CFMOTO 450MT

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Test - CFMOTO 450MT 2024 - Αποστολή στις Φιλιππίνες

 

Airhead

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Daytona Maveric 500 2021
Το 21 μπροστά το ακούω. Το πίσω γιατί να μπεις να ψάχνεις για 18? Άπειρα καλά χωμάτινα έχουν πίσω 17. Στη τελική ψαξου λίγο αν μπορείς να κουμπώσεις κάνα στεφάνι excel μπροστά 21 και να πλέξεις στα μαμά κέντρα το στεφάνι.

Πήγα και ρώτησα σε μάστορα. Μου είπε επί λέξη: "άμα δεν είναι και το στεφάνι με ίδιες γωνίες με το μαμά το πλέξιμο σωστά δε θα γίνει" γιατί είναι Xlaced.

Για 18 δεν τρελαίνωμαι αλλά όσα μηχανάκια έχω δοκιμάσει με 21, όσα έχουν 18 πίσω στρίβουν και κρατάνε καλύτερα. Προφανώς είναι θέμα στησίματος και γεωμετρίας.

Συνεχίζω το ψάξιμο αλλά είναι και δύσκολο καθότι μιλάμε για κάτι που να μη βγει 1000 ευρώ ο τροχός η μετατροπή. Ιδανικά με μτχ
 

Airhead

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Daytona Maveric 500 2021
Και αν πας από 19 σε 21 χωρίς να ανέβεις και πίσω έστω μία ίντσα θα θες μία ίντσα ρίξιμο τις πλάκες για να κρατήσεις παραπλήσια γεωμετρία.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και αν πας από 19 σε 21 χωρίς να ανέβεις και πίσω έστω μία ίντσα θα θες μία ίντσα ρίξιμο τις πλάκες για να κρατήσεις παραπλήσια γεωμετρία.
Πράγματι άμα πας σε 21/18 ανεβαίνεις ακριβώς μπρος πίσω περίπου 38mm απ ότι είδα τα νούμερα. Περίπου δηλαδή θα ψηλώσει το μηχανάκι 4 πόντους και παίρνεις και 2 πόντους όφελος στην απόσταση στη κοιλιά.

Φυσικά θα θες πατέντα να στηρίξεις φτερό ψηλά τύπου enduro και να καταργήσεις το υπάρχον φτερό ρόδας.

Δεν θέλω να σε πικρανω αλλά δεν θα βρεις να κάνεις κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον. Όχι εύκολα και μάλλον όχι σε κάτω από 1500€ κόστος. Η μόνη σου ελπίδα θα ήταν να ταιριάζες στεφάνια με ακτίνες. Αν κανείς να ψάξεις ολόκληρες ζάντες με κεντρα σημαίνει δισκοπλακες άλλες, ταίριασμα δισκοπλακες στις δαγκάνες, άντε να δουλέψει το abs (ποτέ),άντε να ταιριάζουν οι άξονες, γενικά δεν μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία σε μηχανάκι 4-5 χιλιάρικα. Η θα βρεις στεφάνια να πλέξεις η θα πρέπει να ψάξεις κάτι άλλο πιστεύω.
 

vagg

Μέλος
Όνομα
vaggelis
Μοτό
crypton r 115
εντωμεταξυ, συγγνωμη κιολας αν κουραζω η ο,τι. δε πιστευω οτι ειμαι και ο πιο "γνωστης" για να συζητησω, αλλα επειδη το σκεφτομαι οτι ειναι η ΜΟΝΗ προσβασιμη μηχανη που θα μπορουσα να αγορασω και να ειμαι εγω το πρωτο χερι. θυμαμαι και σε παλιοτερα μηνυματα που συζητουσαμε για τη μηχανη, για τη δυναμη, τη ταχυτητα και ολα αυτα. και χθες που ειδα στο δρομο την υπεροχη xt660z που πραγματικα θα ηθελα να ειχα τη δυνατοτητα να μπορω να τη παρω (και σα μεταχειρισμενη αυτη σκεφτομουν). οταν λετε, οσοι εχετε εμπειρια απο μηχανες (γιατι εγω δεν εχω ξαναλεω), για τη ταχυτητα, τη ροπη, το κοφτη κλπ. πως τη συγκρινετε με τη tenere 660; μια μηχανη μονοκυλινδρη, ψοφια απο ο,τι εχω μαθει στις χαμηλες, βαρια οπως λενε (και λεμε και για τη 450mt). η tenere δηλαδη κανει προσπερασεις στην εθνικη σε φορτηγα; επισης και σε ξενα φορουμς που παρακολουθω, δε συζητανε καθολου για ταχυτητες και που κοφτιαζει και και και. συγγνωμη αν σας κουραζω η σας ενοχλω η φαινεται ο τονος μου και το υφος μου καπως. ξαναλεω οτι ουτε γνωστης ειμαι, ουτε κατεχω ουτε τιποτα. απλως ειναι η πρωτη μηχανη που μου δινει τη δυνατοτητα να καταφερω να αγορασω πρωτο χερι με δικα μου λεφτα και να ξερω τα παντα για αυτην και να τη setαρω οπως εγω θελω.
Υ.Γ η xt660z πχ πλεον επειτα απο 18-20 χρονια στο car πωλειται 4000-5000...γιατι να μη δωσει καποιος ενα χιλιαρικο ακομα να παρει την mt450 ;
αν θελει κανεις να συζητησει και να με βοηθησει και μενα θα ηταν ομορφο.
σας ευχαριστω πολυ ολους
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
εντωμεταξυ, συγγνωμη κιολας αν κουραζω η ο,τι. δε πιστευω οτι ειμαι και ο πιο "γνωστης" για να συζητησω, αλλα επειδη το σκεφτομαι οτι ειναι η ΜΟΝΗ προσβασιμη μηχανη που θα μπορουσα να αγορασω και να ειμαι εγω το πρωτο χερι. θυμαμαι και σε παλιοτερα μηνυματα που συζητουσαμε για τη μηχανη, για τη δυναμη, τη ταχυτητα και ολα αυτα. και χθες που ειδα στο δρομο την υπεροχη xt660z που πραγματικα θα ηθελα να ειχα τη δυνατοτητα να μπορω να τη παρω (και σα μεταχειρισμενη αυτη σκεφτομουν). οταν λετε, οσοι εχετε εμπειρια απο μηχανες (γιατι εγω δεν εχω ξαναλεω), για τη ταχυτητα, τη ροπη, το κοφτη κλπ. πως τη συγκρινετε με τη tenere 660; μια μηχανη μονοκυλινδρη, ψοφια απο ο,τι εχω μαθει στις χαμηλες, βαρια οπως λενε (και λεμε και για τη 450mt). η tenere δηλαδη κανει προσπερασεις στην εθνικη σε φορτηγα; επισης και σε ξενα φορουμς που παρακολουθω, δε συζητανε καθολου για ταχυτητες και που κοφτιαζει και και και. συγγνωμη αν σας κουραζω η σας ενοχλω η φαινεται ο τονος μου και το υφος μου καπως. ξαναλεω οτι ουτε γνωστης ειμαι, ουτε κατεχω ουτε τιποτα. απλως ειναι η πρωτη μηχανη που μου δινει τη δυνατοτητα να καταφερω να αγορασω πρωτο χερι με δικα μου λεφτα και να ξερω τα παντα για αυτην και να τη setαρω οπως εγω θελω.
Υ.Γ η xt660z πχ πλεον επειτα απο 18-20 χρονια στο car πωλειται 4000-5000...γιατι να μη δωσει καποιος ενα χιλιαρικο ακομα να παρει την mt450 ;
αν θελει κανεις να συζητησει και να με βοηθησει και μενα θα ηταν ομορφο.
σας ευχαριστω πολυ ολους
Εννοείται 450mt έναντι tenere 660. Ούτε συζήτηση.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εντωμεταξυ, συγγνωμη κιολας αν κουραζω η ο,τι. δε πιστευω οτι ειμαι και ο πιο "γνωστης" για να συζητησω, αλλα επειδη το σκεφτομαι οτι ειναι η ΜΟΝΗ προσβασιμη μηχανη που θα μπορουσα να αγορασω και να ειμαι εγω το πρωτο χερι. θυμαμαι και σε παλιοτερα μηνυματα που συζητουσαμε για τη μηχανη, για τη δυναμη, τη ταχυτητα και ολα αυτα. και χθες που ειδα στο δρομο την υπεροχη xt660z που πραγματικα θα ηθελα να ειχα τη δυνατοτητα να μπορω να τη παρω (και σα μεταχειρισμενη αυτη σκεφτομουν). οταν λετε, οσοι εχετε εμπειρια απο μηχανες (γιατι εγω δεν εχω ξαναλεω), για τη ταχυτητα, τη ροπη, το κοφτη κλπ. πως τη συγκρινετε με τη tenere 660; μια μηχανη μονοκυλινδρη, ψοφια απο ο,τι εχω μαθει στις χαμηλες, βαρια οπως λενε (και λεμε και για τη 450mt). η tenere δηλαδη κανει προσπερασεις στην εθνικη σε φορτηγα; επισης και σε ξενα φορουμς που παρακολουθω, δε συζητανε καθολου για ταχυτητες και που κοφτιαζει και και και. συγγνωμη αν σας κουραζω η σας ενοχλω η φαινεται ο τονος μου και το υφος μου καπως. ξαναλεω οτι ουτε γνωστης ειμαι, ουτε κατεχω ουτε τιποτα. απλως ειναι η πρωτη μηχανη που μου δινει τη δυνατοτητα να καταφερω να αγορασω πρωτο χερι με δικα μου λεφτα και να ξερω τα παντα για αυτην και να τη setαρω οπως εγω θελω.
Υ.Γ η xt660z πχ πλεον επειτα απο 18-20 χρονια στο car πωλειται 4000-5000...γιατι να μη δωσει καποιος ενα χιλιαρικο ακομα να παρει την mt450 ;
αν θελει κανεις να συζητησει και να με βοηθησει και μενα θα ηταν ομορφο.
σας ευχαριστω πολυ ολους
Αγαπητέ φίλε
Οι προβληματισμοι σου είναι φυσιολογικοι
Αν ειμουν στην θέση σου με μεγάλη ευκολία θα έπαιρνα το καινούργιο mt 450
Πολύ έξυπνο εργαλείο !!!! πρακτικό ,οικονομικό ,δυνατό (δυκιλυνδρο) φορτωμένο με όλα τα καλά φθηνό και ότι πρέπει για την ελληνική πραγματικότητα

ΥΓ
Μάλλον θα το πάρω
 

vagg

Μέλος
Όνομα
vaggelis
Μοτό
crypton r 115
σας ευχαριστω πολυ που εστω και λιγο ενισχυετε την επιλογη αυτης της μοτοσυκλετας. γενικοτερα δε πιστευω πως απευθυνεται σε ατομα που ειτε εχουν την οικονομικη ανεση να πανε σε κατι αλλο μεγαλυτερου κυβισμου, η πιο ακριβης επιλογης γενικοτερα. πιστευω αρκετα οτι απευθυνεται σε ατομα τα οποια δε μπορουν τοσο ανετα να διαθεσουν ενα τεραστιο χρηματικο ποσο για μια καινουρια μηχανη.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Αν κάνει και δικαβαλα είναι καλύτερο το 660 αρκεί νά είναι σέ μία καλή κατάσταση
Το ότι ζητάνε 5000 δεν σημαίνει ότι τα παίρνουν
 

Airhead

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Daytona Maveric 500 2021
Πράγματι άμα πας σε 21/18 ανεβαίνεις ακριβώς μπρος πίσω περίπου 38mm απ ότι είδα τα νούμερα. Περίπου δηλαδή θα ψηλώσει το μηχανάκι 4 πόντους και παίρνεις και 2 πόντους όφελος στην απόσταση στη κοιλιά.

Φυσικά θα θες πατέντα να στηρίξεις φτερό ψηλά τύπου enduro και να καταργήσεις το υπάρχον φτερό ρόδας.

Δεν θέλω να σε πικρανω αλλά δεν θα βρεις να κάνεις κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον. Όχι εύκολα και μάλλον όχι σε κάτω από 1500€ κόστος. Η μόνη σου ελπίδα θα ήταν να ταιριάζες στεφάνια με ακτίνες. Αν κανείς να ψάξεις ολόκληρες ζάντες με κεντρα σημαίνει δισκοπλακες άλλες, ταίριασμα δισκοπλακες στις δαγκάνες, άντε να δουλέψει το abs (ποτέ),άντε να ταιριάζουν οι άξονες, γενικά δεν μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία σε μηχανάκι 4-5 χιλιάρικα. Η θα βρεις στεφάνια να πλέξεις η θα πρέπει να ψάξεις κάτι άλλο πιστεύω.
Φτερό από κάποιο θα βρεις να ταιριάξει έστω με πατέντα. Οι πλάκες πέφτουνε αλλά ναι αν δεν βρεθούν στεφάνια και μάλιστα Akront για να έχεις σίγουρα σωστή κλίση στο δέσιμο με ακτίνες δε γίνεται. Αλλά στεφάνια από υπάρχοντα μτχ μόνο από παλια bmw και δεν υπάρχουν σε νορμάλ λεφτά τουλάχιστον. Η παλιά Akront έκλεισε, η μονάδα παραγωγής έχει πάει Κίνα, η Morad πουλάει τσοπεραδικα πράματα της, ένας Ιταλός μονταρει κάποια άλλα της και να ξαναβαφτιζει... Βαρέθηκα να ψάχνω. Πιο φτηνά αλλάζεις μηχανή για τροχούς ούτε για πλάκα.
 

Airhead

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Daytona Maveric 500 2021
Έστειλα mail στη cfmoto. Απαντησαν αμέσως και μαγκιά τους. Αλλά σπάστε πλάκα που τσάμπα πάει τόσο μάρκετινγκ. Για test ride απο το Μάη και μετά. Διαθεσιμότητα για να αγοράσεις δεν ξέρουν. Στο τέλος θα ψηθουμε και τα μηχανάκια θα υπάρχουν... με τα πρωτοβροχια!
 

fumantsu

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE R
Έστειλα mail στη cfmoto. Απαντησαν αμέσως και μαγκιά τους. Αλλά σπάστε πλάκα που τσάμπα πάει τόσο μάρκετινγκ. Για test ride απο το Μάη και μετά. Διαθεσιμότητα για να αγοράσεις δεν ξέρουν. Στο τέλος θα ψηθουμε και τα μηχανάκια θα υπάρχουν... με τα πρωτοβροχια!
Δυστυχώς οι πρώτες δύο φουρνιές όπως "αναφέρεται" στο internet είναι ήδη σε προπαραγγελίες.
Και φίλος το θέλει και τόσο καιρό δε το παραγγέλνει γιατί νομίζει θα το βρει στο ράφι. Όταν του είπα να το ψάξει έπαθε μια φρίκη γιατί μάλλον νόμιζε μακαρόνια.

Λόγο covid και μετά υπήρξε μεγάλο πρόβλημα σε παραγωγές, παραδόσεις κλπ.
Και τα πράγματα είναι καλύτερα απ'οτι παλιότερα.
Ειδικά ότι εισάγεται απο Κίνα παλιά έκανε το λιγότερο 30+ μέρες.

Κοίτα που φτάσαμε σε ηλικία να κοιτάμε την παγκόσμια αγορά.... σε λίγο θα βλέπω και ειδήσεις FFS.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Προφανώς και θα υπάρξει και παγκόσμια ζήτηση αλλά εν τέλει οι Κινέζικες εταιρείες σε πολλές μοτοσυκλέτες έχουν σοβαρό θέμα στις παραδόσεις.

Voge DSX525 περιμένουν μήνες και μήνες
KOVE 500X-maverick τώρα είδα σε μια ομάδα λένε θα έρθουν καλοκαίρι
voge 300 rally όταν είχα πάει να ρωτήσω για καινούργιο μου είπαν περιμένουν σε κάνα 2μηνο
cfmoto τώρα με το 450MT καλά Χριστύγεννα, ειδικά όπως φαίνεται να πάει το πράγμα
RE Himalayan (να πούμε και έναν Ινδό) μια απο τα ίδια

Βασικά για να μην λέμε μόνο τους Κινέζους και σε κάτι Ιάπωνες ακους κάτι τρελά. μέχρι και για σκουτερ κατι 6μηνα αναμονή

Δηλαδή τί φάση..! Κρατήστε αυτά που έχετε!

Εν τω μεταξύ ποτέ δεν θα έβαζα παραγγελία να το παρω σε 6μήνες. Σε 6 μηνες μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη.
 

parkaris

Μέλος
Όνομα
-
Μοτό
cbf125
Οι Κινέζοι έχουν αποδείξει ότι αλλάζουν πάνω στο χρόνο πραματακια στα μηχανάκια,πες το αυτοκόλλητα πες το μαρσπιε και αναρτήσεις,αν το μηχανάκι δεν έχει κάνα μήνα Μαξ παράδοση μην τρελεναιστε,το θέμα έχει καταντήσει σαν τους υπολογιστές, κάθε 6μηνο και κάτι καινούργιο ,όταν υπάρχει και έχετε τα χρήματα πάρτε το.
Ειδικά το 525 αν δεν βγάλει χοντρές μαλακίες ,λογικά θα έρχεται κάποια και με αναρτήσεις σαν το μαβερικ.
o_O
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Προφανώς και θα υπάρξει και παγκόσμια ζήτηση αλλά εν τέλει οι Κινέζικες εταιρείες σε πολλές μοτοσυκλέτες έχουν σοβαρό θέμα στις παραδόσεις.

Voge DSX525 περιμένουν μήνες και μήνες
KOVE 500X-maverick τώρα είδα σε μια ομάδα λένε θα έρθουν καλοκαίρι
voge 300 rally όταν είχα πάει να ρωτήσω για καινούργιο μου είπαν περιμένουν σε κάνα 2μηνο
cfmoto τώρα με το 450MT καλά Χριστύγεννα, ειδικά όπως φαίνεται να πάει το πράγμα
RE Himalayan (να πούμε και έναν Ινδό) μια απο τα ίδια

Βασικά για να μην λέμε μόνο τους Κινέζους και σε κάτι Ιάπωνες ακους κάτι τρελά. μέχρι και για σκουτερ κατι 6μηνα αναμονή

Δηλαδή τί φάση..! Κρατήστε αυτά που έχετε!

Εν τω μεταξύ ποτέ δεν θα έβαζα παραγγελία να το παρω σε 6μήνες. Σε 6 μηνες μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη.
Όλοι οι δρόμοι στο CRF οδηγούν. :laugh::wacky::laugh:
 
Top Bottom