CRF1100L - AFRICA TWIN & AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εδώ που τα λέμε, ο Θάνος πήρε το μοντέλο με το eera οπότε δεν θα έπρεπε να ασχοληθεί με τίποτα γιατί υποτίθεται ότι πλήρωσε για να ασχοληθεί ο υπάλληλος που έκανε την επιλογή και προγραμματισμό των ρυθμίσεων του λογισμικού.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Εδώ που τα λέμε, ο Θάνος πήρε το μοντέλο με το eera οπότε δεν θα έπρεπε να ασχοληθεί με τίποτα γιατί υποτίθεται ότι πλήρωσε για να ασχοληθεί ο υπάλληλος που έκανε την επιλογή και προγραμματισμό των ρυθμίσεων του λογισμικού.
Ισχύει , έχει βέβαια δυνατότητα για αρκετή παραμετροποίηση αλλά δεν θα ασχοληθώ παραπάνω , της πήρα για καλύτερες , εννοείται ούτε να βελτιώσω ανάρτηση , θα προσπαθήσω να τα φέρω στα μέτρα μου αλλιώς έφυγε έργο
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Νομίζω ότι η υλοποίηση των Honda - Showa στο Άφρικα δεν ρυθμίζει ενεργητικά τις αναρτήσεις.

Έχει τρία ή τέσσερα σεταρίσματα επιλογής (μονός. δικάβαλος. κλπ ) φιξ, στα οποία αν πχ ο οδηγός είναι αρκετά βαρύς και δεν καλύπτεται από το βασικό σετ, μπορεί να παρέμβει διορθωτικά από το μενού της οθόνης και να κρατήσει το σετάρισμα που τον ικανοποιεί αποθηκευμένο στο user1

Πίστευα ότι στα 2024 έγιναν ενεργητικές , αλλά μάλλον δεν.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Νομίζω ότι η υλοποίηση των Honda - Showa στο Άφρικα δεν ρυθμίζει ενεργητικά τις αναρτήσεις.

Έχει τρία ή τέσσερα σεταρίσματα επιλογής (μονός. δικάβαλος. κλπ ) φιξ, στα οποία αν πχ ο οδηγός είναι αρκετά βαρύς και δεν καλύπτεται από το βασικό σετ, μπορεί να παρέμβει διορθωτικά από το μενού της οθόνης και να κρατήσει το σετάρισμα που τον ικανοποιεί αποθηκευμένο στο user1

Πίστευα ότι στα 2024 έγιναν ενεργητικές , αλλά μάλλον δεν.
Λοιπόν έχει 4 ρυθμίσεις , μόνος , διπλος , μόνος με βαλίτσα και διπλός με βαλίτσα . Αυτό ουσιαστικά ρυθμίζει το pre load το όπιο μπορείς να το ρυθμίσεις και μόνος σου απτό μενού μικρό μετρικά δηλαδή ανά ένα κλικ , στο μόνος έχει το preload στο 5 κλικ , στο μόνος με βαλίτσα το έχει στο 8 στα 2 άτομα νομίζω στο 15-18 κάπου εκεί και γύρο στο 20 με 2 άτομα συν βαλίτσες .

από κει και πέρα έχει μια ρύθμιση που την λέει over all / soft - medium - high. Αυτό αν το βάλω στο high πχ αν πατήσω λακκούβα την ακούω , είναι για σπορ οδήγηση και Μετά ξεχωριστά έχει front / soft - medium- high και back soft - medium - high .

όλα αυτά μπορείς να τα παραμετροποίησης διαφορετικά δηλαδή , να έχω preload στο 10 , over all medium , front hard κ back medium .
τρεχα γυρεύε και χόρευε
 
Τελευταία επεξεργασία:

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Θάνο αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς
Όταν βρεις το σετάρισμα που σε ικανοποιεί θα απολαύσεις πραγματικά την μοτοσυκλέτα σου.

Το μπροστινό άφησε το στην αρχή σε μια στάνταρ θέση και ασχολήσου με την πίσω ανάρτηση μία ρύθμιση την φορά και δοκιμή

Το ότι το κάνεις από την οθόνη είναι ένα ατού
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Λοιπόν έχει 4 ρυθμίσεις , μόνος , διπλος , μόνος με βαλίτσα και διπλός με βαλίτσα . Αυτό ουσιαστικά ρυθμίζει το pre load το όπιο μπορείς να το ρυθμίσεις και μόνος σου απτό μενού μικρό μετρικά δηλαδή ανά ένα κλικ , στο μόνος έχει το preload στο 5 κλικ , στο μόνος με βαλίτσα το έχει στο 8 στα 2 άτομα νομίζω στο 15-18 κάπου εκεί και γύρο στο 20 με 2 άτομα συν βαλίτσες .

από κει και πέρα έχει μια ρύθμιση που την λέει over all / soft - medium - high. Αυτό αν το βάλω στο high πχ αν πατήσω λακκούβα την ακούω , είναι για σπορ οδήγηση και Μετά ξεχωριστά έχει front / soft - medium- high και back soft - medium - high .

όλα αυτά μπορείς να τα παραμετροποίησης διαφορετικά δηλαδή , να έχω preload στο 10 , over all medium , front hard κ back medium .
τρεχα γυρεύε και χόρευε
τα @@κια σας και 6 αυγά…

Γυρνάτε πίσω στη σημαία
Ξηλώστε τα σήματα
Κατεβαίνεται
Δεν κάνετε δεξία
Κάνετε ευθεία απέναντι στον αλλο το λόφο
Ανεβαίνετε
Κατεβαίνετε
Υλοτόμηση
Δρόμο απο υλοτόμηση αριστερά
Δεξιά
Στον επόμενο δρόμο αριστερά
Πατήστε 1,5-2 χιλιόμετρα
Βρίσκετε δρόμο δεξιά
Και γυρνάτε πίσω απο Αμυγδαλή.


Βάλτα όλα στο high:woot::woot::woot:

 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το θέμα είναι...

Πόσο "αγωνιστικό" σεταπ έχει το Άφρικα πια που είναι τόσο πολύ ευαίσθητο στα κλικ, δηλαδή για όνομα κάπου, διαβάζει και το πορτοκαλί αδερφάτο
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Θάνο αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς
Όταν βρεις το σετάρισμα που σε ικανοποιεί θα απολαύσεις πραγματικά την μοτοσυκλέτα σου.

Το μπροστινό άφησε το στην αρχή σε μια στάνταρ θέση και ασχολήσου με την πίσω ανάρτηση μία ρύθμιση την φορά και δοκιμή

Το ότι το κάνεις από την οθόνη είναι ένα ατού
Θα το προσπαθήσω Γιάννη , σε ευχαριστώ
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε δεν μπλέκεις λέμε :wacky:
Αν δεν το είχα οδηγήσει, θα έλεγα ότι... Άντε ίσως. Αλλά επειδή έχω μια ιδέα, εντάξει, οι δικαιολογίες που βρίσκονται κάθε φορά για το κάθε τι μου φαίνονται κάπως. Δεν υπάρχει μηχανάκι που να μην πρέπει να ρυθμιστεί για το βάρος του αναβάτη και για το προσωπικό του γούστο στην οδήγηση. Το ότι η Άφρικα ειδικά έχει τεράστια ευαισθησία... Ε πρέπει να είναι πρώτη φορά στην ιστορία της Χόντα, γιατί παραδοσιακά βγάζει πλυντήρια ρούχων από οδηγικό ενδιαφέρον και κανείς πουθενά δεν έχει αναφέρει οτιδήποτε περίεργο στην συμπεριφορά της Άφρικα. Το μηχανάκι είναι πραγματικά καλό, τώρα αν το οδηγείς με λάθος πίεση ελαστικών και το προφίλ των καρού δεν σου ταιριάζει (είναι περίεργα/απότομα/επιθετικά στο πλαγιασμα όντως) δεν είναι θέμα της Χόντα. Μην ανέβεις σε F900GS με τα ίδια λάστιχα, θα κλάψεις.


Την συζητήσαμε και...


 
Τελευταία επεξεργασία:

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Αν δεν το είχα οδηγήσει, θα έλεγα ότι... Άντε ίσως. Αλλά επειδή έχω μια ιδέα, εντάξει, οι δικαιολογίες που βρίσκονται κάθε φορά για το κάθε τι μου φαίνονται κάπως. Δεν υπάρχει μηχανάκι που να μην πρέπει να ρυθμιστεί για το βάρος του αναβάτη και για το προσωπικό του γούστο στην οδήγηση. Το ότι η Άφρικα ειδικά έχει τεράστια ευαισθησία... Ε πρέπει να είναι πρώτη φορά στην ιστορία της Χόντα, γιατί παραδοσιακά βγάζει πλυντήρια ρούχων από οδηγικό ενδιαφέρον και κανείς πουθενά δεν έχει αναφέρει οτιδήποτε περίεργο στην συμπεριφορά της Άφρικα. Το μηχανάκι είναι πραγματικά καλό, τώρα αν το οδηγείς με λάθος πίεση ελαστικών και το προφίλ των καρού δεν σου ταιριάζει (είναι περίεργα/απότομα/επιθετικά στο πλαγιασμα όντως) δεν είναι θέμα της Χόντα. Μην ανέβεις σε F900GS με τα ίδια λάστιχα, θα κλάψεις.


Την συζητήσαμε και...


Εννοείται παίζω με τις ρυθμίσεις , ακόμα δεν τις έχω βρει όμως .
το λάστιχο δεν είναι επιθετικό η απότομο , μου βγάζει ανασφάλεια το μπροστινό , είχα οδηγήσει και με Conti trail attack 3 που έχουν γρήγορη κορόνα και πλαγιαζε η μηχανή γρήγορα και μόνη της , μπορεί η αίσθηση τους να μην μου αρέσει τι να πω
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Αλάνιοι, βρεθηκε εφαρμογή για off road συμβατή με carplay…

Gaia GPS! Το φουλ πακέτο κάνει 50-100€ αλλα και στην απλή έκδοση καλα το πάει! Τελικά η οθόνη μπορεί να χρησιμοποιηθεί..

 
Τελευταία επεξεργασία:

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Αλάνιοι, βρεθηκε εφαρμογή για off road συμβατή με carplay…

Gaia GPS! Το φουλ πακέτο κάνει 50-100€ αλλα και στην απλή έκδοση καλα το πάει! Τελικά η οθόνη μπορεί να χρησιμοποιηθεί..

Το κατεβάζω στο κινητό ;
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Sorry not sorry,η οθόνη δεν παίζει maps και οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα;
παίζει google maps αλλα το θεμα ήταν η πλοήγηση offroad που δεν υποστήριζε καποια εφαρμογή για gpx .
 
Τελευταία επεξεργασία:

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Το κατεβάζω στο κινητό ;
ναι , εχει free εκδοση με εναν χάρτη! Αλλα αν θες να κανεις download τον χάρτη και να σου ανοιξει κι αλλες δυνατότητες, θέλει 60€/ χρόνο.

θα το δοκιμάσω στην απλη μορφή και αν αξίζει το βλέπουμε
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
παίζει maps αλλα το θεμα ήταν η πλοήγηση offroad που δεν υποστήριζε καποια εφαρμογή για gpx .
Δηλαδή δεν τρέχεις σε "καθρέφτη" ο,τι έχεις στο τηλέφωνο; Είναι περιορισμένη η γκάμα των εφαρμογών που συνδέονται;

Θέλω να πω, δοκίμασα το osmand πρόσφατα, παίζει; Ή οποιοδήποτε άλλο, rever calimoto κλπ
 
Top Bottom