DIY βαση για προβολακια σε ΚΤΜ ADV 950/990

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Μήπως έχεις βγάλει πατρόν σε επίπεδο χαρτί; να το πόσταρες με τη διάσταση μεταξύ των τρυπών να την τυπώσω σε χαρτί και να κόψω και για μένα; ή κόβεις σε λέιζερ;
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Μήπως έχεις βγάλει πατρόν σε επίπεδο χαρτί; να το πόσταρες με τη διάσταση μεταξύ των τρυπών να την τυπώσω σε χαρτί και να κόψω και για μένα; ή κόβεις σε λέιζερ;
Και εγώ θα το ήθελα αυτό ρε παιδιά.
Δυστυχως παιδια αυτο που ειχα φτιαξει ηταν σε ενα πολυ προχειρο κομματι χαρτι και τις τρυπες τις ειχα σημαδεψει με κουκιδες... δεν ειχα μετρησει τιποτα... ηταν ολα κουτουρου, θα ψαξω κι αν το βρω θα το μετρησω πανω σε ενα χαρτι μιλιμετρε ωστε να παρετε μια ιδεα να φτιαξετε και το δικο σας!!
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Νά και η δική μου κατασκευή. Το έκανα πειραματικά σε μαύρη λαμαρίνα 2 χιλ. αλλά θα είναι πιό σταθερό και πιό όμορφο σε 2,5χιλ ανοξείδωτο, κομμένο σε λέϊζερ





Οι διαστάσεις έχουν διαφοροποιηθεί μετά από κάμποσες δοκιμές... σε 30 , 55 , 62 η κάτω ακμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Και αυτό που ακριβώς μπαινει-βιδωνει; Στείλε μας καμία φωτο αν ειναι εύκολο...
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Και αυτό που ακριβώς μπαινει-βιδωνει; Στείλε μας καμία φωτο αν ειναι εύκολο...
κοιτα στην πρωτη σελιδα τη φωτο..
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Νά και η δική μου κατασκευή. Το έκανα πειραματικά σε μαύρη λαμαρίνα 2 χιλ. αλλά θα είναι πιό σταθερό και πιό όμορφο σε 2,5χιλ ανοξείδωτο, κομμένο σε λέϊζερ
Ωραίο φαίνεται. Βγάλε φωτό φορεμένο και τιμούλα με μεταφορικά, να αρχίσουν οι παραγγελίες :)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Νά και η δική μου κατασκευή. Το έκανα πειραματικά σε μαύρη λαμαρίνα 2 χιλ. αλλά θα είναι πιό σταθερό και πιό όμορφο σε 2,5χιλ ανοξείδωτο, κομμένο σε λέϊζερ
Γιώργο, σιγούρεψέ μου λίγο τη θέση των 2 οπών (είναι στον ίδιο παράλληλο με το λαμάκι άξονα; ) και θα φτιάξω το vectorial για όποιον ενδιαφέρεται να πάει να του τα κόψουν στο plasma.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Γιώργο, σιγούρεψέ μου λίγο τη θέση των 2 οπών (είναι στον ίδιο παράλληλο με το λαμάκι άξονα; ) και θα φτιάξω το vectorial για όποιον ενδιαφέρεται να πάει να του τα κόψουν στο plasma.
Ηonda cbf600s ADV λεει....χαχαχαχαχαχαχαχχα, ακομα γελαω :p
 
Reactions: yns

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Νά και η δική μου κατασκευή. Το έκανα πειραματικά σε μαύρη λαμαρίνα 2 χιλ. αλλά θα είναι πιό σταθερό και πιό όμορφο σε 2,5χιλ ανοξείδωτο, κομμένο σε λέϊζερ





Ετσι ακριβως ειχα κοψει και γω την δικη μου και μετα επειδη εβρισκε και μπροστα και πισω την τροχισα για να μην κοψω το πλαστικο και επειδη αδυνατισε τρεμει λιγο και εχω σκοπο να την ξαναφτιαξω σε 3mm..
Την εχεις δοκιμασει??? βρισκει σε αυτα τα δυο σημεια που εχω κυκλωσει??
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ηonda cbf600s ADV λεει....χαχαχαχαχαχαχαχχα, ακομα γελαω :p
[οφτοπικ]
Μηχάναρος! Αλλά δεν βρίσκω τακουνάτα σε 120/70-17 και 160/60-17... :( :(
Άσε που από προχθές έχουν βρει 3 φορές οι εξατμίσεις από κάτω....
[/οφτοπικ]]
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
[οφτοπικ]
Μηχάναρος! Αλλά δεν βρίσκω τακουνάτα σε 120/70-17 και 160/60-17... :( :(
Άσε που από προχθές έχουν βρει 3 φορές οι εξατμίσεις από κάτω....
[/οφτοπικ]]
Off topic στο θεμα μου μπορω να ποσταρω μονο εγω....απαιτω να σε διαγραψει η διαχειρηση απο μελος.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Οφείλω μία διευκρίνηση: τα λαμακια βιδωνονται στις τρύπες που στερεώνεται και η κόρνα στην αριστερή πλευρά. Το στραντζαρισμα το κάνω προς τον άξονα συμμετρίας της μηχανής. Δεν ξέρω αν χωράει να το κανω προς τα έξω. Φωτογραφίες δεν έχω επί του παρόντος. Δεν βρίσκει πουθενά. Έκανα 2 δοκιμαστικά σε λαμαρίνα κατω απο χιλιοστό και ελυσα τα προβλήματα που αντιμετωπισες. Οπως το πηγές με τη μια καλα σου βγήκε. Οχι οι τρύπες δεν είναι στη μέση γραμμή της λαμιτσας αλλά στο επόμενο θα ειναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Οφείλω μία διευκρίνηση: τα λαμακια βιδωνονται στις τρύπες που στερεώνεται και η κόρνα στην αριστερή πλευρά. Το στραντζαρισμα το κάνω προς τον άξονα συμμετρίας της μηχανής. Δεν ξέρω αν χωράει να το κανω προς τα έξω. Φωτογραφίες δεν έχω επί του παρόντος. Δεν βρίσκει πουθενά. Έκανα 2 δοκιμαστικά σε λαμαρίνα κατω απο χιλιοστό και ελυσα τα προβλήματα που αντιμετωπισες. Οπως το πηγές με τη μια καλα σου βγήκε. Οχι οι τρύπες δεν είναι στη μέση γραμμή της λαμιτσας αλλά στο επόμενο θα ειναι.
Εγω εχω κανει το στρανταρισμα προς τα εξω , οχι προς τα μεσα

Αναμενουμε φωτο με τελειωμενο αποτελεσμα και αν σου τρεμοπαιζουν η οχι στα 2,5mm
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Νά και οι πρώτες τοποθετημένα. Δεν μου χωράνε οι βάσεις με το στραντζάρισμα προς τα έξω και τις έχω πρός τα μέσα. Το πάχος στα 2.5χιλ είναι καλό. Επίσης έχω θέμα με την κόρνα. Νομίζω οτι στο 950 ήταν Ο.Κ. Στο 990 όμως βρίσκει. Χρειάζεται να μακρύνει κανένα εκατοστό πρός τα κάτω.

 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Νά και οι πρώτες τοποθετημένα. Δεν μου χωράνε οι βάσεις με το στραντζάρισμα προς τα έξω και τις έχω πρός τα μέσα. Το πάχος στα 2.5χιλ είναι καλό. Επίσης έχω θέμα με την κόρνα. Νομίζω οτι στο 950 ήταν Ο.Κ. Στο 990 όμως βρίσκει. Χρειάζεται να μακρύνει κανένα εκατοστό πρός τα κάτω.


Γιατι δεν χωρανε προς τα εξω??? εγω προς τα εξω τα εχω βαλει..
Την βαση της κορνας την στραβωσα λιγο με το χερι και δεν βρισκει τωρα
 
Top Bottom