Africa twin rd07a Διαφορα tips, κολπακια για τον δρομο προς την αιωνιοτητα....

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ερωτηση vol 18956..... Υπαρχει τροπος να αντικαταστησω τα μαμα πατακια μου του συνοδηγου με κατι ποιο στιβαρο και γιατι οχι πιο χαμηλο... Με το τριβαλιτσο με δυσκολευει να ανεβει η συνταξιδιωτησα και δεν θελω να παταει πρωτα στο ενα πατακι γιατι φοβαμαι μην σπασει... Ευχαριστω!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Το πιο χαμηλό ξανασκεψου το. Μετά το πιο πιθανό είναι να βρίσκουν τα πόδια της (στο μπούτι κάτω) στις βαλίτσες.

Όσο για το στιβαρό του θέματος, δεν έχω ακούσει ποτέ να σπάζουν.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ερωτηση vol 18956..... Υπαρχει τροπος να αντικαταστησω τα μαμα πατακια μου του συνοδηγου με κατι ποιο στιβαρο και γιατι οχι πιο χαμηλο... Με το τριβαλιτσο με δυσκολευει να ανεβει η συνταξιδιωτησα και δεν θελω να παταει πρωτα στο ενα πατακι γιατι φοβαμαι μην σπασει... Ευχαριστω!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν πρόκειται να σπάσει..
Για το ύψος της Αφροδίτης είναι ιδανικά....
Άστα όπως είναι....
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Δεν πρόκειται να σπάσει..
Για το ύψος της Αφροδίτης είναι ιδανικά....
Άστα όπως είναι....
Για ακομα μια φορα με προφυλασει απο την μακακιαααα!!!!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ειχα παραγκηλει απο γνωστο χοντομαγαζω το σωληνακι που φευγει απο την τρομπα και καταληγει στο φιλτρο βενζινας.... Με περνει τηλ σημερα ελα απο δω εχω θεμα.... Παω λοιπον δεν υπαρχει στοκ και ουτε θα ξαναυπαρξει στο πλανητη γη αλλα μου πε να παραγκειλουμε απο το πιο καινουργιο μηπως κανει... Οκ δεν ειναι το θεμα μου το σωληναλι αλλα με εβαλε σε σκεψει, τι θα κανουμε σε 10 χρονια απο ανταλλακτικα;;; και αντε σε 10 χρονια κατι θα με αξιωσει ο υψιστος να παρω αλλα για να το βαλω στην ακρη θα θελει ανακατασκευη.... Με τι πραματα ομως;;;; ηθελα καπου να τα πω οπως καταλαβατε.... Χαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετά από 10 χρόνια.... Θα το έχεις στο γκαράζ και θα κάνεις 500 χλμ τον χρόνο, για να μην χαλάνε τα σωληνάκια που δεν θα υπάρχουν πουθενά.
Κάπως έτσι...
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μετά από 10 χρόνια.... Θα το έχεις στο γκαράζ και θα κάνεις 500 χλμ τον χρόνο, για να μην χαλάνε τα σωληνάκια που δεν θα υπάρχουν πουθενά.
Κάπως έτσι...
Χαχαχαχα τελεια!!!! Ρε γαμωτο με τα αυτοκινητα δεν ειναι ετσι ολα υπαρχουν καπου εκει εξω....

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χαχαχαχα τελεια!!!! Ρε γαμωτο με τα αυτοκινητα δεν ειναι ετσι ολα υπαρχουν καπου εκει εξω....

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Νομίζεις.... Στο 2002 του 1974 που έχω ανακατασκευασει πριν από 15 χρόνια, έχω 2000 χλμ.
Δεν υπάρχει σε ανταλλακτικά σχεδόν το μισό αυτοκίνητο.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ειχα παραγκηλει απο γνωστο χοντομαγαζω το σωληνακι που φευγει απο την τρομπα και καταληγει στο φιλτρο βενζινας.... Με περνει τηλ σημερα ελα απο δω εχω θεμα.... Παω λοιπον δεν υπαρχει στοκ και ουτε θα ξαναυπαρξει στο πλανητη γη αλλα μου πε να παραγκειλουμε απο το πιο καινουργιο μηπως κανει... Οκ δεν ειναι το θεμα μου το σωληναλι αλλα με εβαλε σε σκεψει, τι θα κανουμε σε 10 χρονια απο ανταλλακτικα;;; και αντε σε 10 χρονια κατι θα με αξιωσει ο υψιστος να παρω αλλα για να το βαλω στην ακρη θα θελει ανακατασκευη.... Με τι πραματα ομως;;;; ηθελα καπου να τα πω οπως καταλαβατε.... Χαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
στο 'χω ξαναπει...
το 25 με 30 % των μερων που αποτελειται το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι πλεον out of stock και out υπο κατασκευη....
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Mε ξενερωνετε να ξερετε!!!!! @stavrouliasp το ξερω το site αλλα δεν το χα ξεψαχνησει τοσο πολυ! Πωλειται νεφρο μη καπνιστη και με μηδενικο αλκοολ στο ΑΙΜΑ ΤΟΥΥΥΥΥ!!!!! χαχαχαχαχαχαχα
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
στο 'χω ξαναπει...
το 25 με 30 % των μερων που αποτελειται το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι πλεον out of stock και out υπο κατασκευη....
Kακό αυτό Ζοζ, γιατί υπάρχουν πολλά στους δρόμους.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Ειχα παραγκηλει απο γνωστο χοντομαγαζω το σωληνακι που φευγει απο την τρομπα και καταληγει στο φιλτρο βενζινας.... Με περνει τηλ σημερα ελα απο δω εχω θεμα.... Παω λοιπον δεν υπαρχει στοκ και ουτε θα ξαναυπαρξει στο πλανητη γη αλλα μου πε να παραγκειλουμε απο το πιο καινουργιο μηπως κανει... Οκ δεν ειναι το θεμα μου το σωληναλι αλλα με εβαλε σε σκεψει, τι θα κανουμε σε 10 χρονια απο ανταλλακτικα;;; και αντε σε 10 χρονια κατι θα με αξιωσει ο υψιστος να παρω αλλα για να το βαλω στην ακρη θα θελει ανακατασκευη.... Με τι πραματα ομως;;;; ηθελα καπου να τα πω οπως καταλαβατε.... Χαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μετά από 10 χρόνια.... Θα το έχεις στο γκαράζ και θα κάνεις 500 χλμ τον χρόνο, για να μην χαλάνε τα σωληνάκια που δεν θα υπάρχουν πουθενά.
Κάπως έτσι...
στο 'χω ξαναπει...
το 25 με 30 % των μερων που αποτελειται το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι πλεον out of stock και out υπο κατασκευη....
Kακό αυτό Ζοζ, γιατί υπάρχουν πολλά στους δρόμους.

Γκάιζ γκάιζ γκάιζ... Κουλ ντάουν μια ολιά!

Παρ'ολα αυτά...
Με τέτοια δημοτικότητα που είχε και ακόμα έχει το μοντέλο, ανταλλακτικά θα βρίσκονται "εύκολα" για πολύ ακόμα, είτε aftermarket ειτε μεταχειρισμένα. Τώρα, αν μιλάμε για δυσεύρετα σωληνάκια - κολλάρα η δεν ξέρω και εγώ τι, ε όλο και απο κάποιο άλλο μοντέλο θα κάνει κάτι, η θα βρίσκεις άκρη με μια πατέντα. Για μηχανάκι μιλάμε, όχι για σεληνάκατο...
Βάζοντας στην εξίσωση την ποιότητα κατασκευής και την αξιοπιστία, τα όρια διευρύνονται αρκετά παραπάνω.
Σίγουρα δεν είναι ιδανική η κατάσταση με τα stock αλλά προσωπικά δε με προβληματίζει, σε βαθμό που αποφάσισα να ανανεώσω πλήρως τη δικιά μου στο άμεσο μέλλον, κρατώντας τη μάλλιστα σαν βασικό μου όχημα και παιχνίδι (βίτσια είναι αυτά!).
Μια πολύ καλή λύση εν κατακλείδη είναι αυτή της αγοράς μιας πολύ φτηνής 2ης τρακαρισμένης ή χαλασμένης ή έστω ένα κινητήρα (αλλά λειτουργικά) και απλά ξενοιάζεις (επίσης στα σχέδιά μου).

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο μελλοντικά, δεν είναι τόσο τα stock του africa, αλλά η βενζίνη... Συνδυαστικά, αφενός λόγω της κατανάλωσης του πρώτου και αφετέρου, λόγω του "out of stock" της δεύτερης.

Ντου νοτ πάνικ (γιετ).



 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Επανερχομαι.... Ρε σεις μια χαζη ερωτηση, καθε ποτε θελουν αλλαγη τα μπουζι;;; θα τα εκανα ασυζητητη καθε δευτερη αλλαγη λαδιων αλλα τα μεσα μπουζι ειναι μπερδεμα θελει εξω ρεζερβουαρ οποτε οποιος ξερει ας μου πει καποια safe οριο να τα εχω υποψιν

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Για το αφρικα δε ξέρω, εμπειρικά όμως να πω πως όσες φορές έβγαλα μπουζι που έπρεπε να αλλάξουν στις 12000 πχ,ήταν εντός ορίων και καλά....τα άλλαζα όμως για το ξερό μου το κεφάλι.
Θα τα πέταγα προσωπικά κάθε 12000 ήθελαν δεν ήθελαν:)
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Εβγαζες ρεζερωουαρ για τα μεσα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Επανερχομαι.... Ρε σεις μια χαζη ερωτηση, καθε ποτε θελουν αλλαγη τα μπουζι;;; θα τα εκανα ασυζητητη καθε δευτερη αλλαγη λαδιων αλλα τα μεσα μπουζι ειναι μπερδεμα θελει εξω ρεζερβουαρ οποτε οποιος ξερει ας μου πει καποια safe οριο να τα εχω υποψιν

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εκει γυρω...
12.000 με 15.000 χλμ....
οσο για το τεποζιτο...
μια φορα το χρονο θα ΄ναι το βγαλσιμο...
τι φοβασαι ??? μη σου πεσει ο :mooning: ???
ρε ουστ...τεμπελη...

:p:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 
Top Bottom