BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
σπαμ και συγγνωμη...

Κωστη θα ηθελα να μαθω τι συνεβει τελικα με το 1250 του Ιρλανδου που εστειλα στον Παναγιωτοπουλο...
θα ρωτησεις σε παρακαλω τον Σακη ???

:thanx:
Δεν πιστεύω να περιμένεις και τίποτα... φωτογραφίες, ναι :sneaky:;;; :ha
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην επιστροφή χθες ....φουιτ.
Όσα δεν έχω πάθει τόσα χρόνια καβαλάρης μου έχουν τύχει σε 2 μήνες.
Κιτ επισκευής και σε 10 λεπτά έτοιμο

Το diablo είναι για αντικατάσταση έτσι και αλλιώς.
Τρομερό λάστιχο σε όλα του και το πρώτο που φαγώθηκε χωρίς να τετραγωνισει



advphone
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Με κατέβασε ένας φίλος "αγγαρεία" Πειραιά οπότε πέρασα να δω την ζάντα γιατί δεν είχαν πάρει τηλέφωνο.

Έτοιμη μου λέει.
Και....;
Η μία μεριά ήρθε πολύ δύσκολα, η άλλη εύκολα.
Που σημαίνει ....;
Η μία πλευρά ζεστάθηκε υπερβολικά σε προηγούμενη επισκευή και πλέον δεν έχει αντοχή. Τώρα η ζάντα είναι τέλεια αλλά την προσέχεις γιατί ήρθε εύκολα άρα θα στραβωσει εύκολα πάλι και ψάχνεις για άλλη.

Ανθρώπινα τα λάθη και στις επισκευές αλλά γαμώτο, που να βρεις άκρη κιόλας...

Τέλος το χώμα για το XR.

Μια που θα κατέβω στον Άγγελο για την εξάτμιση, θα ρωτήσω και για ζάντα. Μετά κοιτάμε εξωτερικό.

Ο Καραγκιόζης που ενέκρινε τα έργα της περιφέρειας χωρίς σήμανση θα έχει για πάντα την μουτζα μου, όπως και αυτός που έχει "ξεχάσει" την αίτηση για αποζημίωση.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Στην επιστροφή χθες ....φουιτ.
Όσα δεν έχω πάθει τόσα χρόνια καβαλάρης μου έχουν τύχει σε 2 μήνες.
Κιτ επισκευής και σε 10 λεπτά έτοιμο

Το diablo είναι για αντικατάσταση έτσι και αλλιώς.
Τρομερό λάστιχο σε όλα του και το πρώτο που φαγώθηκε χωρίς να τετραγωνισει



advphone
εχει κολλησει τσιχλα στο πισω λαστιχο...
εχεις την απαραιτητη ιπποδυναμη για να ξεκινησει το μηχανακι ή παραμενει κολλημενο στην ασφαλτο ????

παρε με τηλεφωνο να ερθω να σε βοηθησω...
να το δεσουμε με το αφρικα (= japan power) να ξεκολλησει....

:jp
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μόνο με τρανσαλπ ξεκολλάει από άσφαλτο. Επίσης εφταμισο αλλά 50% παραπάνω δύναμη.


Δεν ξέρω που πήγε για επισκευή η ζάντα, ήταν συνεργάτης του λαστιχά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ζάντα παρελήφθη επιτέλους.

Δεν με βλέπω κεφάτο για βιδώματα απόψε, οπότε από αύριο συναρμολόγηση και πρέπει να κάνω ένα trial run να δω αν κουνάει ακόμα.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Ζάντα παρελήφθη επιτέλους.

Δεν με βλέπω κεφάτο για βιδώματα απόψε, οπότε από αύριο συναρμολόγηση και πρέπει να κάνω ένα trial run να δω αν κουνάει ακόμα.
Δες το αυριο ανεβαινοντας Δομοκο...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δες το αυριο ανεβαινοντας Δομοκο...
36ωρο με το XR στα καπάκια για συγκριτικό; Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι, να ψάξω για πρόγραμμα που συγκρίνει τα ίχνη του GPS και που μπορεί να δει διαφορές σε ταχύτητες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κυριακή ημέρα προκοπής. Aυτό λέω στον εαυτό μου για να δικαιολογήσω το ότι με 4 ώρες ύπνο δεν έχω διάθεση να καβαλήσω, οπότε ας κάνω μερικές δουλειές.

Πιο ήσυχη δουλειά της ημέρας, πάμε στον κήπο να βιδώσουμε ένα δαχτυλίδι ABS και δύο δισκόπλακες, πόσο να θέλει, πέντε λεπτά μαζί με μερικές ρουφηξιές καφέ;

Σταμάτησα από την πρώτη βίδα, εντυπωσιασμένος.

Σε τι είδους ανθρώπους εμπιστευόμαστε τη ζωή μας, αλήθεια. Εντάξει είπαμε ότι η ζάντα θα πάρει την άγουσα για διακοσμητικό σε τοίχο σιγά σιγά, είπαμε ότι η επισκευή της έγινε πολύ λάθος, ίσως επικίνδυνα λάθος. Δεν θα χρειαζόταν επισκευή αν η Περιφέρεια Αττικής που διαφημίζει στο youtube προεκλογικά πόσα λεφτά έχει δώσει σε έργα δεν είχε κάνει επικίνδυνη κακοτεχνία στο συγκεκριμένο έργο που χάλασε την ζάντα σε πρώτη φάση.

Γιατί σταμάτησα στην πρώτη βίδα; Γιατί δεν βιδώνει με το χέρι, πράγμα που δεν είναι ποτέ καλό σημάδι, βγάζω κοιτάζω έχει ένα ωραίο κομμάτι από σπείρωμα να κρέμεται μέσα στην τρύπα... Γιατί (υποθέτω ότι) ο μάστορας που την συναρμολόγησε απλά πάτησε τις βίδες με το αερόκλειδο, με την βρώμα από την κατεργασία και το βάψιμο και έχει κάνει τα πάντα ίσιωμα εκεί μέσα, στο "ρηχό" κομμάτι τουλάχιστον.

Προβλήματα που λύνονται με λεφτά δεν είναι προβλήματα, δεν ξέρω ποιός το είπε, ας πούμε ότι υπό συνθήκες (δηλαδή αν μπορείς να πληρώσεις), έχει δίκιο.

Αν τσακιστείς επειδή ο ένας άφησε τον δρόμο στην τύχη του, ο άλλος αντί να σου φτιάξει σου χάλασε περισσότερο την ζάντα και ο άλλος δεν πρόσεξε τα φρένα... Τι να πω, τι.

Ενοχλεί που γράφουμε ότι ζούμε από τύχη, σε κάθε τομέα. Ενοχλεί επειδή λέμε για τους μάστορες. Άσε το θέμα λεφτά για μιά στιγμή, ο κάθε τυχαίος που παίζει με την ζωή μας κοιμάται καλά τα βράδια; (ξέρω ότι κοιμάται μιά χαρά, ρητορική ήταν η ερώτηση).

/rant τέλος, πάω να κόψω χορτάρια να ξεχαστώ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και μέχρι να βρω άκρη με τα υπόλοιπα...

Το mutant μπορεί να το έχει φωτό σε XR η Dunlop αλλά αν βάλεις το "τι ταιριάζει στο μηχανάκι μου"... Τρίτη επιλογή.

Η τιμή σε γνωστό ψαχτηρι είναι καλή πάντως.



 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι έχουμε???
Χορευτικά?
Βελτιωτικά.....είναι κάποιες φορές που φαίνεται over power.
Δεν είναι εύκολο να το καταλάβει κάποιος βέβαια που δεν έχει τόσες φοραδες
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σου φάνηκε λίγο το ΟΕΜ? Γενικά, είναι πολύ σταθερό το BMW...
Όντως.....αλλά έχω διαβάσει καλά πράγματα και το ότι είναι ρυθμιζόμενο είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με ΟΕΜ
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Όντως.....αλλά έχω διαβάσει καλά πράγματα και το ότι είναι ρυθμιζόμενο είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με ΟΕΜ
Σωστά.
Στο S1000R μου είχε φανεί πιο αναγκαίο το καλύτερο σταμπιλιζατέρ αλλά τελικά έδωσα το μηχανάκι πριν το αναβαθμίσω, στο XR για να είμαι ειλικρινής δεν ένοιωσα πουθενά την ανάγκη για κάτι καλύτερο. Η μόντα με το παχύτερο λάδι είναι μια λύση αλλά αφού βρήκες και έδωσες το δικό σου, μια χαρά, λέγονται καλά λόγια για το Hyperpro.
 
Top Bottom