CRF 1000L AFRICA preparing for big trips

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
onroad, έχεις την κανονική τη σέλα ή τη χαμηλή;
Καλησπέρα , έχω την κανονική και την έχω χαμηλώσει περίπου 2cm .
Με ύψος 1,75 το πατάω καλά τώρα !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Γι'αυτους που πανε/ταξιδευουν στο χωμα, ενα ακομη σετ καγκελων που δεν περνανε ψηλα πανω απο το μηχανακι ειναι αυτα της Καναδεζικης Outback Motortek (εχουν αναφερθει προηγουμενα σ'αυτο το νημα). Ειναι φοβερα στιβαρα, αν και απο τις φωτο φαινοντουσαν λιγο "agricultural". Τα ειδαμε απο κοντα στο Bishkek του Kyrgizstan στον τελος του ταξιδιου πανω στο CRF1000 του Πολωνου Bartek, και απο κοντα δειχνουν μια χαρα. Προστατευουν και το πλαϊνο καπακι και ο Bartek ταχει συνδυασει με την αλουνινενια ποδια της Motortek. Αν ταχα δει απο κοντα πριν βαλω τα SW-Motech θαβαζα μαλλον αυτα και θα κραταγα την μαμισια ποδια-στριγκακι, απο την αλλη βεβαια τα Motech μαζι με την ποδια Xtreme της ΚΤουρατεκ που εβαλα προστεψανε πολυ καλα το μηχανακι στις πτωσεις που ειχα.

Τα βαζω εδω για πληροτητα σχετικα με τον εξοπλισμο του CRF.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Καλησπέρα , έχω την κανονική και την έχω χαμηλώσει περίπου 2cm .
Με ύψος 1,75 το πατάω καλά τώρα !
Sent from my iPhone using Tapatalk
Σε ευχαριστώ για την απάντηση...να ρωτήσω γιατί δεν επέλεξες τη χαμηλή σέλα; ηταν θεμα οικονομικό ή άλλος λόγος;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Σε ευχαριστώ για την απάντηση...να ρωτήσω γιατί δεν επέλεξες τη χαμηλή σέλα; ηταν θεμα οικονομικό ή άλλος λόγος;
Δεν ήξερα ότι υπάρχει , όταν το έμαθα δεν ασχολήθηκα παραπάνω μιας και πήγα σε γνωστό μοτοσελομαγαζο και με 20€ την χαμήλωσα .
Έχω φτιάξει εκεί άλλες 3 σέλες σε προηγούμενα μηχανάκια μου !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Δεν ήξερα ότι υπάρχει , όταν το έμαθα δεν ασχολήθηκα παραπάνω μιας και πήγα σε γνωστό μοτοσελομαγαζο και με 20€ την χαμήλωσα .
Έχω φτιάξει εκεί άλλες 3 σέλες σε προηγούμενα μηχανάκια μου !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κωστα.......μην σκας......δεν εισαι....."κοντος"......τα μηχανακια που παιρνεις ειναι....."ψηλα" !!!!!!!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δεν ήξερα ότι υπάρχει , όταν το έμαθα δεν ασχολήθηκα παραπάνω μιας και πήγα σε γνωστό μοτοσελομαγαζο και με 20€ την χαμήλωσα .
Έχω φτιάξει εκεί άλλες 3 σέλες σε προηγούμενα μηχανάκια μου !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με 20 ευρω.... σου "εδινα" εγω 30 ποντους....:roflmao::roflmao::roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Έτοιμο , μπορεί να του αλλάξω θέση με το κινητό και να ενισχύσω την άθλια από αντοχή εργοστασιακή μπάρα !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Είναι χαμηλά...θα έχεις ένα θεματάκι Εκεί!
Ιδίως όταν ακολουθείς ίχνος!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays

Έτοιμο , μπορεί να του αλλάξω θέση με το κινητό και να ενισχύσω την άθλια από αντοχή εργοστασιακή μπάρα !


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αλλαξε του θεση Κωστα....
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Χειμερινή ενδυμασία : κάτσαμε με ένα φίλο και σκευτικαμε πως θα μπορούσαμε να βάλουμε ψηλό φτερό κτλ για να μην μπουκώνει από τις λάσπες , μελετήσαμε δυο αλλά κιτ που υπάρχουν στην αγορά και σχεδιασαμε την δίκη μας βελτιωμένη έκδοση .
Πήγαμε σε ένα μηχανουργείο και κατασκεύασε αυτό που του ζητήσαμε , δλδ μια γέφυρα αλουμινίου .
Κατασκευάστηκε , τοποθετήθηκε άμεσα.

Στη συνέχεια κατασκεύασα σωληνάκι υψηλής πίεσης με μεγαλύτερο μήκος .

Το επόμενο βήμα ήταν να πάω στο γκαράζ φίλου και να αναλάβει να αλλάξει το σωληνάκι και να βάλει τα μεταλλικά ελάσματα που κρατάνε τα σωληνάκια φρενών μακριά από το λάστιχο και στο τελος τοποθετήσαμε τις καλαμιδες .

Στο μέλλον θα βελτιώσω το κομμάτι με τις καλαμιδες αλλά βιαζόμουν να τελειώσω για να προλάβω την τελευταία εκδρομή τις χρονιας και βλέπουμε τι θα κάνουμε στο μέλλον .

Θα βάλω σύντομα 2-3 λασπωμένες φωτογραφίες .

Θέλω να ευχαριστήσω τον φίλο Γ. για την βοήθεια στον αρχικό σχεδιασμό και την υλοποίηση , τον Π. για την χορηγία φτερου και καλαμιδων και τον Κ. για την τοποθέτηση ,τον καφέ τα «μπινελικια»και τα μελομακάρονα .



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Χειμερινή ενδυμασία : κάτσαμε με ένα φίλο και σκευτικαμε πως θα μπορούσαμε να βάλουμε ψηλό φτερό κτλ για να μην μπουκώνει από τις λάσπες , μελετήσαμε δυο αλλά κιτ που υπάρχουν στην αγορά και σχεδιασαμε την δίκη μας βελτιωμένη έκδοση .
Πήγαμε σε ένα μηχανουργείο και κατασκεύασε αυτό που του ζητήσαμε , δλδ μια γέφυρα αλουμινίου .
Κατασκευάστηκε , τοποθετήθηκε άμεσα.

Στη συνέχεια κατασκεύασα σωληνάκι υψηλής πίεσης με μεγαλύτερο μήκος .

Το επόμενο βήμα ήταν να πάω στο γκαράζ φίλου και να αναλάβει να αλλάξει το σωληνάκι και να βάλει τα μεταλλικά ελάσματα που κρατάνε τα σωληνάκια φρενών μακριά από το λάστιχο και στο τελος τοποθετήσαμε τις καλαμιδες .

Στο μέλλον θα βελτιώσω το κομμάτι με τις καλαμιδες αλλά βιαζόμουν να τελειώσω για να προλάβω την τελευταία εκδρομή τις χρονιας και βλέπουμε τι θα κάνουμε στο μέλλον .

Θα βάλω σύντομα 2-3 λασπωμένες φωτογραφίες .

Θέλω να ευχαριστήσω τον φίλο Γ. για την βοήθεια στον αρχικό σχεδιασμό και την υλοποίηση , τον Π. για την χορηγία φτερου και καλαμιδων και τον Κ. για την τοποθέτηση ,τον καφέ τα «μπινελικια»και τα μελομακάρονα .



Sent from my iPhone using Tapatalk
Φωτο απο μελομακαρονα ?


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Ομορφο αλλα σε αλμα μηπως βρισκει το εμπρος τμημα του;

Κανεις δεν ειδε τα χλμ. 27 666 :D ....
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Από τις φωτογραφίες δε νομίζω να βρίσκει. Ωραίο αποτέλεσμα και είναι το πρώτο ψηλοφτερο καινούργιο Africa που βλέπω προσωπικά.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Τα πάντα για την ανάρτηση , σε 3 μέρες θα είναι στην Ελλάδα Africa με ολόκληρο χρυσό πιρούνι (-3000€ από τον λογαριασμό του ιδιοκτήτη )


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom