A40r bridgestone battlax ..

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Παίδες τα λάστιχα πάνε και λίγο εως πολύ με τον αναβάτη!! Εγώ με τα Tourance ήμουν πάντα ευχαριστημένος!! Τα Next τα θεωρούσα απαράδεκτα απο τα πρώτα χλμ μέχρι που πούλησα την μηχανή.. Τα Dunlop τα εκτιμώ πάρα πολύ αλλά κάθε έξι μήνες που κάνω 12.000 περίπου δεν ειμαι για να αλλάζω συνέχεια..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παίδες τα λάστιχα πάνε και λίγο εως πολύ με τον αναβάτη!! Εγώ με τα Tourance ήμουν πάντα ευχαριστημένος!! Τα Next τα θεωρούσα απαράδεκτα απο τα πρώτα χλμ μέχρι που πούλησα την μηχανή.. Τα Dunlop τα εκτιμώ πάρα πολύ αλλά κάθε έξι μήνες που κάνω 12.000 περίπου δεν ειμαι για να αλλάζω συνέχεια..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τότε η δοκιμη σε κάτι άλλο είναι. ....μονοδρομος:p
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Είχα την "ατυχία" να δοκιμάσω κατά καιρούς αρκετούς τύπους ελαστικών της συγκεκριμένης εταιρίας, και σε ΟΝ -ΟFF αλλά και σε μεγάλα STREET που είχα και πάντα μα πάντα το πρόβλημα ήταν το ίδιο: ελάχιστη πληροφόρηση, απόρροια πιστεύω του σκληρού τους σκελετού (που βοηθάει όμως στην μακροζωία). Αυτό που έπαθε ο Πασχάλης είναι ενδεικτικό της ανύπαρκτης πληροφόρησης που δίνουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είχα την εντύπωση ότι με τα συγκεκριμένα είχα κάνει 6000-7000 χλμ......αλλα σήμερα έπεσε στα χέρια μου η κάρτα αλλαγής του καταστήματος και έχω 17000 χλμ:eek::eek::eek:

Είναι τα μοναδικά λαστιχα που δεν μου έχουν τετραγωνισει από τα 7000 χλμ....ειναι σκληρή η γόμα Τους, χωρίς να είναι πρόβλημα στην γλυστερη Αθήνα ή σε ορεινά κομμάτια!!
Μιλάω πραγματικά εκ πείρας, μιας και είναι το 23ο ζευγάρι ελαστικών που έχω αλλάξει στην χοντρή, δοκιμάζοντας ότι υπάρχει!


Αν κάποιος κινείται δικαβαλος και φορτωμένος, πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή.....μακραν!!

Να θυμίσω ότι η αποψεις για τα ελαστικά είναι πολύ υποκειμενικες και οι συνθήκες οδηγησης-φορτωματος Ακόμα περισσότερο!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@gsmaniac Κώστα. 'εχεις καμιά βόλτα μόνος σου , χωρίς ιδιαίτερο φορτίο και "κυνηγητό" μ' αυτά τα λάστιχα ?
ΠΧ όπως στο advONride ..., κάτι αντίστοιχο?
Θέλω άποψη για το πόσο καλά τα νιώθεις και τα εμπιστεύεσαι στη σβέλτη οδήγηση και με ποια θα τα σύγκρινες σ' αυτόν τον τομέα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα έχω πιέσει και αυτα αρκετα και μονος και διπλος.....με πιο πρόσφατη βόλτα την πρωτομαγιατικη Κρήτη!
Δεν είχα ποτέ την αίσθηση που έχουν περιγράψει αλλοι φίλοι παραπάνω!
Ούτε κάποιο γλιστρημα επικίνδυνο!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα έχω πιέσει και αυτα αρκετα και μονος και διπλος.....με πιο πρόσφατη βόλτα την πρωτομαγιατικη Κρήτη!
Δεν είχα ποτέ την αίσθηση που έχουν περιγράψει αλλοι φίλοι παραπάνω!
Ούτε κάποιο γλιστρημα επικίνδυνο!
Κώστα δικάβαλος είναι αλλιώς! Κανένα λάστιχο δε γλίστρησε δικάβαλο. Είναι μεγάλη η κατακόρυφη δύναμη και τα 100 μας άλογα δε σπάνε την πρόσφυση ποτέ!
Μόνος σου τα έχεις πιέσει? ΄'Οσοι εξέφρασαν παράπονο γλιστρήματος υπό πίεση, ήταν μόνοι τους και σε βόλτα με "παιχνίδι".
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα δικάβαλος είναι αλλιώς! Κανένα λάστιχο δε γλίστρησε δικάβαλο. Είναι μεγάλη η κατακόρυφη δύναμη και τα 100 μας άλογα δε σπάνε την πρόσφυση ποτέ!
Μόνος σου τα έχεις πιέσει? ΄'Οσοι εξέφρασαν παράπονο γλιστρήματος υπό πίεση, ήταν μόνοι τους και σε βόλτα με "παιχνίδι".
Δεν μου έχουν γλυστρισει τεο.........συγνωμη αλλά δεν:D
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και γω ειμαι στο 2ο ζευγαρι με τα Α40 στο απλο gs 1150.

Στο πρωτο ζευγαρι σε πολυ επιθετικη οδηγηση ειχα καποια γλυστριματα αλλα συνηθως οδηγαω πιο ηρεμα κι επειδη ταξιδευω πολυ τα εβαλα ξανα. Σε γοργη οδηγηση ολα καλα.

Τι πιεσεις τα δουλευετε? Εγω μονοκαβαλο φορτωμενο 36-42. Ισως το 36 να ειναι πολυ γι αυτο ρωτάω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και γω ειμαι στο 2ο ζευγαρι με τα Α40 στο απλο gs 1150.

Στο πρωτο ζευγαρι σε πολυ επιθετικη οδηγηση ειχα καποια γλυστριματα αλλα συνηθως οδηγαω πιο ηρεμα κι επειδη ταξιδευω πολυ τα εβαλα ξανα. Σε γοργη οδηγηση ολα καλαμε μικρούς συμβιβασμούς από δύσκολο εντούρο, commuting, εως εκδρομικό - ταξιδιωτικό χώμα χωρις να ζητάει πολλά σε συντηρηση οπότε και αυτό θα μείνει στην οικογένεια.

Τι πιεσεις τα δουλευετε? Εγω μονοκαβαλο φορτωμενο 36-42. Ισως το 36 να ειναι πολυ γι αυτο ρωτάω.
2.5 - 2.2...μονοκαβαλος
2.8 - 2.5...δικαβαλος
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
2.900 χλμ με το λαστιχάκι....
Πέρασε δύσκολα, φορτωμένο 2κάβαλο με απ' ούλα (σκηνές , καρεκλάκια κλπ), με 1200 χλμ σε ΕΟ με ΜΩΤ 140 και 38-40°C ...
Σαν 1η εντύπωση με το που τα φόρεσα, έχουν μια πιο τραχιά και θορυβώδη κύληση σε σχέση με τα Dunlop Trailsmart που είχα. Επίσης έχουν και μειωμένη απόκριση στην αλλαγή κατεύθυνσης. Σαν αν θένε να πάνε ίσα ένα πράγμα. Πάντα σε σχέση με το προηγούμενό μου λάστιχο.
Πάμε στις εντυπώσεις από τη συνολική χρήση:
Ζεσταμένα καλά (μετα από 10-15 χλμ δηλαδή) έχουν καλή πρόσφυση στο γκάζι και στο φρένο! Ακριβώς όπως στο Ντανλοπ. Αλλά αφού ζεσταθούν καλά!
Αντίθετα στο στρίψιμο, όταν πιεστούν παρουσιάζουν γλιστρήματα, ακόματα και ζεστά. Δε θα σηκωθει ο μπροστινός τροχός σε έξοδο από φουρκέτα με 2η σχέση και φουλ γκάζι, όπως στο Ντάνλοπ! Θα γλιστρήσει... :( Πάντα υπό κλίση μιλάω.
Τη 2η μέρα που τα είχα , στο ταξίδι προς Καλαμάτα και επί της παλαιάς ΕΟ Τρίπολη-Μεγαλόπολη, είχα και μια μεγαλειώδη σούπα με 3η και καμιά 70αριά - 80 χαω. Σε S ανοικτό, πάνω στην αλλαγή κατεύθυνσης, πάτησα χαλικάκι κι έφυγα χωρίς "κιχ"!




Αν είχα το Ντάνλοπ θα τη γλίτωνα?
Δύσκολο να πω!
Ξέρω μόνο ότι και το προηγούμενο ΣΚ πέρασα από το ίδιο σημείο, πιο γρήγορα , κουνήθηκα λίγο κι έφυγα κανονικά... Τα ίδια και πέρσι και πρόπερσι, κ.ο.κ......
Στο Άλσος Γαλατσίου (περιφερειακό) πάτησα λάδια, ή πετρέλαιο πριν 1 μήνα, είδα τον πίσω τροχό να με προσπερνάει, αλλά μια χαρά! Ίσιωσε μόνο του. Τυχαίο? Μπορεί...
Πάντως τουτα εδώ, τελειώνουν σε ρυθμό 70%. Τελειώνει το περιθώριο κλίσης, φτάνει στο τέρμα το λάστιχο.
Δείτε:




Αυτό είναι τη μέρα που έπεσα.
Και σήμερα, στη διαδρομή σπίτι-δουλεια, τα ίδια.
Το Ντάνλοπ, κινούμενος πιο γρήγορα, αφήνει πάντα 1 εκατοστό απάτητο. Ποτέ δεν κατάφερα να το φέρω "τέρμα"! Αυτό είναι ίσως και το σημείο που βοηθάει στο γλίστρημα... Βρίσκει πάλι λάστιχο και σε σώνει!!!

Δείτε το Dunlop Trailsmart τελειωμένο, λίγο πριν την αλλαγή του! Ακόμα απάτητο το "τέρμα" του, μετά από 14000 χλμ , σίγουρα οδηγημένο πολύ πιο γρήγορα από το Bridgestone




Το δικό μου συμπέρασμα:

Δε μου κάνει! :(
Για δικάβαλο και για βόλτες στο 50-60% του ρυθμού, είναι ΟΚ. Αμα κυνηγήσεις λίγο μονοκάβαλος, τελειώνει!
Τόσο δε μ αρέσει, που σκέφτομαι να αλλάξω άμεσα σε Dunlop ξανά για το advONride.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
2.900 χλμ με το λαστιχάκι....
Πέρασε δύσκολα, φορτωμένο 2κάβαλο με απ' ούλα (σκηνές , καρεκλάκια κλπ), με 1200 χλμ σε ΕΟ με ΜΩΤ 140 και 38-40°C ...
Σαν 1η εντύπωση με το που τα φόρεσα, έχουν μια πιο τραχιά και θορυβώδη κύληση σε σχέση με τα Dunlop Trailsmart που είχα. Επίσης έχουν και μειωμένη απόκριση στην αλλαγή κατεύθυνσης. Σαν αν θένε να πάνε ίσα ένα πράγμα. Πάντα σε σχέση με το προηγούμενό μου λάστιχο.
Πάμε στις εντυπώσεις από τη συνολική χρήση:
Ζεσταμένα καλά (μετα από 10-15 χλμ δηλαδή) έχουν καλή πρόσφυση στο γκάζι και στο φρένο! Ακριβώς όπως στο Ντανλοπ. Αλλά αφού ζεσταθούν καλά!
Αντίθετα στο στρίψιμο, όταν πιεστούν παρουσιάζουν γλιστρήματα, ακόματα και ζεστά. Δε θα σηκωθει ο μπροστινός τροχός σε έξοδο από φουρκέτα με 2η σχέση και φουλ γκάζι, όπως στο Ντάνλοπ! Θα γλιστρήσει... :( Πάντα υπό κλίση μιλάω.
Τη 2η μέρα που τα είχα , στο ταξίδι προς Καλαμάτα και επί της παλαιάς ΕΟ Τρίπολη-Μεγαλόπολη, είχα και μια μεγαλειώδη σούπα με 3η και καμιά 70αριά - 80 χαω. Σε S ανοικτό, πάνω στην αλλαγή κατεύθυνσης, πάτησα χαλικάκι κι έφυγα χωρίς "κιχ"!




Αν είχα το Ντάνλοπ θα τη γλίτωνα?
Δύσκολο να πω!
Ξέρω μόνο ότι και το προηγούμενο ΣΚ πέρασα από το ίδιο σημείο, πιο γρήγορα , κουνήθηκα λίγο κι έφυγα κανονικά... Τα ίδια και πέρσι και πρόπερσι, κ.ο.κ......
Στο Άλσος Γαλατσίου (περιφερειακό) πάτησα λάδια, ή πετρέλαιο πριν 1 μήνα, είδα τον πίσω τροχό να με προσπερνάει, αλλά μια χαρά! Ίσιωσε μόνο του. Τυχαίο? Μπορεί...
Πάντως τουτα εδώ, τελειώνουν σε ρυθμό 70%. Τελειώνει το περιθώριο κλίσης, φτάνει στο τέρμα το λάστιχο.
Δείτε:




Αυτό είναι τη μέρα που έπεσα.
Και σήμερα, στη διαδρομή σπίτι-δουλεια, τα ίδια.
Το Ντάνλοπ, κινούμενος πιο γρήγορα, αφήνει πάντα 1 εκατοστό απάτητο. Ποτέ δεν κατάφερα να το φέρω "τέρμα"! Αυτό είναι ίσως και το σημείο που βοηθάει στο γλίστρημα... Βρίσκει πάλι λάστιχο και σε σώνει!!!

Δείτε το Dunlop Trailsmart τελειωμένο, λίγο πριν την αλλαγή του! Ακόμα απάτητο το "τέρμα" του, μετά από 14000 χλμ , σίγουρα οδηγημένο πολύ πιο γρήγορα από το Bridgestone




Το δικό μου συμπέρασμα:

Δε μου κάνει! :(
Για δικάβαλο και για βόλτες στο 50-60% του ρυθμού, είναι ΟΚ. Αμα κυνηγήσεις λίγο μονοκάβαλος, τελειώνει!
Τόσο δε μ αρέσει, που σκέφτομαι να αλλάξω άμεσα σε Dunlop ξανά για το advONride.
Εμ εκατσες και άκουσες τον παππού!! Ο παππούς εχει αλλο ρυθμο αργό και σταθερό ρε φιλε ! Εσυ θες κατι πιο γρήγορο λογικό το βρίσκω ! Άλλαξε άμεσα σε αυτο που σου Παει !
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
2.900 χλμ με το λαστιχάκι....
Πέρασε δύσκολα, φορτωμένο 2κάβαλο με απ' ούλα (σκηνές , καρεκλάκια κλπ), με 1200 χλμ σε ΕΟ με ΜΩΤ 140 και 38-40°C ...
Σαν 1η εντύπωση με το που τα φόρεσα, έχουν μια πιο τραχιά και θορυβώδη κύληση σε σχέση με τα Dunlop Trailsmart που είχα. Επίσης έχουν και μειωμένη απόκριση στην αλλαγή κατεύθυνσης. Σαν αν θένε να πάνε ίσα ένα πράγμα. Πάντα σε σχέση με το προηγούμενό μου λάστιχο.
Πάμε στις εντυπώσεις από τη συνολική χρήση:
Ζεσταμένα καλά (μετα από 10-15 χλμ δηλαδή) έχουν καλή πρόσφυση στο γκάζι και στο φρένο! Ακριβώς όπως στο Ντανλοπ. Αλλά αφού ζεσταθούν καλά!
Αντίθετα στο στρίψιμο, όταν πιεστούν παρουσιάζουν γλιστρήματα, ακόματα και ζεστά. Δε θα σηκωθει ο μπροστινός τροχός σε έξοδο από φουρκέτα με 2η σχέση και φουλ γκάζι, όπως στο Ντάνλοπ! Θα γλιστρήσει... :( Πάντα υπό κλίση μιλάω.
Τη 2η μέρα που τα είχα , στο ταξίδι προς Καλαμάτα και επί της παλαιάς ΕΟ Τρίπολη-Μεγαλόπολη, είχα και μια μεγαλειώδη σούπα με 3η και καμιά 70αριά - 80 χαω. Σε S ανοικτό, πάνω στην αλλαγή κατεύθυνσης, πάτησα χαλικάκι κι έφυγα χωρίς "κιχ"!




Αν είχα το Ντάνλοπ θα τη γλίτωνα?
Δύσκολο να πω!
Ξέρω μόνο ότι και το προηγούμενο ΣΚ πέρασα από το ίδιο σημείο, πιο γρήγορα , κουνήθηκα λίγο κι έφυγα κανονικά... Τα ίδια και πέρσι και πρόπερσι, κ.ο.κ......
Στο Άλσος Γαλατσίου (περιφερειακό) πάτησα λάδια, ή πετρέλαιο πριν 1 μήνα, είδα τον πίσω τροχό να με προσπερνάει, αλλά μια χαρά! Ίσιωσε μόνο του. Τυχαίο? Μπορεί...
Πάντως τουτα εδώ, τελειώνουν σε ρυθμό 70%. Τελειώνει το περιθώριο κλίσης, φτάνει στο τέρμα το λάστιχο.
Δείτε:




Αυτό είναι τη μέρα που έπεσα.
Και σήμερα, στη διαδρομή σπίτι-δουλεια, τα ίδια.
Το Ντάνλοπ, κινούμενος πιο γρήγορα, αφήνει πάντα 1 εκατοστό απάτητο. Ποτέ δεν κατάφερα να το φέρω "τέρμα"! Αυτό είναι ίσως και το σημείο που βοηθάει στο γλίστρημα... Βρίσκει πάλι λάστιχο και σε σώνει!!!

Δείτε το Dunlop Trailsmart τελειωμένο, λίγο πριν την αλλαγή του! Ακόμα απάτητο το "τέρμα" του, μετά από 14000 χλμ , σίγουρα οδηγημένο πολύ πιο γρήγορα από το Bridgestone




Το δικό μου συμπέρασμα:

Δε μου κάνει! :(
Για δικάβαλο και για βόλτες στο 50-60% του ρυθμού, είναι ΟΚ. Αμα κυνηγήσεις λίγο μονοκάβαλος, τελειώνει!
Τόσο δε μ αρέσει, που σκέφτομαι να αλλάξω άμεσα σε Dunlop ξανά για το advONride.
Το λαστιχο σου φταει τωρα !!!!!!
Ρε ζαγαρ μια του κλέφτη δυο του κλέφτη τρεις και η κακιά του η μοίρα
Μαζέψου λιγο!!!
Τι νόμιζεις οτι εχεις και οδηγας ;;!!!
Και που νομιζεις οτι το οδηγας !!!
Μπρρρρρρρρρρρρ ρε
Σου απάντησε και ο άλλος ο κονιορδος !!
Ο μπλα μπλα μπλα !!! Κατεμας
Που πατε ρε γατάκια !!!!!!!!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Το λαστιχο σου φταει τωρα !!!!!!
Ρε ζαγαρ μια του κλέφτη δυο του κλέφτη τρεις και η κακιά του η μοίρα
Μαζέψου λιγο!!!
Τι νόμιζεις οτι εχεις και οδηγας ;;!!!
Και που νομιζεις οτι το οδηγας !!!
Μπρρρρρρρρρρρρ ρε
Σου απάντησε και ο άλλος ο κονιορδος !!
Ο μπλα μπλα μπλα !!! Κατεμας
Που πατε ρε γατάκια !!!!!!!!
:ha:ha:ha
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
@forester
Είσαι εντάξει ρε μαν?
Εντάξει ειναι μην μασάς !!
Δεν προκειτε να μιλήσει πλεον για ενα μήνα
Εχει φροντίσει η κα Μαίρη !!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εντάξει ειναι μην μασάς !!
Δεν προκειτε να μιλήσει πλεον για ενα μήνα
Εχει φροντίσει η κα Μαίρη !!!!!!
Έχει ένα δίκιο....εγω στα χαλίκια κόβω εντελως!!
Γιατί εκτός από αργος ειμαι και κουλαδι!!
Τεσπα....στα χαλίκια είναι μάπα το Α40 :p
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Έχει ένα δίκιο....εγω στα χαλίκια κόβω εντελως!!
Γιατί εκτός από αργος ειμαι και κουλαδι!!
Τεσπα....στα χαλίκια είναι μάπα το Α40 :p
Ποιο λαστιχο σε άσφαλτο που εχει πανω ψιλό χαλίκι πατάει καλα σε υψηλές ταχύτητες και πιεστική οδήγηση ;;;;;;;;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ποιο λαστιχο σε άσφαλτο που εχει πανω ψιλό χαλίκι πατάει καλα σε υψηλές ταχύτητες και πιεστική οδήγηση ;;;;;;;;
Δεν ξέρω λέμεεεε.....ειμαι κουλος :oops:
 
Top Bottom