BMW GS 1200 Διαφορικό και άξονας. Δε φτάνουν μόνο οι βαλβολίνες(;;;)

Giorgos volos

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw gs adventure 1200 07'
Πίσω δεν ακούγεται ο θόρυβος...?
Το ρουλεμάν στο μουαγιε του πίσω τροχού.
Ναι πισω ακούγεται αυτό θέλω να κάνω τώρα να λύσω διαφορικο και να αλλάξω ρουλεμαν. Και είναι δυνατόν όλα όσα έχει. Το θέμα είναι βέβαια ότι ο τροχός δεν εχει "κενά " ουτε μαγκωνει κάπου ετσι όπως τον γυρνάς. Αλλα δε παίζει κάποιο άλλο σενάριο τα χω τσεκάρει όλα τα ενδεχόμενα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το ρουλεμάν διαφορικού μπορείς να το δεις αν υπάρχει τζόγος στην πίσω ρόδα.
Συνήθως δεν δημιουργεί κραδασμό.
Τσέκαρε πριν λύσεις οτιδήποτε πρώτα αυτο
 

Giorgos volos

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw gs adventure 1200 07'
Το ρουλεμάν διαφορικού μπορείς να το δεις αν υπάρχει τζόγος στην πίσω ρόδα.
Συνήθως δεν δημιουργεί κραδασμό.
Τσέκαρε πριν λύσεις οτιδήποτε πρώτα αυτο
Ο μάστορας τσέκαρε πισω τον τροχο γιατι τον ειχε βγάλει κιολας για να αλλαχτούν και τα λάστιχα στο ψαλίδι και δεν είδε κατι. Και είπαμε να αλλάξουμε και τα ρουλεμάν τωρα για να φυγει και αυτο το σενάριο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Παιδιά καλησπέρα επειδή έχω ενα gs 1200 adv του 2007 και εχω φτάσει 100000 χιλιόμετρα μάλλον παω για αλλαγή ρουλεμαν στο διαφορικο. Διότι ακούω έναν τραχύ ήχο είτε παω με 20 είτε παω με 100. Στις 80000 άλλαξα άξονα. Το ερώτημα είναι γνωρίζουμε κάποιον που να ασχολείται ώστε να τα αντικαταστησω? Να βγάλω το διαφορικο και να το στείλω
Ο τραχύς ήχος μήπως είναι βουητό;
Το κάνει και με χωρίς ταχύτητα μέσα,με νεκρά δλδ;
 

Giorgos volos

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw gs adventure 1200 07'
Ο τραχύς ήχος μήπως είναι βουητό;
Το κάνει και με χωρίς ταχύτητα μέσα,με νεκρά δλδ;
Είναι ακριβώς ίδιος ο ηχος όταν βρίσκεσαι σε τραχύ οδόστρωμα. Το κανει και με νεκρά ναι
 

Giorgos volos

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw gs adventure 1200 07'
Ρουλεμάν είναι .
Πας για αλλαγή και γρήγορα μην κάνει καμία θερμική κόλληση και τρεχεις
θα τα αλλάξω την έχω αφήσει τη μηχανη και κάθεται δε το διακυνδυνευω
 

Giorgos volos

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw gs adventure 1200 07'
Η ακινησία είναι εχθρος ολων των τροχοφορων
Ήταν και η ώρα του πιστεύω 100000 έφτασε και δε γνωρίζω και ποσο τη προσεχε ο προηγούμενος. Να σημειώσω παντως πως ο τροχος δεν εχει κενά σε σχέση με άλλους που είδα και ο άξονας εχει αλλαχτεί
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αυτό με το ότι δεν έχει κενά με ανησυχεί.
Ελέγξατε τον άξονα τελευταία ;
 

Giorgos volos

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw gs adventure 1200 07'
Αυτό με το ότι δεν έχει κενά με ανησυχεί.
Ελέγξατε τον άξονα τελευταία ;
Ελέγχθηκε ο άξονας δεν είχε κάτι ο ήχος ακούγεται από πίσω παντως από το διαφορικό όταν είμαι στο δρόμο
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ελέγχθηκε ο άξονας δεν είχε κάτι ο ήχος ακούγεται από πίσω παντως από το διαφορικό όταν είμαι στο δρόμο
Έπιασες καθόλου την γωνιακή μετά από βόλτα;
Να δεις άμα καίει(δεν πρέπει).
 

George Pap

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R 1200GSA 2007
Παιδιά καλησπέρα επειδή έχω ενα gs 1200 adv του 2007 και εχω φτάσει 100000 χιλιόμετρα μάλλον παω για αλλαγή ρουλεμαν στο διαφορικο. Διότι ακούω έναν τραχύ ήχο είτε παω με 20 είτε παω με 100. Στις 80000 άλλαξα άξονα. Το ερώτημα είναι γνωρίζουμε κάποιον που να ασχολείται ώστε να τα αντικαταστησω? Να βγάλω το διαφορικο και να το στείλω
Καλησπέρα, επειδή έχω το ίδιο gsa του 2007 με 80000 χλμ και το έχω ήδη στο συνεργείο για αλλαγή άξονα, εσύ έβαλες καινούριο ή επισκευάστηκε όταν σου βγήκε το πρόβλημα; τί συμπτώματα είχες (ήχοι κλπ);
 

Giorgos volos

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw gs adventure 1200 07'
Καλησπέρα, επειδή έχω το ίδιο gsa του 2007 με 80000 χλμ και το έχω ήδη στο συνεργείο για αλλαγή άξονα, εσύ έβαλες καινούριο ή επισκευάστηκε όταν σου βγήκε το πρόβλημα; τί συμπτώματα είχες (ήχοι κλπ);
Ο άξονας έσπασε στο μπροστινό σημείο (ο Σταύρος στη μεριά του σασμάν) και τον άλλαξα ολόκληρο με έναν ελαφρώς μεταχειρισμένο) τωρα είμαι στο στάδιο να αλλάξω τα ρουλεμάν που έχει μέσα το διαφορικό
 
Top Bottom