλειά της, κάγκελα με τόσο φτηνά πλαστικά δεν σκέφτηκα ποτέ να βάλω. Δεν έχω οδηγήσει το 390 αλλά δεν νομίζω να είναι αμελητέα η διαφορά δύναμης.
Ελπίζω να μην σε μπερδεύω παραπάνω
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να ρωτήσω αφελώς, για ποιά ηλεκτρονικά μιλάμε που έχει έλλειψη το 700 και θεωρούνται σημαντική έλλειψη? Traction Control? Τί να το κάνεις? Δεν μιλάμε για 150 άλογα.

Άμα όμως είσαι λάτρης, τότε πάς καρφί στο Aprilia που είναι ο expert στα ηλεκτρονικά και πιστεύω θα είναι πολύ καλή μοτοσυκλέτα όπως είπε και ο Ka0s
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Λοιπόν, ταξίδια δικαβαλο δεν θα κάνω, αυτό που θέλω μου αρέσει και θα το είχα και αφίσα στο δωμάτιο μου είναι το 790 R γιατί έχω κολλήσει ktm ίαση!! Το λογικό θα ήταν να πάρω tenere πιο οικονομικό δεν χαλάει όλα καλά και ωραίο είναι αλλά έχω κτμ ίαση! Το aprilia επίσης μου αρέσει και έχω πάει να ρωτήσω και για αυτό, ναι θα ήθελα ένα traction, η σκέψη για το 1050 ήρθε επειδή βρήκα ένα καλό και λέω λες? Και να πάρω και ένα φτηνό για το χώμα... Υπάρχει σαν σκέψη και ήθελα γνώμες από πιο έμπειρους... ΈΝΑ ΞΈΡΩ! Ήμουν στριτας με R1 έκανα πίστα βόλτες δρόμο ταξίδια όλα τέρμα γκάζι και ήμουν καλά, έμπλεξα με εσάς με τα χωμάτινα και με βλέπω μπερδεμένο και με 3 μότο! Χαχααχ
 
Top Bottom